AMSTERDAM30 Januarij. Door de Ncderlandsche Ilandel-Maatschappij is nog bevracht geworden, voor Dordrecht: Abel Tasman, Kapt, van Haften. Gisteren werd alhier voor den Notaris Bruno Tideman en getuigen ver leden de Akte, waarbij 30 Deelnemers zich verbinden tot het bijeenbrengen der eerste 500,000, voor de indijking van den polder Anna Paulowna in Noord-flolland. De Anna Paulowna-polder zal een gedeelte zijn van het vroeger zoogenaamde Balgzand of den Westerwaard, en zal eene oppervlakte bevatten van 5.000 bunders van den meest vruchtbaren grond. Ingesloten ten Noordwesten door de Zijpe en den Wieringerwaardzal de nieuwe polder aan de andere zijde door een dijk van 12,000 ellen of ruim 2 uur gaans, van de Zuiderzee wor den afgesloten midden door den polder blijft het oude veer, als binnen-boe- zem stroomen, dat den in te dijken grond in twee deelen verdeelt. De Maat schappij tot Indijking heeft besloten, om in de eerste plaats het westelijk ge deelte van den polder te voltooijen, en heeft tot vinding der eerste gelden een gedeelte van den grond op billijke voorwaarden te koop aangeboden. Het gewigtige en weldadige dezer onderneming heeft dadelijk de algemeene be langstelling opgewekt, terwijl het vertrouwen, waarmede eenige weldenken- den deze zaak hebben willen ondersteunen, aan de Maatschappij de middelen verschaft heeft, om het voorgenomen werk aan te vangen; zoodra nu het jaargetijde zulks toelaat zal met de bedijking een begin worden gemaakt. Beide, zoowel de ontwerpers als zij die de gelden hebben bijeengebragtheb ben regtmatige aanspraak op de erkentelijkheid van zoo vele duizendendie later op de aan de zee ontwoekerde gronden eene bron van bestaan zullen vinden, maar vooral zij onzen Gcëerbiedigden Koning en der Hooge Regering dank gebragt, voor de welwillende medewerking en bescherming, waardoor het tot stand brengen van zoo groole en nuttige werken mogelijk wordt ge maakt de goedgunstige beschikking onzer Doorl. Koninginwaarbij zij aan den nieuw ontworpen polder haren geüerbiedigden naam heeft willen verlee- nenzal dit werk voor het nageslacht een blijvend gedenkleekcn doen zijn hoezeer der tegenwoordige Regering alles ter harte gaat, wat de welvaart van het dierbaar Vaderland kan bevorderen. HAARLEM, 31 Januarij. Na een uitgebreid regterlijk onderzoek omtrent de noodlottige vergiftiging waarvan wij in ons nummer van 5 October jl. melding maakten heeft de Arrondissements-Regtbank alhier gisteren in deze zaak uitspraak gedaan. De droogistin wiens winkel, in stede van een ander poeder, het zwaar ver gift colaltof arsenicum nigrumverkocht is, welks gebruik den dood der beide kinderen ten gevolge heeft gehadis schuldig verklaard aan het onwil lekeurig veroorzaken van den dood dier kinderen, door onvoorzigtigheid, onop lettendheid en het niet behoorlijk nakomen der verordeningen op het bewaren en bergen der vergiften, en te dier zake, op grond van art. 319 van het Wetboek van Strafregt, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van driemaanden, eene geldboete van 25 en in de kosten van het regtsgeding. Van de aan- klagt, als of hij op gelijke wijze ook den dood van een ander persoon, welke in Mei jl. hier onder ongewone omstandigheden overleden is, zou veroorzaakt hebben, is de beklaagde vrijgesproken. GRONINGEN, 30 Januarij. Het door den Hoogleeraar Lulofs gisteren avond gehouden Declamatorium ten behoeve van het fonds der Vrouwen-vereenigingafgewisseld door rnuzijk en koorgezang, onder de leiding van Jhr. Mr. S. W. Trip, heeft de belangrijke som van 883 opgebragt. De opbrengst zou nog grooter geweest zijn in dien de grootte der Contcert-zaal had toegelaten, meer toegang-kaartjes uit te deelen nu reeds was niet alleen die zaal geheel met toehoorders ver vuld maar zelfs de gang die tot haar leidten de plaats voor het orchest ingerigt. BÜITËJNLAINDSCHE BERIGTEPÏ. RUSLAND. PETERSBURG, 18 Januarij. Na bijna eene maand vrij zacht weder gehad te hebben, is de koude wederom in hevigheid toegenomen. De thermometer van Reaumur teekent heden 12° koude (gelijk staande met 5° boven 0 Farenheit). BENEHIARHEN. KOPENHAGEN, 21 Januarij. Onze zcemagt bestaat thans uit 5 linieschepen van 84, 1 van 66, 8 fre gatten van 40—48, 1 korvet van 22 en 3 van 20 stukken; voorts uit 4 brikken, 3 schooners, 3 kotters, 82 kanonneerbooten en 4 stoomschepen; op stapel staan 1 linieschip van 84 en 1 korvet van 20 stukken. Onder dagteekening van 1 September wordt door een Geneesheerdie zich in Jacobsbaai, op Groenland, ophoudt, geschreven, dat de vorige winter aldaar bovenmate streng was geweest. De middelmatige koude was van 2030° onder 0 Fahrenheit, maar meermalen was de thermometer tot 40° gedaald. Daarbij was onder de eilanders hongersnood ontstaan, zoodat zij gedwongen waren, zelfs oude afgedragen kleederstukken van vellen als voedsel te gebruiken; velen waren gestorven. POKTEGAL. LISSABON22 Januarij. Uit het budget aan het Congres aangeboden, blijkt, dat in dit