vroeger het Alexejewsche maagdenklooster stond. Men gaat nu bestendig met bouwen voort, en binnen weinige jaren zal het gebouw voltooid zijn, het is geheel in den Bysantijnschen stijl. Door berigten uit den Kaukasus wordt bevestigd, dat de ongewoon strenge koude en de vele sneeuw, die de bergen bedekt, alle oorlogs-operatiën belemmeren. De geruchten evenwel van de groole verliezenwelke de Rus sen gedurende 1844 zouden geleden hebben, zijn geheel valsch; slechts twee bloedige veldslagen waren geleverd, waarbij de Russen ongeveer 500 man aan dooden en gekwetsten hadden, en toch beschouwen zij dien veldtogt als mis lukt, omdat het tot geen hoofdtreffen is kunnen komen. De reden, dat de Generaal Neidhardt door de Regering was teruggeroepenwas daarin gelegen omdat hij de gelegenheid van den beruehlen aanvoerder der Circassiers, Scha- myl-Bey te kunnen gevangen nemen, had laten voorbijgaan en den bergpas, door welken hij was afgetrokkeneenige uren te laat had bezet. Volgens het verslag over het jaar 1843 aan het Centraal Bestuur over gelegd door den Heer EtholinDirecteur en Chef en Kapitein van den lstcn rang der vlootgenoten de Russisch-Amerikaansche koloniën den volmaaksten vrede. De rust was nergens door de woeste omliggende volken gestoorden de handels-verbindtenissen met hen aangeknoopthadden zich nog verder uit gebreid. De Kaloehes, een der roofzuchtigste en meest woeste stammen van Noord - Amerikazijn in vreedzame onderhandeling met de volkplanters geko men, de groote voordeelen begrijpende, welke zij van de Russen, hunne buren, kunnen trekken. Zij trachten zeiven de handels-betrekkingen met deze laatsten uit te breiden terwijl men hen eertijds daartoe niet kon overha len dan met het grootste gevaar. De geheele staking van het verkoopen van sterken drank heeft hieraan geen hinder toegebragtzoo als men vreesdewaar van de oorzaak vooral daarin gelegen is, omdat de twee Compagniën, dcRussi- sche te Neo-Archangelen de Engelsche aan de Hudsons-baaite gelijker tijd den verkoop van brandewijn hebben doen ophouden. Deze twee Regeringen hopen door het handhaven van dezen maatregelniettegenstaande de schadedie zij daardoor lijdenhet zedelijk en stoffelijk welzijn dier stammen te bevorderen. Te Neo-Archangel en in de bnnrtschap hebben zich reeds 200 Kaloehes gevestigd, die Christenen geworden zijn, zich aan de Compagnie als daglooners verhuren en door hunne sterkte en werkzaamheid de Directie in staat stellen om gehouwen op te trekken en andere noodzakelijke werkzaamheden te ver- rigten en dit veel spoediger en veel zuiniger, dan zij het zonder hen zou hebben kunnen doen. Zij voorzien iederen dag de markt van Neo-Archangel van eetwaren, hetgeen het verblijf in die stad veel aangenamer en minder kostbaar maaktdan het vóór eenige jaren was. De nabijheid van het schier- - eiland Kamschatka heeft aan de Hoofd-Directie de begeerte ingeboezemd om voortdurende handels-betrekkingen tusschen hetzelve en de koloniën te onder- houden. Zij belastte den Heer Etholin, gedurende den zomer van 1843, zich naar Kamschatka te hegeven en er te onderzoeken of het voordeelig was die betrekkingen aan te knoopen. Hij bevond de zaak niet alleen uitvoerbaar, maar ook zeer voordeelig voor de Compagnie en bestuurde de eerste pogingen dier onderneming. SPAKJE. MADRID, 19 Februarij. De Minister van Finantiën had den 17den aan de Cortesbij het indienen der wet tot teruggave van de nog onverkochte geestelijke goederen aan de wereldlijke geestelijkende stellige verzekering gegevendat de koopers van nationale goederen niet voor hunne eigendommen te vreezen hadden. In die zitting zijn de