Bü 1 TEN LAJNDSC HE BERIG TEN Amelanders niet nit gebrek aan weide voor hnn vee, die steeds bij bunders in tic diepte wordt gebaald, worden genoodzaakt tot verhuizing. KAMPEN18 Januarij. Tn het jaar 1846 zal er te Zwolle eene tentoonstelling van voorwerpen van Overijsselsche nijverheid en kunst plaats hebben, welke van 6 Julij tot 1 September zal open staan. Heden zag men liicr nog Schokkers met sleden over het ijs aankomen. URK, 18 Januarij. Er is van dat eiland berigt ontvangen van den door tusschcnkomst van het Provinciaal Bestuur derwaarts gezonden geneesheer, dat de ziekte hare grootste hoogte bereikt heeltdat zich laatstelijk maar weinige ziekte-gevallen hebben voorgedaanen dat sedert zijne aankomst slechts twee sterfgevallen (van kinderen) hebben plaats gehad. KAAI» EIK «SOEHE HOOP. 5 November. Berigten van daar melden dat de Gouverneur den lsten dier maand, van zijne reis naar de grenzen, was teruggekeerd. De innemende wijze, op welke hij bij de boeren ontvangen is, naar hunne klagten geluisterd en maatregelen tot herstel hunner grieven beloofd heeft, had vele harten voor hem gewonnen. De grootste lofspraak werd hem door sommigen der bejaardsten onder de boeien gegeven, namelijk dat hij naar hen gehoord had zoo als de oude Hol- landsche Gouverneurs plagten te doen. Ook met de opperhoofden der Gaika- Kaffers heelt, de Gouverneur zich te Fort Beaufort onderhouden, en van ben de verzekering ontvangen, dat zij hun best zouden doen om den vrede te be waren. Hoezeer bun gedrag tot laagheid toe onderworpen was, is geveinsd heid hun zoo eigen dat zij weinig te vertrouwen zijn. Een veertigtal der voornaamste ingezetenen van Grahamstad was bezig zich tot een troep dragonders, ter bescherming van personen en bezittingen, te vormen. Van Gouvernemenls wege was eene inspectie der eilanden in de Saldannahbaai gelast, ten einde met de qualiteit der zich aldaar bevindende guano bekend te worden, en de uitkomst was zeer voldoende geweest. Bene den eene oppervlakte van omtrent vier voet slechte en natte mest, heeft men op een der eilanden eene laag uitmuntende guano ontdekt, wier hoeveel op meer dan 30,000 ton werd geschat. Tot het kerkelijk nieuws behoort de vestiging van eene nieuwe Nederduitsehe Hervormde gemeente aan Franschehoek onder den ring van de Kaapstad. Uit eigen middelen was eene kerk, met een predikantshuis, gebouwd, én de wel eerw. heer P. N. Ham als leeraar aangesteld, die, zoodra hij zijn ambt had I aanvaard, eene zondagsschool heeft geopend, waarin geregeld 130 personen verschijnen, alsmede eene kathechisatie, waarin 50 kinderen geregeld persoon lijk onderwijs van hem ontvangen. TEXAS. Den 5den December 11. heeft de President van dit gemeenebcstHouston zijne jaarlijksche boodschap aan bet Congres ingediend. De President zegt in dat stuk dat in het verloopen jaar de betrekkingen van Texas met het vaste land van Europa, zich door bandels- en vrèdes-fraktatcn hebbèh uitgebreid, met onderscheiden Duitsche Staten gesloten. Ten aanzien van de betrekkingen met Engeland en Frankrijk geeft hij te kennen, dat deze op den vriendschap- pelijksten voet staan. Die twee Staten hechten altijd het hoogste gewigt aan den voorspoed van Texas en beijveren zich bij voortduring om liet verschil met Mexico op te helFcn. De zinsnede betreffende de Vereenigde Staten bepaalt zich alleen hierbij, dat er kennis gegeven wordt, dat de Amerikaansche Senaat het traktaat van inlijving nog niet geratiflcerd beeft. RUÜLAMD. PETERSBURG, 7 Januarij. Z. M. de Keizer, vergezeld van den Grootvorst Troonopvolger en een schit terend gevolg, heeft den 4(icn eene groote wapenschouwing over de bezetting der hoofdstad gehouden. Den 6dcn, zijnde het Grieksche Kersfeest, heeft in de groote hofkapel van het keizerlijk winterpaleis eene plegtige Godsdienstoe fening plaats gehad die door alle leden van het Keizerlijk geslacht is bijge woond. Het was dien dag de gebruikelijke dankdag voor de bevrijding van Rusland in 1812. Berigten uit Odessa van den 30stcn December melden, dat het ijs aldaar en in den omtrek grootendeels opgeruimd was, en dien ten gevolge de scheep vaart wederom hersteld. P@hM. De bevolking van dit koningrijk bedroeg in 1843 4,700,374 zielen. Zij was sedert 1829 met 566,740 en sedert 1842 met 77,060 zielen toegenomen. Er waren 4,175,598 Christenen, 524.481 Joden en 295 Mohammedanen. GRIEKENLAND. ATHENE28 December. De berigten van deze dagteekening luiden vrij gunstig omtrent den toestand des lands, liet vertrouwen op Koletli en zijn bestuur nam meer en meer toe en de finantien schenen daarvan een' gunstigen invloed te ondervinden. Er was zooveel in de schatkist, dat de uitgaven geregeld konden geschieden, hetgeen in langen tijd het geval niet was geweest. j ZWEDEN. STOKUOLM, 3 Januarij. De Staatsraad Vrijheer von Nordenfalk is met vrij algemeen