BUITEINLAJNDSCHE BERIGTEJN. GOES24 Januarij. Omtrent ecne brandstichting, welke op den namiddag van Zondag 11. op de Hofstede van W. Mol, te'Overzande gepleegd is, meldt men de volgende bijzonderheden Het 14jarig zoontje van genoemden landmanin de schuur bezig zijnde met het voederen van het vee, ontwaarde eene sterke brandlucht en weldra eenen aanmerkclijken vuurgloed tegen het aan het einde der schuur opgetaste hooi en boonstroo. Hiervan in allerijl zijne moeder, (welke zich alleen met de dienstmeid en hare nog jeugdige kinderen te huis bevond) onderrigtendc, spoedde deze zich naar binnendoch bevond reeds het gansche gebouw in vol len rook, en meende dat alle pogingen tot blusschen vruchteloos zouden zijn. Zich derhalve beijverende om maar dadelijk al het vee uit de schuur te ver wijderen, is zij hierin door hare voorbeeldige beradenheid geslaagd, en had zij het geluk hare have gered te zien. Ook zijn de gebouwen en verdere goederen bewaard gebleven. Twee voorbijgangersdie op het zien dat de rook reeds het dak uitsloeg te hulp snelden, zijn met de meeste inspanning van krachten door hel werpen van water en het dooven van het vlammende hooi, het vuur meester geworden. Ware dit ongeval slechts één enkel oogenblik later ontdekt geworden, gewis zoude alle blussching ondenkbaar zijn geweest, en de vernieling der gansche hofstede voor een eerlijk en braaf gezin met tien kinderen de noodlottigste ge volgen gehad hebben. Deze brand blijkbaar door moedwil ontstaan zijnde, heeft de justitie zich op de eerste aangifte van het gebeurde derwaarts begeven, en is bereids heden nacht de daarvan verdachte in het huis van arrest alhier opgebragtzijnde een herder, die tijdens het ontstaan van den brand bij en rondom de schuur zijne schapen weidende wasen in stede van gehoor te geven aan het geroep om hulpzich heimelijk van daar verwijderde, en overigens zich zeer verdacht moet gedragen hebben. LANGESTRAAT, 25 Januarij. In onderscheidene gemeenten heerscht sedert eenigen tijd de kinderziekte, die in plaats van af te nemen tot een hevigen graad is overgegaan. De ge meente-besturen, vooral die, in welker plaatsen zich de zoogenaamde ketting- of pesipokken hebben geopenbaardhebben zich gehaast daarvan de noodige kennis te geven, ten einde maatregelen te doen nemen om deze gevreesde ziektezoo veel mogelijkte keer te gaan. OOST-IliDIE. BATAVIA, 2 October. Er worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent het instorten van een' berg in het regentschap Soekapoera, tot het district Karang behoorende; daarbij waren 70 inlandsche woningen en rijstschuren en niet minder dan 107 menschen van beide kunne en van allerlei ouderdom door de neder- stortende aarde bedolven gewordenterwijl het slechts gelukt was de lijken van 44 dezer ongelukkigen terug te vinden. In de districten Kwassen en Kaliepoetjang waren 60 inlandsche woningen, 47 rijstschuren en eene droog- loods voor koffij door het afstroomend water medegesleept en 4 menschen had den daarbij het leven verloren; de schade aan de Gouvernements-koffij tuinen wordt geschat op het verlies van ruim 28,000 koffijboomen. Berigten van Sambas meldendat zich in de maand Junij jl.in de nabijheid van Senkawang8 rooversvaartuigen hebben vertoond, welke 28 Chinezen, die bezig waren met visschcn, opgevat en weggevoerd hebben. Men veronderstelt echter, dat deze geene eigenlijke rooversvaartuigen zijn geweest, doch praauwen onder Borneo Proper te huis behoorende, welke zeer snel roeijen en soms geheel onverwachts van Tawarang en Tampassoek komen opdagen. Van Padang, op Sumatra, wordt, onder dagteekening van den 25sten Augustus 11., medegedeeld, dat op dien dag de nieuwe kerk der Protestant- sche gemeente, met welker opbouw men in December 1842 begonnen was, plegtig ingewijd was geworden. MADAGASCAR. Volgens eenen brief, door het blad le Commerce de Paris medegedeeld is dit groote eiland onder de oostkust van Afrika gelegendoor de Engelschen in staat van blokkade gesteldwegens eene beleediging een persoon hunner natie aangedaande zaak wordt aldus opgegeven Een Engelsch Kapitein voerende een schip van het eiland Mauritiusdat handel dreef tusschcn dit eiland en Madagascar, bad op het oogenblik van zijn vertrek van laatstgenoemd eiland heimelijk eenige inboorlingen aan boord ontvangen, door welken hij bij zijne aankomst een groot voordeel hoopte te be halen een soort van bedrijf, dat zeer dikwijls door schepen van deze natie wordt uitgeoefend. Doch hij het passeren der straat, dreef hem het ongunstig weder op de kust, waar de Inlandsche Gouverneur en andere Officieren welhaast aankwamen, om het verongelukte schip den noodigen bijstand te bieden. Naau- welijks echter waren zij op de plaats van het ongeluk aangekomenof zij ontdekten bovengenoemde lieden, die, daar de bewoners van Madagascar geene vreemdelingen gedogenaldra in hechtenis genomenenvolgens de wetten van het land, ter dood gebragt werden. De Kapitein zelfs werd gevangen genomen en