jaar de ontvangsten 10,756,954,688, en de uitgaven 10,717,542,442 reis beloopen, zoodat cr een zuiver overschot van 39,500,000 reis zou bestaan; hetgeen met 66,000,000 reis zou vermeerderd worden, van welke de Koning en Ko ningin voor dit jaar hadden afstand gedaan. Het geheel batig slot zou dus 105,500,000 reis wezen, (ruim 300,000). ITALIË. ROME, 16 Januarij. Ten gevolge van schikkingen met den Koning van Sardinië, heeft de Paus een besluit uitgevaardigd op den 17deD December 11., waarbij de geestelijke-en krijgsorde van Jeruzalem, de Malteser-ridders,in de SardinischeStaten worden hersteld. KoningKarel Albert heeft reeds vijf commanderijen ingesteld over de ridders dier orde, welke de gelofte hebben afgelegd. De Kardinaal Tosti. Schatmeester van den Paus en Minister vanFinantien heeft als zoodanig zijn ontslag gekregen. Men zegt, dat de Kardinaal genoodzaakt is geweest, zijn ontslag te vra gen omdat het tekort in de schatkist zoodanig was toegenomendat men bij voorraad reeds beschikt had over een gedeelte der inkomsten van 1845 voor eene som van 800,000 Romeinsche kroonen (ƒ2,160,000). Het hof van Rome bevindt zich dan ook in de grootste verlegenheid. De Substituut bij het secretariaat van Binnenlandscbe Zaken, de Kardinaal Antonelliis tot Minister van Finantien benoemd. Het gerucht loopt, dat men te Ravenna geschoten heeft op den Kardinaal Legaat der Provincie, doch dat alleen de Brigadier der Karrabiniersdie hem begeleidde, gekwetst is. SICILIË. NAPELS, 9 Januarij. De Koning heeft besloten de uitgaven voor het leger jaarlijks met 400,000 dukaten te verminderen. Dit besluit is genomen uit aanmerking van den diepen vrede, welke thans in het Koningrijk der Beide Sicilien heerscht. Deze bezuiniging zal het eerst de artillerie treffen, welke op een' zeer kostbaren voet is ingerigt. PRUISSElür. BERLIJN, 27 Januarij. In de alhier uitgegeven Vossisclie Zeitung is dezer dagen als kort aan staande de uitgave van een nieuw tijdschrift aangekondigd onder den titel »De Katholijke Kerkhervorming, een Maandschrift, u-tgegeven door Anton Mauritius (Miiller,) onder medewerking der Ileeren Czerski en Ronge, alsmede van andere Katholijke geestelijken te Berlijn, bij W. Hermes." MUNSTER, 18 Januarij. De inwoners deze stad beginnen meer en meer aan te dringen op het herstel van de voormalige Universiteit, vooral daarom, omdat onder de landen van het Duilsch Verbond, Westphalen de eenige Staat is, die geene Hoogeschool bezit. De gronden, die zij voor het verkrijgen eener Universiteit aanvoeren, zijn: omdat er eene geweest is, er nog een fonds bestaat, groot 30,000 thl., er eene bibliotheek aanwezig is van het voormalig Jesuilen-Collegie, bevat tende 40,000 boekdoelen, en omdat er een Instituut bestaat voor de genees- en heelkunde en het zoo uitgebreide Clemens-hospitaal. NASSAU. WIESBADEN28 Januarij. Heden morgen is II. K. H. de Hertogin, na gisteren middag van eene doode dochter bevallen te zijnzelve overleden. Deze slag trelt den Hertogdie ook sedert eenigen tijd lijdende was, zoo zeerdat men voor verergering van zijnen toestand groote vrees koestert. De overledene was eene dochter van den Grootvorst Michael van Rusland en eerst sedert den 31stci> Januarij 1844 met den Hertog gehuwd; zij was den 26ste" Mei 1826 geboren. ENGELAND. LONDEN, 28 Januarij. De veeziekte, welke in Duitschland zoo veel schade heeft aangerigtheeft zich ook in Engeland vertoond, en wel het eerst bij de paarden. De huur koetsiers in Londen hebben in de laatste twee weken reeds 25 van de 100 paarden verloren. Het Londensche Zendeling-Genootschap heeft thans het vertoog openbaar gemaakt, hetwelk de bestuurders, tijdens het verblijf van Koning Lodewijk Philips in Engeland, aan dien Vorst hebben gerigt, om hem te verzoeken alle Fransehe bezetting van Otaheite te verwijderen, en daardoor eene bevol king, die door den ijver en moed van Engelsche zendelingen in de laatste 40 jaren tot het Christendom is bekeerd, voor eenen geheelen ondergang te behoeden. Het Zendeling-Genootschap heeft toen een afwijzend antwoord op dit verzoek ontvangen, waarbij echter alle bescherming aan de Engelsche zendelingen werd beloofd. Thans heeft het, onder dagteekening van den 20sten Januarij, een nieuw en dringend verzoek van gelijke strekking aan den Minister Guizot gerigt. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Januarij. De dagbladen bevatten velerlei redeneringen over den toestand van het mi nisterie het Journal des Déhals heeft een uitvoerig vertoog gewijd aan de bewering dat het ministerie nu met eere zou kunnen aftreden, welk vertoog hoofdzazelijk het volgende bevat: De bladen der oppositie verklaren het ministerie overwonnen, en naar 't ons voorkomt moest het zich terug trekkenen den last van het gezag aan de brandende eerzucht en de middelmatigheid overlaten, dan kan men hunne daden met hunne trotsche woorden vergelijken. Zoo wij ons niet bedriegen

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2