geweken isdat men veeleer een nieuwennog vrceselijkér aanval van lien te dachten heeft. Voorts gelast de Bisschop, dat gedurende eenige weken bedestonden gehouden zullen wordende carnavals-vermaken zoo veel mo gelijk nagelatenen deze aanschrijving van alle leerstoelen zal worden afgekondigd. PRVISSEN, KEULEN, 20 Januarij. Onderscheiden staatkundige vereenigingen hebben onlangs alhier plaats gehad. Er is beslist, dat men aan den Landdag van de Khijn-provincie, die den 9den Februarij geopend wordt, petitiën zou inzenden, om te vragen: 1°. de uit voering der wet van 22 Mei 1815 en de instelling van eene nationale verte genwoordiging; 2°. de vrijheid der drukpers; 3°. de openhaarheid der beraad slagingen dier vertegenwoordiging, en vooral van den aanstaanden Landdag; 4". emancipatie der Joden. Deze petitiën zijn getcekcnd door den Burgemeester, de Gemeente-raden en een groot, aantal notabelen der stad. Gisteren avond werd de Wij-Bisschop, de Domproost D. Claessendoor eene luisterrijke serenade verrast, waaraan de leden van het Manner- Gesangverein ■de Meisterschaft en verschillende Doinbau-Vereine deelnamen, en waarbij eenige, voor deze gelegenheid passende gezangen werden voorgedragen. Na den afloop verscheen de Bisschop voor het raam, bedankte de verzamelde menigte en gaf haar zijnen zegen. Daarop begaf zich de trein naar het Aarts bisschoppelijk paleis, en hragt daar Z. Iloogw. insgelijks eene serenade, waar voor deze in eene korte en krachtige aanspraak bedankte. SAKSEN. LEIPZIG, 17 Januarij. Daar de brief van Rongc aan de lagere Katholijke geestelijkheid niet met behoorlijk censuur der kerk gedrukt wasis die thans door de Regering geheel verboden. Er ziet echter weder een nieuw geschrift het lichtgeti teld: Mijne Regtvaardigin/f van welk stuk door het Kreitsbestuur dadelijk de inbeslagneming is verordend. Toen zulks ten uitvoer werd gebragt|, waren van de oplaag van 10,000 exemplaren nog vijftig voorhanden. Een Advokaat hier ter stede heeft geweigerd zijn kind te laten doopen omdat bij niet als Christen wilde beschouwd worden. De Katholijke gees telijkheid trekt zich de zaak aan, en de vader zal waarschijnlijk gedwongen worden. BEUEREN. MUNCHEN. De fleer Zacharias Dasouit Hamburgberoemd rekenaar uit het hoofd bee t hier de ongeloofelijkste proeven zijner zeldzame vaardigheid gegeven en overtreft daarin alle vorige beroemde rekenaars uit het liootd, zoo als Burton Eullcr LarsBengstonGranherg en anderen daar zijne aan het fabelachtige grenzende berekeningen die zijner voorgangers op verren afstand aehter zich laten. Nu ander halfjaar geleden rekende hij te Weenen eene vermenigvuldiging van 40 cijfers met 40 anderen binnen 40 minuten uit. In October 11. deed hij het te Wisbaden met 60binnen de 3 uren uit het hoofdzonder iets schriftelijks voor zich te hebbenonder vrij levendig gesprek van eenige per sonen. Dit is echter den onbcgrijpelijken twintigjarigen Dase niet genoeg geweesthij wilde het hoogste en verwonderlijkstehet onliegrijpelijkste doen zien wat de mensehelijke geest in de hoogste magt van afgetrokkenheid en innerlijk aanschouwen, vermag op te leveren. Den 9den Januarij heeft hij in het gebouw van de Kon. Akademie van Wetenschappen voor bevoegde getui gen en bij deels luide gesprekken, in een onafgebroken tijdsbestek van 8 uren en 45 minuten uit het hoofd twee getallen ieder van 100 cijfers vermenig vuldigdgedurende welken tijd 10,000 getallen voor zijnen geest moesten voorbij gaan. AugsbZeit.) FRANKFORT. 20 Januarij. Bij de beklagenswaardige spanning, welke op onderscheidene plaatsen in Duitschland tusschen Roomschen en Onroornschen heerscht, is het ons een dubbel genoegeneene gebeurtenis van eenen geheel anderen aard mede te kunnen deelcnwelke den 23sten December te Bautzen plaats had. Op dien dag had daar de begrafenis plaats van den Domdeken Kutschank, het hoold der Roomsche kerk in de Opper-Lautitz, een man, die bij zijn leven uitblonk in Christelijke verdraagzaamheid. Niet alleen de Roomsche, maar ook al de Evangelische geestelijken volgden het lijk van dezen edelen mensch. Bij zijn graf hield het hoofd der Protcstantsche geestelijkheid eene rede, waarbij hij, wijzende op het voorbeeld van den overledene en de leer van zijnen Heer en Verlosser, op eene krachtige en hartroerende wijze, Christelijke liefde en ver draagzaamheid aan de tegenwoordigen predikte, en van de Voorzienigheid de bevestiging daarvan onder alle Christenen, Roomschen en Onroornschen, vurig afsmeekte. In het Journal dier stad leest men het volgende schrijven van den Boven-Rhijn van 17 Januarij: Aller oogen zijn thans op de Pruissische Regering gerigt. Zal zij de Duitseh Katholijke gemeente te Schneidemiihl als eene in den Staat wettig bestaande gemeente erkennen of niet Dat is de vraagwaarvan de Kathnlijken en Protestanten aan den Rhijn thans met de grootste spanning de oplossing