emcelajjd. BELGIE. STABS BEBIGT. PUBLICATIE. LONDEN24 Jannarij. H. M. zal den 4den Februarij in persoon het Parlement openen. De R. K. Bisschoppen en andere geestelijken in Ierlanddie zich op het stuk der wet, omtrent de donation aan de Engelsche Regering hebben aangesloten, zullen een verzoekschrift aan het Parlement indienen, strekkende tot opheffing der wetwelke bepaaltdat wel gemeentenmaar geene gees telijke vercenigingen vaste goederen mogen bezitten. De Londensche handelaars dringen bij de Regering aan op de afschat- ffin<r der regten op vreemde boter en kaas. Tegenwoordig wordt voor de bo ter °cen re<n betaald van 21 schill. per centenaar, en voor de kaas 11 schil]. Zoo de Regering niet in eene geheele afschaffing mogt kunnen tredenzoude men een regt van 5 schill. per centenaar voor beide artikelen genoegzaam achten. De beroemde Ingenieur Brunei, welke den aanleg heeft bestuurd van de spoorwegen, heeft van 257 inschrijvers en aandeelhouders van de maatschappij dier wegen, een prachtig zilveren tafcl-servics ter waarde van 2,000 ont vangen. Terwijl dc Nederlandsche stoomboot Vesuvius, om iets aan de machinerie te herstellenvoor Falmouth lagis zij in de gelegenheid geweestde Ned. galjoot Willem Cornelis, van Amsterdam, en laatst van Alicante, bij het uitzeilen naar Rotterdam, eene gewigtige dienst te bewijzen. Genoemde gal joot was bij hevigen Z. Z. W. wind tegen de rotsen aangedreven, en vruchte loos was een tijd lang de hulp van de booten en manschappen van den Vesu vius; haar roer sloeg stuk, en zij kreeg een lek, zoodat er weinig of geen hoop op haar behoud meer bestond. Eene windvlaag wierp haar echter van de rotsen af, en nu kwam de stoomboot Vesuvius zelve op, nam het wrakke vaartuig spoedig op sleeptouw en haalde het in een uur tijds in de binnen haven. Dingsdag avond is de uitgestrekte papierfabrijk van de Heeren Smith en Ingle te Manchester door brand vernield. Het huis Barnett en Hoares, en dat van Stone Martin en Comp.heb ben voor rekening van de republiek van Santo Domingo eene leening geopend van een millioen Het bedrag dier leening moetzegt men strekken tot verbetering van den handel en landbouw, het oprigten van openbare scholen, en het nemen van andere maatregelenwelke den bloei en het bestaan van de nieuwe republiek moeten verzekeren. De contractanten hopen deze leening tegen 65 pCt. te plaatsen. Binnen kort zullen 14 koopvaardijschepen naar China vertrekken dit is het dubbel getal der schepen, die in dit jaargetijde voorleden jaar derwaarts vertrokken zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Januarij. Bij de beraadslagingen in de Kamer van Afgevaardigden over het adres van antwoord op de troonrede, worden hevige aanvallen op het ministerie ge daan. Op de eerste zinsnede, welke in het antwoord door de Commissie op gesteld, dus luidt: «Sire, toen weinige maanden geleden onze zitting ten einde liep, hadden verwikkelingen, die van zwaarwigtigen aard konden wor den, uwe bezorgdheid gewekt. Thans, te midden van eene diepe kalmte, onze werkzaamheden hervattende, wenschen wij ons gaarne, nevens U, geluk over de schitterende overwinningen onzer legers en over het spoedig herstel van den vredehad de Heer Carné het volgende amendement voorgesteld «Sire, vóór weinige maanden liep onze zitting ten einde, te midden van ver wikkelingen, welke een voot uitziend en vast gedrag zou hehhen hunnen voorkomenof op eene meer voldoende wijs ten einde brengen. Thanste midden van eene diepe kalmte, onze werkzaamheden hervattende, wenschen wij ons gaarne, nevens U, geluk over de schitterende overwinningen onzer legers en over het spoedig herstel van den vrede." Na hevige debatten is dit echter met 225 tegen 197 stemmen verworpen. Een amendement van den Heer Beaumont, die zich daarin beklaagt, dat de vrede met Marokko op eene voor Frankrijk niet waardige wijze hersteld was, werd daarop be raadslaagd. Ook dit amendement is genoegzaam met dezelfde geringe meer derheid als het vorige verworpru. Een derde amendement van den heer Léon de Malleville, strekkende om bet betalen eener schadeloosstelling aan den Engelschen Consul op Otahcite, Prit- sliard, af te keuren, was in deze bewoordingen gesteld: «Het strekt ons tot voldoening te vernemen dat tusschcn de beide Staten (Frankrijk en En geland) die overeenstemming gehandhaafd is geworden, welke voor de rust der wereld zoo noodig is; maar wij betreuren, dat door het toegeven omtrent eene vergoeding, die niet verschuldigd was, niet genoegzaam is gelet op de regelen van regtvaardigheid en wederkeerigheidwelke Frankrijk altijd eerbiedigen zal." Ook dit amendementhet laatste dat de oppositie getracht had er door te drijven is met meerderheid van stemmen verworpen. Het rapport van den Heer Thiers over de wet op het middelbaar onder wijs die spoedig in de Kamer van Algevaardigden zal beraadslaagd worden is aan de leden thans rondgedeeld. Dit rapport is in een' zin opgesteld, die lijnregt strijdig is met de inzigten der geestelijkheid. Er bevinden zich thans hier, wegens de aanhoudende weersverandering, vele zieken. BRUSSEL26 Januarij, In de Kamer van Vertegenwoordigers heeft de Heer Osy voorgesteld het volgend adres aan Z. M. in tc dienen «Sire, in den tegenwoordigen stand van zaken gelooft de Kamer