hoogc stelling in het Eedgenootschapvan het beroepen der Jesuitcn afstand te doen. Nog vindt men in de Neue ZUricher Zeituny eene door verscheiden aanzienlijke ingezetenen onderteckende uitnoodiging aan hunne medeburgers, om den 26stcn te ünterstrass eene volksvergadering te houden, ten einde een verzoekschrift aan de kantons-Regering vast te stellen om op de uitdrijving der .Jesuitcn uit Zwitserland aan te dringen; waaruit blijkt dat de gematigde denkwijze der Regering van Zurich door de kantons-burgers niet algemeen gedeeld wordt. Ook elders worden voortdurend volksvergaderingen gehouden, waarin men zich met. hevigheid tegen de Jesuiten uitlaat, terwijl men overi gens uitdrukkelijk verklaart, door den strijd tegen de Jesuiten geenszins de Katholijke kerk te willen benadeelen. Allerwcge openbaart zich ook in woor den en daden groote deelneming in het lot der Lucemsehe gevangenen en uitgewekenen, waarvan bet getal der eersten niet minder dan 338, en dat der laatsten 225 bedraagt. ]?en der heden ontvangen berigten uit Zwitserland houdt indat Lucern volstandig besloten blijft het onderwijs aan de Jesuiten over te geven, niet tegenstaande ook de Gezanten van Oostenrijk, Pruissen en Frankrijk, de Rege ring van het kanton dringend aangemaand hadden om daarvan af te zien uit hoofde van de noodlottige gevolgen, die voor Zwitserland daaruit te vrce- zen waren. PRUISSETtf. POSEN, 12 Januarij. De algemeene Synode der Protestantsehe geestelijkheid van het Groot-Hertog dom Posen, die thans in onze stad vergaderd is, heeft een besluit genomen waarbij verklaard wordt: 1°. dat de godsdienstige verdraagzaamheid onbepaald moet zijn, 2°. dat ieder in zake van Godsdienst de grootste vrijheid moet ge nieten, zoodat, indien zelfs een Christen de Joodschc Godsdienst wilde omhel zen, de predikanten zulks niet moesten belettenmits echter zulk een Christen door zuivere overtuiging cn niet door wereldsche belangen tot dergelijk besluit was gekomen. KARGE, 16 Januarij. laatstleden Zaturdag werd de Eerwaarde Rabijn onzer stad Mozcs Samuel landsberg, tachtigjarig grijsaart op het oogenblik dat hij zijne rede in de Synagoge eindigde met de woorden van Jobnaakt ben ik uit de schoot mijner moeder gekomen, en naakt zal ik tot de aarde wederkeeren," door eene eensklapsche beroerte getroffen die een einde aan zijn dertigjarige bediening alhier maakte. Hij genoot de algemeene achting, was lid van den raad onzer stad en in velerlei betrekkingen. De Katholijke en Protestantsehe geestelijk heid waren bij zijne begrafenis tegenwoordigwelke door bijna de gansche be volking tot aan de Israëlitische begraafplaats werd gevolgd. LIJK, 18 Januarij. Een Berlijnsch dagblad decll het volgend berigt mede, uit deze bij Konings bergen gelegene stad. Sedert eenige dagen bevindt zich hier eene Russische commissie, bestaande uit den Overste von Giers uit Petersburg cn twee civiele beambten met gevolg, belast met de instructie eener bende valsche munters bij de regterlijke commissie van dezen kreits. Deze hende had sedert eenigen tijd dit bedrijf voortgezet in verborgene, onderaardsche vertrekken, cn Russisch papieren geld, vooral stukken van drie roebels, zoo goed nagemaakt, dat dezelve al het voorkomen van echte hadden. Reeds moeten van dezelve be langrijke sommen in omloop zijn gebragt. De geheime werkplaats eenigen tijd geleden ontdekt zijnde, zijn gedeeltelijk in Pruissen gedeeltelijk op Rus sisch grondgebied verscheidene verdachte personen in hechtenis genomen waarvan sommigen reeds bekend hebbenook beeft men zich bereids van cenige werktuigen, dienende tot het vervaardigen van papieren geld, meester gemaakt. De Overste, tot het onderzoeken van deze zaak onmiddelijk van Petersburg herwaarts gezonden, heeft van den Keizer van Rusland bijzonderen last, om dezulken, die hunne misdaad belijden, eene belangrijke verzachting