LEYDSCHE COURANT, {Jt T N°. 1 üfK 1845. WOENSDAG, 29 JANUARIJ. BTNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. ;"V - r De Prijs der Courant is f 13 in het jaar;* f- de afzonderlijke nommers worden tegen 10 1U Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Januarij. Z. M. de Koning is den 25sten naar Tilburg vertrokken. Z. M. heeft aan den Burgemeester van de stad Luxemburg eene gift van ƒ400 doen toekomenals toelage voor de bewoners van Paffenthalom voor de versierselen der kapel St. Mathias gebezigd te worden. Z. M. heeft, bij besluiten van 20 en 30 Dec. jl. N°. 53 en 56, benoemd tot leden van den militieraad te Gouda, voor de ligting der Nat. Militie van 1845, de volgende personen: Civiele Leden: C. Weggeman Guldemondt, Lid der Staten, en C. Leem bruggen Lid van den Raad der Stad Leyden. Plaatsverv.: Mr. A. H. J. Ravensteyn MedenblikLid der Statenen IV. H. Kolft', Lid van den Raad der Stad Gouda. -Milit. Lidden Majoor van WinsheymCommandant van het Reserve-Bat. 4<le reg. Infanterie. - Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is Zaturdag van 'sGravenhage over onze stad naar Weimar vertrokken. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdatbehalve de gele genheid, die thans nog uiterlijk tot Dingsdag den 28stc" dezer openstond, tot vrijwillige verwisselingzonder voorafgaande verklaring of deelneming, van 5 in 4 pCt. Nationale Schulddeze laatste tegen den prijs van 98|nog bo vendien op Donderdag den 305ten dezerkrachlens 's Konings besluit van den Igden dezer, ten kantore van den Agent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdam, zal zijn opengesteld eene Inschrijving, tot het bekomen van 4 pCts. inschrijvingen Nationale Schuld, tot een kapitaal van vijf millioen gulden en tegen den prijs van ƒ99, te betalen in geld of in uitgelotene inschrijvingen 5 pCts. Nationale Schuldwaarvan de uitloting op Zaturdag den lsten Febr. aanstaande plaats hecl't. De Staats-Courant van gisteren bevat het reeds vermelde berigt eener geldleening, groot 1,000,000uitmakende de derde serie der Negotiatie van ƒ8,000,000tot goedmaking der kosten van Droogmaking van het Haar lemmermeer, tegen de intrest van 4 pCt. De inschrijvingen zullen van 17—19 Febr. e. k. openstaan ten kantore van de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schatkist in de hoofdplaatsen der Provinciën met ronde sommen van ƒ1,000. De inschrijvers zullen gehouden zijn vóór of op den 5 Maart e. k. een bedrag van 10 pCt. te storten; verder zullen er twee fournissementen plaats hebben, één vóór of op 15 April en het andere vóór of op 15 Julijbij welke laatste termijn de 10 pCt.den 5den Maart ge stort zullen worden aangenomen. 'sGRAVENHAGE, 28 Januarij. Men verneemt dat Z. K. II. Prins Frederik zich met zijne familie binnen kort naar Italië zal begeven. Men verzekert dat de lieer Baron Huyssen van Kattendykevoormalig Minister van Binnenl. Zaken, thans Lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal, bestemd is om den Heer Rochussenals Nederlandsch Gezant bij het Belgische Hof te vervangen. Laatstl. Donderdag heeft voor het Prov. Geregtshof alhier te regt gestaan Jan de Ruiter, Slager en Schoenmaker te Ter Aar, beschuldigd wordende van zijne woning in brand te hebben gestoken. Dien dag is besteed aan het ge- tuigen-verhoor en den volgenden dag zijn de pleidooijen gehouden. De Heer Adv. Wintgens was met de verdediging belast. De E. G. A. Heer Piepers Adv.-Gen. nam de functien van het O. M. waar. Z. E. G. A. heeft de dood straf tegen de Ruiter geëischt. Op aanstaanden Zaturdag zal het Hof uit spraak doen. Zaturdag ochtend is te Scheveningen een braaf huisvaderWillem Roos genaamd, uit den mast van zijn vaartuig nedergestort en Maandag na hevige smarten overleden. Hij heeft eene vrouw en vier kinderen in bekrompen om standigheden nagelatenvoor welke liefdegiften gevraagd worden te bezor gen bij den Uitgever van den 's Gravenhaagsche Nieuwsbode. ROTTERDAM, 25 Januarij. Ten bewijze hoe nuttig en hoogst noodig eene verandering in de expeditie der zeebrieven geacht kan worden, dient dat de brieven der schepen gisteren den 24sten dezer, des middags ten half drie uur te Helvoet