BÜITEjNLAJYDSCHE BERIGTEIV. Dc Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden beraadslaagd over het voorstel tot herziening van het Reglement van Orde. Na in comité-gene raal besloten te hebben de zaak in het openbaar te behandelenheeft de Heer van Goltstein namens de Commissiebelast met het opstellen van dit voorstelverklaarddat na eene aanneming van hetzelve, zal worden bepaald het tijdstip waarop dit nieuwe reglement zal worden ingevoerd. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Regering verdedigd, dat zij vooruit heeft geoordeeld zich tegen de goedkeuring van dit nieuwe Reglement te moeten verklaren; De Heeren RoreelFaber van Riemsdijk en Uytwerff Sterlinghebben het voorstel bestreden. De Heeren Luzac en Geversf.eden der Commissie, hebben liet voorstel verdedigd. Bij het afzenden van dit berigt, duurden de beraadslagingen voort. ROTTERDAM, 25 Februarij. Wij ontvangen heden het berigt van Marseilledat het volkomen bewezen is, dat het schip de Vrouw Johanna genomen werd 15 mijlen van de kust af, met volle zeilen, koers zettende naar zijne bestemming; dat zijne papieren in eene volmaakte orde zijn bevondenen dat men er thans niet meer aan twijfelt, dat de schipper niet alleen met zijne geheele lading zal kunnen ver trekken maar dat hij volle schadevergoeding zal ontvangen en de hoon aan de Nederlandsche vlag aangedaanop eene schitterende wijze hersteld zal wor den. Het is ons eene aangename taak op deze wijze de lastering te kunnen logenstraffenwaarmede men zich niet ontzien heeft te pogenden goeden naam van Nederlandsche zeelieden te bezoedelen. NRott. Cour.) AMSTERDAM26 Februarij. In de heden gehoudene vergadering van deelhebbers in de Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappijheeft de Heer Ingenieur-Directeur Conrad ver slag gedaan omtrent den gang van zaken in het verloopen dienstjaar. Dit verslag luidde in allen deele gunstig. De Maatschappij bezit thans 15 loco motieven en 121 rijtuigen van verschillende soorten. De dienst is in verschei dene opzigten verbeterden was voordceliger dan in vorige jaren. De inkomsten van den spoorweg over 1844, hebben bedragen ƒ589,230; dc onkosten van exploitatie 317,367. Na aftrek van de 2 pCt.op rekening van dividend over 1844 uitgekeerd sloot de balans met ƒ148,159 hetwelk, verdeeld over het kapitaal van ƒ6,500,000, eene nadere uitdeeling van 2i pCt. geeft. De vergadering heeftbuiten andere werkzaamheden ook nog een' Com missaris benoemd voor de stad Leydenin plaats van den Heer J. G. Coster welke voor die betrekking heeft bedankt. Het drietaldoor den President voorgesteldbestond uit de Heeren Mr. van Outeren, Hoogheemraad van RhijnlandMr. van der Sande, Lid van de Arr.-Regtb.; Mr. van Hees van Berkel, Dijkgraaf van Rhijnland; waaruit de eerstgemelde werd gekozen. DOESBORGH24 Februarij. Als eene zeldzaamheid van hoogen ouderdomverdient vermeld te worden dat op gisteren alhier de Nestor der provincieen waarschijnlijk des geheelen Koningrijks, Ilenricus Keuper, in den ouderdom van ruim 110 jaren, is overleden. Hij trad, 46 jaren oud zijnde, in den echt met Joanna Hendrik- sen eene jonge dochter van 22 jaren; uit dit huwelijk sproten 10 kinderen, zijnde 9 zoons en eene dochter, van welke hij er zeven overleefde. Vier en zestig jaren heeft hij in den genoegelijksten echt doorgebragt, en zijne weduwe telt thans 86 jaren. Reeds 100 jaren oud zijnde, werkte hij nog op het veld, en toen hij den ouderdom van 103 jaren had bereikt, deed hij met zijne vrouw nog eene wandeling van 3 J uur gaans, van Terborg, waar hij een' zijner zonen bezocht hadnaar hier. Bij gelegenheid van het bezoek van Z. M. den Koning te dezer stede, heeft hij ook de eer genoten, ter audiëntie te worden toegelaten. Hij bleef tot aan zijn overlijden in het genot aller zin tuigen, behalve des gehoors, en was altijd wel te vrede, vrolijk en opge ruimd, en is alzoo de eeuwigheid ingegaan. VLISSINGEN, 23 Februarij. Ten gevolge der oproerige beweging te Zirkzee is van hier derwaarts opge zonden de Majoor Oudemans met 125 manschappen van het 7de regement. MIDDELBURG, 24 Februarij. Ten gevolge van de volksbeweging te Zierikzee is aldaar de volgende publi catie gedaan: Burgemeester en Wethouders der stad Zierikzeemet verwondering en leedwezen gezien hebbendedat een gedeelte der anders rustige burgerij zich gedurende twee avonden vermeten heeft, bij honderden zaam te scholen, den stillen voorbijganger te dringen en onder het zingen van beleedigende liederen de glazen van eenige huizen in te werpen. „Gelet dat deze verregaande ongeregeldheden, zelfs niet op de krachtvolle aanmaningen der policie, hebben kunnen gestuit worden, en alzoo meerdere in dezen worden vereischt, Gezien het reglement van policievoor deze stad gearresteerd en de al- gemeene strafwetten. Vermanen door deze bekendmaking de ingezetenen dezer stad tot rust en orde. Verbieden nadrukkelijk de zamenscholingen van het volk en de baldadige