iH;rn;jnl ajndsche berj g tejn die zijbij liet opstellen van deze wijzigingen, hebben in het oog gehouden. Aan deze memorie is geannexeerd eene Schets van de Grondwet, zoo als dezelve, naar de thans daarin voorgedragen wijzigingen, luiden zal. Onder de wijzigingen, die voorgesteld worden, behooren, naar men verneemt 1°. het daarstellen van een verantwoordelijk Ministerie; 2°. de invoering van regtstreeksche verkiezingen 3°. het verleenen van het regt aan den Koning tot ontbinding van de Tweede Kamer4°. het behoud van de Eerste Kamer, doch op eenigzins andere grondslagen enz. enz. Men verzekertdat men zich bijzonder heeft toegelegd om in de artikelen der Grondwet, nopens de Godsdienst en het Onderwijs, de waarborgen voor de volkomen gelijkstelling der onderscheidene gezindheden te behouden en zoo mogelijk, die door bepaalder uitdrukking te versterken. Dit voorstel zalmet de daartoe behoorende stukken worden gedrukt en aan de afdeeliugen ter overweging gezonden. Wij hopen spoedig in staat te zullen zijn, van het aangeboden voorstel, meer omstandig verslag te geven. ROTTERDAM, 9 December. De Maas voor deze stad is vol ijs, maar, ofschoon zij zich tusschenbeide reeds voor korten tijd gezet heeft, nog drijvende. DORDRECHT, 9 December. De rivier voor deze stadna reeds eenige dagen vol drijfijs geweest te zijn heeft zich in den afgeloopen nacht gezet. De Noord en de Krab zitten ook digt. Achter het eiland is het ijs heden nog drijvende. De gemeenschap van deze stad naar Zwijndrccht en naar Papendrecht wordt door gemaakte sleuven onderhouden. HAARLEM6 December. Directeuren cn leden van Teylers Stichting hebben heden den gouden eere- prijs toegewezen, aan het ingekomen antwoord op de door het tweede genoot schap uitgeschrevene prijsvraag, betreffende de theorie van den Hoogleeraar Liebig, aangaande de voeding en den groei der gewassen, enz. Rij de opening van het daarbij behoorende verzegelde briefje is bevonden, dat de schrijver van dit stuk is de Heer Jac. Molescbott, te Heidelberg. 'SHERTOGENBOSCH, 8 December. Door de ingevallene vorst is de communicatie te water gestremd. Om in het vervoer van passagiers en goederen te voorzienis er door den postmeester der paardenposterij A. Kieboom te Heusdeneene diligence-dienst aangelegd tusschen deze stad en Gorinchem vice versa, vertrekkende des morgens ten 6 ure van hier. TILBURG, 8 December. Heden is alhier een huis, door drie huisgezinnen bewoond, in de asch be legd welke zoo hevig toenamdat slechts een enkel meubel is kunnen gered worden de meubelen van slechts een gezin waren tegen brandschade verzekerd. bij bet oude Ninive, TITRHIJE. KONSTANT1NOPEL, 6 November. De narigten omtrent de opgravingen in Chorsabad, blijven zeer belangrijk. Er zijn thans 160 arbeiders aan bezig. Onder eenige groote vloertegels vindt men ommuurde bewaarplaatsen die met kleine ge- bakkene en geëmailleerde figuren van merischen en dieren zijn opgevuld, zonder dal ergens de ojipervlakte derzelver aanwezigheid aanduidde, of de in houd verklaarbaar was. Aan oenen anderen kant vond men vele aarden va ten van allerlei grootteop een vloer van tegels gejdaatsl en met menschen- beenderen vervuld, zoo als die welke in Babyion en elders in het zuiden van Persië zijn gevonden. In het algemeen schijnt bet paleis voor zijne verwoesting schoon te zijn uitgeplunderd want men vindt noch kleinoodiënnoch werktuigenmen heeft slechts een schoonen bronzen leeuw gevondenen een stuk van een bronzen rad van een krijgswagen. Het onbegrijpelijkste echter isdat de dunne platen, waarmede de wanden bekleed zijn, en die met opschriften en beeldwerken zijn bedektallen op de keerzijde dergelijke opschriften in heitelschrift bevatten, en niet in het Assyrische maar in het Babylonische. Daar men nu natuurlijk niet veronderstellen kan dat de stichters zoo dwaas geweest zijn om deze opschriften, welke niemand zien kon, zonder het ge bouw te beschadigen, te laten inhouwen, zoo moet men besluiten dat die mar merplaten reeds eens gebruikt wareneerst tot een Babylonisch paleis be hoorden en naderhand door de Assyriers omgekeerd en andermaal gebezigd zijn. Men heeft op de keerzijde