KENNISGEVING. Het bestuur van de bank van Leening- heelt besloten, om gedurende de drie eerste maanden van 1845, 800,000 franken renteloos uittegeven ter gemoetkoming der behoeltigen, Het maximum der te leenen gelden zal 20 en het minimum 3 tr. wezen. Het eerst sedert 6 maanden nieuw opgerigt prachtig orgel in de kerk van S'. Eustache is door brand verteerd. De Arabische opperhoofdendie met den Generaal Bugeaud naar Frank rijk zijn overgekomen en een reis door het Zuiden hebben gemaaktzijn thans te Parijs; de Minister van Oorlog heeft hun een verblijf van 4 kamers be- I zorgdwaarin aanhoudend twintig vuren gestookt worden. Men spreekt van het ontruimen der Koninklijke bibliotheekvan liet Ministerie van Buitenlandsche Zaken en van het Zegelgebouwen het stichten vau een nieuw gebouw op de Quai Malaquais, alwaar het oude hol van Bouil lon en de naburige hotels, door den Staat gekocht, eene ruimte zouden ople veren, waarop een grootsch op zich zelf staand gebouw kon worden opgerigt, digt bij den regtcroevcr der Seine en nabij bet Instituut en de Tuilleriën. In dit gebouw zou men ook het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en het Zegel plaatsen, en de kosten zouden na aftrek van hetgeen de oude gebouwen kunnen opbrengen, ongeveer twee millioen francs bedragen. Door de schaarste der Duitsche en Russische wol hebben de fabriekan ten van Elbeuf zich genoodzaakt gevonden Fransche en Spaansche te gebrui ken, waardoor de houders van gewasschen wol van Brie en Beaueehunnen ganschen voorraad hebben verkocht aan de fabrijkanten van Elbeufvan het zuiden van België. De Belgische fabrijkanten hebben, in concurrentie met die van Elbeuf, de gemeene Duitsche wol gezocht"een bewijs dat zij dezelve beter koop konden bekomen dan op de verschillende markten van Pruissen en Oostenrijk. Ook de Spaansche soorten in de lage prijzen blijven door hen steeds gezocht. De gekamde Fransche en Spaansche wol wordt hoe langer boe scbaarscher. De kammers houden hierdoor hunnen voorraad op hoogere prijzendaar zij overtuigd zijn dat zij zich met de nieuwe inkoopen in Januarij of Februarijniet genoegzaam zullen kunnen voorzien. Daaren tegen zijn de spinners genoodzaakt hunne spinnerijen te voorzien. Ook heb ben sedert eenigen tijd de prijzen zich goed gehouden en hellen over tot rijzing. De fabrijkanten van geweven stoffen (tissus) weigeren aan de vor deringen der spinners toe te geven doch na bet einde des jaars zullen zij genoodzaakt zijn om zich aan de meerdere duurte der ruwe stof te onder werpen of hunne fabrijken te doen ophouden. Garen van gekaarde wol be gint mede in prijs te verbeterende belangrijke verkoopen hierin doen de hoop voeden op eene verlevendiging in het vervaardigen der stoffs voor 1845, hetwelk de gemeene wol eenen meer gunstigen stand doet aannemen. Deze week zijn eenige partijen Spaansche wol voor de kammerij en de la kenweverij gekochtde fijne gele en ordinaire soorten blijven steeds voor liet zuiden en voor België gezocht. De Fransche en Spaansche vuile wol wordt te Elbeuf gekocht. De wasschers zoeken den nog bij eigenaars overgebleven voorraad van vuile wolom zich op nieuw te voorzien en in Februarij en Maart nieuwe wasschingen te bewerkstelligen. Indien de prijzen in het buitenland tot de volgende scheringen zoo hoog blijvenis het zeker dat de wol het volgende jaar duurder zal zijn dan in dit jaar. Frankrijk heeft eene groote meerderheid verkregen en blijft die hand haven in het vervaardigen van garen en bet weven van merinos-wol. Deze meerderheid heeft bet gedeeltelijk verkregen door het aanwenden van den cy- lindrischen kam met punten welke het spinnen van de gekamde wol veel gemakkelijker heelt gemaakt. De uitvinder nu van dezen kam, de Heer Laurenteen der oudste werktuigkundigen van Parijs, wel verre van er partij van te hebben getrokken om zijn fortuin te makenverkeert thans in een' behoeftigen toestand. De voornaamste wolspinners hebben daarom besfoten hem te hulp te komen en de opbrengst van eene inschrijving aan te wenden tot eene lijfrente voor den uitvinder. De opwerpers van dit plan vinden goede medewerking, zoowel hier als te Rethel, te Amiens en te Rheims. De berigten omtrent den staat van zaken in het oosten en zuiden van Algerië zijn zeer voldoende. De goede uitslag van den togt bij de Kabylen heeft hun vertrouwen op onze magt bevestigd en den handel doen toenemen. De genegenheid dier bevolking tot onderwerping blijkt gedurig duidelijker. Reeds hebben eenige hoofden, die den meesten invloed hehben, vaste verblijf plaatsen aangelegd, geschikt om bij de stammen de lust voor het rustig leven in dezelv,^ op te wekken. Een der voornaamsten onder deze is de Kalif Ben Mahieddin, die een molen heeft doen bouwen. Dit schijnt gunstig op zijn volk te hebben