ROTTERDAM, 3 Januarij. In het voorleden jaar zijn in de Maas en Goeree binnengekomen 1843 sche pen, 470 minder dan in 1843, en uitgezeild 2051 schepen, 238 minder dan in 1843; hierbij zijn niet gerekend de vischhoekers, jagers, haringbuizen en schepen, die van Rotterdam, Dordrecht, Schiedam enz. langs de Zeeuwsche stroomen zijn ingekomen of uitgezeild, of die binnen door langs de Wadden, Hamburg, Bremen enz. zijn aangekomen of derwaarts vertrokken. NIJMEGEN, 2 Januarij. Men verneemt, dat door het departement van binnenlandsche zaken is goed gekeurd het gedetailleerde plan tot aanleg van den voorgenomen straatweg van Doesburg naar de Pruissische grenzen, in de rigting naar Anholt. Het bestek voor de aanbesteding van het leggen der baan en van de bestrating is mede goedgekeurd; zullende de aanbesteding dier werken reeds plaats heb ben op den 31s'1"1 dezer. De aanhoudende val des waters bij de doorgaande dooi, heeft onze meening betreffende het ijs, gelukkig bevestigd. Heden nacht is hetzelve meerendeels gezonken en onder doorgedrevenzoodat nu ook voor de stad eene breede opening bestaatterwijl liooger op en lager af, zoo ver het oog reikthier en daar wel wat ijs zitmaar de rivier toch bijna geheel vrij is. De stroom voert weinig of geheel geen drijfijs met zich mede. De toestand der rivier doet zich alzoo niet ongunstig voor. Het vallen van het water bewijst toch dat de rivier beneden nog open is, niettegenstaande al het ijsdat zich aldaar opeengehoopt heeft en do geringe hoeveelheid drijf ijs doet ook bovenwaar de rivier reeds geheel vrij zou zijnmede geen gevaar duchten. De gemeenschap met de overzijde wordt hier nog geregeld onderhouden door een klein eind wegs over het ijs te gaan, vervolgens te varen, wanneer men verder met de ijsselmit of wel te voet de overzijde ongehinderd bereikt. GRONINGEN, 1 Januarij. Dc Hooglecraar Lulofs die reeds meermalen zijne talenten tot weldadige oogmerken dienstbaar maakte, zal ook nu weder, op uitnoodiging van de Vrouwen-vereeniging alhier, den 29stcn dezer, in het Concerthuis, ten bchoQve van gemelde vereeniging, een dcclamatorium gevenhetgeen afgewisseld zal worden door muzijk en koorgezang. Het Godsdienstig muzijkfeest op den 2,ien Kersdag des avonds in de Martinikerk alhier gegeven, ten voordeele van het fonds ter bevordering van het schoolgaan van arme kinderenheeft de aanzienlijke som van ƒ858.— opgebragt. u 5 TEN LAJNDSCHE BE KI U TEJN1 ©©ST-IWRIE. BATAVIA, 6 September. De berigten worden bevestigd, dat de rijstoogst op Java niet zoo ongunstig is geweest, als aanvankelijk werd gevreesd. Met uitzondering van de residen- tiën Cheribon, Rembang en Soeraliaija en van de afdeeling Patjitan, was die oogst, hoewel over het algemeen niet zoo goed als in de laatst voorgaande jaren, eelrter niet ongunstig geweest; terwijl dezelve in eenige andere gedeel ten van Java zelfs goed was uitgevallen. Uit de geologische onderzoekingen op Borneo, van het lid der natuur kundige commissie, Dr. Schwaner, is gebleken, dat het aanwezen, in de bo venlanden van Banjermassing, van aanzienlijke massa's steenkolen, nader is bevestigd, ofschoon van derzei ver geschiktheid voor de stoomdienst nog niets inet zekerheid kon worden gezegd. VEREEWIGDE STATEST. NEW-YORK, 16 December. De Voorzitter van het Congres heeft hetzelve met eene volgens gewoonte zeer uitgebreide toespraak geopend. Het stuk zelf is niet zeer vredelievend, en