badom de moeijclijkheden te schetsendie de vorming eencr zoodanige Christelijke gemeente in den weg stonden, en de middelen had aangewezen, - om die le overwinnen, werden de tot nu voorloopig vastgestelde leerregelen *n geloofsartikelen aan ecne nadere goedkeuring onderworpen. Het volgende is alstoen vastgesteld Art. 1. Wij verklaren ons vrij van Jen Roomschen bisschop en van zijn' geheelen aanhang. Art. 2. Wij willen volledige gewetensvrijheid en verfoeijen allen dwang allen logen en huichelarij. Art. 3. De grondslag en inhoud van het Christelijk geloof is de H. Schrift. Art. 4. Het vrije onderzoek en de uitlegging daarvan mag door geen uiter lijk gezag beperkt worden. Art. 5. Als inhoud van onze geloofsleer bepalen wij het volgende symbool: Ik geloof aan God den Vaderdie door zijn almagtig woord de wereld geschapen heel'ten haar in wijsheidgeregtigheid en liefde regeert. nik geloof aan Jezus Christus, onzen Heiland, die ons door zijne leer, zijn leven en zijn' dood van de dienstbaarheid der zonde verlost heeft. »ik geloof aan de werking des H. Geestes op aarde, eene heilige, alge- meene, Christelijke kerk, vergeving van zonden, en een eeuwig leven." Amen. Art. 6. Wij erkennen slechts twee door Christus ingestelde Sacramenten: Doop en Avondmaal. Art. 7. Wij behouden den kinderdoop, en nemen hen, die in de geloofs leer genoegzaam onderligt zijndoor pleglige inzegening als zelfstandige leden der gemeente aan. Art. 8. Het Avondmaal wordt, overeenkomstig de instelling van Christus, door de gemeente, onder beide gedaanten, genoten. Men ziet daarin een' ge dachtenismaaltijd aan het lijden en den dood van onzen Heer en Heiland Jezus Christus. De oorbiecht wordt verworpen. Art. 9. Wij erkennen den echt als eene van God bevolene en derhalve door menschen heilig te achten inrigting: weshalve de kerkelijke inzegening daar van blijft. Ten opzigte van de voorwaarden en beletselen van een huwelijk ■erkennen wij alleen de Staatswetten als geldig. Art. 10. Wij gelooven en erkennendat Christus de eenige Middelaar Gods en der menschen iswij verwerpen daarom de aanroeping der Heiligen de vereering van reliquien en beeldenden aflaat en de bedevaarten. Art. 11. Wij gelooven, dat de zoogenaamde goede werken slechts in zoo verre waarde hebbenals zij uit Christelijke gezindheid voortvloeijen. Wij verwerpen daarom het opleggen van vastendagen. Art. 12. Wij gelooven en belijden, dat het de eerste ;pligt des Christen zijhet geloof door werken van Christelijke liefde te openbaren. EWGELAlf D. LONDEN, 22 Fehruarij. Het voorstel van wet tot regeling der belasting op de inkomsten en bezit tingen is door het Lager-Huis met de aanzienlijke meerderheid van 228 tegen 30 stemmen aangenomen. Alvorens was, met 275 tegen 33 stemmen, een amendement van den Heer Roebuck verworpen, waarbij deze die belasting, in zoo ver zij in verhouding tot de bezittingen geheven wordt, ook tot Ier land verlangde te zien uitstrekken, hetwelk, zoo door Sir R. Peel en den Kanselier van den Exchequerals door verscheiden andere leden, als een zeer onstaatkundige maatregel werd afgekeurd, al ware het dan ook, dat die niet onbillijk zou kunnen geacht worden. Het schijnt dat de finantiële plannen van Sir R. Peel in Ierland zooveel bijval vinden, en dat men daarvan zooveel goeds voor de toekomst van dat land verwacht, dat sommige leden van het Committé der Associatie tot her roeping der Unie, bereids het voornemen te kennen gegeven hebben om hun lidmaatschap dier Associatie op te zeggenzoodra die plannen aangenomen zullen zijn. Zelfs O'Connell