■■f Den 30si«n der vorige maand heeft er eene lievige uitbarsting van den ji Etna plaats gehad. Dezelve was op Malta niettegenstaande den grooten al'- standduidelijk zigtbaar. OOSTENRIJK. WEENEN11 December. liet gerucht loopt dat de regering niet verre af zou zijn om de Koningin van Spanje te erkennen. De ziekte onder het rundvee is, ten gevolge van het drooge weder en de genomene strenge maatregelen van toevoorzigt, overal afgenomen, en in Oos tenrijk als opgehouden te beschouwen. Ook uit Rohemen en Moravië zijn j| de berigten deswege zeer gunstig. PRUISSEK. BERLIJN, 14 December. De aan boog verraad schuldige Tschech beeft te Spandaw de doodstral door onthoofding ondergaan. Heden werd aan liet publiek de voltrekking van het vonnis bekend gemaakt, door aankondigingen, die aan alle hoeken der stra ten van Regeringswege aangeplakt werden. De executie werd des morgens ten 8 ure in lipt grootste geheim volvoerd, om alle opzien te vermijden. Den avond te voren had hij eerst de aanzegging van zijn doodvonnis ontvan gen. Tschech heeft noch berouw getoond noch genade willen vragen. Zijne 19-jarige dochter, welke in den laatsten levensnacht bij hem bleef, wordt, zegt men door de Koningin onderhonden. In dit jaar zijn tot. den lsten December, toen de scheepvaart werd ge stremd17,080 vaartuigen de Sond gepasseerd. POSEN, 14 December. Men is alhier werkzaam om eene Universiteit te vestigen. De Graaf Rac- zynski is een der voorstanders van dit plan. ENdELlND. LONDEN, 18 December. De jeugdige tooneclspeelster waarvan wij in onze vorige melding maakten is aan de gevolgen barer brandwonden overleden. In de Times leest men het volgend berigt over Espartrro: De Hertog der Overwinning wordt sedert cenigen tijd door eene onge steldheid teruggehouden op Ahbeylodgewelk landgoed de Hertog bewoont sedert hij zijn appartementen in Mivart's-hotel heeft verlaten. Op Zaturdag der voorlaatste week was hij zeer lijdende en zijne geneesheeren schreven zijne ziekte aan de gestrengheid der koude toe. Tot op dat oogenblik ging hij bijna dagelijks uit wandelen met den Colonel Guerro, benevens de Hertogin zijne vrouw en de nicht van deze, welke hunne ballingschap deelt. Het stoomschip Sylpk is op de Theems door een ander stoomschip bij een zware mist zoo lievig aangezeilddat het bijna onmiddelijk gezonken is van de 20 passagiers, zijn slechts 6, benevens de manschap kunnen wor den gered. I)e Londensche schooner Héros van Amsterdam herwaartsis op de kust bij Harwich vergaan. Slechts één man van de 7 is door de pogingen van den kotter Scout, welke op dit gedeelte van de kust gestationeerd was, den dood ontkomen. De stoomboot Vaugaud is Vrijdag 11. op haren togt van Cork op eene klip geworpen en vergaan. De passagiers ten getale van 40 en de manschap zijn nog even bijtijds door toegesnelde reddingsbooten kunnen behouden worden. Het schip Scotland, van 358 ton, op de O. I. varende, is Donderdag 11. in de haven van Glasgow door de vlammen verteerdhet grootst gedeelte van de rijke lading is insgelijks verloren gegaan. FRANKRIJK. PARIJS, 18 December. Z. M. heeft den Voorzitter van de Kamer der Pairs, Pasquicr, tot Baron verheven. Met genoegen kan men berigten dat bij den brand van 11. Maandag de kerk St. Eustache behouden is gebleven. Het orgel is echter geheel ver nield evenzeer als de preekstoelw elke een stuk van groote kunstwaarde was. De verliezen zijn zeer aanzienlijk. Het orgel alleen was meer dan 300,000 fr. waardig. Eenige stedelijke wachten en burgers zijn bij den brand gekwetst geraakt. Des avonds was dezelve volkomen gebluscht. Voor de zekerheid is echter den geheelen nacht een groot aantal pompiers in de kerk gebleven. De expeditie tegen Marokko zal voor de onderscheiden militairen die dezelve bijwoonden, voor twee veldtogten gerekend worden. Het proces van Mad. Laffarge zal aan eene nieuwe herziening onderwor pen worden; haar Curator, de Heer Lacombe, is alhier aangekomen, om tegen den voornaamsten getuige in het toenmalige proces, den Heer Denis- Barbier, eene aanklagte wegens valsche getuigenis aanhangig te maken. Op den middag van den 16dcn is op den linker oever van den spoorweg naar Versailles, tusschen Chaville en Sèvres een ongeluk overkomen aan den trein die ten half drie ure van Versailles was vertrokken. Het ongeluk ont stond daardoor, dat de vereenigings-ketting brak, de conducteur van het af gezonderde gedeelte riep den machinist van den locomotief toete stoppen. Deze deed hel ongelukkig onverwijlden nu stootten de achterwagens met zoo veel geweld tegen de voorwagens, dat de eerste buiten het spoor geraakte en omsloeg, waarbij de conducteur het leven verloor en 5 reizigers