LEYDSCHE MAANDAG, 27 JANUARJJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUI TEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 Januarij. Het Journal de la Haye verzekert in zijn nommer van gisterendat de geruchten omtrent eene verandering in het personeel van het ministerie en der Gouverneurs, van allen grond ontbloot is. De Nieuwe Rotterdamsche Courant bevestigt de medegedeelde tijding van het opbrengen van het Nedcrlandsch schip de Vrouw Johanna, door een Spaansch oorlogschip, en voegt er thans bijdat de Kapitein van het laatste naar de papieren van den Hollandscben Kapitein niet eens gevraagd had. Te Palamos werd de Vrouw Johanna door eene compagnie soldaten bewaakt, en aan boord bevond zich eene wacht van gewapende Spanjaarden. Ook onderscheiden inwoners van Deventer en Vcnloo hebben adressen aan de Tweede Kamer gerigtop de herziening der Grondwet aandringende. 's GRAVENIIAGE24 Januarij. Voor den Hoogen Raad, Kamer van Strafzaken, heeft heden gediend de zaak van den Heer Quesne, verantwoordelijk uitgever van het dagblad Gazette de Duché de Limbourg. De Heer Mr. A. de Pinto heeft acht middelen van cassatie tegen het uitgesproken arrest van het Prov, Geregtshof ontwikkeld. De zaak zal den 12den Februarij voortgezet worden. Onze Gezant bij het Brusselsche Hof, Rochussen, is weder derwaarts ver trokken. Onderscheiden handelaren uit Rotterdam en handelarenbranders en dis tillateurs uit Schiedam, hebben een adres gezonden aan den Raad van admi nistratie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij, waarbij die Raad verzocht wordt, het werk der voortzetting van den spoorweg over Schiedam naar Rot terdam, zooveel mogelijk te bespoedigen. AMSTERDAM24 Januarij. Men was gisteren avond ongerust over het lang uitblijven van den laatsten 's Gravenbaagsche spoortreindie ten half tien ure had bebooren aan te we zen, en eerst omstreeks half twaalf ure 's nachts aankwam. Zoo wij heden nit eene goede bron vernemenis bet oponthoud evenwel uit niets anders ontstaan, dan dat tusschen Voorhout en Veenenburg de kruk van het excen triek gebroken iszoodat de trein zich wel achter- maar niet voorwaarts kon bewegen en men heeft moeten seinen om een stoomsleper uit Haarlem te o .tbieden. BREDA, 22 Januarij. Uit deze stad wordt berigt, dat de Sardinische oogarts Carron du Vil- lardsaldaar op eene bevolking van ruim 12,000 zielen, alleen 270' he- hoeftigenvan blindheid en scheelzien had genezen. Er moeten dus ver bazend veel blinden en schelen in Breda onder de behoeftigen geweest zijn! OOST-I1VDIE. BATAVIA, 4 October. De oorlogsbrik de Postillon, onder bevel van den Luitenant ter zee lste kl. Cambier had ten zuiden van Makasser jagt gemaakt op 6 rooverspraauwen dezelve met zijn geschut geteisterd, doch wegens windstilte niet kunnen he reiken later was vernomendat een der grootste praauwen had moeten ver laten worden. Ruim 000 huizen van inlanders zijn te Passer Gedée in de nabijheid van Djocjokarta door brand vernield. In de residentiën Madiën en Kedirie hadden hevige plasregens en sterke windvlagen veel schade aan de landvruchten aangebragt. Nog wordt gemeld dat de Heer J. Nieuwveen op zijn verzoek eervol ontslag heeft bekomen, als Commies-Boekhouder bij de Weeskamer te Batavia. In een' bijzonderen brief van Bataviadoor de Amst. Cour medege deeld leest men het volgende Op mijne uitreize mij bij bet eiland St. Paulus bevindende, heb ik daar eene sloep aan wal gezondenom waarnomingen te doen enz. Volgens hetgeen wij op St. Paulus vernomen hebben, is genoemd eiland, benevens het eiland Amsterdam, den 24sl<"> Julij 1843 in bezit genomen, in naam van den Koning der Franschen, op aanzoek van Adam Mixowslawsky zijnde een