naar de strafplaats gebragttoen echter onder opzigt der policie gesteld. Hij kon gaan werwaarts bij verkoos, doch altijd vergezeld door een gewapend piket, dat voor hem met hun hoofd moest'borg blijven. Eindelijk hadden eenige Franschen, die ongaarne een blanke zoo bewaakt zagen zich met een verzoekschrift tot den Gouverneur gewendopdat een einde mogt gemaakt worden aan dit opzigt, dat reeds vijf maanden geduurd had. De Raad vergaderde, en besliste: dat deze Kapitein, uit aanmerking van zijne groote schuldop eene openbare plaats zou verkocht worden. Hij werd dit ook werkelijk, en wel voor eene som van 50 piasters, welke, naar men meende, een Franschman, genaamd Provain betaald had. SPAXJK. MADRID, 19 Januarij. De Koningin heeft het besluit tot begenadiging van den Generaal Prim onlangs tot 7 jaren deportatie veroordeeldreeds geleekend en aan hem bevel gezonden, om naar Madrid weder te keeren. Hij bevond zich thans nog in een kasteel te Cadix. Het is vooral op verzoek van den Generaal Narvaez op wiens leven Prim beschuldigd was geweest, een aanslag gedaan te hebben dat de Koningin hem genade heeft geschonken. Volgens een berigt uit Bayonne, is de Generaal Zurbano, die voor eeni gen tijd de vaan des opstands tegen de Spaansche Regering heeft opgestoken, en wien men reeds naar Portugal ontsnapt waande, den 19den Januarij te Logrono gevat. Hij had zijn' schoonbroeder bij zichdie dadelijk trachtte te ontvlugten, doch daarbij is neergeveld. Volgens een nader berigt zou Zur bano den 21slen reeds gefusileerd zijn. De aangelegenheden met het Hof van Rome zijn op een' goeden voet om eerlang geschikt te wordenzoodat men dan eindelijk de erkenning der Ko ningin door den Paus mag te gemoet zien. De Regering heeft gelden beschikbaar gesteld tot betaling van het voor malige vreemden-legioenmeestal uit Engelschen en Franschen bestaan heb bende. SARDINIË. TURIN, 19 Januarij. Gisteren is een verbazende sneeuwval op den weg van den berg Cenis tusschen onze stad en Chamberry, in de zoogenaamde Grieksche Alpen gelegen, bij de plaats genaamd le Mularetnedergekomen. De opstopping was zooda nig, dat alle gemeenschap gedurende 4 dagen onmogelijk geweest is, en de post naar Lyon te Suze is moeten achterblijven. (Den 21slcn zijn de brieven van Piëmont en Italië naar Lyon overgebragt door eenige moedige mannen die het gewaagd hebben, den berg over te klimmen.) ZWITSERLAND. De Regering van Graauwbunderland heeft besloten, dat de gemeente Felz- berg, om het haar dreigend gevaar, van door een' aardval vernield te worden, te ontkomen, naar den regter oever van den Rhijn verhuizen zal. Sommi gen hadden het plan aan de hand gedaanom de rotsen met buskruid te doen springendoch anderen hebben dit geheel afgeraden. Men berekent bet gewigt der massa's, die dreigen in te storten, op 30 mill, centenaars en de kosten, vereischt om dezelve te doen springen, op 35,000 fr. De steile, zelfs overhangende rotswanddie zich op eene hoogse van 200 voet langs het dorp en nog verder uitstrektis zoo gescheurd en door kloven vaneen geschei dendat in geval van gedeeltelijke springing, de uitgestrektheid van den val niet te berekenen zou zijn. Zoo de val met geweld wordt öevorderd, houdt men zelfs eene opvulling van de bedding des Rhijns door het puin niet onmogelijk. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Januarij. De dagbladen melden dat de alhier residerende Hertog Ferdinand van Sak sen Coburg, broeder van den Koning der Belgen, en vader van den Gemaal der Koningin van Portugal, den 18den dezer bedenkelijk krank lag, zoodat men voor het behoud van zijn leven duchtte. PRUISSEN. BERLIJN, 22 Januarij. De uitbundige drift om in spoorweg-actiën te speculerenis aan onze beurs sterker dan ooit; men wil, dat de Regering maatregelen zou ne men, om er een einde aan te maken. Op een landgoed bij Neustadt-Eberswaldein Brandenburg, werden onlangs aan een knecht 5 thaler ontvreemd; de dader, een andere knecht, werd ontdekt en door den opzigter drie dagen achtereenvolgende onbarmhartig geslagen en eindelijk in eene gevangenis geworpenwaar hij eenige uren later den geest gaf. Toen de opzigter dit vernam, ging hij des avonds in de ge vangenis, voorzien van een koord, waarop den volgenden morgen bevonden werd, dat de delinquent zich verhangen had. Het lijk werd met den mees ten spoed begraven. Intusschen lekte de daad spoedig uitten gevolge waar van eene instructie tegen den opzigter en den geestelijke begonnen is. De pogingen door de geestelijkheid in Pozen aangewend sedert het begin van voorleden jaar, om het gebruik van sterke dranken tegen te gaan, waren bereids met den besten uitslag bekroonddaar in meer dan 30 gemeenten matigheids genootschappen waren opgerigt, te zamen ruim 20,000 leden tel lende. Op het voorbeeld van Schneidemiihlheeft zich ook te Breslau eene Duitsch-Katholijke gemeente gevormddie den 19dcD dezer hare eerste zamen- komst gehouden heeft.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2