LEYDSCHE BIIVINEINLAJNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt W OF,i\Sf) A 5 FEBRUARIJ. Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 Februarij. Z. M. beeft voor bet volgend Akademie-jaar tot Rector-Magnificns onzer Hoogesehool benoemd, den Hoogleeraar in de Kegten Mr. H. W. Tydeman. Uit hetgeen wij omtrent de Maskerade door HH. Studenten onzer Hoo gesehool op aanstaanden Zaturdag vernemen, kunnen wij besluiten, dat dezelve allerprachtigst zijn zal. Het meerendeel der costumes gereed zijnde, heb ben degenen, die aan de Markerade deel nemen, zich in dezelve gekleed reeds een en andermaal op den Burgt vereenigd, en moeten zoo wel kleeding- stukken als wapentuig met den meesten smaak en naauwkeurigheid bewerkt zijn. De trein zal bestaan uit 105 groepen zoo te paard als te voet, aange voerd door tien 1111. Commissarissen. In het Programma daarvan door den Boekhandelaar van lmmerseel Mounier uitgegeven worden al de personen uit de geschiedenis met namen opgegeven, alsmede de namen der IIH. Stu denten welke hen zullen voorstellen. Ten acht ure zat dc trein van het gebouw der Akadeinie vertrekken, langs de Zuidzijde van het Rapenburg tot aan het Noordeinde. Vervolgens de Breedestraat in derzelver geheele lengte, alsmede een gedeelte van den Hoogewoerd tot aan de Watersteeg, en verder langs de Hooigracht, en van dezelve door de Bakkerstegende Oude Singel geheel ten einde tot de Turfmarkt, de Paardensteeg door, naar de Boommarkt en Bloemmarkt. De trein trekt daarop de Vrouwenstecg door naar de Haarlemmerslraattot aan den Kouden Hoek en alzoo naar de Hee regracht, langs den Nieuwen Rhijn, en over de Korenbrug, naar de Vischmarkt, en verder langs de Aalmarkt, Apothekarsdijk, Kort Rapenburg, het geheele Rapenburg Noordzijde, de Ruïne en Steenschuur Noordzijde weder naar de Breedstraatneemt van daar nogmaals een gedeelte van het Rapen burg Noordzijde en begeeft zich over de Doelenbruglangs de Zuidzijde naar het Akademie-gebonw terug. Men verwacht een groot aantal vreemdelingen in onze Stad, welke niet al leen des avonds door de Maskerade opgeluisterd, maar ook over dag reedseen fees telijk aanzien zal hebben, terwijl de uitgebreide markt, welke hier Zaturdags gehouden wordt, de drukte nog zal vermeerderen. Onderscheiden kamers op den weg gelegen, langs welken de trein trekt, waren reeds vóór eenige weken voor aanzienlijken prijs verhuurd. Het Militair Feest gegeven door de jongelingen beneden de 18 jaren, bij het Reserve Battaljon van het 5de Regiment Infanterie alhier in garnizoen op den 3de" dezerwerd vereerd met de tegenwoordigheid van de Regering der Stad, 11H. Officieren der Schutterij en van het Garnizoen, alsmede een aanzien lijke vrouwenschaarwaartoe eene der zalen der Kaserne theatraal en smaakvol was ingerigtdeze jongelingen, grootendeels alle gecostumeerd gaven blijken hunner vorderingen in het Schermen, Batonneren, de Bajonnet-trekkunstde Gymnastiek en den Dans, en ontvingen de hooge goedkeuring door herhaalde toejuichingen van het aanwezig gezelschap. De dagen der loting voor de Nationale Militie, ligting van 1845, is door den Gouverneur van Zuid-Holland voor onze stad bepaald op Woensdag en Donderdag den 5den en 6deu Maart. Voorts is bepaald dat de opening van de zittingen der Militieraden, voor de ligting van 1845 in de hoofdplaatsen van ieder militieressort zal plaats hebben als volgt: de eerste zitling, Maandag 10 Februarij de tweede, Woensdag 26 Maart; de derde, Maandag 14 April; de vierdeMaandag 28 Aprilten einde daarin te behandelen en af te doen de voorkomende werkzaamheden. Ook uit de naburige gemeenten van de beide Katwijken c. a. en Val kenburg, is eene door 26 notabele Stemgeregtigde ingezetenen geteekende en gemotiveerde verklaring van adhaesietot bet voorstel van herziening der Grondwet, aan den eersten onderteekenaar van hetzelve, den Heer. Mr. J. R. Thorbecke alhier, verzonden. Het blijkt uit nieuwe sterrekundige waarnemingendat de onlangs te Berlijn ontdekte komeet, den 16dcn Februarij aanstaande met het hloote oog zal zigtbaar zijn; zij zal alsdan 24 millioen Ned. mijlen van 1000 ellen van de aarde verwijderd wezen. Deze komeet is in doorsnede 28,000 Ned. mijlen en bij gevolg ongeveer een derde grooter dan de aarde. De Heer Mr. Rethaan MacaréAVethouder der stad MiddelburgLid van da Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, alhier, is