komstig van door ■watervloeden afgekabbcldc krijtbergentot klei en leem- mergel overging. De mergel doet zich voor, onder verschillende gedaanten en kleuren; zij onderscheidt zich als meel, of als een deeg, dat zacht in het gevoel is, in de lucht hard wordt, en later zich verbrokkelt; doch ook als schilfers, zelfs als steen, die, in het water gelegd, als de gewone kluit- kalk van elkander valt. Men vindt veelal, doch niet uitsluitend, mergel op 2 of 3 el diepte, ter plaatse waar veelvuldig en welig de braambes, de distel, het hoefblad, de akkerwende en de hoppeklaver tierendie eenen kalkbevattenden ondergrond aanduiden. De aardsoortendie kenteekenen van mergel-eigenschappen dra gen, overgiet men met eene zuur-oplossing, als wanneer de bruischende werking op die grondstof, vrij waarschijnlijk, het kenmerk der meer of mindere kalkverhouding zal aangeven. De mergelals een voortreffelijk mesting-middel bekend vernietigt tevens vele onkruiden, maakt den teelgrond tot de verbouwing van granen en plant soorten geschikt, die de aard der grond vroeger niet gedoogden, en bijzon der werkzaam op nieuw ontgonnen gronden. In het noorderdeel van Duitschland vooralook in Engelandis de mer- gcl-bemcsting zeer hoog geschat en van vrij algemeene toepassing. Ook in de provincie Overijssel houdt men zich hiermede thans onledig en heeft daar gunstige vooruitzigten geopend. Degenen, welke meer bijzonderheden nopens de mergel begeerig zijn te kennen verwijst men naar het zeer beroemd landbouwkundige werk van A. D. Thaer, en het belangrijk handboek voor landbouw-lief hebbers van den Heer E. C. Enklaar: de vriend van den landman. Het ware doelmatig, dat soortgelijke bevindingen als deze, meer algemeen bekend werden gemaakt, daar zulks de wetenschap bevorderlijk is, de op merkzaamheid gaande maakt, en somtijds tot belangrijke uitkomsten leiden kan. BU1TENLAKDSCHE BERIGTEN. ZUID-AMERIKA. BUENOS-AYROS14 November. Er zijn belangrijke berigten van daar ontvangen. Zij bevestigen de tijding dat er een opstand is uitgebroken in de provincie Corrientes en de overige ge westen der Argcntynsehe Republiek. Er is beslag gelegd op al de schepen onder de vlagf van Buenos-Ayres, die in de rivier van Parana lagen. De la dingen worden op een inillioen dollars (rijksdaalders) begroot. De nieuwe regering van Corrientes heeft zich stellig tegen Rosas verklaard. Het is zeker dat het grootste deel der ladingen aan boord dier schepen aan Engelschen toebehoorden, maar de eigenaren twijfelen zeer aan derzelver terug gave, zoo de Corrientes hare onafhankelijkheid tegen Rosas zal kunnen hand haven. Er bestaan gegronde redenen om te gelooven dat de Brasilianen van de grenzen Corrientes ondersteund hebbenen daar het stelsel van regering van Rosas een algemeen misnoegen heeft ingeboezemd zal hij waarschijnlijk den gang van dien opstand niet kunnen beteugelen. Het zou eene zonderlinge zamcnloop zijn als Santa Anna en Rosas gelijktijdig vielen. Het voornaamste in deze zaak is het beslag op de door Engelsehc kooplie den aangevoerde ladingen; want behalve deze schade, zullen zij althans voor een tijd er geene met hetzelfde vertrouwen kunnen afzenden. E ft YPTE. AEEXANDRIE, 27 December. De Onder-Koning heeft nu bepaaldelijk tot de onderneming der afdamming van den Nijl besloten de Ingenieur Mongel, aan wicn de uitvoering is toever trouwd, is naar Kaïro geroepen om deswegens eene nadere zamenkomst te hou den. Hij is gisteren