LEYDSCHE COURANT. 1844. MAANDAG, N°. 76. 23 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 21 December. Gisteren overleed alhier de Edel Acbtb. Heer Jhr. Mr. J. G. de Mey Heer van Streefkerk, Commandeur der Orde van den Ned. Leeuw, Oud-Burgemeester en Lid van den Raad dezer Stad. Hij bereikte den hoogen ouderdom van ruim 91 jaren. Een groot gedeelte van dien langdurigen levensloop was aan de belangen dezer stad gewijd welke hij steeds naar zijn vermogen met ge trouwheid trachtte voor te staan en gedurende welker waarneming hij bij de ingezetenen van alle standen om zijne welwillendheidminzaamheid en nedriglieid bemind was. Met onbezweken ijver nam hij zijnen post waar, tot dat de zwakheid en gebreken des ouderdoms hem voor weinige jaren de verdere vervulling onmogelijk maakte, zoodat zijn leven na zoo vele jaren acheids, slechts een korte rusttijd overbleef. Zijn naam zal bij Leydens burgerij en niet het minst bij de behoel'tigenin dankbaar aandenken blijven. De Minister van Finantiën heeft ter kennis gebragt, dat op Maandag den 22s,eB dezer en volgende dagen, ten kantore van den Agent van het Mi nisterie van Finantiën te Amsterdam, zal worden gevaceerd tot de uitgifte van nieuwe obligatiën ten laste van 's Rijks Overzeesche Bezittingen, rentende 4 pCt.in verwisseling van oude 4 pCts., en van reccpissen, gesproten uit de geldleeniDg van 35 milliocn, opengesteld bij 's Konings Besluit van den 13den April 1844, voor zoo verre de stukken gestempeld zijn; zullende de specifieke lijsten, voor de verwisseling benoodigd, ten kantore van den Agent voornoemd, tijdig verkrijgbaar zijn. 'sGRAVENHAGE, 20 December. De directie van het teekengenootschap te Arnhem heeft, naar wij ver nemen, zich bereid verklaard, om, door middel eener verloting, de nagelaten kunstgewrochten van wijlen den verdienstelijken kunstschilder A. J. Couwen- berg te gelde te maken. Z. M. de Koning heeft de verloting gcauthoriseerd en de lijsten van intcekening zijn alom verzonden, onder anderen ook te 's Gravenhage, bij den Heer kunsthandelaar Weimar, wonende aldaar in het Noordeinde. DORDRECHT, 20 December. Sedert onze vorige passeert men de rivier voor deze stad weder veilig naar Papendrccht, Zwijndrecht en Meerdcrvoort. In het Mallegat tot 's Gravendeel is het blank water. Lager uit in de Kil zit het ijs. Even zoo op de Krab en op de Oude Maas voor Puttershoek. Voor Rotterdam even boven de stad zit het ijs nog, lager uit is het drij vende, doch zet zoodanig op, dat het zich laat aanzien, dat het heden avond of morgen ook daar weder digt zal zijn. GORINCHEM, 18 December. De afbraak van onze oude kerk is heden toegewezen aan T. Meert, metse laar en aannemer alhier, voor 6,110. Hieronder is niet begrepen de toren, welke zal blijven staan, de predikstoel, de koperen koorhekken en de graf steden van van Arkel, van PufFenrode en van der Does. De kerk is een zeer oud gebouw, als zijnde, naar men wil, in het jaar 1263, door Jan van Arkel, bijgenaamd de Sterke, gesticht, den derden Zondag na Paschen van dat zelfde jaar, ingewijd, en aan den H. Martinus, Bisschop van Tours, en den II. Vincent toegchciligd. Het gebouw rust van binnen op 17 pilaren en is voorzien van eenen tamelijk hoogen en dikken toren, op welken eerst in het jaar 1517 de kap gezet werd. AMSTERDAM19 December. De op het Rustenburgerpad gelegene fabrijk van zwartsel en drnkinkt, voormaals van den Heer Chanal en Comp.en sedert in handen der Hecren de Vries Robhé en Becke, is in den afgeloopen nacht voor de tweede maal afgebrand. De brand werd kort na 4 ure bemerkten in korten tijd stond alles in ligte laaije vlam. Behalve de plaatselijke Overheden en bluschmid- delensnelde met zeer veel spoed ook hulp toe uit de stad. Aan blusschen was niet te denken. Men redde wat er van de fabriekgocderen te redden was hetgeen echter in den beginne, voor de werking zelf der gemeente-spuit, eenige belemmering veroorzaakte, daar de omtrek der bijtin de sloot voor het per ceel zoo zeer met vaten harst en olie bezet geraakt wasdat men het water niet naderen kon. Men beproefde op eene andere plaats eene bijt te hakken doch de