burgerscholen zal reiken en zal er. zoo lang de gevorderde scholen nog riietoveral bestaan, hierin door tijdelijke scholen worden voorzien, die met den tijd in vaste moeten veranderd worden. De bezoldiging der vier at'deelingen zal in de steden 60, 90, 120 en 150 zilveren roebels a ƒ2. -, in de dorpen 45, 75, 105 en 120 bedragen. Daarenboven behoort bij iedere school eene woning met een' tuin en het noodige brandhout voor fclken onderwijzer. Tevèns is bepaald dat bij het hoogcre schoolwezen onderwijzersdie 25 jaren getrouw hebben ge diend levenslang vol pensioen zullen trekken. DEXEHIRHEIV. Het dagblad Friend of India had officieel aangekondigd en wij hadden volgens hetzelve gemeld, dat Denemarken aan Engeland zijne bezittingen in de YVest-Indiën had afgestaan. Het blijkt ondertnsschendat dit onwaar is, omdat wij heden in eene briefwisseling van Kopenhagen onder dagteekening van den 7del' dezer lezen, dat het GCregtshof dier stad den Heer Plougg, Hcdacteur van den Foedi eilandertot eene boete van 50 Rthl. veroordeeld heeftomdat hijzonder eenig bewijsdat het nieuws bevestigtte kunnen aanhalengemeld haddat Denemarken zijne West-Indische bezittingen aan Engeland zou afstaan, SPANJE. MADRID, 10 Decern her. De Minister van Finantiën zou aan de onderscheiden Commission der Cor tes dié hem over het ontwerp van wet over de dotatie van eeredienst en der geestelijkheid zijn komen raadplegengeantwoord hebbendat hij niet eenige plaatselijke belasting voor de eeredienst en de geestelijkheid zou invoeren en hij geene zou verordenenendie niet algemeen washij zou er bijgevoegd hebbendat de verkoop van kerkelijke goederen geregeld zou voortgaanen dat die der goederen tot de eeredienstde geestelijkheid en de nonnen behoo- rendein denzelfden staat zou blijven tot dat er eenige beslissing zou zijn genomen. Men zegtdat Espartero nog altijd in de wateren van Gibraltar kruist. De Regering schijnt zachtzinniger gestemd te worden, ten aanzien van de deelhebbers aan den laatstcn opstanddrie personendoor den krijgsraad te Madrid ter dood veroordeeld hebben van de Koningin gratie verkregen. VITTORIA, 14 December. De winter stelt zich hier buitengewoon streng in. De velden zijn reeds .met sneeuw bedekt. Sedert 8 dagen trekken er onophoudelijk vogels over, die uit het noorden komen en zich naar Kastilië wendenmen heeft nou- nimmer zulk eenen overtogt van vogels gezien. ZWITSERLA1VB. De Regering van Zurich laat in eene proclamatie aan de burgers van haar kanton, na een omstandig verslag van het voorgevallene, zich aldus uit: »Wij betreuren het dat de hoogere klasse te Lucern aan onzen raad, om van de aanneming der Jesuitcn af te zien, en onze bezorgdheid over de gevolgen van hunne beroeping voor het bondgenootschap, geen grooter gewigt heeft toegekend. Ook nu houden wij de overtuiging vast, dat, wanneer het bond genootschap een vasten inwendigen vrede wil erlangen en een schoonere toe komst voor ons vaderland bloeijen zaldit een lioofdbeding isdat de be lijdenissen elkander wederzijds ontzienen iedere overwegende invloed van eenzijdige kerkelijke personenvooral ook Ultramontaansche strekkingen op den staatkundigen invloed van ons vaderland worden afgewezen. Aan den anderen kant zijn wij overtuigd dat voor alles de vrede tegen alle geweldda digheid verzekerd de onbevoegde bemoeijing van woeste partijen in de aange legenheden van een kanton verhinderdde burgerkrijg en regeringloosheid van hel bondgenootschap gestuit, en de