iiad kunnen ontdekken. De Generaal had de naauwkeurigste en strengste bevelen gegeven, dat op het volgend bal het grootste toezigt gehouden wi«rd. De dienstboden hadden meer dan iemand anders er belang bijden schuldige te ontdekken. De Heer Quintanilla is des nachts betrapttoen hij eenige stukken zilverwerk in zijne zakken verborg. De Aides-de-Camp van den Ge neraal, door de dienstboden gewaarschuwd, vatten hem dadelijk aan en joegen hem weg. Overeenkomstig de reglementen van de Kamerhebben 7 Afgevaardig den, met Munoz Maldonado aan hun hoofd, aan de Kamer een voorstel gedaan om den Heer Quintanilla, Afgevaardigde van Sevillie, uit te sluiten. De Heer Munoz heeft in eene geheime zitting der Kamer in de minste bijzon derheden de daadzaken opengelegd. Hierop hebben vrij levendige beraadsla gingen plaats gehad, en heeft onder anderen ook de Minister van Binnenland- sche zaken het woord gevoerd. Een ander voorstel door 7 leden gedaan, is verworpen. Hierop ontvangt de Kamer een' brief van den Heer Quintanilla, die vraagt, om gehoord te worden. De Kamer meent aan die aanvraag geen gevolg te moeten gevenen weldra beslist zij, (zoo groot was hare verontwaardi ging) met 101 tegen 18 stemmen dat genoemd lid uitgesloten is. Het Ministerie zou gewenscht hebben het schandaal te vermijden en de zaak te smoren; maar dit is niet mogelijk geweest. De waardigheid der Kamer was er mede gemoeid; zij wenschte plegtig tegen zulk eene onkieschheid te protes teren. De Generaal Narvaez, getroffen door deze onaangename gebeurtenis, is ongesteld, en is op het baldat de Koningin gegeven heeft, niet ver schenen. De Kamer heeft den volgenden dag in eene openbare zitting beslotendat eene mededeeling aan de Regering zou gedaan wordenom haar de uitsluiting van Quintanilla bekend te maken en te verzoekendat zij eene herkiezing in Sevillie bevele. Deze gebeurtenis is thans het onderwerp van alle gesprek ken en hetgeen in de geheime zitting der Kamer is verhandeld, is weldra i overal uitgelekt. De Ayuntamientode algemeene deputatie cn de handelsjunta van Bis. caye hebben eene brochure in omloop gebragt, welke zeer bondige aanmer kingen bevat omtrent het nut, hetwelk zou voortvloeijen uit den aanleg van een ijzeren spoorweg van Bilbao naar Madrid. Daarin wordt bewezendat 1 groote voordeelen uit de verwezenlijking dezer onderneming voor de provinciën BurgosValencia, Valladolid en Segovia zouden voortspruiten. Men kan zich geen denkbeeld vormen, waarom de provinciën Katalonië cn Arragon, in weerwil van de algemeen hcerschende rust nog in staat van beleg verkeeren. Deze onbegrijpelijke onwettigheid en het zonderling gedrag van eenige Overhedendoen de Regering allerhevigst berispenen wettigen eeni- germate de scherpe taal der oppositiebladen. De batterijen van Gibraltar hebben weder gevuurd op de Spaansche oorlogsstoomboot Giranda, die eenen beschadigden kustvaarder op het sleeptouw had. De Giranda heeft er niet door geleden, maar de bevelhebber Lara heeft opheldering gevraagd. Men zegt dat de Zwecdsche en Deensche smaldeelen besloten hebben om de vijandelijkheden tegen Marokko te beginnenals de regering van dat land niet voldoende antwoordt op hunne vragen. ITALIË. Nieuwe verschijnselen van wanorde beginnen zich in ons land te vertoonen. In Romagna zijn onderscheiden personen, die, bij gelegenheid der laatste onlustenzich aan de zijde van de Regering geschaard haddenhet voorwerp geweest van de vervolging der agenten der revolutionnaire propaganda. Men heeft in onderscheiden steden brandbrieven aangeplakt gevonden en schotschrif ten uit den vreemde aangebragtin welke men het volk tot oproer en om wenteling aanzet. Op onderscheiden punten van het Schiereiland zijn onlangs gevangennemingen geschied.In Sicilië beginnende geheime genootschappen ook wederom te handelen. Voor het overige moet men de berigten mistrou wen door de dagbladen omtrent den toestand van Italië gegevenwant zij zijn voor het grootste deel met overdrijvingen opgevuld. Z BITKEK LAN I». LU CERN, 5 Februarij. Men heeft thans in dit land een overvloed van zwervende vaderlanders leiders, sprekers en deelhebbers aan staatkundige bijeenkomsten, die overal denzelfden rol spelen. Op de laatste bijeenkomst te Bern was een gedeelte ge wapend alsof ze terstond te veld moest trekken. Lucern heeft zijn regiment in Napelsche dienst teruggeroepen, en den be velhebber er vanden Generaal van Sonnenberginboorling van Lucerntot opperbevelhebber der troepen van het kanton bestemd, in geval van oorlogs verklaring van den kant der radicale kantons. De Regering van Schwytz heeft eene krachtige afkondiging aan het volk gedaan om zich voor te bereiden tot verdediging hunner haardsteden. De Regering van Friburg is genoodzaakt geworden om Commissarissen te zenden naar het district van Moratgrootendeels met protestanten bevolkt ten einde de rust te herstellen, daar de katholijke bevolking door zendelin gen opgeruid tegen de hervormde inwoners tot bedreigingen waren over gegaan. Een enkel kanton, zoo als dat van Neuchatelblijft volkomen rustig, dank zij het oppertoezigt van Pruissen. In dat van St. Gall, niet minder verdeeld in het godsdienstige dan in het staatkundige, en waar de partijen tegen elkander opwegen, hecrscht. almede eene zekere gisting. Daar, zoo als tt Zurich en het overige van het Rhijnsche Zwitserland wordt de gisting gedeeltelijk aangewakkerd door lieden, die tot het jonge Duitschland behooren. Onlangs hebben zelfs radicalenin grooten getale uit de Badensche stad Constancehet woord gevoerd in eene volksver gadering, die weinig tijds te voren te Understrasse werd gehouden. 