geweldige dikte van het ijs deed de bijlen breken. In allerijl deed de Burgemeester het belemmerende uit den weg ruimen, en nu kon men ten minste het voortslaan der vlammen, die onder anderen het aangrenzend huis van den Pastoor bedreigden te keer gaan. Gelukkig werkte de wind gun stig mede. Ook was de brand, hoe geweldig ook, van korten duur: ten 7 ure was er weinig meer dan rookend puin aanwezig. De oorzaak blijkt niet duidelijk. Men verneemt betrekkelijk de zaak der waterleiding, met zoo veel ver langen te gemoet gezien, dat in het begin der volgende maand de bijeen roeping der deelhebbers in het fonds lot bestrijding der voorloopige onkosten zal plaats hebben, zoo om het verslag te hooren der verrigte werkzaamheden, als om hen met de vastgestelde plannen bekend te maken. Dat wijders de geldleening groot 3 millioen in de volgende maand zal worden geopendin welke men bij kleine aandeden zal kunnen deelnemen, opdat ieder in staat gesteld worde om naar vermogen tot deze voor de hoofdstad zoo hoogst nuttige onderneming, welke tevens ruime winsten verzekert, te kunnen medewerken, waardoor de aanbiedingen van verschillende vreemde kapitalisten gewisselijk onnoodig zullen zijn en de winsten in den lande kunnen genoten worden. Het Comité der Spaansche fondsenhouders beeft heden in eene algemeene vergadering verslag van hare werkzaamheden gedaan, waaruit blijkt, dat door hetzelve eene belangrijke briefwisseling met de Spaansche Regering en den Spaan- schcn Gezant te 's Gravenhage is gehouden, dat onze Regeringen hare medewer king heeft verleend, en er pogingen zijn aangewend, om gemeenschappelijk met Engeland en Frankrijk te handelen tot het verkrijgen van vergoeding. Het Comité verklaarde dat, daar het tot nu toe alle gemaakte kosten zelf bestreden had, het nu een beroep op de belanghebbenden in het algemeen zou doen, en er dus eene lijst van inteekening zou rondgaan, waar men voor aandeden a f 100 en 50 zou kunnen inschrijvenom naderhand bij evcn- tuëlc conversie te worden ingetrokken. Er werden op de vergadering zelf, behalve eene gift van 1000, onderscheiden aandeden genomen. NIJMEGEN, 19 December. Nadat het water der rivier in de laatste 24 uren weder 12 Ned. duim gewassen was, is hetzelve heden morgen plotselings aanmerkelijk gevallen. Omstreeks 12 ure kondigden de bepaalde seinschoten het losgaan der rivier naar boven aan, die nabij de Groenlanden, Millingen, enz., nog vast zat. Geweldige ijsklompen met snelle vaart voorbij de stad gevoerd, dreven zonder stoornis voorbij en belemmerden alleen voor een poos den overtogt. Het af komende ijs werd allengs minder, en heden omstreeks 3 ure, komt er nog maar zeer weinig ijs af, en het is nagenoeg weder blank water; een zeker bewijs, dat de rivier hooger op, zich nog niet in beweging gesteld heeft, daer anders de toevoer van ijs nog moest aanhouden. Ondertusschen schijnt de stand des waters aan te duiden, dat de rivier beneden almede gelukkig doorgedreven is, want anders zou het water hier aanmerkelijk moeten wassen, en het ijs niet met zulk eene snelle vaart voorbij gedreven zijn. LEEUWARDEN, 17 December. Heden is alhier overleden Mr. F. J. Tromp, Vice-President van bet Provinciale Geregtshof van Vriesland en lid van de Tweede Kamer. In buitenlandsche geschriften vindt men dikwijls met hoogen lof mel ding gemaakt van den beroemden Nederlander Frans Hemsterhuis en zijne Ocuvres Philosophiques, welk belangrijk werk ook in ons land meer bekend is geworden sedert het in den Hoogleeraar van Heusde een ijverigen lofredenaar heeft gevonden. Nadat daarvan reeds vier verschillende buitenlandsche uitga ven uitverkocht zijn, hebben wij met genoegen vernomen, dat men hier ter stede het voornemen heeft, te beproeven om van dezen Nederlandschen Wijs geer in Nederland zelf eene nieuwe en veel vermeerderde uitgave te bezorgen, aan welke de belangstelling onzer vaderlandsche geletterden zeker niet zal ontbreken. TURKIJE. Men leest in het officieel gedeelte van den Moniteur Ottoman De mantel van den Profeet, zorgvuldig in een der zalen van liet Keizerlijk

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1