FR ART KR IJK. PARIJS, 14 Januarij. Het ontwerp van adres van antwoord op de Troonrede door de Kamer der Pairsonderscheidt zich vooral daardoor van vroegere dergelijkeomdat het zich op eene stellige wijze verklaart voor de staatkunde van het Kabinet en eene goede verstandhouding met Engeland. De beraadslagingen over het adres van antwoord zijn vrij scherp geweest, de Graaf Molé heeft vele aanmerkingen op de staatkunde van den Heer Guizot gemaakt en betoogd, dat de netelige vraagpunten omtrent Taïli, en het regt van onderzoek op zee, nog lang niet geregeld zijn, en het ministerie vele moeijelijkbeden kunnen verwekken. De Kamer van Afgevaardigden zal binnen kort beraadslagen over een aanvraag der Regering, om aan den Minister Villemain een jaargeld van 15,000 l'r. toe te staan zoo de staat zijner gezondheid niet gedoogde, dat hij zijne ambtsbetrekking weder kon waarnemen, en dit jaargeld bij zijn overlij den op zijne vrouw en kinderen te doen overgaan. Het Koninklijk Geregtshof heeft besloten het stelsel van eenzame op sluiting alleen toe te passen op personen tot tijdelijke gevangenisstraf veroor deeld maar niet op hen die verwezen zijn tot dwangarbeidhetzij voor eenen bepaalden tijd, hetzij voor hun leven. Omtrent de staatsmisdadigers is nog niets bepaald. Het getal der geneesheeren alhier is sedert 1833 met ruim 400 toege nomen. Er verschijnen hier 230 dagbladen en 520 in de departementen, tezamen 750. De Dagbladen la Presse en le Constitutionnel hebben beide nage noeg 22,000 abonnementenle Siècle 43,000. In het dagblad le Siècle leest men Eenige dagbladen hebben aangekondigd dat in den raad van ministers be sloten was geworden, om de vijf gestichten tot opleiding van nieuwelingen voor de orde, die het genootschap van Jezus in Frankrijk bezit, te sluiten. Wij voor ons weten niet juist, hoeveel gestichten de Jezuiten in Frankrijk tellen, en wij gelooven niet dat het ministerie hunne uitdrijving uit het rijk regtstreeks in beraadslaging genomen heeft. Intusschen meenen wij te kun nen radenwat tot dit gerucht aanleiding gegeven heeft. Hel schijnt name lijk zeker, dat bij de behandeling van zeker regtsgeding, waarvan veel ge sproken is, maar dat men thans op de lange baan schuift, merkwaardige zaken aan het licht gekomen zijn; zoo zelfs, dat de procureur-generaal Hé- bert getrollen door de uitbreidingdiezoo als daarbij bleekzekere geeste lijke vereenigingen hebben erlangdwelker bestaan nog niet lang geleden ontkend werdgemeend hoeft een vertoog daaromtrent te moeten toezenden aan den minister van justitie en eeredienst, in welk stuk hij, na de feiten uiteen te hebben gezet, de vraag doet, of het oogenhlik niet gekomen is, om de wetten ten aanzien der geestelijke vereenigingen in toepassing te brengen. Op dit punt in de afdeeling der kamer van afgevaardigdenwaartoe hij be hoort ondervraagdmoet de heer Hébert geantwoord hebben dat hij als af gevaardigde geen rekenschap kon geven van hetgeen hij gemeend had te moe ten doen of voorstellen in de uitoefening van zijne ambtsbetrekking. Wij voor ons wij herhalen dit houden het voor zeker, dat de heer Iléhert door den uitslag van het boven bedoelde geregtelijke onderzoekwaar bij gebleken isover welke aanzienlijke hulpbronnen de Jezuiten beschikken kunnener toe geleid is geworden om een vertoog aan den minister van eeredienst toe te zenden; het is mogelijk, dat dit vertoog in den ministers- raad tot beraadslagingen aanleiding gegeven heeft, maar wij twijfelen er aan