li l TEK LANDSCHË BE KI G TEN AMSTERDAM8 Januarij. De Commissie tot inzameling van liefdegiften voor de hehocftigen op Urk heeft, behalve brandstollen en eetwaren, reeds de som van 1,776.78 ont vangen. NIJMEGEN7 Januarij. Sedert ons laatste berigt is bet ijs in de rivier de Waal bovenvoor en beneden deze stad, tot beneden Druten, allengs opgeruimd, zoodat de rivier thans van Keulen tot hier reeds bevaarbaar is. Ll. Zondag is reeds een gruis- schipvan Emmerik alhier aangekomen. Gisteren kwamen ook verscheiden marktschippers van benedenwaarts liggende dorpen alhier aan. Het water is verwonderlijk snel gevallenzoodat hetzelve thans eenen lagen zomerstand heeft aangenomeneen bewijs dat de ijs-verzamelingen beneden leeuwen, zooveel verminderd zijn, dat zij het water niet meer beletten af te loopen. Te LeeuwenAVamelDreumel en benedenwaarts zit het ijs overal nog vast, en wordt hetzelve met geladen voertuigen alsnog gepasseerd. De Maas is overal van ijs bevrijd. Ook de Beneden-Rijn is allerwege in be- weging geweest, en op vele plaatsen is het ijs verdwenen. De JJssel heel't open water tot een uur beneden den bovenmond. De buitengewone rivier-correspondentie is in Overbetuwe reeds opgeheven. LEEUWARDEN, 6 Jannarij. Onder de zeldzame voorbeelden van hoogen ouderdom kunnen wij vermelden flat Wilhelmina Johannes, Weduwe van Klaas de Lang, Turfdrager, wonende in het Bosliuizer Gasthuis bij de Groote Kerk alhier, en onderhoud genietende van de Diakonie der Hcrv. Gemeente, liedenop II. Driekoningendag, haren 10-i<)<-'" verjaardag viert met hare twee dochters van 82 en 70 jaren en verdere familie. Merkwaardig is het bovendiendat haar kleinzoon Gerrit Drostook van 's vaders zijde nog eene grootmoeder in leven heeftgeheeten Johanna Willems, Weduwe van Gerrit Lodcwijks, in de Blóknuissteeg alhier wonende, die op den 25 December jl. den ouderdom van 102 jaren had bereikt. CKIN A. 10 September. Er zijn twee kerken door de inlandsche Christenen te IIong-Kong gebouwd. Er waren door de Engelsche Zendelingen wederom onderscheiden inlanders tot het Christendom aangenomen. De Nederlandsche brik de Arend werd te Macao verwacht; van waar de Nederlandsche agent de Heer Moddermandie ijverig bezig was voor de handelsbelangen van zijn land, zich naar hel noordelijk gedeelte zou begeven, om in de aldaar gelegene havens verbindtenissen aan te knoopen. De Amerikaansche Zaakgelastigde, de Heer Cushing, was op den 27s,en Augustus naar de Verecnigde Staten teruggekeerdbij zich hebbende het reeds vroeger met de Chinesche Regering gesloten handclstraktaatten einde het door zijne Regering te doen ratificeren. In een werk van den Engelschman Lay: China en de Chinezen, wordt ten stelligste tegengesproken, het sedert lange jaren verspreid gerucht, dat de meesten der Chinesche kinderen, vooral van het vrouwelijk geslacht, in China ten vondeling gelegd en door de varkens verslonden werden. De belastingen der 18 hoofdprovinciën van China brengen op 58,097.000 taels of ƒ800,000,000; vóór den oorlog met Engeland bedroeg de belasting bijna een half millioen minder; volgens de raming zouden de belastingen 1,000,000,000 moeten opbrengen. WEST-INDIE. PARAMARIBO, 28 November. De zending van den Heer Lans heeft over het algemeen hier eenen goeden indruk gemaakt, en tegen de uitvoerbaarheid van bet voorstel der Nederland sche Regering tot centralisatie der suikerbereiding waren geene wezentlijke bezwaren opgeworpen. De toestand der kolonie was betrekkelijk voldoende en de slavenbevolking rustig. Op de plantaadje Rustcnwerk, aan de Heeren Chevallier en Giilcher te Amsterdam toebehoorendeis den 13dctl October een Evangelisch kerkge bouw door de Moravische Broeders met plegtigheid ingewijd. De bovenge noemde Heeren hebben aan een dier Broeders eene vaste bezoldiging van ƒ1,000 toegelegd, om op die plantaadje christelijk onderwijs aan de slaven te geven en openbare Godsdienst-oefening te houden. Het getal der slaven welke de Evangelische Godsdienst omhelzenneemt meer en meer toe. TEREENIGDE STATEN. Op het landgoed van den Heer B. Camphell in het kerspel Lafayette in den Staat Kentuckyis op 50 ellen diepte in den grond gevonden eene levende schildpad van 12 Ned. duimen lang en 6 breed, verborgen in eene zeer harde aardlaag, welke zich eerst als graniet voordeed en met geweld moest op geruimd worden. De ooggetuigen van dit zonderling natuurverschijnsel mee- nendat deze schildpad zich gedurende eeuwen in dat verblijf, hetgeen haar naanw omsloten hieldmoet doorgebragt hebben hoewel sterk gewond uit den grond gehaald heeft zij echter nog 3 dagen geleefd. Volgens de openbare opgaven bevatten de Vereenigde Staten thans 18,980.650 inwoners behalve 4,886,632 Duitschers. ALG ERIE. 30 December. Het is hier overal rustig en de belastingen worden gewillig en geregeld opgebragt. De havenwerken worden met kracht voortgezet, en hieraan 125,000 fr. 