LEYDSCHE COL 1S45. N°. 25lf> :v- WOENSDAG, 26 FEBRÜARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt ■2Z' Stó1" Z>e Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1U Centen afgegeven. LEYDEN, 25 February. Volgens de Vlissingsche Courant zijn er te Zierikzee liedjes verspreid •waarin de verknopingen bij executie van nalatige belastingschuldigen bezongen worden. Den 17deD dezer heel't een hoop straatjongens die voor het buis van de deurwaarders uitgegalmd't geen tot een' volksoploop aanleiding gat die met moeite door de policic is uilééngedreven. Laatstleden Donderdag heeft een troep van wel 600 menschen al tierende de stad doorkruist, in de groote sociëteitbij den deurwaarder die meest al het goed opkocht en bij den eersten Wethouder de Heer K. W. de Jonge, vrij wat glazen ingeworpen en dien Heer op straat zoo gedrongen, dat de policie hem moest ontzetten. De hoop is tot 10 ure aangegroeid; tegen 11 ure zijn ze uitééngeraaktmet af spraak om Vrijdag den togt te hervatten. In de gesteldheid der rivieren is in de laatste dagen weinig of geene verandering gekomen. Door de aanhoudende vorst was het ijs op de Mer- wede tusschen Gorinchem en Sleeuwijk den 21stcn zoo zeer toegenomendat eenige personen hetzelve te voet passeerden. Te Vreeswijk houdt men zich bij den zeer lagen stand van het water, bezig met het halen van zand uit de rivierwaardoor eene menigte menschen werkzaam zijn. 's GRAVENHaGE 24 February. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Militaire AVillems-Orde 4de klasse, den gepensioneerden Kapitein van de Oost-Indische infanterie J. F. Hansoel, tot belooning zijner vroeger bij het Indische leger bewezen diensten. Z. Exc. den Minister van Slaat, de Heer Rochassen Gouverneur-Gene raal van NederJandsch Indië, is gisteren avond in deze Residentie aangekomen. Heden hebben zich de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal wederom bezig gehouden met het onderzoek van het voorstel tot herziening van de Grondwet. Morgen ochtend zullen dezelve een aanvang maken met het onderzoek van het laatstelijk ingekomen ontwerp van wet nopens den doorvoer. 25 February. In de Zitting van de Tweede Kamer van hedenis door de centrale afdee- ling verslag gedaan nopens het voorstel lot herziening van het Reglement van Orde; wordt besloten de beraadslagingen te houden op overmorgen. Zijn ingekomen onderscheidene verzoekschriftenonder anderen betrekkelijk: 1". Het voorstel tot herziening van de Grondwet; 2\ het Tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer; 3°. de voordragt nopens de Geneeskunde, enz. Alle deze adressen worden verzonden aan de daartoe bestemde Commissie. Dit is ook bet geval met een ontvangen adres van den Heer G. C. Bosch Reitz en verdere Amsterdamsche belanghebbenden, meer dan 40 in getal, daarbij aandringende op de noodzakelijkheid der grondwettige tusschenkomst van de Staten-Generaal in de aangelegenheden der kolonie Surinameen betoogende de ongrondwettigheid der door den Minister van Koloniën gecon trasigneerde besluiten van den 6den November 1844 ten aanzien dier kolonie genomen zijnde dit adres vergezeld van twee folianten, als bijlagen, bevat tende Staatsstukken door de Regering van Groot-Britannië aan het Parlement medegedeeld enz. De Commissie tot de verzoekschriften heeft bij monde van de Heeren Wi- chers en Strensverslag gedaan op een groot aantal in bare handen gestelde adressen over verscheidene onderwerpen. Bij een derzelve wordt op het behoud van de lijfstraffen aangedrongen. Door den Med. Doet. Tcenstra, te Ulrum in Groningen wordt verzochtdat er maatregelen worden genomen tot af schaffing der slavernij in onze Koloniën. Bij een adres van 115 kooplieden te Amsterdam wordt de behoefte aan een vrijgevig handels-stelsel en het ont slaan van den handel van alle noodelooze beperkingenbetoogd. Al deze petitiën zijn ter griffie nedcrgelegd. De Voorzitter geeft kennis, dat door de afdeelingen tot rapporteurs voor het ontwerp nopens den doorvoer, gekozen zijn de Heeren Uytwerff Sterling, HoffmannFaber van Riemsdijk de Monchy en Boreel. Daarna wordt de Vergadering gescheiden. ZWAMMERDAM, 20 February. Het alhier op Zondag den 16dcn dezer ten voordeele der armen gehouden Concert door de Zangvereenigingheeft 250 opgebragt. Niettegenstaande het ongnnstige