De Koningin van dat land, onafhankelijk van al de andere Staten, heelt. I zich, zoodra zij kennis van de aankomst der Commissie gekregen had, bij jj dezelve vervoegd in eene kano, welke 48 voet lang en 6 voet breed was, uit slechts éénen boomstam van den maghonijboom gemaakt. Zij heeft met ver- voering het ontwerp van eeDe Europesche volkplanting in haai- land vernomen, en gezegd, dat baar echtgenoot stervende baar had aanbevolen, op alle moge lijke wijzede invoering van Europesche beschaving te bevorderen, hetgeen het eenig middel zou zijn, om de inboorlingen voor het bederf te bewaren, dat hen dreigde. De Koningin, in bet bezit zijnde van het gelieele land beeft aan de Com missie een' grooten streek gronds kosteloos aangebodendie grond heeft de gedaante van een' driehoek, waarvan de grondlijn door de zee gevormd wordt en het toppunt zich tot ver in het land uitstrekt. Dezelve is van eene uitmun tende hoedanigheid en zaleven als het overige van liet landin overvloed alle vruchten en hoornen, zelfs de voortreffelijkste kunnen opleveren, die zich onder de keerkringen bevinden. Het klimaat van het land der Mosquitos is zeer zacht, en de grootste hitte van den zomer wordt door de nabijheid der zee zóó gematigd, dat zij naau- welijks die van bet zuiden van Duitschland te boven gaat. De leden der Commissie hebben er geen dier groote ongemakken gevondeni welke de vorige reizigers hebben aangehaald. Wat de vergiftige insekten aangaat, waaraan dit land zeer vruchtbaar zou zijn, zij hebben er geene ge zien ook behoefden zij zich nooit met sluijers te bedekken, om zich te be hoeden tegen het steken dier insekten. Het is even zoo gelegen met an dere vergiftige dieren; hun geslacht is bijna geheel uitgeroeid, en niet dan met groote moeite, heeft de Commissie drie ratelslangen kunnen krijgen voor het koninklijk Museum te Berlijn. Zij heeft slechts eenen kaaiman ge zien die even 3 voet lengte had. Het verslag prijst de Koningin zeer. Zij is eene groote en schoone vrouw bijna 40 jaren oud; hare voorkomendheid voor Europeanen is buitengemeen. Zij heeft 3 zonenvan welke de oudste, die 14 jaar iszich thans in eene inrigting der Engelschen bevindt, gelegen op den regter-oever der Blewfield waar hij zijne opvoeding voltooit. Tot hiertoe was Leipzig in Saksen het grootste punt van den Duit- j schen Boekhandel; ten gevolge van de strenge en kleingeestige censuur, waaraan de boeken, niet alleen die er uitgegeven worden, maar zelfs die er slechts worden doorgevoerd, onderhevig zijn, heet de Boekhandel voor Zuid- Duitschlaud, Stutgardt de hoofdstad van Wurtemlicrgen voor bet noorden, Berlijn bepaald. De Boekhandelaars zullen nu bij die beide regeringen mag- tiging vragen om in die steden 2 maal 'sjaars eene markt of bijeenkomst te mogen houden, eene instelling, welke sedert eeuwen te Leipzig onder den naam van Leipziger mis bekend was. In de Dorfseitung, een te Uildburghausen uitkomend blad, leest men: Zelfs in Beijeren vinden de uil Silezie en Posen herkomstige voorstellen tot hervormingen in de Roomsch-Katholijke kerk, veel weerklank. Ofschoon de censuur geene openbare aankondiging der geschriften van Johannes Ronge en i andere toelaat, worden dezelven toch algemeen verspreid, even als de beeld- tenis van Ronge, die men in vele huizen opgehangen vindt. Uit Wiirsburg verneemt men, dat ook in die stad de stichting eener Duitsch-Katholijke ge meente op handen is. BRESLAU, 7 February. De openbare nieuwspapieren hadden gemeld dat Dr. Gciger en vele andere Joden alhier de begeerte hadden aan den dag gelegd, om zich aan de Duitsch- Katholijke gemeente aan te sluiten. Dr. Geiger heeft zich daardoor tot de volgende verklaring genoopt gevonden »Uw correspondent van den Rhijn schijnt eene zeer slechte bron te hebben, I waaruit hij zijne