aangelegenheden van hetzelve langs wettige wegen geregeld moet worden. De rust was wel in Lucern herstelddoch er heerschte tegen de Rege ring eene groote verbittering, die het ergste deed vreezen, zoo de liberale partij uit de andere kantons genoegzame hulp mogt ontvangen. De Regering legt groote onverschrokkenheid aan den dagen wil het tot het uiterste laten komen, om aan de Jesuiteit de overwinning te bezorgen. De inhechtenisne mingen duurden voort. Alle dagbladen, die niet voor de Regering ijveren, zijn in beslag genomen en de drukkerijen gesloten. Een naschrift uit een' brief van Aarau van den llden meldt, dat er in Lucern nieuwe onlusten uitgebarsten en gevechten zouden voorgevallen wezen, waaromtrent echter geene bijzonderheden worden medegedeeld. PRUISSSHN. LEIPZIG, 14 December. In Öpper-Silczië is men een' hevigen kampstrijd tegen den jenever begon nen. Een jeneverhuis in Tarnowitz, dat anders 200 thaler ontving in elke maand, beurde in de laatste maand slechts 12 thaler. Over het geheel zijn de geestelijken in den kreits Reuthen zeer werkzaam ter bevordering van de 'zaak tier matigheid. In een' omtrek van 4 mijlen Nederl. hebben aldaar, in zeer weinige weken, ongeveer 12,000 menscben de matigheidsgelofte ge daan. In een kort tijdsbestek nam alleen de Predikant in Bcuthen aan 2,020 vrouwen en 1,400 mannen de gelofte der matigheid af. Men legt aldaar verscheidene aardappel-bierbrouwerijen aan. De Silesische Courant heeft van liet Oppergerigt van de censuur ver lof verkregen om den brief van den Priester R.ongc over de II. R.ok te drukken, hetwelk de censuur in den eersten aanleg had geweigerd. De gewone censuur behoort in Pi llissen en verscheidene andere staten aan de administratiemaar de schrijvers hebben het regt om van den eersten aanleg naar het Oppercensuur- gcrigt in beroep te tomenhetwelk door de regtbanken wordt uitgeoefend en j bijna altijd ter gunste van verboden schriften uitvalt. Ten opzigte van den brief van den Priester Ronge waren de eerste censoren het zelf onderling oneens. Te Berlijn en te Breslau was de druk niet toegestaan, maar elders wel. De beweegreden waarop het Oppergerigt het verlof grondt, zijn de volgende: het artikel van den Priester Ronge drukt een vrij gevoelen uit over de aan bidding van den beweerden H. Rok van Trierde openbaarmaking vari zulk een oordeel kan niet verboden worden, aangezien het niet tot oogmerk heeft om minachtingverachting of beleediging aan iemandwie het ook zij toe te voegenen de wijze waarop het gevoelen wordt geuiternstig is. De schrijver tast zeer levendig degenen aan die den rok hebben ten toon gesteldmaar hij toont de betreurenswaardige gevolgen aan die naar zijne meening, deze tentoonstelling op de zedelijkheid en zelfs op het physiek wel zijn des volks hadden voortgebragt hij veroordeelt vooral de tentoonstelling omdat zij de godsdienst zou hebben verlaagdals tot middel van een zeer winstgevende trafijk dienende.' De schrijver heeft tegen geene der artikelen van de wet op de censuur gezondigd. Iï O HUM EIV. MUNCIIEN, 11 December. Alhier is bij het kerkhof een doodenhuis gebouwd, en doelmatig ingerigt. Dezer dagen werd een meisje van 6 jaren hetwelk een paar dagen vroeger gestorven scheen, aldaar door de bedroefde ouders te bewaren gezet. De schijndoode ontwaakte in haar kistje, hetwelk met bloemen bestrooid was, niet in eene koude, maar in eene verwarmde kamer. De oppasser vond de kleine met de bloemen spelende. Hij nam het op en