LEYDSGHE COURANT. VRIJDAG3 JANUARIJ. RINNENLANDSCHE RERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 2 Januarij. Volgens den uitgekomen Studenten-Almanak bedraagt het getal der aan onze Hoogeschool studerenden voor dit jaar 592 namelijk in de Geneeskunde, 124; in de Regten, 230; in de Godgeleerdheid, 71; in de Wijsbegeerte 9; en in de Letteren, 22; van dit getal zijn er 136 in de rol der Hoogeschool inge schreven, doch die aan Athenaea hunne studiën voortzetten. liet gezamentlijk getal beliep het vorige jaar 595. Teylers tweede Genootschap heeft gemeendin den tegenwoordigen toe stand van het talrijkste gedeelte der bevolking, ook hier te lande, aanleiding te vinden tot het uitschrijven van eene prijsvraag, uit het vak der Geschiede nis, haar door den wil des stichters voor dit jaar aangewezen, en verlangt: Eene geschiedkundige beschouwing der middelensedert het begin der 17de eeuwtot op den tegenwoordigen tijdin Nederland openbaar aan gewendter voorkoming of vermindering van armoede. Daar de toestand der Waal meer dan ooit bedenkelijk mag genoemd worden zoo heeft de Regering eene bijzondere Commissie met het onderzoek van de rivier belast, ten gevolge waarvan een detachement van het corps mi neurs en sappeurs op wagens van Nymegen naar Wamel is vertrokkenmet zich voerende de noodige gereedschappen en materieelook een zeer aanzien lijken voorraad buskruidhetgeen des noodig zal aangewend wordentot het doen springen der ijsdammen, welke ontstaan mogten. llet oppertoezigt is opgedragen aan den Ingenieur der lstc klasse van den Waterstaat, H. E. F'jn'e" Overigens bevatten de heden ontvangen rivierherigten gcene hijzonder zorg wekkende tijdingen. De dooi ging langzaam en zacht voort, bij eene aanhou dende daling van den waterstand. De Boven-Rhijn was te Keulen den 28stcn, voor een vierde met drijfijs bedekt, terwijl de rivier den 29stcn te Emmerick zonder ijs was. Op de Waal was den 30stcn boven Huihuizen mede geen ijs, maar benedenwaarts zat het nog vast. Te Pannerden was hetzelve op het separatie-punt van Neder-Rhijn en Waal gedeeltelijk opgeruimd, doch daar heneden tot Malburgen vast blijven zitten. Op den IJsselde Merwede en de Maas zat het nog vast, doch verminderde 9teeds in dikte. Overal waren wijders krachtige maatregelen genomen om de dijken in ge val van nood behoorlijk te voorzien. De Utrechtsche Courant deelt eene specifieke opgave mede van de voor werpen, welke, volgens eene ofiiciële aanschrijving van den Officier van Jus titie te Utrecht, in den avond van den 23stcn, door middel van een' valschen sleutel en inwendige braak, uit een bewoond huis in genoemde stad zijn ont vreemd. Het blijkt daaruit, dat die diefstal allergewigtigst is geweest. Men vindt daaronder aan binnen- en buitenlandsche effecten, schuldbekentenissen, enz. eene waarde van niet minder dan ruim 40,^b0aan Hollandsch, meest goud geld ruim 300, "behalve nog een aantal vreemde muntstukken, en eene zeer groote hoeveelheid kostbaarheden en zeldzaamheden van goud, zilver en andere metalenenz. 'sGRAVENHAGE, 31 December. Bij besluit van den lsteD October 11., is door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland afgewezen het verzoek der Heeren Groen van Prinsterer c. s.ter op- rigting eener bijzondere school der lstc klasse, en wel voornamelijk, omdat het E. A. Stadsbestuur de authorisatie voor gemelde schoolop goede gronden had geweigerd, omdat deze school, door het bepaalde schoolgeld van 15 'sjaars, gerangschikt moet worden onder de bijzondere scholen der 2de klasse, aan welke in deze stad geene behoefte is; omdat er alzoo geene vergelijking bestaal tussehen deze school en de onlangs opgerigte Diaconieschool, en al ware dit zoo, dat zulks voor de verg. van Gedeputeerde Staten geene reden oplevert om op dien u-eg te laten voortgaan en de oprigting eener tweede even onwettige school in te willigen; en eindelijk, omdat er hier ter stede overvloedige gelegenheid is om behoorlijk Godsdienstig Christelijk onderligt te erlangen. Z. M. heelt benoemd tot Ridder der orde van de Eiken Kroon, den Ja- vaschen Prins Rhadcen Saleh, neef van Diepo Negoro; en tot Broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, II. Krijtlijn, opperschipper der l8,e klasse van het vaste corps dek- en onderofficieren. Bij rondschrijven van 29 November 11. heeft de Heer Gouverneur dezer provincie aan de stedelijke en gemeentebesturen te kennen gegeven, dat bij het bezoeken der meeste steden en sommige gemeenten, denzelven eenige zaken zijn voorgekomen, waaromtrent een algemeen schrijven ter teregtwijzing, waar zulks noodig is, hem niet overbodig is toegeschenen. Zij betreffen: A. De gemeentelijke administratie. 