gewerkt. Door het alzoo aan den grond te verbinden zal de Regering later de vruchten zijner bemoeijingen plukken. Si-Amar, een broeder van een der vijandige hoofden, heeft een zao- nia, kleine moskee die voor school dient, digt bij oued Bou douaon her bouwd. De Arabieren hebben overal hunnen landbouw begonnen die dit jaar eene aanzienlijke uitbreiding zal bekomen. De kusthandel met het Algerijnsche Sahara vestigt zich op geregelde grond slagen onlangs is een karavaan van Tougourt te Algiers aangekomen en vertrokken na veelvuldige aankoopen te hebben gedaan. Men mag hopen dat dit eerste voorbeeld gunstig zal werken en dat binnen kort al de kooplic- lieden van de woestijn zich in de Europesclic steden aan de kust zullen komen voorzien. JSEECJIÉ. BRUSSEL17 December. De Minister van Publieke Werken heeft aan de Kamer van Vertegen woot- digers een concept-wet voorgesteld, waarbij een crediet van 12,500,000 fr. wordt aangevraagd tot het leggen van dubbele sporen op de spoorwegen en het doen van andere verbeteringen aan dezelvevoorts tot het graven van een vereenigings-kanaal langs de Maas, van Luik naar de vaart tusschen Maastricht en den Bosch en eene vaart om de stad Turnhout in gemeenschap met het kanaal door Kcmpenland. De Senaat heeft het budget der geldmiddelen met eenparigheid van stemmen aangenomen. De deelhebbers in de bank hebben bij meerderheid van stemmen eene vermindering van renten goedgekeurd. In de ijzerfabrijken heerscht groote bedrijvigheid. Te Vielsalin, in het Luxemburgscheheeft een brand gewoed die bin nen 3 uren 10 huizen in de asch heeft gelegd. STA»S BERIGT. .H'ationale. ISilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leïden, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Militie, van den 8ste" Jantiarij 1817, waar bij aan de manschappen, dienende bij de Nationale-Militiewordt toegestaan dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogteu hebben bekomendie bij art. 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedruktzij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeentevoor welker contigent zij zijn uitgemarcheerd Roepen bij deze op. zoodanige bij de Militie voor zich zelvCu dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moe der weduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een of meer broedersvoorgevallen na hunne inlij ving, zijn geworden: Eenige wettige zonen, tevens éónige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters. Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 4den Januarij 1345, schriftelijke aanvrage om ontslagmet opgave der redenen in te leveren op de Secretarie dezer Stad, 's morgens van tien tot twaalf ure, en in de opgave almede ten dui delijkste te vermelden, bij welk Regiment of Bataillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijn Zullende, na opgemelden dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede hij deze op, alle zooda nige Jongelingen welke aan de loting der Nationale-Militie in bet aanstaande jaar bchooren deel te nemen welke niet zijn geboren binnen deze Stad en voor zoo verre dezelve niet mogtcn zijn voorzien van eene geboorte-akte om zich van heden af tot en met den 23stcn December aanstaande aan te melden ter Secretarie dezer Staddes morgens van tien tot twaalf ure voorzien van eene juiste opgave van den tijd en plaats hunner geboorte, als wanneer van Regeringswege dezelve zal worden aangevraagd en alzoo hun belang ten deze bevorderd. Aldus gedaan en gepubliceerd bij II. II. Burgemeester en Wet houders der Stad Leyden op den 12de" December 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PU TT KA M MER. AICADEMIE-AIEITWSI. TROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCIIOOL. M'ultliefc. Den 18dca December de Heer G. van der Vliet, van Amsterdam, in de Regten, na de verdediging van zijn Specimen, continens: Quaestiones quasdam e jure registrationis. Den 19dea dito de fleer J. P, van Etten, van Amsterdam, in de Regten, na verdediging van zijn Specimen: de Conditione foeminarunl jure nostra antiquo et hodierno. Dienzelfden dag de fleer S. AVildschut, van Amsterdam, in de Regten, na verdediging van zijn Specimen: de Consulalu i\Ia>isantiquissimo et uberrimo Juris maritimi hodierni fontei Op Theses i Den 18den December de Heer A. N. M. Pit, van Socterwoudc, in de Regten, Den 19dpa dito de Ileer S. W. Parker, van Amsterdam in de Piegten. GRONINGSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 16den December de Heer D. J. Penon van Westerlee, in de Medi cijnen, na de verdediging zijner Dissertatie: de Enurisi nocturna. Dienzelfden dag de Heer S. Bleeker, van Noord broekin de Medicijnen, na d& verdediging zijner Dissertatie, continens: Nonnulla de Epi- el Ento- phqlis

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3