Ministers opmerkzaam gemaaktdat sommige geestelijken zich niet ontzienzich opentlijk op den kansel voor de verheffing van den zoon van Don Carlos en voor den terugkeer tot cene onbeperkte alleenbcersching te ver klaren. De eerste Minister heeft toen te kennen gegevendat het zwaard der wet alle ontruststokers zou weten te treffen. Bij de beraadslagingen over de kerkelijke goederen in de Cortes, is gebleken, dat er 11,772 kloosterlingen zijn, van welke 10,736 vier realen en 1,036 vijf realen daags ontvangen. Het Ministerie heeft in massa, haar officieel karakter ter zijde stellende, als gewone particuliere personen een proces wegens laster begonnen tegen het dagblad el Espectadorhetgeen, onder het opschrift: Zurbano, een artikel geplaatst heeft, waarin het bijzondere leven der Ministers het voorwerp is van de hevigste aanvallen. De geschillen van Zweden en Denemarken met Marokko zijn onder bemiddeling van Frankrijk en Engeland, vereffend. De Keizer ziet af van het vorderen der schatting. De Deensche en Zweedsche Consuls zijn den 14den te Tanger teruggekeerd. Het schijnt zich te bevestigenofschoon de Madridsche dagbladen er niets van meldendat er eene zamenzwering te Vittoria ontdekt ishet complot moet door militairen aangelegd zijn; er waren den 21sten reeds 30 per sonen gevangen genomen, en onder deze 8 Officieren en 20 onder-Officieren. De stad echter genoot de volmaakste rust. ITALIË. Het laatste gemaskerd bal op den grooten schouwburg van Bologne, is op het punt geweest van door eene afgrijselijke misdaad ten eind te zullen loopen. De dag na het feest, heeft men onder de planken der zaal eene kist gevonden gevuld met buskruid, geplaatst op paketten met lucifers, zoodat de wrijving door de beweging der dansers voortgehragtbrand zou veroorzaken. Alleen het toeval heeft het plan der boosdoeners doen mislukkenwier doel het was van de wanorder gebruik te maken, om te stelen. Volgens de bouworder der schouwburgen in Italië, maken de loges even zooveel kleine kamers int, waar men op de baldagen prachtige soupés aanrigt. Iedereen stalt zijn schoonste zilver werk alsdan uiten voorzeker de aanleggers der helsche machine hadden wél gerekend van een' rijken oogst op te zamelen. De politie heeft vele perso nen gevangen genomen, doch schijnt de schuldigen nog niet meester te zijn. KWITiERLAlVlI. Volgens berigten van Bazel-stad blijkt, dat er sedert 1833 niet zulk eene groote gisting onder de burgers geheerscht heeft, en men verzekert, indien de Groote Raad zich niet verklaart voor de uitdrijving der Jesuiten men eene uitbarsting kan te gemoet ziendie de behoudende partij niet weinig zal schokken. Indien het noodig was, zou den liberalen geene hulp ontberen. Men kan aan het radicalismus hel verwijt niet doen dat het zijne plannen verbergt. Van de Grenzen wordt onder dagteekening van 16 Februarij gemeld Eene groote Europesche Mogendheid wendt op dit oogenblik haren invloed aan bij den Generaal der Jesuiten, als ook bij den Heiligen Stoel, om dat Genootschap over te halengeen gebruik te maken van het beroep aan het zelve door Lucern toegezonden en alzoo alle voorwendsel tot onlusten in Zwit serland weg te nemen. Men hoopt deze poging te zullen zien slagen. