LEYDSCHE COURANT. I; 1845. WOENSDAG 8 JANUARIJ. N°. 4rf W;- BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Drys der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 7 Januarij. Volgens de rivierberigten van gisteren, was er in de gesteldheid der rivieren geene belangrijke verandering gekomen. Het ijs, hetwelk op de in ons vorig berigt vermelde plaatsen nog vast zat, nam door den dooi en stroom allengs afterwijl het water doorgaande vallende bleef; beschouwende men dezen loop der zaken als gunstige vooruitzigten opleverende. In 1844 zijn te Schiedam uit zee aangekomen 225 schepen aanbrengende 27,425 last tarwe, rogge en gerst, zijnde 6,172 last meer dan in 1843, alsmede kolen, ijzer, hout en zout. Van Maassluis zijn naar zee gezeild 343 en binnengekomen 6 koopvaardijschepenbehalve de haring en visch- schepen. Te Brouwershaven 160, in het vorige jaar 174 binnengekomen, en uitgezeild 26, in het vorige jaar 61 schepen. Te Zierikzee ingeklaard 10, en uitgeklaard 8 schepen. Te Zwolle aangekomen 69 en uitgevaren 29 schepen zijnde 14 meer dan in 1843. Met het aanstaande voorjaar zullen in dienst worden gesteld bet fregat Doggersbank van 60, de korvet Ajax van 48, de brikken de Meermin en de Courier van 28 stukkenen de schoeners de Wesp en de Bankade Courier is bestemd naar de Oost-, en de korvet Ajax en de brik de Meermin naar de West-Indië. 'sGRAVENHAGE, 6 Jannarij. Z. M. heeft tegen den 18den dezer de bijeenroeping bevolen van de Staten der Provincie Vriesland, ten einde voor wijlen den Heer M1'. T. S. Tromp, een Lid voor de Tweede Kamer te verkiezen. Den lsten dezer, is reeds een groot gedeelte dezer Residentie met bet loo pend gaz verlicht. Wij gelooven niet te veel te zeggenwanneer wij bewe ren dat hetzelve aan de verwachting volkomen beantwoordt. Het oordeel bij de eerste proevewas voorbarig cn zonder kennis van zakenwantde vroegere slechte uitwerking van bet licht was aan verschillende oorzaken maar voornamelijk aan het strenge weder in de algeloopene maand te wijten. Het publieke licht is in twee klassen verdeeldblijkbaar in dc grootte der lichten in den vorm der kandelabres en armenen in de afstanden. De langdurige en moeijelijke werkzaamheden, tot de oprigting eener gaz-iabriek alhier aangewend, hebben dezelve in staat gesteld eene kracht uit te oefenen, waardoor het licht in alle wijken der stad kan henen geleid worden. Zoo is er reeds met het leggen der groote geleiders eene lengte van 35,000 Neder- landsche ellen in den omtrek afgedaan. Terwijl wij den ijver der ondernemers prijzenmoeten wij tevens het stads bestuur geluk wenschen dat het, gehoor gevende aan overwegingen van alge meen belang, tot eene vermeerderde jaarlijksche uitgave heeft beslotenten einde de Residentie met deze veranderde, merkbaar verbeterde verlichting, te verrijken. Reeds hebben de voornaamste magazijnen en koffijhuizen zich dit nieuwe licht aangeschaft of stellen dit zich voor. Het grootste deel der werklieden aan dc fabriek en dc buitenwerken zijn ingezetenen. Zoo staat 's Gravenhage thanswat de publieke verlichting betreftin geencn deele achter met de fraaiste steden van Europa. DELFT, 5 Januarij. Gisteren, den verjaardag van de oprigting der Koninklijke Akademie, is door Z. K. H. den Prins van Oranje een diner in het gebouw der Akademie gege ven waarop de Professoren, Ministers, Generaals, Burgemeester, Wethouders enz. enz., genoodigd waren. Des avonds had er een bal plaats, waarop de burgerlijke en militaire overheden een groot aantal aanzienlijke ingezetenen benevens de Studenten zich vereenigden. ROTTERDAM, 6 Januarij. Heden nacht omstreeks twee ure is alhier een hevige brand uitgebar sten. aan den Visschersdijkover de Beurs, bij den blikslager Kempenaar, welk geheele pandwaarvan het bovenste gedeelte door den geneesheer Führimet diens bejaarde moeder en verder gezin bewoond werd, weldra eene prooi der vlammen is geworden, terwijl