LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. 79. MAANDAG, w 30 DECEMBER? BÏNNENLANDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt driewaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde tan den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 waanden. LEYDEN28 December. Z. M. heeft bij continuatie tot Wethouder te dezer stede benoemd den Ed. Achtb. Heer Dr. P. G. van Hoorn. Eergisteren -werden onze stad doorgeroerd aanzienlijke partijen boter, op onderscheiden wagens geladen, ten einde die langs den straatweg naar Sche- veningen te vervoeren, en van daar naar Engeland in te schepen. Deze boter was uit Harlingen over Sneek, langs Kuinre en Genemuiden en ver der langs bet Zwarte Water te Zwolle aangebragt, andere partijen waren van de I,emmer over zee naar Zwolle vervoerd. 'sGRAVENHAGE27 December. Bij Koninklijk besluit van den 25stcn October jI., is eene commissie inge steld om de Regering voor te lichten en raad te geven omtrent alle zoodanige belangen voor het Rijks Museum te Amsterdam welke niet geacht kunnen worden te behooren tot bet dagelijksch beheer dier inrigting, en zijn tot leden dier commissie, benevens den directeur van gezegd museum, benoemd de Heeren Mr. J. de Vries, lid van bet Koninkl. Ned. Instit. en Secretaris van den Raad van bestuur der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, A. BrondgeestLid van bet Koninkl. Ned. Instit., en P. E. 11. Praetorius, Lid van den Raad van Bestuur der Koninkl. Academie van Beeldende Kunsten. Z. M. heelt benoemd tot Directeur van Policie te Rotterdam Mr. B. van Dorp. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van den Heer Mp. W. C. B. Wintgens, als lid van den Hoogen Raad, beeft bet Pro vinciaal Gercgtshof van Zuid-Holland, liet navolgende zestal op deszelfs lijst van aanbeveling geplaatst: Mr. J. L. G. Gregory, Referendaris bij het Minis terie van Justitie: Mr. P. J. Elout, lid van de Arrond.-Reglbank te 'sllage. Mr. C. de Bordes, Regter van de Arrond.-Regtbank te Leyden Mr. J. Crans, Advocaat te Dordrecht; Mp. J. G. A. ClantProcureur bij den Iloogen Raad en bet Prov. Gercgtshof; Mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, Regter in de Arrondissements-Regtbank te Rotterdam. Wij vernemen, dat de Heer Baptiste-Loiset belast is met bet bestuur der nieuwe rijschoolbij de Oranje-Kaserne. De liefhebbers van paardrijden juichen de keus eenparig toe, daar de bekwaamheid van den pikeur genoeg zaam bekend is. De Regering heeft overigens niets gespaard betgeen deze rijschool nuttig en aangenaam voor bet publiek zou kunnen maken en alles duidt aan, dat eindelijk onze slad er eene zal hebben, cene Koninklijke residentie waardig en met inrigtingen van deze soort in de eerste steden van Europa kunnende wedijveren. De lieer Loiset beeft zich verbonden om een voldoend getal goed gedresseerde paarden en geschikte tuigen enz. in gereed heid te houden, in één woord om al het zijne toe te brengen, opdat bet ma terieel in overeenstemming zij met deze schoone inrigting. Zitting van de Tweede Kamer, 28 December.. Z. Exc. de Minister van Finanliën heeft de aanbiedihg der begrootingswet ten door eene inleiding doen voorafgaanwaarbij Z. Exc. onder anderen de weldadige vruchten beeft doen opmerken, welke de volschrijving der vrij willige geldleening ten gevolge heeft gehad. Ten bewijze dat de wet van den 6den Maart 1844 in derzei ver uitkomsten verre weg de verwachting beeft overtroffen, zeide de Minister, dat bij die wet tot op 1850, op een jaarlijkscb tekort op de begrootingen is gerekend terwijl alsnu volgens de voor te dra- gene begrootingswetniet alleen het evenwigt tusschen ontvangsten en uitga ven is hersteld, maar nog daarenboven over 1846 en 1847 een overschot zal aanwezig zijn. De Minister gaf te kennen dat de natie in bet begin van 1846 ten volle de vruchten der conversie zou inoogsten; ten gevolge derzeive is de rente bereids over 1846 en 1847 met 2,000,000 verminderd, welke zonder merkbare kapitaalsverhooging is verkregen; beloopende namelijk de kapitaalsverhoo- ging niet meer dan 7j millioen, en mitsdien 2 millioen van liet oorspronke lijk afgelost kapitaal. De Minister deed opmerken, dat bet gevolg van een en ander was, de rijzing onzer binnenlandsche fondsen, waardoor de opofferin