zou, naar men uit zijn stilzwijgen opmaakt, daarop niets weten aan te merken. De behoudende bladen klagen, dat ook ditmaal weder, gelijk zulks bijna telkens plaats heeft, in het begin eener Zitting, waarin zöo vele gewig- tige onderwerpen afgedaan moeten worden, verscheiden dagen verspild zijn met langdurige twisten over onderwerpen van meer persoonlijk althans van ondergeschikt belang. Maandag 11. is in 78jarigen ouderdom overleden de Marquis van West minster, die voor een der rijksten, zoo niet de rijkste van den adel gehouden werd, hebbende dagelijks een inkomen van 1000 Sedert 1830 zijn in de verschillende havens van Groot-Brittannië van stapel geloopen de volgende oorlogschepenvijf linieschepen van 120 stukken een van 110, drie van 92, een van 90, drie van 84, vijf van 80, twee van 70, zes fregatten van 50, drie van 44, vijf van 36, tien korvetten van 26, vijf brikken van 18, zeventien van 16 stukken. Het totale bedrag der uitgaven welke den bouw dezer schepen noodzakelijk heeft gemaakt, was 1,668,406 Hieronder zijn noch de ligte vaartuigen noch de stoomschepen begrepen. In de haven van Londen zijn in 1844 binnengekomen 805 koopvaardij schepen, metende 331.605 ton, zijnde 45 schepen en 15,128 ton meer, dan in 1843en uitgeklaard 965 beladen schepen van 373,915 ton eene ver meerdering gevende van 139 schepen en 49,004 ton in vergelijking van het vorige jaar. De vermeerdering der ontvangsten op de 24 hoofdspoorwegen van En geland, gedurende de zes eerste weken van dit jaar, vergeleken met die van hetzelfde tijdvak in 1844, bedraagt 65,434 De spoorweglinie Great- Western komt daarop alleen voor 11,364 voor. Onder het opschrift: Verkiczings-zcdc» in Engeland, bevat een dagblad het volgende: Sir G. ClerkVice-President van het handels-bureau, is tot lid van het Parlement te Stamford herkozen. Deze zege is door eenige onaangenaamheden voor den nieuw gekozene gevolgd. De bevolking van Stamford vernomen hebbende, dat hij tegen het ontwerp was van cenen spoorweg van Syston naar Peterborough, die zich tot aan Stamford moet uitstrekken, heelt zich op de plaats begeven, waar het spreekgestoelte was opgerigt en toen de nieuw gekozene tot zijne kiezers het woord wilde voeren, hebben honderde sneeuw ballen, van alle kanten op hem geworpenhem tot den aftogt genoodzaakt. Daarop heeft de menigte bet spreekgestoelte omvergehaald en verbrijzeld, en het rijtuig van den afgevaardigde vervolgd, die zeer gelukkig tot zijne hulp eene sterke afdeeling policie-dienaars geroepen had, wier geleide echter het werpen van sneeuwballen niet heeft kunnen doen ophouden, smalle enge brug overgaande, om zich naar zijn hotel te begevenis de Baronnct in liet grootste gevaar geweest, daar het volk op zijn rijtuig afkwam, onder het geroep van: In het water met hem, in het water met hem! De policiedienaars hebben niet dan met de uiterste inspanning het volk kunnen tegenhottdeneindelijk is de afgevaardigde behouden in zijn hotel aangekomen. Daar heeft hij nog eenmaal beproefd van het balkon tot zijne kiezers te spreken. Herhaald wer pen van sneeuwballen, herhaalde tcrugtogt van den Baronnet. Sir G. Clerk is des avonds naar Londen teruggekeerd, en zoo men verneemt, heeft hij ge hoor verleend aan de zoo vrij duidelijk uitgedrukte stem zijner kiezers. De Correspondent van den Morning Herald meldt dat Dr. Cantwell Katholijk Bisschop van Meath, in eenen dezer dagen uitgevaardigden herder lijken biief aan de geestelijken zijner dioccese beveelt de Sacramenten te wei geren aan de personenwelke gunstig gezind zijn voor de Charity-bill. Een