van straf te bclooven. De in hechtenis genomene personen zijn alle Joden. BEIJEREI. WURZBURG, 22 Januarij. Aan de alhier studerende Zwitsers is bevel van wegc hunne Regering ge zonden om binnen 3 dagen de stad te verlaten en naar bun land weder te keeren, op straffe van bun bnrgerregt te verliezen. Men kan zich dezen maatregel alleen daaruit verklarendat er eene bijzondere ligling van man schappen in Zwitserland zou gedaan worden. HANOVER. Ilet schijntdat de godsdienstige oneenighcid tusscben de Regering en den Bisschop van Ilildesheim van meer belang isdan men eerst gemeend had. De Bisschop heeft bevel gekregen, om voor den Koning te verschijnen, ten einde zijn gedrag te regtvaardigen hetwelk hij gehouden heeft ter zake van den herdruk van den Katechismus van Canisius. ENCELANB. LONDEN, 26 Januarij. De verecniging tegen de inkomende regten op het graan, heeft in 15 maanden meer dan 2,000,000 exemplaren van publicatien uitgedeeld, zon der de 20,000 exemplaren per week van bet wekelijksch blad de League bijzonder orgaan der vereeniging, er bij te rekenen. De raad is het zevende jaar van deszelfs bestaan ingetredenen kan zich gelukwensclicn met den goe den uitslag van deszelfs pogingen. De zaak van de handelsvrijheid maakt da gelijks nieuwe vorderingen zelfs het kabinetdat gekozen is door de voor standers van het monopolie, helt langzaam naar de handelsvrijheid over. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Januarij. De Heer Azaïs, schrijver van de Compensations dans les destinées hu- tnaines, is te Parijs overleden. Te Sorrèze in 1766 geboren, heeft hij zijne loopbaan in 79 jarigen ouderdom geëindigd. Welk ook de trap van vertrouwen zij, dien men aan de geestige veronderstellingen van dezen wijsgeer verleent, zoo zullen zij echter zeker eene aanmerkelijke plaats behouden in de geschie denis der verhevene overweging van den menschelijken geest; cn de uitmun tende duidelijkheidmet welke hij ze mondeling en in zijne werken heeft uitgedrukt, zal voorzeker het hare bijdragen, om zijne gedachtenis te bewaren. TROYES, 24 Januarij. Er is hier sprake van eene inschrijving ter opiigting van een groot stand beeld voor Paus Urbanus IV, een der mannen, welke deze stad bet meest tot eere hebben gestrekt. Hij bekleedde de pauselijke waardigheid van 1261 tot 1265, en stelde den feestdag van het H. Sacrament in. AMIENS, 24 Januarij. Alhier zijn inschrijvingen geopend ter oprigting van een standbeeld voor du Frcsne du Cange, beroemd taal- en geschiedkundige, geboren in 1610, overleden in 1688. RELGIE. ANTWERPEN, 28 Januarij. Men zegt, dat een der geleerdste Franscbe scheikundigen de Heer Genneau-Gozeltede middelen zoekt om diamanten met geringe kosten te fa briceren, en dat hij hoopt zulk eenen buitengewonen uitslag te verkrijgen. Het fabriceren van echte diamanten is een vraagstuk, hetwelk reeds sedert een aantal jaren door den Heer Genneau is opgelost. Zijne ontdekking kan echter nog niet in praktijk worden gebragt, aangezien de onkosten der fabricatie den kunstdiamant drie of vier maal duurder doen zijn dan de echte. De briljant, dien de Heer Genneau had vervaardigd, en dien hij als eene zeldzaamheid be waart, is eenen echten diamant gelijk, en het was voor de kenners, die tot het onderzoeken van denzelvcn waren uitgenoodigd, onmogelijk hem tusschen vijf of zes natuurlijke diamanten te onderscheiden. Deze briljant wordt geschat op 4.000 francs; men zegt, dat de onkosten om hem voort te brengen 10 of 42,000 francs hebben bedragen. Zoo lang men er niet in slagen zal de fabriek-kostcn merkelijk te verminderenis deze ontdekking geenszins ge vaarlijk voor de innerlijke waarde van den diamant. LEUVEN, 28 Januarij. Blijkens het jaarboekje der Katholijke Universiteit alhier, zijn er sedert de oprigting van dit gesticht, van 1834 tot 1844, 4406 leerlingen ingeschre ven, behalve