gen welke de ingezetenen zich in bet belang van het vaderland hadden getroost, merkelijk werden gelenigd, terwijl er allezins de vooruitzigten bestaan, dat bij bet behoud van den vrede, de fondsen nog meerder in prijs zullen stijgen. Z. Ex. trad alverder in eene vergelijking der begrootingswetten over vroegere jaren in verband met die welke thans wordt aangeboden over 1846 en 1847, waaruit blijkt dat terwijl de begrooting over 1845 op ruim 70 millioen was uitgetrokken, die over 1846 en 1847 ieder respectivelijk slechts bedraagt 67,300,000 waaronder f 300,000 tot amortisatie der schuld van bet syn- dikaat 3i pCt. terwijl gelijke som van 300,000 over 1845 voor memorie was uitgetrokken. De Minister deed al verder opmerken dat op de begrootingen over 1846 en 1847, is bezuinigd eene somma van vier tonnen gouds, behalve de ƒ2,600,000 besparing aan rente. De besparingen verkregen sedert 1843 bedroegen mits dien cene somma van ƒ4,847,000, terwijl nog bovendien de achterstanden zijn gedekt. Wat nu betreft de middelendeed de Minister opmerken, dat het overschot over 1846 zal bedragen ƒ97,215, en over 1847 150,765, dat al verder de inkomsten over de eerste elf maanden van dit jaar ruim 8 ton meerder hebben opgebragt dan die over de eerste elf maanden van het verloopen jaar; dat daarenboven onder de middelen niet zijn opgenomen de overschotten over 1845 en 1846 en ook de baten uit de Koloniën zeer matig zijn berekend. ROTTERDAM, 26 December. Naar men verneemt beeft de Edel Achtb. Heer Mr. Bicbon van IJsselmon de, aan Z. M. verzocht om eervol ontslag uit zijne betrekking van Burge meester dezer stad. Men verneemt uit cene goede brondat de "Wei-Edele Heer Blom zijne benoeming als Wethouder dezer stad niet heelt aangenomen. Voor deze stad zit de rivier vast, behalve een groot wak, hetwelk van de groote Draaisteeg tot bij de Pottebakkersteeg zich uitstrekt. Er waren veel schaatsenrijders, narresleden en ijsschuiten op de Maas, zoodat dezelve reeds een zeer levendig en aangenaam wintergezigt oplevert. UTRECHT25 December. Gisteren namiddag ten 4 ure was de waterhoogte te Vreeswijk 2 el 60 d. in de laatste 24 uren 12 duim gewassen. De rivier over het Veer wordt steeds met zwaar bevrachte wagens gepasseerden voorts allerwege met be- ladene ijsschouwen bereden. De rivier stond laag; het ijs is bijna 24 duimdik. HOORN24 December. b De benoeming van Jbr. Mp. P. van Akerlaken, tot Burgemeester onzer stad, beeft een algemeen genoegen gegeven. De burgerstand ontboezemde hare blijdschap eergisteren avond door middel eener serenade, gebragt door de stedelijke muzijkanten terwijl dit voorbeeld op den volgenden avond navol ging vond bij de hoornblazers van het bier garnizoen houdend bataillon flan- keurs. De ingezetenen meenen grootendecls aan liem bet welvaren te danken te hebben dat de stad nog overig blijft. Door zijn invloed werden de wegen verbeterd, welke tot baar leiden en hare havens uitgediept, ter bevordering van binnenlandschen handel. Zij is van drukkende lastenals bet noodwen dig gevolg van het onderhoud van vaarten en wegen ontheven. Haar aan zien is verbeterd door bet slechten van puinhoopen en aanleggen van wande lingen. Door zijne medewerking werden aanzienlijke giften van Koning en Provincie verkregen, tot herbouw der Protestantsche kerk, welke de stad thans tot sieraad verstrekt. NIJMEGEN, 24 December. In den toestand der rivier is sedert de laatste berigten weinig verandering gekomenook wat de hoogte des waters betreft. Gisteren middag geraakte het ijs voor de stad in beweging, maar welhaast zat alles weder vast. Heden morgen is men begonnen de passage over het ijs te beproevendat ook ge lukt is. Sedert heelt men een bekwaam pad aangelegd, gelijk gemaakt, met water begoten en behoorlijk afgebakendhetwelk voor voetgangers en ook reeds tot het vervoer van tamelijk zware vrachtgoederen dient. Aan de Lentsche zijde is over de uiterwaarden bet water op meer dan een uur afstands glad toegevroren. CORTGENE, 21 December. Heden middag is de Veerboot van Wolphaartsdijk met twee veerkncchts, en met ecnige houtwaren bevracht een' inwoner uit Goes, overvarende, bij har den wind en holle zee omgeslagen. Terwijl alle drie in de golven worstelden

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1