de bewoners weinig meer dan bet leven hebben kunnen bergen. De brand sloegin die zeer enge straat weldra naar de overzijde over en tastte een der kleine woonhuizen aan welke tegen het Beursgebouw aangebouwd zijnen wel dat van den hoe- denfabrijkant van Dijk, hetwelk insgelijks spoedig was uitgebrand. Nage noeg hetzelfde lot heeft, ter linkerzijde van het huis waar de brand ont staan washet meubelmagazijn van den heer Nintweg getroffenterwijl het huis ter regterzijde mede inwendig, maar niet zoo zwaar geleden heeft. Aan de achterzijde is het achterste gedeelte van het woonhuis van den beer Hoogwerf, als mede van het pakhuis, tot berging van kaas gebezigden wier ingang aan het YVestnieuwland iszwaar beschadigd. Deze ramphoe vreeselijk reeds in hare gevolgenhad ligtelijk eene nog meer geduchte uitgebreidheid kunnen hebben, daar zij ook het schoone Beurs gebouw van zoo nabij bedreigde, dat reeds de nok en lijst aan de noordzijde gedurende eenige oogenblikken vlam hadden gevat, terwijl aan den anderen kant het fraaije kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente en de overige huizen aan genoemd einde van het Wcstnieuwland groot gevaar geloopen hebben. Persoonlijke ongelukken beeft men niet te betreuren. NIJMEGEN4 Januarij. De Officier der Arrond.-Regtbank alhier beeft zich in hooger beroep voor zien van het vonnis van gen. Regtbankwaarbij de Letterzetter v. d. Valck vrijgesproken is van lastering eener openbare autoriteit. LEEUWARDEN, 2 Januarij. Heden is John Bryan, Ingenieur te Utrecht, bij aanbesteding, voor ƒ9,500 'sjaars, aannemer geworden van de straatverlichting dezer stad door steen- kolen-gazgedurende 20 jaren, met 140 groote en 110 kleine lichten, met inbegrip van 134 armen 116 candelabres en al den toestel van pijpen, ge bouwen enz. Het gebouw zal staan aan de oostzijde der stad, tusschen de kazerne en stadstimmerwerf. BREDA, 4 Januarij.. Bij besluit van Z. M. is aan de Israëlitische gemeente alhier een onderstand van 1,000 uit 'slands kas toegestaan, tot opbouw van eene synagoge en school. HEERLEN3 Jannarij. Onder de gemeentebesturen van Limburg is er geendat meer voor het belang zijner ingezetenen werkzaam is dan dat van deze plaats. Reeds voor lang verkreeg het verlof, om eene beestenmarkt te mogen openen, welke zeer bezocht werd, en thans is er bepaald, dat er wekelijks te beginnen met den 7'k'n dezer eene graan- en groenmarkt zal gehouden worden. Dit laatste vooral is zeer geschiktom den landbouw in onze omstreken te bevoordeelen en ofschoon het aan de markt van Maastricht schaden zal, zoo zal het evenwel voor de landbouwers, in onze nabuurschap wonende, een groot gemak opleve ren en de welvaart van onze plaats vermeerderen. OOST-INDIE. BATAVIA, 13 September. In den namiddag van den 3den dezer, omstreeks drie ure, is binnen den kraton van den sultan van Djocjokarta een hevige brand uitgebarsten, waar door 140 woningen eene prooi der vlammen zijn geworden- Aan de kracht dadige hulp van de inlandsche grooten en van des sultans lijfwacht is het be houd te danken van Zijne stallingenwelke in dreigend gevaar hebben verkeerd: de oorzaak van dezen brand, waarvan de schade op minstens ƒ20,000 wordt berekend, is tot nog toe niet bekend. Men vermoedt nogtans geene kwaadwilligheid. Berigten van Djocjokarta melden voorts, dat aldaar en in de omstre ken sedert een paar wekenvele regens zijn gevallen waardoor de rivieren buitengewoon boog zijn gezwollen. Hier en daar hebben overat room ingen plaats gehadzonder belangrijke daardoor veroorzaakte schade. Het water in de Krassah was in de laatste dagen tot eene hoogte geklommen, welke het, vol gens getuigenis van oude inlanders, zelfs in den regenmoesson nimmer be reikt. De hoofdplaats Makassar op Celebes is het tooneel van een bloedig voorval geweest, het gevolg van een misverstand. Zeker inlander van Boni zou,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1