handelwijze, welke zich hetzelve nu tweemalen veroorloofd heeft, en brengen ter kennis van een ieder die het kan aangaandat de regering van de ver- cenigde poging der welgezinde burgerij verwachten durft, de afkeuring van die ongeregeldheden welke zich een deel derzelve heeft aangematigden dat door dezelve alle maatregelen genomen zijn om diegenen welke, ondanks deze vermaning, zich aan ongeregeldheden of straatschenderij zouden schuldig maken te doen vatten en tot vervolging aan den bevoegden regter over te leveren. En worden alzoo oudersvoogden meestersbazen en ieder die op ande ren invloed heeft, aangemaand om te zorgen, dat hunne kinderen, pupillen, knechts en dienstboden aan deze zamenscholingen geen deel nemen. Aldus gedaan en afgekondigd ten Raadhuize der stad Zirikzeeden 21s,eD Februarij 1845. »(get.) Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Crane, Ter Ordonnantie van dezelve, W. J. P. Kroef, Secretaris." MAASTRICHT, 22 Februarij. Treurig was de dag van heden voor onze geheele stad. Het stoffelijk over schot van onzen waardigen Opperbevelhebber, de Luitenant-Generaal Baron Des Tombe, door alle krijgslieden en burgers zoo zeer geëerd, zoo innig be mind en zoo opregtelijk geprezen, werd met alle militaireaan zijnen rang verschuldigde eerbewijzen, en onder zigtbare deelneming van al zijne stadge- nooten, ter aarde besteld. De indrukmakende lijkplegtigheid welke ten 11 ure een' aanvang namwas eerst ongeveer ten 2 ure geëindigd. Op het graf hiel den de HH. V. H. Guye, Predikant bij de Waalsche Herv. gemeente W. Laats- manPredikant bij de Ned. Hervormde gemeenteen Copes van Hasselt Staatsraad en bloedverwant van den overledene, treffende aanspraken, welke des afgestorvenen deugden krachtig en naar waarheid afschetsen. Diep geroerd en getroffen keerden alle aanwezigen van de rustplaats der dooden terug, en aller mond stemde in met der redenaren woord: »de Koning, het vaderland, het leger, Maastricht, zijne vrienden, de armen, zij allen hebben een ontzet tend groot verlies geleden CHINA, VICTORIA op HONG-KONG, 22 October, Een brief uit deze stad geeft eene mededeeling omtrent den verbeterden toe stand van dit eiland, sedert het aan de Engclschen is afgestaan. De schrijver zegt: Verscheidene grootehechte en waarlijk prachtige gebouwen zijn door eenige kooplieden voor hun eigen gebruik en tot uitoefening van hunnen han del opgerigt. Bij de Chinesche wijk, welke reeds eenigen tijd heeft bestaan, verrijst eene nieuwe stadals door een tooverslagen straat op straat komt te voorschijn. Ten bewijze der toenemende welvaart in deze kolonie, kan een stuk gronds worden aangevoerd, hetwelk, toen het eiland werd aanvaard, voor 20 per jaar is verpachtkort daarna werd een dergelijke aangrenzende lap gronds door het gouvernement geveild en tot 240 per jaar verhuurd. Een klein huis, hetwelk 1,000 dollars van bouwen kost, brengt jaarlijks 750 dollars van huur op, en de vraag is zoo groot, dat voor een matig groot ongemeubileerd huis 32 per maand voor huur wordt betaald. WEST-INHIE. CURACAO 10 Januarij. Gedurende 1844 is dezen haven bezocht door 579 schepen, metende 35,570 tonnen. In 1836 bedroeg dit aantal 515 schepen, melende 19,886 tonnen; waaruit men mag besluiten, dat de vaart op dat eiland aanmerkelijk is toegenomen. Even zoo is het gelegen met den uitvoer van zout van hier en Bonaire. In 1839 zijn van daar vervoerd 68,354 vaten, en in 1844 161,619 vaten. CROENLAN». Volgens de laatste berigten, was dezen winter de koude aldaar op sommige tijdstippen buitengewoon streng geweest. Op Jamesons-Iandliggende op 71° NBr., had men gedurende drie dagen zulk eene geweldige koude, dat er 's nachts eene verbazende hoeveelheid vossen en witte hazenarenden en witte beeren bevroor, dieren, waarvan het bekend is, dat zij anders de strengste winters trotseren. Tot overmaat van ongeluk duurde een soort van aanstekende ziekte steeds voort, die zoo doodclijk was, dat de slagtoffere soms binnen de twee uren bezweken. RUSLAND. PETERSBURG, 14 Februarij. Dezer dagen wordt in Moskou een gebouw gesticht, dat zijn bestaan aan eene gelofte te danken heeftwelke Keizer Alexander in het gevoel zijner dankbaarheid voor dc gelukkige redding van Moskou en daardoor van geheel Rusland, tijdens den inval der Franschen in het jaar 1812, eenmaal heeft afgelegd. Het is eene kerk, die reeds in 1817 op eene hoogte voor Moskou, volgens een kolossaal plan begonnen werd. Het duurde echter niet lang of men moest de werkzaamheden stakendaar onoverkomelijke zwarigheden de uitvoering verhinderden. Toen Keizer Nicolaas in het jaar 1837 in Moskou was en vernamdat men het plan had opgegevenbesloot hij in weerwil van alle hinderpalen de gelofte van den gelielden broeder te betalen. Op zijn bevel begon men in de lente des jaar» 1838 op nieuw te bouwen, dit maal echter op een ander punt der stad bij de Moskowa-rivier, daar, waar

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2