uitgeweken Pooldie thans het gezag over de beide eilanden uit oefent. Het etablissement bestaat uit 56 personenwaaronder G soldaten en 20 Negers of Negermeisjes, met de huishoudelijke zorg belast; de overige houden zich met de walvischvangst onledig de traan wordt op het eiland gekookt en 4 vaartuigen (Schoeners en Brikken) zijn gestadig in gebruik, om dezelve naar Bourbon over te voeren. ALGEKIE. ALGIERS, 10 Januarij. De tijdingen uit onze streken worden weder belangrijker. De commissaris van den Keizer van Maroccobelast om zich met den Generaal Delarue over de afbakening van het grondgebied te verstaanzou reeds te Ouschda zijn aangekomenen de Keizer persoonlijk goed gezind zijn. Maar de regering loosheid wint veld, drie provinciën zijn in vollen opstand. In de andere ge westen bestaat het gezag van Abd-el-Rhaman slechts in naamen zijn oudste zoonop wien men het meest rekendeom dat gezag te herstellenheeft sedert de nederlaag aan de lsly alle achting verloren. Abd-cl-Kader is, in weerwil van al de door de Fransche overheden geno- mene maatregelen van voorzorger in geslaagdom verscheidene smaldeelen van op de grenzen gelegerde volksstammen aan zich te trekken. Men gelooft, dat de Emir thans aan het hoofd van 900 of 1000 ruiters staat. De Generaal Cavignac is met troepen nader aan de grenzen gekomenten einde de beweging der volksstammen in het oog te houden en eene mobile kolonne is te Oran georganiseerd, om, des noods met kracht tegen den vijand op te trekken. ITALIË. ROME, 11 Januarij. Eergisteren is alhier II. K. II. Prinses Albert van Pruissen uit Florence aangekomen en heeft in het hötel haren intrek genomenwaar zij ook voor leden jaar gewoond heeft. Zij zal waarschijnlijk hier tot Paschen vertoeven. Door de Regering is besloten eene leening uit te schrijven van 400,000 scudi, (ƒ1,000,000) om daarmede de vlottende schuld af te doen.' Het leger van den Romeinschen Staat bevat 22,660 man van alle wa penen, met 1,382 paarden; benevens 2 Zwitsersehe regimenten sterk 1,100 man deze zijn in Bologna en de Legation gelegerd. SICILIË. PALERMO, 24 December. Het heerlijkste lente-weder is thans weder op eenen voor dit geweest stren gen winter gevolgdvan sneeuw is niets meer te zien dan op den top van den Etna: de regen heeft weiden en velden verfrischt, het gras spruit weel derig uit en het gezaaide staat in volle kracht. De graanprijzendie reeds gestegen warenzijn nu weer dalendedaar men verwachting heeft op een' goeden oogst. ZWITSERLAND. ZURICH, 19 Januarij. De Regeringsraad beeft in de Zitting van den 17lien werkelijk besloten, om bet Eedgenootschappelijk bewind te verzoeken, een' buitengewonen Landdag te houden, omdat Lucern niet regtstreeks op het verzoek van Zurich tot het uitdrijven van de Jesuiten geantwoord had, en dat, zoo men met het nemen van afdoende maatregelen tot regeling der bedoelde zaak langer wachtte, het gevaar van voor het Bondgenootschap verderfelijke gebeurtenissen al grooter en grooter zou worden. De Bisschop van Cliur heeft aan de geestelijkheid van tot zijn Bisdom behoorende kantons een schrijven gerigt, betreffende de thans heerschende wee» lingen. Hij verklaart daarin, dat de onlangs in Lucern plaats gehad hebbende gebeurtenissen aantoonendat men het niet slechts op het destijds voorzit tende Katholijke kanton Lucern, maar op de onderdrukking van alle Ka- tholijken en derzelver godsdienst, en op den val van het geheele vaderland gemunt had dat de Alrnagtige, wel is waar, eene wonderdadige redding heeft geschonkenmaar dat het van den kant der vijanden van de gods dienst en van de regtmatigc Regeringen dreigende gevaar noch geenszins geheel

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1