LEYDSCHE COI 1! A.M 1844. VRIJDAG N°. 7>5- \v 20 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. :*X TE Jje Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag-avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 19 December. Naar men verneemt is ten gevolge der Kabinets-dispositie van den 7dcD de zer, n°. 4, door Z. M. den Koning benoemd en aangesteld als Hof-Leverancier in verschillende Mostaardsoortende Heer J. T. van der Velden alhiermet vergunning bet Koninglijk Wapen te voeren. Z. M. de Koning heeft, bij besluit van den 16dcn dezer, den Heer Mr. J. B. van SonOfficier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank te 'sHertogenboschbenoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst, terwijl Z. M. hem, bij een ander besluit, mede van die dagteekeningvoorloopig heeft belast met de directie van het ministerie voor de zaken van de Roomsch- Katholijke Eeredienst, in te gaan met den 15den Januarij eerstkomende. Uit een algemeen overzigt van den toestand onzer rivieren blijkt, dat dezelve niet als gunstig kan aangemerkt worden, en bet te wenschen zou zijn, dat eene voortdurende vorst, die bet ijs bovenwaarts bevestigt, even als in 1838 beeft plaats gehad de mogelijke gevolgen daarvan afwende. DORDRECHT, 18 December. Sedert onze vorige is bet ijs op de rivier voor deze stad door den ingeval len dooi merkelijk afgenomen en verzwakten vertoonen zich zelfs bier en daar dooigaten zoodat men het gisteren reeds raadzaam geoordeeld heeft de op beide zijden der rivier uitgelegde planken weder in te nemen. Achter, bet eiland was heden morgen weinig drijfijs. UTRECHT, 16 December. AVij vernemen dat te Zeist eene Landhuishoudkundige school zal worden opgerigtwaarvan wij nader verslag hopen te geven. NIJMEGEN, 17 December. Ofschoonnaar wij vernemenhet ijs beneden nog zoude vastzitten is het evenwel gisteren namiddag voor deze stad en meer bovenwaarts losgeraakt en doorgedreven. Het water in de rivier is sedert gisteren aanmerkelijk gevallen en is thans gelukkig, voor als nog, weder van drijfijs bevrijd. Het vak der Gierbrug, hetwelk gisteren met de ijsschotsen werd medegevoerd vreest men dat, tot groot nadeel der Veer-pachters, zal zijn verbrijzeld. DIESSEN bij OIRSCHOT, 15 December. Door bet overlijden van den Burgemeester, welke een aantal jaren aan liet hoofd dezer gemeente heeft gestaan en algemeen bemind en als regtschapen burgervader geacht werdis de geheele bevolking in rouw gedompeld be droevend was dit voorvaldoch nog treffender was het ongeluk dat dit over lijden na zich sleepte voor den Burgemeester werd door de naburenzoo als bij elk sterfgeval alhier gebruikelijk is, de klok geluid; een der drie perso nen, welke zulks verrigtte, werd onder het luiden der klok, door het vallen van een raam uit den torenzoodanig aan bet hoofd getroffendat bij on- middclijk aan de gevolgen is overleden, latende deze eene diepbedroefde en zeer behoeftige weduwe met 7 kinderen na. AR ABIE. ADEN, 11 November. De stoomboot Hindostan liep den lsten dezer van Suez met 130 reizigers hier binnen. Onder deze was Prins Waldemar van Pruissen met zijn gevolg, 's Avonds scheepte bij zich weder in en beeft naar 't schijnt plannen op een olifanten jagt op Ceylon en een lijgerjagt in Indië. Op zijne terugreis zal hij Egypte en dan Jerusalem bezoeken en over Triest naar Berlijn terugkeeren. De Prins is voor den krijgsstand opgevoedvoortreffelijk onderwezenvan zeer innemende manieren en bijzonder weetgierigook zijn gevolg schijnt zeer goed gekozen. Zulke verre reizen van Prinsen van Koninklijken huize kun nen, in zoo verre die hooge personaadjen de noodige vereischten hebbenniet anders dan van goede gevolgen voor bun geboorteland wezenwant bet reizen verruimt tevens den gezigtskring en het hart. De Iman van Sana schijnt het nog steeds op Aden te hebben gemunt, oefent tot dat einde zijn leger en legt in de nabijheid te Khatroba magazij nen