door liet Ko ninklijk Genootschap van Oudheidkundigen te Kopenhagen tot medelid be noemd. De volgende Nederlanders zijn door het Fransche Genootschap la Sta- tistique Universelleopgerigt onder het beschermheerschap des Koningstot leden benoemdde I1H. Mr. AV. II. van VoorstLid van de Regthank te Haarlem J. Ab Utrecht Dresselhuis, Predikant, te AVolfaartsdijk; Dr. E. B. Swalue, Predikant te Goes; P. C. MolhuysenPredikant te Deventer; Leden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhieralsmede de HH. Mr. II. van SonsbeekRaadsheer enz. te 's GravenhageMr. J. E. LismanRaadsheer in het Hof te Suriname; en Mr. Ph. van der Broecke, Advocaat te Middelburg. Door het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap is beslo ten om voor rekening van het Genootschap 20,000 exemplaren van het N. Test. en 6000 van den geheelen Bijbel te laten drukken en gereed te maken en bij de uitgave den tekst der Staten-overzetting getrouwelijk weder te geven maar alleen de thans gebruikelijke taal en spelling daarbij te volgen. Dat overeenkomstig dit besluit, deze Testamenten en Bijbels vooreen gerin gen prijs zullen worden verkrijgbaar gesteldtot welk einde in de voornaamste steden depots zullen worden opgerigt. Deze uitgave is opgedragen aan de Heeren Blussé en Comp.te Dordrecht. Een dagblad deelt het volgende mede De meest verspreide Godsdiensten zijn: 1°. de Christelijke, in drie hoofd takken verdeeldde Roomsch-Katholijke kerk met 140,000,000 belijders de Protestantsche met 60,000,000 en de Grieksche met ruim 55,000,000 2°. de Joodsche Godsdienst, wier belijders zich in Talmudisten en Karaïlen verdeelen, ten getale van 4 a 6,000,000; 3°. de Mahomedaanscheook in twee sekten verdeeld, met 100 a 120,000,000 belijders; 4°. de godsdienst van Brama5°. die van Budhaen 6°. die van Delaï-Lama. De vier laatste godsdiensten met hare ontelbare takken, beslaan bijna geheel Asië, zoodat zij hijna 500,000,000 belijders tellen. 's GRAVENHAGE3 Februarij. Bij besluit van den 30sten Januarij 11. heeft Z. M. de Commissie ter onderzoek van de rekening van den Rijnspoorweg onder dankbetuiging ont bonden, en haar verslag in de Staats-Courant doen plaatsen. Daar het zelve dat gansche blad met de helft van 't bijvoegsel inneemt, zien wij ons genoodzaakt, het hier, hoe belangrijk ookzeer verkort mede te deelen, met behoud zoo veel mogelijk van het meest hoofdzakelijke. In 1836 werd door Koning Willem I eene Commissie benoemd onder voor zitting van den beroemden staatsman A. R. Falckin welker verslag gezegd werd dat het welbegrepen belang der volksvlijt niet gedoogde om achter te blijvenen dat een spoorweg van Amsterdam naar Arnhem uithoofde van 't groote handelsbelang het eerst in aanmerking diende te komen. Die Com missie verklaarde zich voorts voor den aanleg door bijzondere personen, en alleen in zeldzame gevallen voor den aanleg door het Rijk en dat de Rhijn- spoorweg daaronder behoorde. De Commissie van heden houdt het er desge lijks voordat zulk een groot middel van gemeenschap met het buitenland en waar mededinging noodig kan zijn met andere spoorwegen, niet door bij zonder belang maar door de Regering inoet worden beheerd. In 1838 werd hiertoe een onlwerp van wet ingediend, bij de afstemming waarvan Koning Willem I den aanleg bevaleen voorloopige geldleening uil- schreef van 9 millioen, en de rente tegen 4j ten honderd waarborgde, met toezegging van der zuivere winst. Omtrent de wijze van aanleg en verdere bijzonderheden van beheer, werd het stizwijgen bewaard; alleen moest de storting nog in 1838 afloopen, en dus werd het beheer al terstond met de rente bezwaard. Voorts doet de Commissie verslag omtrent de rekening en verantwoording tot 31 Oct. 1844. De uilgaven met de rente-betaling beliep 10,783,476, de ontvangsten ƒ10,537,003, welke mindere ontvangst verbeterd wordt door de opoffering Zr. M. van ƒ1,327,536, aan verschillende waarden ter beschik king van den spoorweg verstrektwaardoor er in plaats van een te kort een batig saldo van ruim een millioen bestaat. De Commissie heeft dc rekening in al hare bijzonderheden onderzocht, met de bescheiden vergeleken, zich van de rekenkundige juistheid overtuigd, en zich verder met het onderzoek van het geldelijk beheer bezig gehouden volgens de door den Minister van finantien gezien geteekende schrifturen ter

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1