paleis van Top-Capon bewaard wordt bij de Muselmannen in gvoote vereering J, gehouden, en ieder jaar in het midden van de maand Ramazan opent men, in tegenwoordigheid van Zijne Hoogheid, de vertrekken waar zich dit gewijd overblijfsel bevindt, en stelt dezelve aan de vroomheid der bezoekers voor. In overeenstemming met dit oud gebruikheeft Z. H. zich den 16dtn dier maand in zijn prachtvaartuig van zijn paleis derwaarts begeven en is terstond naar de vertrekken gegaan waar de mantel bewaard werd. Al de hooge beambten wachtten den Sultan daar in groot ceremonie-kostuum. liij de aankomst van Z. H. opende men de bewuste vertrekken en al de hooge ambtenaren werden naar rang toegelaten. Aan het einde dezer godsdienstige plegtigheid werden gebeden opgezegd om de gunst der Goddelijke Voorzienig heid over het Kijk en het huis van den Sultan af te smccken. GRIEKËXLAKllll. ATHENE30 November. De dagbladen bevatten een besluit, waarhij aan eenigen, die zich op onder scheiden tijden aan groote misdaden hebben schuldig gemaaktamnestie ver leend wordt. In het tweede art. van dat besluit wordt gezegd: Deze amnestie ontneemt aan hendie door de geamnestieei den bestolen mogten zijnbet reg't niet, om voor de regtbanken vergoeding te vorderen, van hetgeen zij hun verschuldigd zijn. Alhier heeft zich een genootschap van schoone kunsten gevormdwaarvan eerst de Ministers, vervolgens eene menigte der voornaamste mannen zich als leden hebben laten inschrijven. Toen men het reglement der eerste Kamer beraadslaagd heeft, was de voornaamste vraag, te weten, of het geoorloofd zou zijn de redevoeringen te lezen, of dat men ze voor den vuist uit moest spreken. Men heeft het laatste bepaaldhetgeen ook bij de Tweede Kamer in gebruik is. Het verschil, hetgeen tussehen Griekenland en de I'orte gerezen was over de Grieksche handwerkslieden te Constantuiopelis op het punt. om beslecht te worden. De Turksche Minister te Athene heeft aan het Grieksche Minis terie bekend gemaakt, dat de Porie, acht geslagen hebbende op de bijzondere omstandigheden en de tusscherikomst der Mogendheden de zaken op den ouden voet zou laten, onder voorwaarde dat men dadelijk onderhandelingen zou openen over een handelstraktaat. Wederkeérig heeft Griekenland, op de bijzondere aanvraag der Porte, zich verbonden, om zoo veel van hetzelve afhing, zich te verzetten tegen de pogingen van opstand op nieuw door Grieksche onderdanen der Porie heproetd. In onze wateren hoort men nog steeds van zeeroovcrij in den nacht van den 18den heeft eene kanonneerboot op een rooversvaartuig jagt gemaakt, de manschap heeft het op strand gezet en is in het gebergte gevlugt. Des anderen daags zijn echter twee hunner gevangen genomen. De vorderingen van de Generaals Grivas en Grizotis worden hoe langer boe onbeschaamder, en ondertusschen is het Ministerie, wegens den invloed, dien zij uitoefenen, wel genoodzaakt hun genoegen te geven. SP AÜVJE. De Phare des Pyrenees deelt een stuk mede over de belastingen in Spanje, waarin de volgende worden opgesomd Provinciale renten. Eene belasting op de eetwaren en wat verbruikt wordt. Deze belasting dagteekent van de 12de eeuw, de mocijelijkheid van invordering deed later in bevolkte plaatsen die belasting bij omslag heffen. In groote steden werd er een octrooi van gemaakt. In 1842 stond ze op de begrooting voor 90 millioenen realen. Een reaal is nagenoeg 25 centen. Belasting voor stroo en benoodigdheden. Oudtijds betaalde de bevolking het onderhoud der troepen en de militaire administratie sloeg dat over ieder district om. Sedert 