het vraagpunt van de vereeniging van Texas met de Staten wordt daarin breedvoerig behandeldwelke vereeniging als zeker wordt aangenomen. Uit die boodschap blijkt, dat alle officiële gemeenschap tusschen den Minister der Vereenigde Stalen te Mexiko en de Mexikaansche Regering was afgebro ken. De President wilde dat de Staten zich zouden belasten met de betaling der schulden van Texas, tot een bedrag van 10,000,000 dollars niet te bo ven gaande. De finantiële toestand der Vereenigde Staten wordt als zeer gunstig voorgesteld de inkomsten des lands waren in de laatste 4 jaren tot de som van bijna 120,000,000 dollars geslegenin het afgeloopen jaar was een overschot van 7,000,000 dollars. BRASILIE. In de Morning-Post van 27 December schrijft men dat er brieven zijn ontvangen die vermelden dat het oproer in de provinciën aldaar aan de orde van den dag is. Den 5den October was er eene oproerige beweging in de belangrijke provincie Alagoas uitgebroken. De hoofdplaats Maceio is door opstandelingen uit de naburige streken bezet. Na eene ligte schermutseling zijn de autoriteiten afgetrokken. De Gouverneur der provincie, Don Sousa Tranco, heeft het eerst de vlugt genomen, zonder aan eenigen tegenstand te denken. Z. Exc. is het geweld ter naauwernood ontvloden aan boord van den Brasiliaanschen schooner Caqador. RUiLAWS. PETERSBURG, 21 December. Een Lijflander, die eenige jaren geleden als arts bij een Siberisch bataillon van linie aangesteld werd, deelt het volgende berigt uit. oostelijk Siberie mede: de goudwinning is dit jaar niet geheel naar wensch uitgevallen. De strenge winter van 184344, vooral de dikke sneeuw, waren oorzaak dat men eerst laat met de ontginningen een aanvang kon maken. Eerst in het begin van Mei kon men met het wasschen van het goud beginnen. In de maand Junij werd het zoo heet, dat de rivieren uitdroogden en men den arbeid staken moest, uit gebrek aan water. Van de maand Julij af begon hier een onafgebroken regen met hagel gepaardde hagelstcenen waren van eene buitengewone grootte. Den laatsten Julij sneeuwde het weder sterk. Het goudwinnen is thans in Siberië het voornaaarnste bedrijf der menschen. Door de belangrijke winst van 100 pCt. en meer, welke het oplevert, lokt het vele lieden uit Europeesch Rusland derwaarts. Alles wil zich nu op het goudzoe- ken toeleggen; van de tien vinden echter stellig negen in plaats van good, den bedelstaf» SPAX «JE. BARCELONA23 December. De strenge winter heeft ons wederom verlatenna een' zwaren stormdie veel schade teweeg gebragt en het water zoo hoog opgevoerd heeftdat ver scheiden wijken onder water hebben gestaan; de bewoners van de wijk San Beltran zijn met moeite kunnen gered worden. De overstrooming heeft aan eigenaars van pakhuizen en magazijnen eene schade van eenige honderddui zend francs toegebragt. Gedurende den storm was een Fransche brik op het punt om op onze kust schipbreuk te lijdendoch gelukkig hebben zijne ankers het gehouden. De verdedigingswerkenwelke gedurende den opstand van het vorige jaar ondermijnd en nog niet hersteld warenzijn nu ingestortzoodat onze stad geheel ontmanteld is. ITALIË. ROME21 December. De plannen tot Spoorwegenwelke in de gewesten met belangstelling wer den besprokenschijnen vooreerst weder afgedaan'; onderwijl verneemt men dat de bewilliging niet zal verleend worden. De inquisitie heeft vier geschriften op de lijst der verboden werken