1°. Het houden van een register of lijst der ingezetenen. 2°. Van een register voor ingekomen stukken. 3°. Inventarissen van het archief. 4°. Over de noodzakelijkheid om de registers der bevolking naauwkeurig bij te houden. 5°. Dat tegen de bepalingen bij art. 88 van bet reglement op de gemeen tebesturen, sommige Burgemeesters te veel op zicbzelve handelen, en de Asses soren bijna vreemd blijven aan het beleid der zaken, zoodat er in sommige gemeenten zelfs geen notulen van hel verhandelde in de vergadering van Bur gemeester en Assessoren gehouden waren. B. Rekenpligtigheid der gemeenten. 1°. Dat voortaan geene hoofdelijke omslagen mogen worden ingevorderd, voor dat zij door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurdzijnde anders onwettig. 2°. Dat hier en daar weg- kaai- of markt- en waaggelden worden geheven zonder de vereischte goedkeuring der Gedeputeerde Staten en wettiging des Konings, waartegen wordt gewaarschuwd. C. Policie. 1°. Dat deze dienst door de veldwachters niet voldoende kan worden waar genomen. De Heer Gouverneur verlangt, dat, in afwachting van eene verbete ring hierin, de veldwachters meer gemeenschappelijk worden gebruikt, en zij dieeenig bedrijf uitoefenen, zulks onder toekenning van verhoogde bezoldi ging, welke bij geschiktheid des persoons geredelijk zou worden ingewilligd, te ontzeggen. 2°. Brandspuiten. De Heer Gouverneur verlangt, dat het beproeven van de- zelven in plaats van slechts eenmaal 's jaars, meermalen geschiede, ten einde bij brand van bedrevene personen verzekerd te zijn en heeft met genoegen ge zien, dat waar brandspuiten waren, dezelve in goeden staat werden gehouden. D. Lager Onderwijs. Voor dit punt, door den Gouverneur met de meeste zorg nagegaan, heeft bij overal die warme belangstelling gevonden, welke deze zaak van de hoogste aangelegenheid verdient, en bepalen zich zijne op merkingen alleen tot de volgende: 1°. Dat er niet overal stipt wordt toegezien, om geene kinderen op de scho len toe te laten, omtrent welke geen bewijs van inenting of kinderziekte wordt overlegd. 2°. Dat niet stipt de hand wordt gehouden aan de bepalingen van Gede puteerde Staten van den 30slen Oct. 1827 N°. 1, ter voorkoming van overer felijke huidziekten. 3°. Worden de gemeentebesturen aangemaand om. waar geene plaatselijke Schoolcommissien bestaan, volgens Z. M. Besluit van 2 Januarij 1842, Com- missien van plaatselijk tocvoorzigt in te stellen en voltallig te houden, ten einde volgens de wet van 1806 met den District-Schoolopziener in overleg te treden. E. Nationale Militie. De Besturen worden verzocht te zorgen, dat de re gisters GG. volgens de wet in orde worden gehouden. De Heer Gouverneur eindigt met de betuiging dat hij over 't algemeen orde in het beheer en bereidwilligheid ter behartiging der gemeentebelangen had opgemerkt, en slechts weinige klagten tot nadere voorziening van zijne zijde aanleiding hadden gegeven, en noodigt ten slotte de Besturen uit, om in dat gene te voorzien, wat naar aanleiding van zijn schrijven, mogt blijken voor ziening te behoeven. ROTTERDAM, 1 Januarij. Eergisteren is door den raad dezer stad de gewijzigde begrooting, thans zonder verhooging van belasting, met eene groote meerderheid aangenomen. Gisteren is door Heeren Gecommitteerden der Nederduilsche Gerefor meerde Gemeente alhier aanbesteed het leggen der fondamenten voor de nieuwe alhier te bouwen kerk, en is dit werk aangenomen voor de som van 38.900,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1