1842 is het, met behoud van den naam, eene grondbelas ting geworden, maar bij gebrek van eenen goeden maatstaf betaalt men in verscheidene provinciën 50 ja 60 ten honderd meer dan in andere. In 1842 moest men Frankrijk en Engeland langgevorderde sommen terugbetalen en schreef boven deze belasting nog een buitengewone uit van ongeveer 28 millioenen realen. Frankrijk en Engeland werd afbetaald, de reden der ver hooging bestond niet meer, de verhooging bleef. Dat gebeurt in andere landen ook wel. De geheele belasting brengt 48 millioen realen op, en is om den willekeurigen omslag zeer drukkend en gehaat. Burgerlijke vruchten. Belasting van 4 en 6 ten honderd op alle voort brengselen van verhuurde eigendommen, geschat op 13 millioen. Sterke dranken. Bij de komst van Karei lil tot den troon in 1755, had de regering van deze en vele andere artikelen van verbruik den alleenhandel. Onder zijne regering werden ze vrij gegeven, onder betaling van 14, 18 en 22 realen voor iedere maat van 12 Ned. ffiatroba genaamd en die ook voor natte waren gebruikt wordt. De arroba brandewijn zonder belasting kost slechts 10 realen. Die belasting is op de begrooting van 1842 gebragt voor 19 millioen. Equivalentekadasterhoofdgeld. In de oude koningrijken van Aragon en Valencia, in het prinsdom Catalonie en op de Balearische eilanden, kende men geene der directe belastingen van het overige Spanje. De eersten hebben het privilegie behouden van alleen haar oude belasting, de equivalente te betalen, ln Catalonie en op de eilanden heeft ze haren oorspronkelijken naam van Hoofdgeld behouden. De kadastrale belasting dezer provinciën is hoewel niet zoojuist als 't behoorde, vrij wat minder willekeurig dan de belastingen der andere provinciën. Zij brengen 32 millioen op. De octrooijen in 1817 ingevoerd, deels zoo als vermeld is in plaats van de belasting voor de behoeften van 't krijgsvolk gekomen, schat men op 82 millioen. De alleenhandel van den tabak is op 125 millioen gebragt, maar zou slechts 60 millioen opbrengen. Die van het zout. De zoutmijnen en de verkoop van het zout zijn door Salamanca gepacht. Bijverheids en handels opbrengst. Deze belasting werd in 1824 ingesteld en bragt toen 10 millioen op, in 1829 werd ze op 14 gebragt. Zij werd over de provinciën en verder door de Kamers van Koophandel verdeeld. On langs is dit stelsel in dat van patenten veranderd, maar hij gebrek van eene goede wet komt het geld laat in en geeft aanleiding tot vele klagten. Inkomende en uitgaande regten. Deze zijn zoo bespottelijk hoog dat het met verbod gelijk staat en den ergerlijksten en voor de geldmiddelen van Spanje rampzaligsten smokkelhandel baart. Op de begrooting van 1842 komen zij voor, voor 120 millioenen; in 1843 hebben zij slechts 94,718.389 realen opgebragt. Posterijen. In 1842 bragten deze nagenoeg 19 millioen op, maar bij ge brek van goed beheer en rigtige verantwoording is deze opbrengst bijna tot niets gedaald. Wegenkanalenhavens en kustlichten. Deze brengen volgens begroo ting van 1842 omtrent 29 millioenen realen op. De regten zijn over het algemeen zeer hoog, 't geen het verkeer zeer benadeelt door de verhooging van de kosten van vervoer. Het gezegeld papier. Hiervan zijn zeven soorten. Thans is het zegel door Salamanca gepacht. Salpeter, zwavel en buskruid. Hiervan beeft de regering den alleenhandel. De opbrengst wordt niet opgegeven. Loterijen. Er is eene oude, op de wijze als de Fransche was, en eene nieuwe, zoo als de Nederlandsche nog is. In 1833 bragten ze de bevolking- een nadeel toe van 12 millioen; in 1835 