bragt het voorzigtig bij de van vreugde schrcijende ouders. WrRTEJlBERG. EBINGEN 9 December. In den vroegen morgen van heden ontstond er brand in onze stadwelke zoo hevig toenamdat voor den middag drie straten slechts ronkende puin- hoopen vertoonden. Meer dan 50 huizen zijn eene prooi der vlammen gewor den en meer dan 100 huisgezinnen niet alleen van woning, maar ook groo- tendeels van bezittingen beroofd. EUGELAltD. LONDEN, 16 December. De Aartsbisschop van Canterbury heeft aangekondigd, dat hij spoedig eene vergadering van Bisschoppen zal bijeenroepen, ten einde de middelen te bera men, om de scheuring, welke tegenwoordig in de Anglikaanschc kerk heerscht, te doen ophouden. Op het tooneel van Drurylane Theatre is eene der tooneelspeelsters in ligte laaije vlam geraakt; een timmerman, welke zich achter de schermen bevond, had den moed, het brandende gewaad uit te dooven, en alzoo het meisje van een' wissen dood te redden. De ontvangen wonden zijn zeer ge vaarlijk, echter is er hoop op herstel. Volgens een ontvangen berigt uit Cuba, welks zekerheid men echter nog in twijfel trekt, zou de stad Havanah door eene aardbeving geheel vernield zijn. IERLAND. Al de beriglen uit de manufactnur-distrieten melden, dat er eene bedrijvig heid een geest van onderneming en eene verwezentlijking van winst plaats hebbenals men bij menschen geheugen niet heeft waargenomen. Een zooda nige staat van zaken komt ons zoo buitengewoon voor, dat, niettegenstaande al het verblijdende er vanechter zijdie aan de toekomst denkener door verontrust worden. In onderscheiden plaatsen zijn er fabrijkautendie eenen winst van 50 pCt. denken te bekomen van hunne kapitalen alleen voor dit jaar belegd. Er zijn anderen, die reeds eenen winst van 50, 70 en 100,000 behaald hebben, terwijl men tevens de oprigting meldt van een groot aantal nieuwe fabrijken. De Standarddie dit berigt mededeelt, wil de vreugde niet verzwakken, welke de tegenwoordige voorspoed doet geboren wordendoor de rampen te herinnerenwelke kunnen treflenechter meent hij, dat het onvoorzigtig zou zijn zich op het tegenwoordige te verheffen, ten koste van de toekomst. Hij meent, dat de overgroote winsten thans behaald gekocht worden door de ellende, waaraan later het grootste getal werklieden zal ten prooi gegeven zijn. De staat van zakenzoo als die thans iskan zich onmogelijk staande houdenen er zal weldra een tijd komenwaarin de win sten tot een derde of vierde zullen verminderd worden al moest de geheclc wereld zich op onze markten voorzien. Deze teruggang zou zeker geen groot ongeluk wezen voor de fabrijkanten die intusschen zulke groote sommen ge wonnen hebben doch wat zal het lot zijn dat den armen arbeidsman wacht, wiens krachten men thans uitput door eenen te vergedreven arbeid en die dan tot den hongersdood zal verwezen zijn terwijl sommigen slechts eenige uren per dag voor een ongenoegzaam loon zullen moeten werken! De Standard meent verder, dat, om die noodlottige gevolgen voor te komen, het in de magt der Regering zou wezenom die overproductie van fabrijkaten te be teugelen even zoo als zij dit gedaan heeft ten aanzien van het bierhrouwen en het stoken van gedisteleerd. FRANKRIJK. PARIJS, 17 December. Nadat den 13dcn de Prins de Joinville hier was aangekomen, zijn de Hertog en Hertogin van Aumale door het Koninklijk gezin gisteren hier ontvangen. De bevolking betoonde groote vreugde bij hunne aankomst.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2