teruggekeerd en verzekertdat zoowel Mehemed-Alials degenen die hem omringen, van niets dan van deze onderneming spreken. De Heer Mongel zal den 20sten Fehruarij naar Frankrijk reizenom daar zelf de vervaardiging der werktuigen te bestellen. Dit berigt zal door de kooplieden, die de werktuigen zullen leverenmet blijdschap worden vernomen maar of het werk tot stand zal komenblijft nog de vraag. De genoemde water bouwkundige, die door het bouwen van een havenkom een bewijs zijner kunde heeft gegeventwijfelt er geenszins aan. Met den handel is het treurig ge steld, en de verw achte beterschap ligt in nog een onafzienbaar verschiet. Den 23sUn dezer heeft de regering eene verkooping van 10,000 cantaren voorjaars katoen gehoudenzij werd tot 7 piasters geopend. Wij wisten vooruit dat het Gricksche handelshuis d'Anaslasy de gansche partij tegen i piaster meer zou nemen en waarschijnlijk nog eene van 20,000 cantaren tot denzelfden prijs. Daar nu die prijs op de Europcsche markten verlies geeft, zoo gelooft men dat er een andere geheime prijs tusschen den verkooper en koopcr ge maakt is. SERYIE. De Servische Regering heeft op eene schrikkelijke wijze gewoed tegen de oproerlingen, die Servie trachtten te ontrusten. Twaalf gevangenen, die de hoofden waren van het laatste complot, dat in den voorleden zomer de rege ring trachtte meester te worden, zijn na een regterlijk onderzoek van vele maandeneindelijk doodgeschoten. Thans liggen hunne lijken op de Oosten- rijksche grenzen, aan het rad gekluisterd, om tot waarschuwing en afschrik te dienen voor hen, die nog zouden willen beproeven, om Servie gewapender hand binnen te komen. Onder de veroordeelden bevond zich de Secretaris van den gewezen Vorst Milosch. die, minder dapper dan zijne mcdgezellcn in het ongeluk, de vergunning had gevraagd, om, vóór hij den dood te ge- moet ging, zich door brandewijn te bedrinken. RUSE AND. PETERSBURG, 15 Januarij. Volgens bevelschrift van den 13tIen heeft de Keizer zijne dochter de Groot vorstin Olga tot Chef van een huzaren-regiment benoemdhetgeen voortaan haren naam zal dragen. Verder wordt geschreven, dat het gerucht, dat deze Grootvorstin zich in een klooster zou begeven, van allen grond ontbloot was. NOORWEftEN. ARENDAL, 10 Januarij. Laatstleden Zaturdag avond woei hier een hevige Noordwesten-wind met digte sneeuw verzeld. 's Nachts werd het stil en zoo warm als anders in het warmste van den zomer, en 's morgens heeft men vier zware schokken van aardbeving gehad met een geluid als van een hardrijdenden wagen; op den laatsten schok volgde een zware donderslag. De vuurbaak van onze haven heeft veel geleden. In de huizen zijn de meubelen van hunne plaats geraakt. De koude heeft zich 's morgens te 7 ure weder hervat. Zoo hebben wij hier in 18 maanden reeds een zevende aardbe ving, een verschijnseldat wij voorheen slechts bij name kenden. SPANJE. MADRID, 22 Januarij. Den 20sten is een voorstel om het beheer der kerkelijke goederen aan de geestelijkheid niet weder terug te geven, door de Cortes met 104 tegen 22 stemmen verworpen. Onder de bestrijders van dat voorstel was de Minister Mon, die beweerde, dat hij er geene ongelegenheid in zag, dat de geestelij ken, even als dit in Frankrijk en Engeland plaats had, goederen bezaten en die naar hun eigen goedvinden beheerden. In eene rede, door voornoemden Minister den 18',cn uitgesproken, heeft hij eenige gewigtige bijzonderheden medegedeeldomtrent het voordeel