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Februarij. Om de uitbarsting van eenen burgeroorlog in Zwitserland zoo mogelijk te voorkomen heeft onze Regering met die van EngelandPruissen en Frank rijk maatregelen beraamd, welke die strekking hebben, hoewel van den aard derzelve nog niets bekend is. Echter zou er vast besloten zijn, de herhaling van gewelddadighedengelijk reeds voorgevallen zijn te belettenen men meent, dat de uitkomst dier pogingen gelukkig zal wezen, voorai daar de medewerking van Frankrijk cenen zeer goeden indruk had gemaakt. PRUISIEN. BERLIJN, 21 Februarij. Bij den strengen en langdurigen winter was men met reden voor den wijnoogst dezes jaars in de Noorder streken beducht. Uit Wurtsburg wordt reeds geschrevendat er de wijnbergbezitters door gedaan onderzoek thans de treurige zekerheid bekomen hebben dat alle ranken van ongedekte wijn stokken in welke ligging ookzonder onderscheid bevroren zijn en er voor dit jaar ten minste slechts zeer geringe opbrengst te wachten is. SAKSEN. DRESDEN, 15 Februarij. Eene Duitsch-Katholijke van Rome onafhankelijke gemeente heeft zich ook hier gevestigd. Er hebben zich daartoe voorloopig 88 leden vereenigd, aan wier hoofd de Hoogleeraar Wigand staat. HANOVER. IIANOVER, 16 Februarij. De Minister van BirinenlandscheZaken, heeft den Kateehismus van Canisius die naar ultra-montaansche beginselen was opgesteld en door den Bisschop van Hildesheim zonder verlof van den censuur was uitgegeven verbodendaar de Bisschop verklaard haddat hij die daad niet herroepen kon maar zich aan de overheid zou onderwerpen. HESSEN.DARMSTADT MAINTZ, 13 Februarij. De Regering heeft eenstemmig besloten omin aanmerking van de w aarlijk Christclijke gezindhedenwelke de hoog verdienstelijke en vroome Lands- Bisschop Dr. Kaiser in zijnen herderlijken brief van dit jaarzoo als in al zijne vroegere heeft aan den dag gelegd in aanmerking van de gepastheid van tijd dezer zalvingvolle woorden ter bedaring der gemoederen en ter onder houding van den godsdienstigen vrede, te midden eener zeer betreurenswaar dige spanning in het licht gegevenin aanmerking der (met slechts zeer weinige bedroevende uitzonderingen) tusschen de burgers en inwoners dezer stad algemeen heerschende, wederkeerige Christelijke liefde en godsdienstige verdraagzaamheid, den Heer Bisschop, uit naam der burgerij en inwoners van Maintz eene openbare, feestelijke dankbetuiging met fakkellicht begeleid, toe te brengen. OFFENBACH, 20 Februarij. Een zestigtal leden der Roomsch-Katholijke gemeente alhier, hebben zich heden tot den waardigen Bisschop Kaiser te Mainz gewend met het verzoek, dat hij, als hun ware opperste herder, hun op den eenigen weg mogt voor gaan, langs welken, volgens hunne overtuiging, de vreemde en schadelijke stoffen, welke sedert langen, maar vooral in den laatsten tijd, het welzijn der zuivere Christelijke kerk bedreigen, daaruit verwijderd kunnen worden. Het geheele aan den Bisschop ingezonden adres zal dezer dagen openbaar gemaakt wordenvoorloopig deelen wij de voornaamste daarin vervatte en breedvoerig gemotiveerde wenschen mede. Zij betreffen: 1°. de vrijheid om den Bijbel te lezen; 2°. afschaffing der vasten als kerkelijk gebod; 3°. afschaffing van de vereering der heiligen en religuiën; 4°. afschaffing van al het doode en on verstaanbare in de godsdienstoefeningmet name van de Latijnsche taal 5°. de bediening van het avondmaal onder beiderlei vorm6°. afschaffing der oorbiecht; 7". afschaffing van den aflaat als eenen schandelijken handel met de hoogste geestelijke heilgoederen; 8°. afschaffing der met het goddelijke ge bod en met het menschelijke gevoel strijdige kerkelijke wetten tegen leden van andere gezindheden, vooral met betrekking tot de gemengde huwelijken; 9°. afschaffing van den gedwongen ongehuwden staat der geestelijken; 10°. al- geheele opheffing der afhankelijkheid van den Paus van Rome, als de hoofd bron van het bederf in de kerk. De onderteekenaars van het adres profes.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3