of het aangekondigde besluit genomen is geworden. De Univers loochent het bestaan van een' brief door den Paus aan de lersche Geestelijkheid geschreven, en van eene toenadering van den II. Stoel tot de Britsche Regering. Ten dezen aanzien zegt dit blad Er is sedert cenigen tijd in de staatkundige wereld veel spraak van bewil ligingen, die door den II. Stoel aan de Britsche Regering gedaan zijn. Men heeft veel gesproken van eenen rondgaanden brief aan den Primaat van Ierland gezonden met het doel om het werkdadig deeldat de geestelijkheid in de beweging neemtte veroordeelen. Hoewel al de bladen van Europa de echo van die geruchten zijnwist echter niemand de dagteekening van dien brief noch deszelfs inhoud doch iedereen scheen daarin overeen te stemmen dat de beweging door het hof van Rome afgekeurd werd. Wij gelooven te kunnen verzekerendat die geruchten van allen grond ontbloot zijn. De Paus, na in 1843 krachtdadig wederstand te hebben gebo den aan de verzoeken van het kabinet van Sb James, dat zijne tocvlugt had genomen tot de tusschenkomst van den Prins von Metternich, om de beweging te doen veroordeelen, heeft deze nieuwe aanzoeken van de hand gewezen, hem door een afgezant van het Londensche hof gedaan. Men verzekert, dat de vertegenwoordiger van Frankrijk bij den II. Stoel vruchteloos zijnen magtigen invloed heeft aangewendom zich bij den Engelschen Minister aangenaam te maken. De pogingen der diplomatie zijn te vergeefs geweest. In allen geval heeft Z. II. eene genoegzaam naauwkeurige kennis van den toestand van Ier land iets zou te vreezen hebben van de maatregelendie ten zijnen aanzien konden genomen worden. Men verwacht elk oogenblik te Havre berigten van de schepen, welke naar de kust van Afrika zijn gezonden om guano in te nemen. Men hoopt dat zij tijdig genoeg zullen zijn aangekomenom vrijelijk eene lading te kunnen krijgen van een product, dat op het eiland Ichahoë niet alleen ge vonden wordt. Wij wetendat vele onzer schepen geheime instruction heb ben ontvangenvolgens welke zij naar andere plaatsen gewezen zijnwaar zij minder door concurrentie zijn belemmerd dan op Ichaboë. Het is echter te wenschen, dat zij zich haasten zullen, want reeds verklaart de Engelschc regering de eilanden nabij de Kaap, waar men de guano heeft ontdekt, voor haar eigendomen heft een regt van uitvoer op dezelve. Uit Golancourt (Oise) wordt gemelddat eene vrouw eene groote wol vin welke zich van een kind van 5 a 6 jaren had meester gemaakt en weg gesleept, door eenige hamerslagen op den kop heeft gedood. BELGIE. BRUSSEL, 14 Januarij. Wij zien in het Jaerboekje der Universileyt van Leuvendat gedurende het schooljaar 18431844, het getal der inschrijvingen 776 heeft bedragen. De inschrijvingen, gedurende de twee eerste maanden van het nieuwe school jaar gedaanzijn 765 in getal. Op de jaarlijksche vergadering der schoolopzieners is een besluit geno men ten aanzien der schoolboeken, welke alleen op de scholen zullen mogen gebruikt worden; dit besluit is geheel en al in den zin der geestelijkheid ge nomen die nu eene soort van inquisitie over het onderwijs uitoefent. De Notaris Detliuin, van Bergen (Henegouwen), heeft eene in onze tijden vrij zeldzame daad van belangloosheid verrigt. Zekere juf*rouw Heren- dal, geboren Papin, had hem haar geheel vermogen vermaakt, bedragende 50,000 fr., en dit ten nadeele van haren broeder. De Heer Delhuin heeft aan dezen laatste de erfenis afgestaan. ANTWERPEN, 14 Januarij. Het ijs is