LEYDSCHE COURAN h VRIJDAG, 17 JANUARIJ. BÏNfNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Q/.-' LEYDEN, 16 Januarij. Z. II. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Kapitein bij onze dienstdoende Schutterij Dr. Muller Massis, en benoemd tot Kapitein den lsten Luitenant Jhr. Mr. E. J. van der Goes, tot l«ten Luitenant den 2,len Luite nant G. W. van der Spruyt, en tot Luitenant D1'. L. H. Verweij, vroe ger Officier van Gezondheid der 3dc klasse bij het leger. Naar men verneemt heeft zeker persoon, van middelbaren leeftijd, zich Maandag 11. door middel van verhanging van het leven beroofd. Het is niet geheel onwaarschijnlijk te achten dat bij de spoedige ontdekking daarvan de man had kunnen behouden worden, bijaldien men onmiddelijk hulp had geboden, in stede van zich tot eene kennisgeving aan het bureau van policie te bepalenvanwaar men ten spoedigstedocli ongelukkig te laattoesnelde. Op aanzoek der justitie maken wij van dat voorval melding, ten einde ieder nadrukkelijk te waarschuwen tegen een verderfelijk waubegrip, en te herin neren dat bel niet alleen geoorloofd, maar allezins pligtmatig is, in der gelijke omstandigheden de kennisgeving aan de policie door het aanwenden van geschikte middelen te doen voorafgaan, om de ongelukkigen te behouden of in het leven terug te, roepen. Naar de Ovcrzeesche bezittingen zullen jaarlijks, ter aanvulling der legers, 1,000 a 1,200 militairen gezonden worden, te vinden door de ge wone koloniale werving en dc vrijwillige overplaatsing van manschappen uit het leger hier te lande. 's GRaVENHAGE 15 Januarij. Z. M. heeft de benoeming van den Heer M. de Bordes tot Nederlandsch Consul te Valparaiso ingetrokken, hebbende hij zijn verlangen te kennen ge geven, om van de aanvaarding dier betrekking verschoond te blijven. DORDRECHT, 15 Januarij. Gisteren is bet ijs op de rivier voor deze stad en in de Noord opgebroken ook is in den afgeloopen nacht het ijs op de Oude Maas met den vloed losge gaan, en zijn in de Kil de ijsopstoppirigen opgeruimd, zoodat nu overal het water open is, en zich dezen morgen alleen nog eenig drijfijs, dat met den vloed meegekomen was, vertoonde, en met de eb wederom verdwenen is. Gisteren morgen zijn hier reeds vaartuigen van dc Graaf en van Gorinchem ook de Heusdensche stoomboot aangekomen, terwijl morgen ochtend ten 7 ure ook de Dordsche stoomboot de gewone dienst op Rotterdam zal hervatten. Het eerste vaartuigvan hier naar de Zeeuwsche waterenis heden morgen vroeg zeer wel de Kil door en uitgevaren. GORINCHEM, 10 Januarij. Zondag 11. is bet ijs der Merwede geheel opgebroken, het vaarwater is thans vrij. De waterstand tol beneden zomerpeileen zeldzaam verschijnsel even als de wijze waarop de ijsbezetting zonder schade of gevaar is opgebroken, NIJMEGEN, 14 Januarij. Bij Z1'. Ms. besluit van den 31sten December jl.wordt bepaald, dat de uitwatering der Gelderscbe vallei zal worden verbeterd in verband met de weder opmaking van de verdedigings-linie van de Grebbe, overeenkomstig een daarvan opgemaakt en goedgekeurd ontwerp. De ingelanden dezer landstreek zullen in de kosten van dat werk bijdragen eene som van ƒ200,000; zul lende de overige kosteu door bet Rijk worden verstrekt. GRONINGEN, 12 Januarij. Alhier is in den ouderdom van 54 jaren overleden de Heer Mr. A. L. Wichers, van Byma, Secretaris van HH. Curatoren der Hoogeschool, een man, die door zijne veelvuldige en ijverige deelneming aan provinciale, plaatselijke en akademische belangen, ten gunstigste bekend was. Onder de plaatselijke bijzonderhedendie ook elders niet zonder belang zijn, behoort het jaarfeest, den 4den dezer gevierd door het alhier bestaan de Genootschap ter beoefening der Hebr. Taal- en Letterkundeeene ver- eenigingdiede eenige van dien aard in ons vaderlandde beschaving en vermeerdering van kennis onder de Israëliten van deze