doen plaatsen: 1°. J. Orsiniverhaal van Guerrazzi2°. E. Quinet, de geest der godsdiensten 3°. over dc godsdienstige schilderkunst, zamenspraak van Ferd. Ranelliter wederlegging van het hedendaagsche Mysticismus en Ide- alismus; 4°. de wetenschap van het menschelijk verstand, of lessen over Ide- alogie Grammatica en Logicanagelatene werken van Prof. Tommaso Fra- cassi Poggi Cesenate. FR AA'MISLIK. PARIJS, 1 Januarij. De bevolking van Frankrijk is naar de opschrijving van 1842, 43,194,875, de belastbare grond bedraagt nagenoeg 50 millioen bunders. De kanalen hebben in het geheel ongeveer 427 millioen fr. gekost. Sedert 1830 heeft de Staat ongeveer 344 millioen aan de verbetering van havens en bevaarbare rivieren te koste gelegd. Er zijn nu 16 voltooide spoorwegen en nog 17 onder handen, wier aanleg te zamen 756 millioen kost, en wier lengte ongeveer 4 millioen Ned. ellen bedraagt. De Heer Turquin heeft geen legaat van verscheidene millioenen aan de godshuizen te Parijs nagelaten, zoo als vroeger vermeld was, maar een gift onder levenden aan dezelven gedaan van onroerend goed, ter waarde van 1 millioen francs, dat eerst na zijn overlijden vruchten zal geven, en zoo geen wettige gebeurtenis de gift vernietigt. De inkomsten der godshuizen te Parijs schieten jaarlijks zoo veel te kort, dat zij eene ondersteuning van de stad behoeven van meer dan 5 millioen fr. Te Valenciennes is de heer Meurice bezitter van een damasten servet met bet jaarmerk 1636, voorstellende op den achtergrond de stad Valenciennes, belegerd, en op den voorgrond don Juan van Oostenrijk te paard, door de Overwinning en de Faam bekroondterwijl hij een' overwonnen vijand onder de voeten treedt. De teekening is door Ch. Onghenua van Gend gegraveerd. Het is eene huldedoor den Senaat en het volk van Kortrijk aan den be vrijder van Valenciennes en geheel Belgie aangeboden. Er moeten te Kortrijk nog meer servetten met hetzelfde jaarmerk en dezelfde teekening gevonden worden. Het is niet zeldzaam, bij eenige familien in Vlaanderen tafellakens en servetten te zien van honderd of honderd vijftig jaren oud. Het gerucht, ten aanzien van de krankzinnigheid van den Minister Villemain, wordt bevestigd, en de Koning heeft dien bewindsman, zoo het heet, op zijn verzoek, en om hem de rust, welke hij behoeft, te verzekeren, reeds zijn ontslag verleend, hetwelk op dit oogenblik als eene geduchte ramp voor het ministerie Guizot kan worden beschouwd. Het zeggen is, dat noch de Heer de Salvandy, noch de Heer Girardin, de aangelegenheden van het on derwijs wenseht te aanvaarden, en dat men zich daarop tot den Heer Rossi heeft gewend. Men verzekert verder, dat de Heer Villemain gisteren in 's Konings raad de eerste blijkbare teekenen heeft gegeven van zijne ongesteld heid; dat hij zich door de Jesuiten vervolgd waande, en in allen ernst ver klaarde, zichzelven om 't leven te willen brengen, ten einde aan hunne han den te ontkomen; en dat men krachtige middelen heeft moeten aanwen den, om hem dit te beletten. Zijn ontslag heeft een nieuwen teruggang in den prijs der fondsen te weeg gebragt. Men ducht, dat de partij der geeste lijkheid daar voordeel van zal pogen te trekken, en dat daaruit welligt ver wikkelingen kunnen ontstaan. De 3 pCt. renten zijn 84 fr. 84.85 gebleven. He Minister van Finantiën heeft onderscheidene wetten voorgedragen,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2