te gemoct zien. Duizenden wenschendat die gemeente erkend mogen worden niet alleen omdat daardoor een heugelijk bewijs van den geest van verdraag- zaambeid in Pruissen zou worden gegeven, maar ook, en wel voornamelijk, omdat daardoor de weg zou geopend worden voor de vestiging eener algemeene Duitsch-Katholijke kerk. En het verlangen daarnaar is bij ons aan den Rhijn algemeen de meerderheid der Katholijken komt er onbewimpeld voor uit dat zij vrij willen worden van de Roomsche opperheerschappij de leus Duitsch-Katholijk 1 is in aller mond. Het is als of de geest der Emser Punc- toren van 1786 herleefde en het heerlijke denkbeeld van de zelfstandigheid der kerk op Duilschen bodem aan den Rhijn weder verlevendigde. Indien, gelijk destijds vier Aartsbisschoppen dat schoone denkbeeld trachtten te verwezen lijken, er thans slechts één optrad en zich aan het hoofd dier beweging stelde, dan zouden millioenen Katholijken hem volgen. De tijd is rijp en wacht slechts op een Duitschen Bisschopdie den eersten stap waagt en uitspreekt wat zoo velen gevoelen, denken en willen. En als deze eerste stap gedaan wierdals eene Duitsch-Katholijke kerk zich vestigde met eenen Primas aan het hoofd, onafhankelijk van Rome, gelijk de Katholijke kerk van Utrecht, hoe ligt zou het dan niet mogelijk zijndat de Protestanten hunne grieven tegen Rome vergetende, zich eindelijk weder met hunne broeders vereenigden, opdat van nu voortaan in het eene Dnitschland ook slechts eene kerk zij. Geen grooter geschenk zou aan het Duitsche volk gemaakt kunnen worden dan zulk eene broederlijke vereeniging.en welligt is het door de Goddelijke Voorzienigheid bewaard geworden voor deze dagen waarin de edele Fredcrik Wilhelm de Vierde in Pruissen regeert! ENGELAND. LONDEN, 21 Januarij. In 1753 werden in Engeland jaarlijks 7,000,000 stuks nieuwsbladen ge drukt; in 1827 was dat getal tot 31,000,000 en in 1842 tot 63,000,000 geklommen. De Times levert 6,500,000 exemplaren jaarlijks af en betaalt 35,000 aan belasting. Er hebben te Exeter weder nieuwe onlusten plaats gehad, ter gelegen- geiddat een geestelijke met een tabberd op den predikstoel optrad. De policie is tusschen beide moeten komen, anders had bij de mishandeligen van zijne parochianen niet ontgaan; ook te Sidwell hadden om dezelfde reden der gelijke onlusten in de kerk plaats. De Overheid van Exeter heeft aan den Bisschop doen weten, dat, indien hij zich niet met de zaak bemoeide,er zeker lijk bloed zou vergoten worden. Te Edinburg zijn den 13dcn twee kerken wélke ónder één dak vcr- eenigdmaar inwendig door een' muur gescheiden waren door een' brand bijna geheel verwoest. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Januarij. Eerstdaags zullen de Arabische Opperhoofdenwelke hier de aandacht van zoo velen tot zich getrokken hebbennaar hun land vertrekkenzij hebben reeds een afscheidsgehoor bij den Koning gehad, zijn overladen met geschenken en een hunner heeft het Commandeurs-Kruis van het Legioen van Eer gekregen. Van de 60,000,000 Protestanten, welke over den aardbodem verspreid zijn, bevat Frankrijk er 4,000,000. Er zijn daar nog 1,100 gemeenten welke geen kerken hebben. BEECflE. BEVER EN20 Januarij. Zekeren Willem Basal alhier, die zich meermalen in den drank te hui ten ging en zijne vrouw dikwijls gruwzaam mishandeldeheeft haar dezer dagen letterlijk het hoofd verbrijzeld en met wonden overdektzoodat de on gelukkige kort daarna is overleden. Willem Bus, is naar de gevangenis ge voerd, alwaar hij zich heeft verhangen. Vijf arme kinderen, ziedaar alles wat er overgebleven is van een buisgezin, dat de verfoeijelijke drift van dron kenschap in korten tijd ten onder heeft gebragt. STADS BERUST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN Gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vercischte vergunningals 1». Van P. Timp Koekbakkerwonende alhierom in de Huizingc, staande en gelegen in zekere Poort, genaamd: de Klimmende Leeuw- steeg, gelegen tusschen de Oude Vest en het Marendorp, Wijk VI. N". 521, een Koekbakkers-Oven te doen plaatsen, en: 2°. Van A. Kioots, mede alhier woonachtig, om in de Huizingc, staande en gelegen op de HaarlcmstraatWijk VI. N°. 542 een Wasch- en Venvkelel te plaatsen. Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergunning ter oprigting van sommige fabrijken en trafijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naasthijgelegene en belendende pan den ten opzigte der informatiën de Commodo et Incommododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stadop Dingsdag den 28slen Januarij aanstaande, des middags ten twaalf ure, zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van de zelve zich niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ley den 23 Januarij 1845. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTK AMMER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2