P1U ISSE X. BERLIJN, 8 Januarij. Men verzekert dat de Koning en de Koningin der Nederlanden veel hebben toegebragt tot de verzachting der bevelen van den Keizer van Rusland, be treffende de overbrenging der Poolsche Joden verre over de grenzen. KOBLENTZ, 8 Januarij. De Rhijn- en Moezel-Zeitung bevat de volgende verordening of veel meer nadere bepaling van bet Generaal-Vicariaat Verordening of veel meer nadere bepaling van het feest van den II. rok, de nagelen en de lans, op Woensdag de derde week na Paschen." Opdat de H. rok van onzen Heer Jezus Christus in de toekomst de aan denzelven toe komende vereering bewezen worde, en opdat de schitterende openbaring van Kalholijk' geloof en ware vroomheid, zoo als wij zelve dit jaar bij de tentoon stelling van dat. heilig pand hebben aanschouwd, in gedachtenis blijve: zoo heeft onze Hoogwaardige Bisschop Wilhelm besloten, een eigen feest van den H. rok, zoo als voorheen verbonden met de vroome vereering der voortreffelijke lij deus-overblijfselenals de nagelen en de lans, weder te verordenen, en op Woensdag na den derden Zondag na Paschen te bepalen zoodat die dag een feest van den tweeden rang zal worden, aan de vroome vereering der over blijfselen van het lijden van onzen Heer, namelijk den II. rok, de II. na gelen en lans gewijd. MUNSTER, 13 Januarij. Den llc!cn dezer heeft te Paderborn de keus van een' nieuwen Bisschop plaats gehad zij is gevallen op het lid van het DomkapittelFrans Drep- per, een' man nog in de kracht van zijn leven. EN&ELjLNB. LONDEN, 19 Jannarij. De Koningin is onlangs door den geestelijke van Windsor voor 7 schillings beboetomdat zij verzuimd had haar laatstgeboren kind in het doopregister van die gemeente te laten inschrijven. H. M. heeft de boete dadelijk betaald. DUBLIN, 16 Januarij. De Onderkoning van Ierland heeft aan den Primaat der Katholijke kerk een' brief gezonden, waarin bij verzekert, dat de Britsche Regering niet het minste plan beeft, om met den Paus een concordaat te sluiten. Ook beeft O'Conncll aan dien geestelijke een' brief gezondenwaarin hij zijne bewering intrekt, dat de in onze vorige medegedeelde brieven van den Paus geen kano- niek gezag hadden en de vermaning van dien geestelijke hoog roemtals geheel overeenkomstig met den geest der kerk. De Londensche bladen komen daarin overeendat de ontwerpen van O'Con ncll door de houdingdie de R. K. geestelijkheid thans aanneemtzeer ge dwarsboomd worden. De Times zegtdalindien de voorschriften van den II. Stoel naar de letter worden opgevolgd, de rol van O'Conncll een einde nemen moet. Hetzelfde blad blijft nog wel voor een concordaat en beroept zich daarbij op verklaringen ten gunste van zulk een ontwerp, door O'Conncll gedurende twintig jaren voor het Parlement afgelegd maar geeft tevens te kennendat er bijria onoverkomelijke bezwaren bestaanom in onzen tijd aan de kroon eenigen reglslreekschen invloed op de benoeming van R. K. Bisschop pen toe te kennen. In Engeland duren de oneenigheden in de gevestigde (Protestantsche) Kerk ter zake van den terugkeer tot sommige buiten gebruik geraakte kerke lijke verordeningen omtrent de openbare eeredienst steeds voort. De Aarts bisschop van Canterbury heeft eenen brief rondgezondenom, voor zoo veel het punten van ondergeschikt belang geldt, gelijk het dragen van het koor hemd bij het prediken toch de meeste behoedzaamheid te gebruiken en aan stoot te vermijden voor degenen die hier een' stap zien tot toenadering aan de R. K. Kerk. Naar het schijnt zal het Parlement in Februarij met deze aangelegenheid worden gemoeid. FSAUIEUK. PARIJS, 19 Januarij. De Commissie van de Kamer der Afgevaardigden, belast met het opma ken van een adres in antwoord op de troonrede, heeft dat stuk aan de kamer reeds voorgesteld. Het is eene bloote weerklank op de openingsrede des ko- mngs, alleen is de gewone zinsnede omtrent Polen er ingevoegd, hoewel min der stootend dan in vorige jaren, en eene uitweiding er iti gebragt omtrent het regt van onderzoek der schependie van slavenhandel verdacht worden gehouden. De Kamer der Pairs heeft het adres met 114 tegen 39 stemmen aan genomen. De Minister Villemain neemt in beterschap toe; hij gaat reeds met rijtuig uit. De 7 voornaamste spoorwegen bier te lande hebben voorleden jaar, tegen de verwachting van velenslechts iets meer dan 5 pCt. opgebragt. De Giraffe, die in 1827 