min of meer gekwetst werden, De toren van .Straatsbnrg gaat bef voorbeeld volgen van zijn' Delftschen broeder. Reeds hangt hij meer dan twee Ned. ellen over; de bouwkunstena- ren weten tot hiertoe geen ander middeldan om er een nog zwaarderen toren naast te bouwenaan welke deze dan met stevige ankers zou worden bevestigd. De wolven zijn zoo talrijk in de omstreken van Crépy (dep. Oise,) dat een landmandes nachts reizendeer 4 of 5 gedurende eenige uren aan zijne zijde gehad heeft. Hij moest hun ten laatste, om niet zelf .verslonden te worden, zijn hondje, dat hij nog onder zijn' arm gehouden had, hoewel tegen zijnen wil overlaten. Te Saint-Paul (kanton Fresnay), heeft jl. Woensdag een ontzettend ongeluk plaats gehad. Zestien kinderen dier 'gemeente uit de school komen de, hadden de onvoorzigtigheid zich op de kleine daar stroomendc rivier te begeven. Het ijs, niet sterk genoeg om hen te dragen, bezweek onder hunne voeten en alle 16 zonken in de diepte. Ondanks alle aangewende pogingen, heelt men slechts 5 dier ongelukkige kinderen levend er uit kunnen halen; de 11 anderen hebben er den dood gevonden. Jagt op deelnemers. Belegging van kapitaal. Onder dit opschrift bevat het blad Corsaire-Satan het volgende artikel tegen de dagblad- speculanten Het jaar 1845 zal vruchtbaar in wonderen wezen. Men zal dagbladen, die dagelijks uitkomenvoor 6 fr. per jaar en feuilletons of mengelwerken voor 1,500 fr. de kolom hebben. Het is de Pres se die de markt geopend heeft. Zij is den eersten Decem ber begonnen met slaande prospectus en ontrolde aanbeveling. Plaats voor de puff van de straat Sl. Georges! De Corsaire Satandie zich vleit in niet éénen vooruitgang achterlijk te zijn beeft zich in staat gesteld aan zijne abonnés voor nieuwejaars-geschenk een dagblad aan te biedenzoo als men er geen zietzoo als men er geen meer zien zal. Te beginnen met 1° Januarij e. k. zal de prijs van den Corsaire-Satan 50 centimes per jaar zijn; men zal de quitantie eerst na 10 jaar en 11 maanden aanbieden. De inteekenaarsdie zich voor 6 maanden verbinden, zullen de werken van Chateaubriand, de Lamartine, Victor Hugo, Alexander Dumas, Eugene Sue en der Koningin Pomaré gratis bekomen. Die inteekenen voor een jaar, zullen eene inschrijving van renten, groot 1,200 fr.bekomen, of eene buitenplaats, of 20 bewijzen van toegang tot de Italiaansche opera of 40 ridderkruisen van het Legioen van Eeralles vol gens hunne keus. De Corsaire-Satan zal gedrukt worden op gegomd, onbrandbaar en ondoor dringbaar taf. Ieder nommer zal eene oppervlakte van 6 vierkante voelen hebben. Met behulp van een zeer vernuftig mechanisch werktuig, hetwelk het bestuur van het dagblad aan zijne inschrijvers zal zendenzullen zij van dat dagblad parupluiënzonneschermenvuurschermen en zonneblinden kunnen maken. Het blad zal gedrukt worden met gouden zilveren en platina-letters op eene diamanten-machine, verguld volgens de uitvinding van Ruolz. De banden zullen van gewaterd satijn en de quitantiën van gewerkt lluweel zijn. De administratie zal iedcren dag een buitengewoon nommer uitgeven, geïllustreerd door de Heeren IngresHorace VernetCouderAbel de Pugol Gurlin Brascassat, Calame, Berghokove, Delaroche, Lcpoilevin Isabey enz. De Corsaire-Satan aan zijne medebroeders van groot en klein formaat niets willende overlaten, dan de oogen van hunne kassiers om te weenen, heeft het uitsluitend regt, om de werken van de hollen onzer letterkundigen uit te geven voor ses millioen gekocht. Wij zullen van nu af tot aan Vastenavond plaatsen: De algemeene zondvloed, van Trouillefou. De verwoede krekeldoor Camajou. De twee geraamten, door Lady Klaquctt. De verwoestersdoor een rioolrot. Eene vrouiv van 57 en een lialf jaar, door Kriek. Ik heb het gevonden, door Krack. Adam geheel alleentoonecl van het in wendig leven, door Sir Black. QUIMPER, 14 December. Men berekent dat de kleine visscherij op onze kusten 30,000 zeelieden bezig houdt. Het getal visschersvaartuigen dat jaarlijks wordt uitgerustbedraagt 5 a 6,000. Deze tak van nijverheid brengt 15 millioen francs op. Deze visscherij is de bsste leerschool voor jonge, en een groote toevlngt voor oude matrozen. De Fransche post is heden niet aangekomen. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat bij Hun Ed. Achtb. van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een Aanvullings-Kohier der Personele Belasting dienst 1844 en 1845, welke op den 15dc" dezer maand is executoir verklaarden aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leyden den 2i,leD October 1844. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER,

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3