genoegen tot Minister van Justitie benoemd. De Vrijheer Sprengtporten tot Gouverneur van Stokholm. Hij was het vroeger geweest en zoo bij het volk geacht dat zijne herroeping lang voorzien is. Zijn post is thans niet ligter, daar de onveiligheid der straten en in de huizen zelfs der hoofdstad in de laatste weken tot eene onzettende hoogte is gestegen. Moord en roof zijn aan de orde van den dag en de policie zoekt vergeefs naar de daders. Het lijdt geenen twijfel dat het slecht ingerigt armenwezen en vooral eene slechte policie, tevens met de gezonkene zedelijkheid der lagere standen, den hoofdgrond van dit vreeselijk kwaad uitmaakt; de nieuwe Gouverneur zal alzoo een ruim veld voor zijne bemoeijingen vinden. Reeds melden de bladen dat de Gouverneur eene mede- deeling gedaan heeft aan de oudsten der burgerij om eene versterking van de nachtwachten in te voeren. SOOSWECE1Ï. CHRIST1AN1A31 December. Alle ambtenaren in dienst van het Rijk zijn door de Regering verwittigd dat de Zweedsch-Noorweegsche Staatsraad, die te Stokholm zijn zitting houdt, een besluit heeft genomen, dat ieder ambtenaar, die zich betzij in geschrift, hetzij mondeling ten nadcele van het Bestuur of deszelfs handelingen zou uitlaten, dadelijk uit zijne bediening, zonder het toekennen van pensioen zou ontslagen worden. Het oude Noorweegsche charter ondertusschen kent aan ieder de vrijheid toe, om zijne meening omtrent het Bestuur rondborstig te uiten en openbaar te maken; het is daarom dat bovenstaand besluit te meer verwondering verwekt. SPAIJE. De inkomsten van het Spaansch-antillisch eiland Cuba groeijen van jaar tot jaar aan. In 1811 bedroegen zij naauwelijks 2 millioen piasters, in 1841 waren zij tot 11,917,299 gestegen, en in 1842 tot 12,114,843 piasters, hieronder niet begrepen de tienden voor het onderhoud van de eeredienst en de geestelijkheid. Dit is omtrent 7) van de volle inkomst van Spanje. F sa T U Cl A E. LISSABON, 8 Januarij. Den 2den is de zitting der Cortes, namens de Koningin, door de Ministers geopend. Deze zitting zou zich, naar men verwachtte, door bijzondere kalmte onderscheidendaar de diepste rust in het geheele land lieerschte en de open bare geldmiddelen op eenen gewenschten voet hersteld waren. SAROINIE. De Koning Karei Albert houdt zichzegt menbezig om met zijn gebied het Vorstendom Monaco te verbinden. De tegenwoordige Vorst, Tancredo-Flo- restan-Roger-Louis Grimaldizou niets beter weten dan het met zijn' buur man te schikken. Doch bet is waarschijnlijk, dat Frankrijk zich tegen het sluiten van den koop zal verzetten. Het is om de onderhandelingen te be spoedigen, dat de jonge Vorst Troonopvolger, Charles Honoré, naar Parijs gegaan is. X WITHER Sa A A Er was te Genève een centraal Comité van het eedgenootschap benoemd aan welke het was opgedragende besluiten van de auti-Jesuitische vereeniging uittevoeren. Dit Comité heeft aan de eedgenooten de volgende verklaringen uitgevaardigd: 1°. Dat de anti-jesuiten-beweging niet tegen de Katbolijke kerk en gods dienst, maar alleen tegen de orde der Jesuiten gerigt is, als zijnde dezelve even verderfelijk voor de Katbolijke als voor de Protestantsche Kerk en het verbond van bet eedgenootschap 2°. dat men niet de omverwerping van het hondsverdrag van 1815 bedoelde, maar wilde beproeven, of men niet door dit verbond het doel, de uitdrijving der Jesuiten, zou kunnen bereiken. Si. GALL, 14 Januarij. Ze Courrier Suisse bevat het volgende artikel Het opmerkelijkste voorval dezer dagen te St. Gall is de verklaring omtrent de vraag van bet nieuwe bisdom welke het Katbolijke kapittel van Sargans bij den grooten raad beeft doen indienen. Deze verklaring is geheel in den zin van den vermaarden brief van den Duitschen priester Ronge, en getuigt dat wij in Zwitserland niet alleen nog afzonderlijke Katbolijke priesters maar zelfs kapittels hebbendie niet zoetsappig zullen gedoogen dat het licht der rede onder de korenmaat gezet worde. Het kapittel van Sargans vraagt aan den grooten raad dat deze zijne magtiging tot een nieuw bisdom opschprte. Ten opzigte van het gevaar waarin de Jesuiten beweren de godsdienst te zien, laat het kapittel zich dus uit Wij laten aan anderen de zorg om zich te bekommeren over den staat der Katbolijke kerk in het kanton van St. Gall; wij danken de administratie voor al het goed dat zij aan onze belijdenis gedaan heeft, vooral in deze laatste tijden. Wij houden het er voor dat de kerk en hare dienaren zoo veel te meer in acbtinf zullen winnen, naar mate zij met bescheidenheid de bestaande dingen aannemenzij moeten baar in het verderf storten als zij zich door tijdelijke inzigten laten bewegen. liet wijze spreekwoord der Christelijke oudheid: een houten kelkeen (jouden priesterzal nooit ophouden eene waarheid te zijn.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2