aan. -Monsignor Borghi, bisschop van Bethseda in partibus infid., kwam dqn 31sten October met zeven priesters en 15 nonnen van de congregatie van Jesus Maria te Lyonvan Suez hier aan. Zij vertrekken naar Agrawaar zij zich in de Katholijke zendingen van Lahore, Kaschmir en verderop verdeden zullen. Alle, inzonderheid de vrouwen waren goedsmoeds en vol geestdrift voor hunne roeping. RUSLAND. PETERSBURG, 5 December. Het Keizerlijk gezin is sedert eergisteren weder bier aanwezig en heeft het winterpaleis betrokken. De Heer Lahire, een Franschman, rigt in den omtrek van Petersburg eene fabriek van gegoten ijzer ophetwelk zoo week isdat heteven als de kleiallerlei vormen kan aanemenhet onderscheidt zich bovendien door eenen helderen en welluidenden klankzoodat het zeer geschikt is tot klok ken het kan ook tot allerlei wapenen verwerkt worden. De daaruit vervaar digde zullen 50 a 60 pCt. goedkooper kunnen gesteld worden dan de buiten- landsche. Heden is bier een ukase uitgevaardigd welke de organisatie van een staatsburgerlijke vorming onder de Joden bedoelt en bijzondere scholen voor ben verordent. De ukase bevat de algemeene grondslagen voor eene opleiding van de Joden; de ontwikkeling er van is den Minister voor de volksverlich ting overgelaten, uit wiens departement eerlang de nadere bepalingen zullen verschijnen. - Moskou, onderworpen aan den invloed van hare vrome berinneringen cn harer monniken, tracht zich vooral door hare prachtige tempels te verfraaijen. Reeds beginnen de 100 vergulden koepels van bet oude Kremlin te verduis teren voor meer schitterende koepelswelke zich als door betoovering van de 7 heuvels van dit Slavisch Rome omhoog verheffen. De Russische dagbladen vestigen vooral de aandacht op bet koepeldakdat op het onafhankelijke klooster van Simonof, Laura geheeten, oprijst, en hetgeen eene kopere opper vlakte van 742 vierkante archinen vertoont geheel met zuiver goud bedekt. Deze groote bol, welke thans over Moskou als eene heldere ster schittert, is men verschuldigd aan den vromen ijver van den Archimandriet Melchisedek, die sedert lange jaren er al de inkomsten van zijn rijk klooster aan te koste heeft gelegd. De koepel van Simonof rust op een verwulf van eene buitenge wone hoogte; zij bevat de hoogstgeplaalste en welluidendste klok van geheel het Keizerrijk. De Metropolitaan Philaretesomringd door al de Moskousche waardigheidbekleedersen te midden van een' buitengewoon grooten toeloop heeft onlangs dit nationaal gedenkteeken plegtig ingewijd. - De waarde van den uitvoer uit de haven van Odessa heeft van 1" Ja nuarij tot 1° November van dit jaar beloopen de aanmerkelijke som van 15,988,629 r. zilv.en die van den invoer 4,929,586. Er zijn in dienzelfdcn tijd 933 schepen aangekomen en 829 vertrokken. Voor cenigen tijd is gemelddat er onder de Poolscbe boeren eene be denkelijke gisting bestond, willende zij niet langer heerendiensten waarnemen cn geheel en al vrij zijn. Nader onderzoek heeft geleerd, dat dit hieraan toe te schrijven is, dat onderscheiden Russische officieren, die, tot belooning, in beslag genomen goederen van Poolscbe uitgewekenen hadden gekregen, aan hunne lijfeigenen de vrijheid na verloop van eenige jaren hadden toegezegd die tijd nu verstreken zijndehadden de boeren op de uitvoering der belofte aangedrongen, en deze niet volgende, zich zeiven vrij verklaard. De Regering doet onderzoek. POLEN. VAN DE GRENZEN, 3 December. Sedert eenigen tijd arbeidt de Regering aan eene verandering in het onderwijs. De statuten voor de volksscholenvoorzeker het gewigtigste deel van het geheel, zijn dezer dagen openbaar gemaakt. Dat moet in een land, waar tot nu toe voor de vorming des volks zoo goed als niets gedaan is, zegenrijke vruchten dragen. Het volksonderwijs zal in vier afdeelingen worden gedeeld van welke de hoogste ten naaste bij tot den kring der zoogenaamde

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1