uit de Schelde verdwenen. De overzet-stoomboot van het Vlaamsch Hoofd heeft dan ook zijne dienst hervat, en die van Temsche zal niet ver toeven insgelijks te varen. De zeeschepen beginnen de rivier op te komen onder de gisteren gearriveerde behoorde de Engelsche driemaster Emperor, Kapitein Keane, komende van Manilla, welke op sleeptouw van de stoom boot Prinses Victoria tot voor de stad is gebragt. I n de hempenaervan Turnhout, lezen wij het volgende: De armoede die zich alhier onder de werkende klasse doet gevoelenis niets minder dan in Vlaanderen: huishoudens met talrijke kinderen zijn hier, even als daar, bij gebrek van werk in de uiterste ellende gedompeld de tijkba- zen, die hunne magazijnen opgekropt hebben van tijken, zijn genoodzaakt hunne wevers het grootste gedeelte van den tijd zonder werk te latenIn t- wclk het getal der armen, ten laste der stad komende, dagelijks doet ver- grooten. AKlDEME-NIEUWi. GRONINGSCIIE IIOOGESCIIOOL. Alhier zijn voor dit jaar ingeschreven 286 studenten, namelijk: 67 in de Regtsgeleerdheid67 in de Geneeskunde, 30 in de Natuur- en Wiskunde, 47 in in de Godgeleerdheid 65 in de Letteren 10 hadden verzuimd zich te laten recenseren; bovendien wonen 21 chirurgijns- en apothekers-leerlingen de Akademische lessen bij. LEEUWARDEN 12 Januarij. Alhier is tot tweeden Leeraar bij de Doops gezinden gemeente beroepen, de Wei-Eerw. Zeer Gel. Heer A. A. IIulshoiF, Pred. te Akkrum. RUNDERPEST. De Heer J. van Ilertum eerste provinciale veearts in Zeeland, deelt in de Middelburgsche Courant het volgende geschiedkundige verslag mede omtrent de runderpest: Deze zoo verwoestende veeziekte, waarvan Adami met zoo veel regt zegt, dat dezelve alleen meer verwoestingen onder het hoornvee heeft aangerigtdan alle andere ziekten waaraan deze diersoort onderhevig is, te zamen genomen, heeft zich, volgens onderscheidene, door de nieuwsbladen medegedeelde be rigten, vóór korten tijd weder op de Russische en Poolsehe grenzen, alsmede in de Neder-Oostenrijksche gewesten geopenbaard is in de jongste weken de Beijersche districten Waldassen en Tirschcnreuth genaderd cn zou zelfs reeds tot de grenzen van Saksen zijn doorgedrongen. Daar wij het alzoo geenszins tot de onmogelijkheden mogen rekenen, dat deze veeziekte nog meer ons land naderen enhetgeen God verhoedevroeg of laat weder tot hetzelve doordringen zalkomt ons de mededeeling van eene geschiedkundige schets dezer ziekte thans niet geheel onbelangrijk voor. De runderpest is eene aan hel rundvee eigendommelijke aanstekende typheuse ziekte, welke zich bijzonder door eene ontsteking van onderscheidene ingewan den en een eigenaardig beloop karakteriseert. Dezelve behoort in ons Vaderland 1ot de uilheemsche, oorspronkelijk besmettelijke ziektenen ontstaat alzoo hij het inlandschc hoornvee niet oorspronkelijkmaar komt van buitenlands. Beeds in de grijze oudheid schijnt deze veepestwelke in Asië te huis be hoort beslaan en geheerscht te hebben. Columella en Vegetius maken daar van reeds gewag, en schijnen dezelve vrij naauwkcurig te hebben gekend. Beide geschiedschrijvers bevelen aan om de zieke runderen van de gezonde af te zonderenten einde de besmetting te voorkomen. De veeziekte door Sulpicius Severus beschrevenwelke in het jaar 395 heerschtcen die uit Dal malie en Pannonie tot iri Frankrijk en de Nederlanden doordrong, moet, vol eens het gevoelen van velen, daarvoor worden gehouden. Ook de ziekten

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3