winterweder waren er een aantal vreemden tegenwoordig. AMSTERDAM24 February. De Heeren J. B. Smeengh, J. Schouten en D. Slengarde Overbroek, te Am sterdam hebben de provisionele statuten ontworpen eener sociëteitTot be tere inriyting van den dienstbaren standwelke sociëteit zich ten doel steltom zoowel door aanmoedigende middelenals door naauwkeurig gade slaan van het gedrag der dienstboden, dien stand te verbeteren. De statuten zijn door bovengemelde heeren aan de voornaamste ingezetenen dier stad rondgezonden ten einde hunne bedenkingen daarop te vernemenen de ze kerheid te verkrijgen of wezenlijk de meening en het gevoelen algemeen voor zoodanige inrigting gestemd is. GRONINGEN, 20 February. Men heeft met groot genoegen vernomendatop het rapport van den Heer Procureur-Generaal bij het alhier gevestigd Provinciaal Gcregtshof, en naar aanleiding van het dienaangaande door Z. Exc. den Minister van Justitie gedaan voorstel, het aan Z. M. heeft behaagd. H. D. bewilliging te verleenen, dat aan G. O. Huisman, Postillon ter dezer stede, als een blijk van 'sKonings tevredenheid wegens zijn gehouden gedrag en betoonden loflelijken ijver in het belang der justitie, bij gelegenheid der nasporing en ontdekking der da ders van de gewelddadige verwonding en diefstalten huize van Trijntje Abe- lius, wonende nabij Groningen, in den nacht, van den 28slcn op den 29 tcn Julij 1844 gepleegd eene som van ƒ100 worde uitgereikt; waaraan dan ook door den Procureur-Generaal op heden is voldaan. CHINA. De Augsburg. Zeitung van den 20stc" February bevat het volgende: In onderscheiden Duitsche dagbladen is uit de Singapoor Free Press van 7 November het berigt overgenomen, dat de Keizer van China in het 70ste jaar zijns levenshet 24s,e zijner regering gestorven is. Zonder die tijding stellig als zonder grond te verklarenmerken wij echter opdat noch in vier voor ons liggende Indische dagbladen van het midden van December tot 1 Januarij noch in de Indische en Chinesche correspondentiën der groote Londensche bladen een woord daarvan gemeld wordt. Ook in Alexandrië, waarover de Indische post gaat, en vanwaar wij berigt tot 27 Januarij hebben, wist men daarvan niets. ALG ERIE. Te Sidi-Bel-Abbes18 uren gaans ten zuiden van Oran, is een Fransche post uit eene kleine sterkte en daarbij behoorend verschanst legerkamp bestaande en door 1 bataillon en 2 escadrons bezet. Op den genoemden dag, omstreeks 10 ure, dat is tegen den tijd, wanneer soldaten en onderofficiers gewoonlijk een weinig rust nemen, verschijnen eenige Arabieren, omtrent 60 in getal, door ettelijke kinderen voorafgegaanaan den ingang van het kamp en ver langen den Commandant te spreken. De schildwacht laat de voorsten bin nen komen, maar daar het voorkomen der bezoekers hem weldra eenig kwaad vermoeden inboezemt, wil hij de volgenden terughouden. Oogenblikkelijk velt een pistoolschot hem dood ter aarde, en terstond beginnen al de Ara bieren, van onder hunne kleederen de wapenen te voorschijn halende, die zij er onder verborgen hielden, onze verbaasde, niets zoodanigs verwachtende soldaten aan te vallen. Zij dringen door tot aan de woning van den Com mandant dooden den schildwacht aan de deur en maken zich van het huis meester. Intusschen snellen de soldatenvan hunnen schrik bekomente wapen, de Arabieren willen vlugten, maar reeds waren de uitgangen bezet; na een scherp maar kort gevecht worden zij overmand en acht en vijftig in de pan gehakt. Van onzen kant waren ruim 30 soldaten gesneuveld of ge kwetst. Zie hier nu de oorzaak van dit zonderlinge voorval. Een uit het westen des lands gekomen marabout of priester bad de tijding verspreid, dat Keizer Abd er-Rhaman afgezet was, en dat zijn waarschijnlijke opvolger bevel gegGven had, om de Franschcn uil Afrika te verdrijven; dezen last nu kwam hij naar den omtrek van Oran overbrengen. Door zijne opruijingen en gebeden had hij twee kampen van den stam der Ouled Seliman in zulk eene geestdrift gebragt, dat zij besloten het garnizoen van Sidi-Bel-Abhes te gaan vermoorden. Werkelijk waren de dwecpers al biddende en zingende komen aantrekken betgeen onze soldatendie weinig vermoeden hadden van het tooncel dat stond te volgen, inden beginne har- telijk had doen lagchcn.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1