dagblad deelt het berigt mede van eenen nieuwen twist, die onder de Engelsche scheepskapiteins is uitgebarsten, welke het guano-eiland Ichahoe bezoeken. Het schijntdat de supercarga's der eerste vaartuigen die guano hadden geladenzich den grond des eilands hadden toegeëigend en aan de kapiteins der later gekomen schepen tot hoogen prijs de vergunning verkoch ten om eene lading aan boord te nemen. Dit was de aanleiding tot veel vuldige twisteneen oorlogschip moest de orde komen handhaven. Naauwe- lijks was dit schip wederom vertrokken of de 300 kapiteins, die voor Icha hoe lagen, ontscheepten 1.400 man hunner equipagien, met geweren gewa pend en deden eenen aanval op de tenten der supercargas, dreven deze laat ste tot aan de kin in de zee en deden hen daar beloven, om niet weder^ be taling te vorderen voor de guano welke zij kwamen laden. Sedert is de lading der schepen met veel spoed geschied. ERAlVKRUK. PARIJS, 23 Febrnarij. De wet op de geheime fondsen is in den zin van het Ministerie met 217 tegen 41 stemmen aangenomennadat een amendement om 25,000 fr, minder toe te staan dan het Ministerie had aangevraagdmet 229 tegen 205 stem men verworpen was; voor de eindstemming hadden de leden der oppositie de vergadering reeds verlatenziendedat zij het doorgaan der wet niet zouden kunnen tegenhouden. Op verzoek van den Gouverneur-Generaal van Algerie, thans hier aan wezig is de Generaal de Lamoricière tot Gouverneur ad interim benoemd. Het kanaal van Beaucaire en de Rhóne zitten vastgevrorenhet ijs op deze rivier is op eenige plaatsen Zöo dik, dat men er met karren over zou kunnen rijden. Onder den titel van: het geslacht van Orleansis een werkje in bet licht verschenen hetgeen de schandelijkste lasteringen tegen den Koning en het Vorstelijk Gezin bevatdoor de politie in beslag genomenzijn drukker en uitgever ieder met 5 jaren gevangenis en 10,000 fr. boete gestraft. Uit onderscheiden plaatsen in het zuiden des Rijks gelegen, worden nog bij voortduring herigten medegedeeld omtrent de ongelukken door de groote menigte sneeuw veroorzaakt. Het volgende wordt uit Ste Agreve (Ardêche) medegedeeld: Het aanzien des lands is treurig; het is een uitgestrekt lijkkleed van sneeuw, dat de ongelijkheid van den grond heeft vereffend. Overal luiden de klokken om den reizigers de nabijheid van een dorp aan te kondigen en hem op zijnen moeijelijken togt te leiden. Zonder het geluid der klokken zou men zich in de steppen van Rusland en verre van iedere menschelijkc woning ver plaatst achten; de huizen zijn verborgen onder eene massa van ruim twee N. ellen sneeuw. Hongersnood dreigt hem, die niet spoedig zijnen mond voorraad in huis had. De ruwheid van het jaargetijde is niet de eenige geessel, die de bevolking hier treft: de rotkoorts heeft er hevig gewoed, en is nog verre van af te nemen. Men vreesde een oogenblik voor eene dier besmettelijke ziektendie de steden ontvolken. Ecne hersenschimmige vrees had zich van de inwoners meester gemaakt. Om hen weder op te beuren en de oorzaken dier ziekten op te sporen, heeft men een geneesheer Van Tournon ontboden. Z. M. heeft, als regt tot collatie hebbende, töt Predikanten benotmd bij de Hervormde Gemeente te Ysselstein, D'. G. J. Brandt Wijsmuller, te Moer dijk en te Usselo, den Candidaat A. Brouwer, te Velp, ter vervulling van eene nieuw daargesteldc Predikantsplaals. Door Z. M. is vergund het bestaan van Christelijke afgescheiden gemeenten te Ingcn, Ommeren en Lienden, in Gelderland, en te Ulrumin Gröftingen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3