stad poogt te bevorde ren, en aanvankelijk reeds gelukkige resultaten heelt mogen verkrijgen. Het is te wenschendat de ijver dezer vcreenigingom allengs een' ruimeren werkkring zich te openen, een gelukkig gevolg moge hebben. PEKEL-A 8 Januarij. Den 6dcn dezer vierde hier zijn' 100ste» verjaardag Aron Cosse, welke nog een' broeder en vier zusters in het leven heeftdie 85989080 en 70 jaren oud en allen nog gezond en vlug zijn twee broeders en eene zuster zijn reeds overleden in den hoogen ouderdom van 9684 en 76 jarenzijn vader is 101i jaar oud geworden. Aron Cosse zelf geniet nog eene goede gezond heid doch is moeijelijk ter gangten gevolge van een' val op bet ijstoen hij in zijn 80sle jaar schaatsen reed. NIEÜW-ZEELMD. KOROKARIKA, 7 Julij. Een troep van 60 a 70 inboorlingen aangevoerd door John Kackey, een gevreesd opperhoofd is op deze vestiging aangevallenheeft de planters mis handeld de plantaadjen verwoest en de Engelsehe vlag neergehaald. De Gouverneur heeft terstond troepen derwaarts gezonden. Overal waar de in boorlingen er kans toe zienbieden zij hardnekkigen tegenstand tegen de vestiging der Engelschen. Te New-Plymouth hebben zij de heiningen omge worpen bruggen afgebroken en andere vijandelijkheden begaan om te doen zien dat zij den verkoop van gronden door de Compagnie niet erkennen. 00§T-IN»IE. Op den avond van den 2dcn September viel te Batavia een sneeuwbui, op een halt bevrozen meer, achter de bir.nenplaals van een kasteel; al hetwelk op het liethebberij-tooneel door den voortreffelijken decorateur den Heer van Pers, in het tooneelspel: de woestijn in Polenmet den besten uitslag werd vertoond, bij gelegenheid cener eerste voorstelling op hetzelve; nadat door de uitmun tende zorg der Directie, zoo de schouwburgzaal als het tooneel met deszelfs henoodigdheden al die verbeteringen en aanvullingen hadden bekomen aan welke zoo groote behoefte was; tot welker bevallige, maar voor ons hier te uitgebreide beschrijving, wij onze lezers verwijzen naar een stuk door Veritas in de Mengelingen van N°. 42 der Jav. Cour. geplaatst. AMERIKA. Volgens eenen officiëlen staat der openbare schuld en bevolking van de Vereenigde Staten, beliep de schuld in 1790, 60,21.9,022 dollars, hij eene bevolking van 3,000,000 zielen, in 1816, 127,334,933 dollars en 7,000,000 zielen en in 1840, 24,748,183 dollars, met 19,800,000 zielen. MEXIKO. Het Journal du Havre deelt berigten mede, omtrent eene wezentlijke slagting gepleegd op de Franschen te Monterey. Zie hier in het kort wat er is gebeurd: Een walvischvaarder van Havre, de Angelinawas te Monterey binnengeloopen. Een man van de equipaadje aan land vermoord zijnde, eischte de kapitein van de overheden genoegdoening. Tot alle ant woord viel het garnizoen met messen gewapend niet alleen de aan wal zijnde manschappen van de Angelina aanmaar ook al de te Monterey wonende Franschen. Verscheiden zijn gedood en gekwetst. TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 24 December. Men ontvangt bij voortduring berigten van ongelukken die door stormen op de Zwarte Zee veroorzaakt waren. Er lagen in de monden van den Donau omstreeks 300 koopvaardijschepen, die door het plotseling toevriezen van die rivier verhinderd waren hunne reis voort te zetten. GRIEKENLAND. ATHENE26 December. Het onderzoek der verkiezingen was eindelijk, na 4 maanden geduurd te hebben thans afgeloopen. Verscheiden verkiezingendie door het vorig Mi nisterie bewerkt waren, zijn nietig verklaard, zelfs is het den vorigen Minister Maurokordatos niet kunnen gelukken eene plaats in het Congres te erlan- g -nhij was echter door 3 kiesvergaderingen benoemd. Veel opzien baart het, dat de Generaal Grivas, die door het Ministerie Maurokordatos van hoog verraad was beschuldigdthans tot Inspecteur-Generaal des legers is benoemd.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1