aan het land en de natie aangebragt, door den verkoop der goederen van de geor dende en wereldlijke geestelijkheid. Die tot nu toe verkocht zijnwaren op 457,539,112 realen geschat bij den verkoop hebben zij 734,000,000 realen opgeleverd. De kloosters met hunne groote gebouwen en daarbij be- hoorende landerijen hebben 517.312,000 realen opgebragt. Maar daarvoor is aan de schatkist een last opgelegd van 50,000,000 realen, jaarlijks te betalen als kostgeld aan de monniken en nonnen. Het cijter der publieke schuld met de betaling van deze verkochte goederen vernietigdzal 4,660,000 rea len bedragen. Er heeft thans een geheele verandering in -de staatkunde van het kabi net plaatstoenaderende tot de liberale afdeelingpuritaine genoemd. De benoemingen ten gunste van deze partij gedaan zijn het gevolg van die toe nadering, waarvan de oorsprong opklimt tot de verzoening tusschen Mon en den Generaal Narvaez. Nieuwe benoemingen en andere maatregelen welke eerlang zullen genomen worden, moeten bewijzen, dat het kabinet stellig besloten heeft, den nieuwen weg te bewandelen, welken het heeft ingeslagen. Men gelooft, dat de voornaamste oorzaak dezer verandering in het algemeen belang gelegen is, om de zuiver-monarchale partij te bestrijden, die door den Heer de Viluma vertegenwoordigd wordt. Men vreest echter, dat zijne partij bij de aanstaande verkiezingen in eenige provinciën zal toenemen. Martinez de la Rosa, heeft zich verleend, naar men zegt, om de eerste stappen te doen, ten einde tot eene toenadering te geraken. Hij is daarin sterk bijgestaan door de liberale dagbladen en door allen, die nationale goederen gekocht hebben of ze wenschen te koopen. De vervanging van den Baron de Meer als Gouverneur van Cataloniewas een noodzakelijke maatregelzoodra de Regering zich aan dé bovengenoemde puritaine partij wilde verbinden; want indien hij gebleven was, zouden de verkiezingen van vier provinciën voor de Viluma gunstig zijn geweestdaar hij met dien voormal igen Minister zeer bevriend is. ZWITSERLAND. ZURICH 24 Januarij. Behalve het uitvoerig schrijvenwaarbij het Voorzittend kanton Ziirich de overige kantons tot eenen buitengewoonen Landdag op den 24steD Fehruarij bijeenroept, ten einde de moeijel ijk heden, die door het beroepen der Jcsuiten naar Lucern ontstaan zijn, zoo mogelijk uit den weg ruimen, heeft de Rege ringsraad van Ziirich aan de burgers van dat kanton mededeeling gedaan van de punten, welke het Eedgenootschappelijk Bewind aan den buitengewonen Landdag zal voorstellen. Deze punten zijn de volgende: 1°. De Landdag erkent, dat besluiten omtrent de toelating en uitdrijving van geestelijke orden, die door de kerk van het land erkend zijn, tot het gebied der kantonnale souvereiniteit behooren. Daardoor Wordt echter het regt des Eedgenootschaps niet uitgesloten, om van wege het Bondgenootschap maatregelen tegen zulke orden en legen alle andere vereenigingen en corpo ration te nemen, in zoo verre derzelver deelneming aan ondernemingen tegen de onafhankelijkheid van Zwitserland ol aan wezenlijke stoornis der rust,mogt kunnen worden bewezen. 2°. De Landdag erkent, dat voor het tegenwoordige geene redenen bestaan, om van wege het Bondgenootschap dwangbcsluiten tegen de Jesuiten te nemen. 3". De Landdag rigt daarentegen de vriend-ecdgenootschappelijke en drin gende uitnoodiging aan het kanton Luccrn, om, uit aanmerking van zijne

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2