der Volks vertegenwoordigersvol vertrouwen in de Kroon, een gedeelte van haren last te vervullendoor U. M. eerbiediglijk te doen wetendat de houding van bet ministerie bij onderscheidene omstandighedenvoornamelijk hij de wet op den jury van examen en andere punten, die in geheim committé zijn behandeld, haar van meening doet zijn, dat het niet zonder gevaar het ver dere beheer der staats-aangelegenheden zoude kunnen op zich nemen. Zij verzoekt U. M. in ernstige overweging te willen nemen eene gesteld heid, welke door haren verderen voortduur, de waardigheid van het bestuur op het spel zoude zetten." De geest in de Kamer schijnt zeer tegen het Ministerie gestemd te zijn. Op een der schouwburgen alhier vertoonde men onlangs het stuk, geti teld: Paris, la nuit. In het eerste bedrijf moest het maanschijn wezen. Nu, om een maanschijn te verbreiden, moet men eene maan hebben: en dc maan was afwezigde maan verscheen niet. Het publiek vorderde met aanhoudend geschreeuw de maan. De Ileer Delacroix (die in proces is met den eigenaar der nieuwe schouwburgzaal) kwam toen op het tooncel, om te verklaren dat de werklieden van den Heer Meens de maan en de toestel om haar te doen schijnen hadden weggehaald, en dat er een prroces was aangevangen, om door tusschenkomst van de justitie de maan weder te krijgen. Men kan ge makkelijk begrijpen door welk gelach deze aankondiging gevolgd werd. De herstelling van het gewelf van den tunnel voor den spoorweg tus schcn Leuven en Tirlemont, waarvan een gedeelte ingestort is, zal nog veel tijd vereischen en groote onkosten naar zich slepen. De reizigers worden door dit ongeval wel niet veel opgehouden, doch de koopgoederen moeten blijven liggen tot groot ongerijf der handelaren. Men spreekt van een' noodweg, ter zijde van den heuvelaan te leggen. De Generaal der Jezuiten heeft de noolige maatregelen genomen om de verdere uitgaaf der geschiedenis zijner Orde te doen hervatten en zoo veel mo gelijk te bespoedigen, welke door den moeijelijken toestand, waarin de Orde zich in de laatste eeuw bevonden heeft, afgebroken is. Van een anderen kant is een gedeelte der Belgische Jezuiten bezig met het reuzenwerk van de voltooijing der Acta Sanctorumen de Franciskaners hebben ook het 21slc deel van de jaarboeken hunner Orde uitgegeven, welke de jaren 1574 -1584 bevatten. ANTWERPEN, 25 Januarij. In de gemeente Watrelos (Zuid-Braband) zijn in 24 uren twee gebroeders, twee geringe boerenoverleden. Beide waren ongetrouwdde een was 50 de ander 48 jaar oud. Zij laten een vermogen na dat op 15 a 18.000 frs. wordt geschat. Zij hadden noch lijnwaad, noch beddegocd. Des zomers sliepen zij zonder stroo op den grond des winters in den stalzij gebruikten geen licht; hunne meubelen bestonden uit twee slechte stoelen, een oude koftcr en eenen gebultcn ketel. Alles wat zij van hun land wonnen, verkochten zij en voedden zich met slecht roggebrood en bedorven aardappelen. Hun dood schijnt aan dit ongezond voedsel te moeten worden toegeschreven. Toen de oudste broeder dood was, betuigde de jongste, die in cenen hoek der kamer lag te zieltogen, zijne verlegenheid, om planken voor de doodkist te bekomen, en schrikte hevig voor de begra fenis kosten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad LEYDEN, ontvangen heb bende eene missive van den Heer Arrondissements-Dircetenr der Directe Belas tingen enz. van den llden dezer maand N". houdende Kennisgeving, dat, bij eene Resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van den 4den Januarij 11. is gearresteerd het kopijelijk daarbij ingezonden en hier achter gevoegd Tarief der waarde van het Slagtvee voor de Steden 's Gravenhage Ley den en Woerdenen bepaling, dat de accijns op bet Geslagt in de voorschr. steden, tot nadere herziening, naar aanleiding van Art. 19. 4. der wet op het Geslagt van den 2den Augustus 1822, van de in gemeld Tarief vastgestelde waarde zal worden gehevenmet bijvoeging van de lijks- en Plaatselijke opcenten Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, en verder daar bij belanghebbenden, dat, ter voldoening aan voorzeide Resolutie, bij alte ratie van Art. 2 van het Reglement, betrekkelijk de heffing der Opcenten of Stedelijke Verhooging op 's Rijks accijns op het Geslagt binnen deze Stad gearresteerd den 29den Julij 1823en bij intrekking van het Tarief der waarde van het Slagtvee, gearresteerd bij Resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën, dd. 17 Januarij 1834 N°. 52, aanvankelijk met den eersten Februarij aanstaande, dc invordering van 's Rijks accijns op het Geslagt, met bijvoeging der opcenten van 'sRijks wege bovendien geheven wordende, alsmede der opcenten aan deze Stad toegestaan bij een Koninklijk besluit van den 15dcn Januarij 1831 N°. 82, door de Stedelijke beambten zal geschieden op den voet en het besluit hiervoren vermeldop de boeten en poenaüteiten bij genoemde Wet en Reglement vastgesteld. Vermanende Burgemeester en W'ethouders voornoemd elk en een iegelijk, zich naar den inhoud dezer stiptelijk te gedragen. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester cn Wethouders der Stad Leydenop den 16dc" Januarij 1845. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTÏKAMMER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3