bijzondere berigten over Silezië put. Het is te wenschen dat anderen hem over den waren staat van zaken in onze provincie beter onderrig- j ten; ik voor mij wil hier slechts de tijdingen betreffende mij zei ven en de Joden verbeteren. Zeker verheugen wij ons aan geene hiërarchie onderworpen te zijn, welke, God dank! aan onze geloofsbelijdenis geheel vreemd is, en wij gevoelen geen lust naar eene zoodanige, in welke gedaante zij ook moge op- j treden. Wij nemen het meeste aandeel aan alle bewegingen van den mensche- lijken geest in dezen tijd; en bet trissche leven, dat zich vertoont, in welke kerk het ook zij, gaat ook ons aan wegens den geest, die zich daarin open baart; doch wij gevoelen geen den minsten lust tot eene aansluiting aan eene andere kerk, al is deze ook de nieuw te stichten vrije Duitsche. Ons scheidt van het Christendom niet bet uiterlijke der hiërarchie ook het Protestan- tismus kent dezelve niet ons scheidt het wezen des geloofs; de rigting van onzen vooruitgang leidt niet tot eene andere godsdienst, maar tot bevesti ging in de waarheid van ons geloof en naar deszelfs bevrijding uit de ketenen der misbruiken, in welke hetzelve geboeid was; het Jodendom met zijn on verzwakt geloof aan de eenheid Gods, met deszelfs eiseh aan de menschen om zich te heiligen, gelijk God heilig is met zijn gebod van alomvattende liefde tot den naaste, met zijne eerwaardige instellingen, blijft het goed waaraan wij vasthouden, hoe helderder het in deszelfs klaarheid ons bestraalt. De redac tiën, welke hunne kolommen voor het artikel van den Rhijn hebben geopend, worden verzocht ook deze verklaring in dezelve op te nemen." WURTEMBERCc. Aan de Kamer is het budget van uitgaven en ontvangsten van 1845 tot 1848 ter goedkeuring voorgelegd, waaruit blijkt, dat de uitgaven in die 3 jaren gezamcntlijk bedragen 41,000,000 thk, welke echter niet geheel door de gewone middelen zullen kunnen gedekt worden; waarom er voor 7,000,000 thl. zal moeten worden opgenomen. H AMB UR Cr. In een' der bladen dezer stad kondigt zekere Heer Rob. M. Sloman, scheeps- reeder aldaar, aan, dat bij voornemens is, in den aanstaanden zomer, met een zijner groote fregatten, vergezeld van een aantal passagiers, eene reis om de wereld te maken, en de volgende steden en landen aan te doenals: Lissabon, Madera, Teneriffe, Kaapverdische-eilandenRio de la Plata, Falk- lands-cilanden. Valparaiso en alle tusschenhavcns op de westkust van Amerika tot Gaayaquil (Quito), de MarguesasVriendschaps-eilanden (Otaheite) en andere groepen van eilanden der Stille Zuid-zee, China (Tchusan, Hong-Kong, Canton, Macao, Wampoa) Manilla, Singapore, Ceylon, Isle-de-France of Mada gascar Kaap de Goede HoopSt. HelenaAscensionde Azoren en terug naar Hamburg. Het schip zal volstrekt aan geene handelsspeculalie dienstbaar worden ge maakt maar bij de geheele uitrustingde plaatsverdeelingde bepaling van het verblijven in de landen en steden, die aangedaan zullen worden, de duur der geheele reis, zal slechts op de veiligheid, het gemak en het onderhoud der reizigers gelet worden. Een fraai schipeen ervaren Kapitein en uitgezochte matrozen een gepro moveerde Artsbieden den deelnemers aan deze expeditie de beste waarborgen voor eene aangename en voorspoedige reis, terwijl de kosten zeer matig ge steld zijn. E\(iELl.VR. LOADEN, 15 February. De Minister Peel heeft aan het Lager-IIuis een algemeen overzigt van den finantiëlen toestand des Rijks gegeven en tevens de belasting op de inkomsten weder voor drie jaren voorgedragen. Het vermoedelijk overschot op den 5den April 1845 begrootte hij op 5,000,000 en in 1846 op 2,500,000. Doch evenwel was de voortduring der genoemde belasting noodig, omdat de zeemagt met 4,000 man moest vermeerderd en stoomschepen aangebouwd worden, zoodat het