binnen gekomen, eerst heden avond ten zeven ure alhier zijn uitgegeven. Daarentegen arri veerde de particuliere expresse met de brieven aan de reederijen van genoemde schepen reeds gisteren avond ruim zeven uredus voluit 24 uren vóór die door het Postkantoor. AMSTERDAM27 Januarij. De opening van het nieuwe beursgebouw wordt tegen Julij of Augustus aanstaande te gemoet geziende bevloering van hetzelve zou door asphalt ge schieden. UTRECHT, 26 Januarij. Nadat voor eenigen tijd in het Hertogdom Limburg cenige tienguldenstuk ken werden aangebodendie blijkbaar besnoeid waren en zulks den Minister van Finantiën aanleiding had gegeven, om de ingezetenen te herinneren het artikel der wet van 1816, bepalende dat, onverminderd de straffen tegen het verminken van Nationale muntspeciën vastgesteldniemand zal gehouden zijn dusdanige verminkte, na 1816 gemunte specienaan te nemen, terwijl dezelve ook niet in 's Rijks schatkist zullen ontvangen wordenschijnt het dat ook in andere plaatsen van ons Rijk, en wel bepaaldelijk in Amsterdam, alsmedezoo men ons verzekertin deze stad en in eenige plaatsen van Gel derland besnoeide tienguldenstukken zich vertoond hebbe. Alle verminking van muntspeciën, ten slotte tot groot nadeel van den lande strekkende, zoo kunnen alle ingezetenen niet genoeg aangespoord wor den, om dezen invretenden kanker bij de nieuwe specien in deszelfs geboorte te stuiten. Vooral bij de gouden specien is het van het hoogste belang toe te ziendat de tienguldenstukken het geheele randschrift: God zij met ons ongeschonden vertoonen, en dat bij de vijfguldenstukken, de kartelrand geene sporen drage van eenigzins besnoeid of verminkt te zijn. Bij de stukken, wier uiterlijk eenigzins twijfelachtig voorkomt, kan men zich ligt vergewissen of het tienguldenstuk het wettige gewigt van 6 Ned. wigtj. 729, en het vijfgulden stuk dat van 3 Ned. wigtj. 364* hebbe. Indien iedereen de na 1816 gemunte stukken, welke eenigzins verminkt of besnoeid zijn, weigert aan te nemen, zullen de geldsnoeijers het krachtigst worden verhinderdook naar die specien hunne misdadige handen uit te strekken. Aan den anderen kant wachte men zich goede stukken af te wijzen. Indien ambtenaren zich aan zoodanige onberedeneerde en onwettige handelwijze schul dig maaktenzouden zij den blaam op zich laden noodelooze bezorgdheid en ongerustheid bij de ingezetenen te verwekken. Het is te hopen, dat, wanneer onze volksvertegenwoordigers weder bijeen zullen gekomen zijn, men door wettelijke verordeningen de Regering weldra in de gelegenheid zal stellen, om door eene spoedige intrekking onzer oude zilveren specien, al die besnoeide en schandelijk verminkte geldstukken te vernietigen, die thans den vreemdeling een zeer slechten dunk van de zede lijkheid onzer natie moeten geven. KAMPEN25 Januarij. Hadden wij vroeger het genoegen de door den Heer Gouverneur dezer pro vincie bepaalde tentoonstelling van nijverheid en kunst te dezer stede te berigteu, door welk besluit zijne edele zucht om den bloei van Overijssel krachtdadig te bevorderenop nieuw wordt bewezen, thans verneemt men van goederhand eene andere, niet minder loffelijke poging van denzelfden Heer Gouverneur, de strekking hebbende om den handel van dit gewest op te beu ren, en door 't aanleggen van spoorwegen hetzelve met geheel Noord-Duitsch- land te verbinden. Het spreekt van zelve dat eene zoo aangelegene zaak slechts allengs tot rijpheid kan komen en vele overwegingen noodig maakt, doch dat het des Gouverneurs ernstige bedoeling is om spoed met bezadigdheid te paren, blijkt reeds daaruit, dat bereids commissiën uit al de Kamers van Kooph. tegen heden te Zwolle zijn zamengeroepenten einde onder zijn voorzitterschap voorloopig te beraadslagen en de verschillende plaatselijke handelsbelangen zoo veel doenlijk te vereenigen. Voorwaar eene grootsche poging, het Hoofd dezer provincie waardig, en die, al mogt zij dan ook vooreerst nog niet tot het gewenschte doel leiden, den Ontwerper evenwel tot eere zal strekkenen den dank van alle Overijs selaren in ruime mate doen verwerven. De Schokkers komen nog over ijs herwaarts.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1