toen dezelve te Parijs aankwam, zoo zeer de bewondering der Parijzenaars tot zich troken sedert al meer en meer verge ten werd is thans gestorven. Het verspreid gerucht, dat Abd-el-Kader de vijandelijkheden met het voor jaar zou hervatten, bevestigt zich men leest in een' brief van Djerriaa-el- Ghazouat, aan het dagblad P Afrique gezonden, het volgendeWij zijn zeker, dat Abd-el-Kadcr op 10 mijlen van ons af is, waar hij geregelde bataillons uitrust. Men zegtdat hij spoedig de vijandelijkheden hervatten zal. Van eenen anderen kant leest men in de Echo d'Oran: De kleine beweging van de ruiterij des Emirs is op den ooster-grens zeer toegenomen. De onlangs be vredigde stammen zijn er ongerust door gewordenen een zeker aantal hun ner hebben hunne tenten van ons grondgebied opgebroken om naar Marokko te gaan. BELGIË. BRUSSEL, 19 Januarij. De ijzersmelterijen doen sedert eenigen tijd zeer goede zakenen deze tak van nijverheid breidt zich meer en meer uit. Er bestaat hier een nieuwe Index van verboden boeken, onderteekend door Pater Boom, Superior der Jesuiten te Namen, waarop alle litterarische namen van den jongsten tijd, vooral de Fransche als: Villemain, Lacretellc, Guizot, Cousin, Victor Hugo enz. voorkomen. ANTWERPEN, 19 Januarij. In 1840 bedroeg het budget der zeemagt 845.292 fr. 60 c. Sinds dien tijd is hetzelve van jaar tot jaar verminderd, en dat voor 1845 gestemd is, bedraagt slechts 560,817 frs. Door middel dier som, kunnen wij 7 vaartuigen onder houden voerende 49 stukken kanon en 518 mannen, van welke 3 kapiteins scheeps-luitenanls 5 luitenants, 42 vlaggejonkers en 24 aspiranten. In den loop dezes jaars zal er eene nieuwe brik gewapend worden. AKADËMÏE-NIEÏTWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCHOOL. IPuSiSïekt Den 21sten Januarij de Heer M. des Amorie van der Hoevenvan Rotter dam in de Letterenna de verdediging van zijn Specimende Nonnullis locis veterum scriptorumcum appendice de Arusiani Messii exempli s elocutionum, en iri de Regten, na de verdediging van zijn Specimen: de Furtis ex jure XII tahularum. JPs'isjft&S. Den 20sten Januarij de Heer J. K. de Bruyne, van Noordwelle in Zeeland, in de Medicijnen, na de verdediging van zijn Dissertatie: de Animi Pathemati- husmorborum remediis. Uit een dubbeltal door de Algemeene Hervormde Synode aangeboden en op daartoe gedane voordragt van den Minister voor de zaken der Hervormde Eeredienst enz., heeft Zijne Majesteit, bij besluit van den S'-1"1 Januarij 1845, benoemd tot lid der Algemeene Hervormde Synodale Commissie, in plaats van Jiir. O. J. Quintus, die als zoodanig met Julij aanstaande zal af treden den Heer Mr. Georgius Hiddema JongsmaPresident van de Arrori- dissemenls-Regtbank en Ouderling te Snoek. Uit eenedoor den Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst enz.; aangebodene nominatie, ter vervulling der predikantsplaats in de nieuw opgerigle Hervormde gemeente van de Zandpoort, heeft Zijne Majesteit, bij besluit van den 9llen dezer, tot Predikant aldaar benoemd den Heer C. J. van KetwichCandidaat tot de heilige dienst. A®¥E1WËNÏIEN. Heden overleed, in het Buiten Gasthuis bij Haarlemmijn eenige Broeder CORNELIS BERNARDUS ONNEKINK, Weduwenaar van Wilheljiina Turion, in den ouderdom van ruim 50 Jaren. Letden, F. C. ONNEKINK. 18 Januarij 1845. Heden overleed tot onze bittere droefheid onze geliefde Zuster en Behuwd zuster LENA van der IIELM, in den ouderdom van bijna 60 Jaren, na eene sukkeling en ziekte van ruim vijf maandende gegronde hoop op een zalig wederziendoet ons in 's Ileeren wil berusten. Zoeterwodde, Uit aller naam 19 Januarij 1845. N. FRANCKEN. jDeze is dienende tot Algemeene Kennisgeving. Ingekomen bij HII. Commissarissen der SOIPiÉES MUSICALES DANSANTES voor de Leydsche armen der verschillende gemeenten: Van Commissarissen 44.van den anonymen Schrijver 9.88, R 3, H 2, NN ƒ10.40, N/3.50, K ƒ2, A ƒ4, 11 ƒ3, ^2, Gf 1. NL ƒ3, II ƒ3, FP 3, AT 2, Xfl, Bƒ3, R./2, K/2, SS ƒ1, NN ƒ3, NN ƒ1, DS. 2QOM ƒ1.10, LL 5, Cfl, NNN ƒ1.50, Zƒ2, F ƒ1, Z ƒ2, MMM ƒ2, N ƒ1, PvK 1, G ƒ1, NN 1, QQ 1. XY ƒ1, S ƒ1, X 1, W ƒ1, II ƒ1, Z ƒ1, PK ƒ1, B 1OP 0.15. Totaal de somma van ƒ140.53. Van Commissarissen ƒ44.00 van anon. Schrijver - 9,88 van de Leden - 86,65 140.53. af voor Courant, Zcgelregt en Knecht - 9.05. blijft voor de Armen131.48.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3