's maands besteed. Het hooid dat in December 1843 pas 220 ellen was, is nu reeds 362 ellen lang. Een Spaansche graaf heeft voor 137,000 fr. een streek lands gekocht van 4000bunders met vijf landhoeven, onder voorwaarde dat hij er binnen vijf jaren nog veertig op plaatst, en 20 arbeiderswoningen met een morgen gronds voor ieder. Hij moet op ieder bunder dertig vrucht- of woudhoomen planten, en boven dit alles een dorp bouwen van veertig huizen en aan bouw- en ontginningswerken 1,250,000 fr. besteden. De oude Romeinsche haven te Cherchel die bijna geheel met zand- en rotsbrokken gevuld was, wordt niet alleen gezuiverd maar merkelijk vergroot; men hoopt er vóór 1847 mede gereed te zijn. Onder dezen arbeid heelt men een wel bewaard Romeinsch schip gevonden, met nog eenige vazen, lampen en potscherven waarop kruisen waren. Het schijnt tot vervoer van bouwstoffen te hebben gediend, vrij gelijk aan onze pramen. Er is zoo min als aan an dere gevonden overblijfsels ergens eenig ijzerwerk te vinden. SPANJE. MADRID, 2 Januarij. De Senateurs hebben het verzoek van den adelstand, om de oude voorreg- ten, aan denzei ven toebehoord hebbende, te herstellen, en dus aan dien stand een erfelijk regt van wetgeving toe te kennenmet groote meerderheid verworpen. Daar deze beginselen door de jongste omwentelingen niet gehul digd warenrekenden zij het ongeraden die thans te erkennen nu men het vooruitzigt haddat bet koninglijk gezag zich steviger dan te voren zou ves tigen en er een einde aan de onlusten zou komen. Het voorstel van wet, om aan de kroon de magt te laten, senateurs voor hun leven te benoemen, is aangenomen. ZWITSERLAND. ZURICH, 1 Januarij. De Regeringsraad van ons Kanton heeft heden, als dirigerend Kanton, de leiding der eedgenootschappelijke aangelegenheden van Lucern overgenomen. Met gespannen verwachting ziet geheel Zwitseiland thans uit naar den uitslag der handelingen op den buitengewonen Landdag, welken Zurich voornemens is bijeen te roepenover de toelating of vestiging der Jesuiten in Zwitserland. De liberalen van alle kantons vereenigen zich om de Jesuiten tegenstand te bieden en hen uit het land te verdringen. Er is reeds een anti-Jesuitisch genootschap gevormdbetgeen zich in zijne vertakkingen over glle kantons zal uitspreiden. De Regering van Lucern gaat nog steeds voort gevangen nemingen te doen. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Januarij. De minister Villemain wordt eenigzins beterde geneesheeren hebben hoop op zijn herstel. Vele bezoeken worden aan zijn buis afgelegd, doch niemand wordt tot hem toegelaten. De inkomende regten hebben in 1844 opgeleverd: 138,000,000 fr.in 1843: 131,000,000, en in 1842: 125,000,000 fr. In 1844 zijn alhier gedrukt: 6,577 boekwerken, 1,388 platen en gravuren, 102 platte gronden en kaarten, en 100 muzijkwerken, behalve de groote menigte van dag-, week- en maandbladen. De gelden in de spaarkas der hoofdstad zijn in 1844 met 7,275,000 fr. en bet aantal deelnemers met 11,672 vermeerderd. BELGIE. LUIK6 Januarij. Het Dagblad dier stad deelt eene fransche vertaling mede van een' latijn- sclien brief die den 15dtn Mei 11. door den Bisschop aldaar aan de Dekens van dat Bisdom is gezondenin welke zijn Hoog Eerw. na eene korte inleiding ten spoedigste naauwkeurige antwoorden op de volgende vragen verzoekt, aan zijn adres met bijvoeging in eigene handen. 1». Hoeveel en van welken aard zijn de intcekeningen, die gij voor drie jaren in uw dekenschap ter gunste van.de goede pers, hetzij van de geestelijk heid hetzij van de met de uiterste zorg gekozene leken kunt bekomen 2°. Welke zijn de dienstdoende geestelijken, die hetzij alleen, hetzij met eenige leken van hunne kerspelen bij abonnement een goed dagblad ontvangen en welk is dat dagblad? Wie integendeel zijn degenen die tot leden voor geen dagblad van dien aard zijn geabonneerd Ik hoop dat gij niemand zult hebben aan te teekenen die een slecht dag blad leestzoo iemand zich in dat geval bevonddan verlang ik dat die mij worde aangewezen. STARS BERIGT. NOTIFICATIE Hfationale Militie. Ligting van het jaar 1845. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, gezien hebbende art. 51 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van 8 Januarij 1817, alsmede art, 5 der wet, van den 27 April 1820; Brengen bij deze ter kenDis van de Ingezetenen dezer Stadalsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Oestgeest, Leyderdorp en Soeterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomene grens scheiding, tot het gebied dezer Stad zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie, van dit jaar, geschieden moet van de zoodanigen welke geboren zijn in het jaar 1826. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheidwelke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zonden mogen hebben, en of zij zich tegenwoordig of af-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2