van 6. Bij de bcgrooting van 1842 heeft men dit verlies voor het volk op 42 millioen durven begrooten, op wat grond is duister. Cruzada. De Spanjaarden hebben het privilegie om gedurende de gansche vasten te mogen smullen, behalve den Vrijdag en de dagen van de Paasch- week, onder voorwaarde dat al die niet behoeftig is een bul koopt Cruzada geheeten, welke drie realen kost. Dit privilegie weid door den Paus toege staan onder voorwaarde, dat de opbrengst tot werken van liefdadigheid zou worden gebruikt; de schatkist de meest noodlijdende zijnde, heeft er, onder de spreuk primo mihi of het hemd is nader dan de rok, zehe bet meest van genoten. Toen Spanje nog uitgestrekte overzeesche bezittingen had, waren de opbrengsten der Cruzada zeer aanzienlijk. In 1833 bedroegen ze no» 20 millioen. volgens de begrooting van 1842 slechts acht. rOKTVGAL. De pogingen door den Correspondent van het Engelsch blad de Times aan gewend, om den tegenwoordigen finantiëlen toestand van Portugal onder een allergunstig voorkomen voor te stellen, wekken, zegt de Standardde be- oordecling op van hen die in de City bijzonder belang hij de Portugesche zaken hebben. Overdreven zijnde, kunnen de opgaven door den Times ver strekt, slechts ligtgeloovige menschen misleiden, en van deze is er een groot aantal, welke bet. naderhand zou kunnen herouwen van aan eene ontrouwe opgaaf gehoor te hebben gegeven. Niets is gemakkelijker, dan goede finan- tiële ontwerpen op het papier te maken, alleen op verleidelijke onderstel lingen, die voor de ondervinding verdwijnen. Zie hier de waarheid. Het grootste getal van burgerlijke ambtenaren wordt niet betaald; alles wordt op geofferd om zich van de getrouwheid van het leger te verzekeren waarop zoo als in Spanje, ecniglijk de hechtheid der Regering rust. Zij die met den loop der zaken in Portugal bekend zijn, weerspreken dat de inkomsten van het land de uitgaven kunnen bestrijden, met inbegrip van de ren te der nationale schuld; en het zou dwaasheid zijn op de geregelde betaling der dividenden te rekenen, welke Portugal aan zijne schuldeischers verschul digd is. ITALIË. Sedert eenigen tijd zijn de berigten, welke men omtrent den staatkundigen toestand van den Kerkelijken Staat en van het Koningrijk Napels ontvangt, meer bevredigend geworden. De oproerige gemoederen schijnen bevreesd ge worden te zijn door de groote strengheid en de naauwkeurigste werkzaam heid, welke de Regeringen vertoonen, of welzij beschouwen het tegenwoordig oogenblik niet gunstig voor de uitvoering hunner plannen. Ondertusschen vertoont zich nog in eenige streken van den Kerkelijken Staatzooals ook in Napels, eene zekere gisting, welke schijnt aan te toonendat het vuur nog altijd onder de asch smeult. Ook schijnen de Regeringen geen groot ver trouwen te hebben in de tegenwoordige rust. anders zouden zij de buiten gewone en zoo kostbare maatregelentot welke zij hunne toevlugt hebben moeten nemen, reeds hebben laten varen. De berigten uit Nedcr-ltalië maken melding van benden struikrooversdie met het begin van den winter wederom talrijker schijnen. De winter is hier bijzonder streng; te Rome vriest het; al de wegen tussehen Florence en Livurno zijn met sneeuw overdekt vooral in Sardinië heerscht een vinnige koude, welke, volgens de berigten, te Turin 16 graden Reaumur, (4 graden onder nul van Fahrenheit) zou hebben bereikt! Drie voerlieden in hunne mantels gewikkeldzijn dood gevonden in hunne wa gens, welke de paarden tot voor de poort der stad getrokken hadden.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2