geheel der uitgaven 49,690,000 zou bedragen. Doch dan ook wilde hij vermindering van eenige lasten bepaald zien, als: ten aanzien der regten op de suiker, de afschaffing van aide op het Britsclt toltarief nog over gebleven regten van uitvoerde afschaffing van alle regten van invoer op 430 belaste artikelen de afschaffing van bet nog bestaand regt van r% pence op het pond ruwe katoen, die der belasting op openbare verkooping en einde lijk die van den thans bestaanden accijns op binnenslands vervaardigd glas. Aan het slot zijner rede gaf de Minister te kennen, dat het eene stoutmoedige proefneming was, die hij thans aan het Parlement voorstelde. Zijn plan berustte toch vooral ook daaropdat door de voorgedragene wijziging in het belastingstelsel, zoodanig eene hoogere vlugt aan den Britschen handel en nijver heid zou worden gegeven, dat na den afloop van het nieuwe driejarige tijd perk, de income-tax voor altijd zou kunnen worden afgeschaft. De gevestigde Staatsschuld van Groot-Briltannie bedrai gt 7,90,576,392 of ruim ƒ9,486,000,000, waarvoor jaarlijks aan rente 29,110,933 inoet betaald worden. Eene verschrikkelijke, ongehoorde en ongcloofelijke misdaad is dezer da gen te Lammonhy, in het Graafschap Cumberland gepleegd. Zekere vrouw, Jane Crosby genaamdging zich meermalen in den drank te buiten, ondanks de gegronde verwijtingen haars echtgenoots. Wanneer deze laatste te huis kwam vroeg hij gewoonlijk aan zijn jongste kind, een 9-jarig dochtertje, wat hare moeder gedaan had, en het arme meisje antwoordde, dan in hare onnozelheid, dat hare moeder gedronken had. Ten gevolge daarvan had Jane Crosby te gen haar dochtertje eenen zoo grooten haat opgevat, dat zij besloot het kind van kant temaken. Laatstleden Woensdag namelijk, heeft deze ontaarde moe der het meisje ontkleed, latende baar slechts het hemd aan; vervolgens beeft zij in de keuken een groot vuur aangestokenen het kind bij de boe nen vattende, hield zij het met het hoofd naar beneden boven de vlam, en in weinige oogenblikken had de dood aan het lijden van het onnoozel kind een einde gemaakt. Daarna wierp de booze vrouw het lijkje op den grond, en ging bij de buren zeggen dat haar kind in het vuur gevallen en verbrand was; maar men sloeg aan hare woorden geen geloof en nam haar in hechtenis. Dezer dagen overleed alhier Andrew Franklin, de oudste der Engelsche dagbladschrijvers, op den leeftijd van 90 jaren. Hij was bijna 70 jaren aan de redactie der Morningpost geweest, daarna bij die van den Morningadver- tiser tot bij vóór weinige jaren zijne rust nam. FRA11KRIJH. PARIJS, 16 February. De lijst der ongelukken door de overvloedige menigte sneeuw in ons land veroorzaaktis nog niet ten einde. Den 7dcn dezer is in bet departement der Aveyroneene overgroote sneeuwklomp van eenen berg komen rollen op vier huizen van het dorp La Molière, welks inwoners onder de puinen werden begraven. Men heelt ongehoorde moeite aangewendom de sneeuw spoedig weg te ruimen en die ongelukkigen te redden; maar helaas! alle die menschen ten getale van 37waren versmacht of verpletterden men heeft slechts cerie huisvader, eene zwangere vrouw en drie kinderen levend kunnen opdel ven en aan het levenslicht terug geven.' De aartsbisschop van Lyon, kardinaal de Bonald, heeft voor eenigen tijd een mandement aan zijne onderhoorige geestelijkheid uitgevaardigd, het welk thans openbaar is gemaakt, en de strekking heeft om twee werkjes van den Heer Dupin over het openbaar kerkelijk regt in Frankrijk tc veroordeelen. Bij dat stuk wordt aan de geestelijken en leeraars verboden, om die werkjes te lezen of aan hunne leerlingen in handen te geven. Tevens vindt men daarin eene soort van afkeuring van de bekende vier artikelen van 1682, die

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3