6 Februarij. De kantonnale raad van Soleure (dit kanton is geheel katholijk) heeft na twee dagen zeer hevigen woordenstrijd, met 67 tegen 22 stemmen, het prae- advics van den Staatsraad aangenomenstrekkende dat de Afgevaardigden op den Landdag zouden stemmen om al de kantons die Jesuiten hebben aan te zeggen, om ze zonder uitstel te verdrijven. ZURICH, 7 Februarij. De Groote Raad heeft zich gisteren over de gewigtige vraag der Jesuiten bezig gehouden. De uitvoerende of Kleine Raad had zich voor de opvoeding der jeugd door de Jesuiten verklaard, en in dien zin hunne lastgevingen voor de Afgevaardigden naar den Landdag opgesteld. Na een zeer levendige beraadslagingwaarin 39 redenaars gehoord werden is het voorstel van de Regering met eene meerderheid van 103 stemmen te gen 95 verworpen. De nieuwe lastgevingen zullen dus inhouden dat de Je suiten moeten verdreven worden. Het kanton van Lucern zal verzocht wor den de leden dier orde te verwijderencn er zullen maatregelen worden ge nomen om ze voortaan op geenen plek van het grondgebied des Zwitserschen Verbonds toe te laten. De Eidgenössische Zeitung van Zurich deelt twee petitiën mede met ruim 18,000 handteekeningen den 28 en 31 Januarij aan den Grooten Raad ingediend door lieden, die verklaren dat zij opregte katholijken zijn, om te protesteren tegen het gebeurde te Lucern. De uitdrijving der Jesuiten is er voorgesteld als het eenige middel om den vrede en goede verstandhouding tus- schen de verschillende staten te bewaren, waaruit Zwitserland is zamengesteld en den geesel van den burgeroorlog te voorkomen. PRUISSEN. TRIER, 4 Februarij. De Pastoor van het dorp Leiwen, Licht genaamd, had zijne parochianen ontraden om deel te nemen aan vereenigingen van pelgrimmaadjedie bij gelegenheid van de tentoonstelling van den II. Rok werden gevormd. Daar enboven had hij een boek uitgegeven tegen de vereering waarvan die rok het voorwerp is. Het kapittel van Trier heeft den pastoor van Leiwen ge censureerd en hem uitgenoodigd om zijne gevoelens te herroepen op straffe van verlies zijner plaats. Lichtzijne evangelische overtuiging hooger schat tende dan het behoud zijner prebende, heeft de bedreigingen van het Vicariaat- Generaal getrotseerd. Toen moest het hooger geestelijk gezag tusschen beiden komen. De Pastoor Licht is door den Bisschop Arnoldi in zijne bediening geschorst, en 'daarenboven met Kanoniekcn ban bedreigd, wanneer hij in de dwalingen volhardde die zich hechten aan de ketterij der iconoklasten (beelden- verbrekers) welke in de 8ste en 9de eeuw der Kerk plegtig zijn veroordeeld. (Journ. des Débats.) WURT EMBER Cr. STUTTGARDT, 8 Februarij. Sedert vele jaren hadden wij hier niet zoo veel en zoo lang sneeuw als dezen winter. Op de Alb en in het Schwarzwald ligt natuurlijk nog veel meer; doch ook in het benedenland begint zij zich meer en meer op te hoopen. Men schrijft uit Ulmdat aldaar op den 6,icn Februarijdes morgens zoo veel sneeuw gevallen is, dat de postwagen van Augsburg bij Fahlheiin slechts met hulp van 13 man zijn weg heeft kunnen voortzetten. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Febrnarij. Zier hier de grondslagen van de overeenkomst door den Heer Lagrcnie uit naam van Frankrijk met China gesloten. 1°. Frankrijk wordt, ten opzigte der inkomende regten op den voet der meest begunstigde volken gesteld. 2°. Het zal aan geen tijdelijke schatting ten behoeve van het Hemelsche Rijk kunnen worden onderworpen. 3°. Het zal een factorie te Canton kunnen oprigtenzoo als die door de Hollanders, EngelscbeDenen, Zweden en Spanjaarden is gedaan. 4°. Het zal te Tchang-Tcheou kunnen handel drijvenbehoudens de regten der Spaansche kroondie op deze stad een uitsluitend voorregt heeft. 5°. Het zal kantoren kunnen oprigten in de havens van Hiamen, Tchao- Hing en Ning-Pöcn 6°. Zal Frankrijk regt hebben om in het vervolg op al die plaatsen te han delen welke voor de meest begunstigde volken mogtcn openstaan. In de maand Januarij zijn in deze stad gebruikt 7,409 ossen, 1,378 koeijen, 6,939 kalveren en 41,631 schapen. In den handel is aangebragt 492,032 Ned. ffi. gesmolten vet. De stad heeft een som van 41,600 francs toegestaan voor geschilderde glazen in de kerken van S'. Germain l'Auxerrois S'. Gervais, S'. Eustache en S'. Laurent. Er is heden van 'smorgens ten 5 ure tot 'savonds ten 8 ure, zulk een menigte sneeuw gevallen, dat de doortogt voor rijtuigen zeer bemoeilijkt is.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2