die van het loopende schooljaar 18441845. Op dit getal van 4406, hebben er reeds 1384 diploma van Doctor of Kandidaat in de regten medicijnen letterkunde en wijsbegeertewetenschappen natuur- en wiskunde, ontvangen. Dit voorlaatste gelal zal echter nog grooter zijn in dien men er bijvoegt, dat talrijke leerlingen de lessen aan de Hopgcschool komen bijwonen, die nimmer voornemens zijn ecnig onderzoek voor den jnryte ondergaan, daar deze zich op de godgeleerdheid, op het notariaat of dc apo theek toeleggen. AKAREMÏE-IVIEITWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 25slen Januarij de Heer P. van Genderen Stort, van Dokkum, in dc Medicijnen, na Publieke verdediging zijner Dissertatie: de llydroiodate Potas- saemedicamine in syphilitide tertiaria ejjicacissimo. LOTERIJ. De Minister van Finantiën Gelei hebbende op deszelfs resolutie van heden waarbij krachtens Zijner Majesteits besluit van den 30sten Augustus jl.No. 3wordt vastgesteld eene 195ste Loterij brengt bij deze ter ken- nisse van een ieder, die verlangen mogt in genoemde Loterij deel te nemen, dat ten aanzien van dezelve zijn gemaakt de navolgende bepalingen 1. De 195ste Loterij zal bestaan uit een en twintig duizend vijf honderd loten tien dui zend zeven honderd prijzen en veertien premien overeenkomstig het plan aan deze gehecht; 2. Ten behoeve van 's Rijk. schatkist zal worden ingehouden vijftien ten honderd van alle prijzen en premien van één honderd gutden en daarboven en tien ten honderd van alle prijzen van zeventig gulden en daarbeneden, alles onverminderd de bijlage van twee gutden voor ieder klassikaal lothetwelk voor de laatste klasse verwisseld wordt 3. De loten zullen in gecne kleinere declcn mogen gesplitst worden dan in twintigsten; 4. De toelating van splitters en debitanten zal moeten geschieden, met inachtneming van de be palingen in Zijner Majesteits besluiten van den 5dcn November 1318 Stastsb'ad No 37), 13 dito 1827, No. 145 {Staatsblad No. 50) en No. 146, en van den 6dcu January 1831, No. 68 (Staats- b 'ad No. 2)vervat; 5. De klassikale loten voor de eerste klasse zullen voor den inlegprijs verkrijgbaar zijn voor de houders van loten, die in de laatste klasse der 194sle Loterij met niet zijn uitgekomen, mits tot het bekomen derzclvcn ten kantore van den Ontvanger-Generaal der Loterij te 's Graven li age of van een der Collecteursaanvraag gedaan worde binnen de twee eerste weken na de opening der collecte; 6. Dc voornoemde Ontvanger Generaal zal, bij de opening drr collecte voor de 195ste Loterij voorlooping een getal van een duizend loten afzonderen en beschikbaar houden om daaruit aan ingezetenen van het Rijk, gcenc loterijhandelaren, doch hem bekend zijnde als loten voor eigen rekening te willen spelen, mitsgaders aan zoodanige personen, weike. uil hoofde hunner vroegere betrekkingen tot dc loterijen hier te lande, aanspraak daarop kunnen maken, cn hem daartoe bij zonder door den Minister zullen kunnen worden aangewezen, gehcele loten tegen den inlegprijs té kunnen afgeven zoo lang de voorraad strekt, mits de prijs van dc alzoo afgegevene loteu aan hem in ééns voor alle klassen voldaan worde; 7. De Ontvanger-Generaal meergenoemd zal van de uitgifte der voornoemde loten eene behoorlijke opgave aan den Minister inzenden; 8. De collecte der 195ste Loterij zal geopend worden op Maandag den 27sten Januarij 1845, en worden gesloten op Zaturdag den 8stcn February daaraanvolgende, 9. Dc trekking van dc eerste klasse der Loterij zal plaats hebben en geheel moeten afloopèn op den 24, 25, 26 en 27sten February 1845; die der tweede klasse op den 10, 11 12 en !3den Maart 1845; die der derde klasse op den 25 26 en 27slen dcrzelfde maand; die der vierde klasse op den 7, 8, 9 en lOden April 1845, en die der vijfde of laatste klasse op den 2122

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3