nog geen beeldwerk aangetroffendat zeer belangrijk kon zijn, omdat men tot hier toe geen Babylonisch beeldhouw werk bezit. De vorm van het gebouw is nu vrij kennelijk het is een ge weldig vierkantdat in het midden van iederen gevel eenen ingang heeft welks beide zijden uit kolossalen stieren- en menschen-hoofdenmet opschrif ten er tusschenbestaan. Zes dezer stierenen alzoo drie ingangenzijn volkomen hew aarden zullen naar Parijs worden gezondenals er voor deze 15 voet hooge gedierten een middel ter vervoer te vinden is. De vierde gevel is ingestort. Eenige der nieuw ontdekte bas-reliefs zijn vooral merkwaardig; een stelt de belegering voor eener op een eiland gelegen stadde zee is met schepen bedekt, wier voorsteven een paardenkop verbeelden, en welke met het aanbrengen van boomstammen bezig zijndie tot het maken van een dam dienen het water is met zeedieren van allerlei soort, visschen, kreeften en gevleugelde zeepaarden bedekt. Men slaat verbaasd over den rijkdom der bijzonderheden en de menigte van beeldwerken welke het paleis bevaten men begrijpt maar niet waarom een zoo prachtig gebouw zoo zonderling iu den grond mag gebouwd zijn. Het Fransche Gezantschap heeft van bet ver lof van de Porte om het vervoerbare gedeelte dier oudheden naar Parijs te zenden, nog geen gebruik gemaakt, terwijl de Engelschen scheepsladingen uit Klein-Asië naar Londen zenden. VAN DE GRENZEN, 2 December. De bescherming eertijds door de kroon van Zweden over de Evangelische kerk te Bucharest uitgeoefendwas op Oostenrijk en Pruissen overgegaan, doch tot lieden had die bescherming nog niet kunnen uitgeoefend worden omdat de aanneming der bepalingen, door de twee beschermende Mogendheden aangeboden, eenige moeijelijkheid ondervonden had; deze zijn eindelijk uit den weg geruimd in eene vergaderinggehouden tusschen den Oostenrijkschen Agent en den Consul-Generaal van Pruissen. De Evangelische kerk staat thans onder de dubbele bescherming van Oostenrijk en Pruissen. RUSLAND. PETERSBURG, 28 November. ukase van den lsten November is voor den aanleg van den spoorweg van Petersburg naar Moskau een geldleening bevolen van 12 millioen zilveren roebels, buitenslands op den voet van de derde 4 pCt. leening. Elke inschrij ving zal 500 zilveren roebels groot zijn. De rente begint met 1 Augustus dezes jaars. De aflossing met 1846, het eerste jaar 125,000, de volgende telkens 300,000. De bezorging is opgedragen aan het bankiershuis Stieglitz te Petersburg. De Russische Literatuur heeft een barer sieraden verloren, namelijk den beroemden fabeldichter Kryloftdie den 21sle" in den ouderdom van 77 jaren overleden is. POLEN. De duidelijke pogingen der Russische regering om alles in Polen op eenen gelijken voet met de overige deelen des rijks te brengen, de daardoor gedurig dan hier dan daar gekwetste vooringenomenheden en belangen en de geest van wederstand, welke dat alles levendig houdt, schijnen alsnog niet te gedoogen dat de rust in dit zwaar geschokte land zich op eene blijvende wijs herstelle. Aan houdend vertoonen zich de sporen van woeling, die dan weder door strenge maatregelen onderdrukt moeten worden. Men gaat de Russische regering te keer binnen en buitenlands. In de Bremer Zeitung leest men bet volgende j artikel: «Reizigers, die uit Polen terugkeeren, hangen een ontzettend tafereel van den tegenwoordigen toestand op. De vreeselijkste geheime policie, die tot in het binnenste familie-leven reiktis er in werking en men is zelfs voor zijne diensibode niet veilig. Dagelijks geschieden er huiszoekingen, met name bij de hoekverkoopersals ook arrestatiën, patrouilles doorkruisen de straten, zells kinderen, die de scholen bezoeken, worden opgevat. Al deze dingen zijn gebeurd, omdat een boekverkooper overtuigd geworden, of volgens anderen verdacht gehouden wordteen paket met te Parijs en te Londen gedrukte Poolsche geschriften ontvangen te hebben." Het gewigtigste uit Polen ont vangen berigt is: «dat alle overeenkomsten tusschen den Keizer en den Room- schen stoel afgebroken zijn." Er wordt in dit land eene zeer aanzienlijke belasting op den jenever gelegd, waardoor de Regering plan heeft de thans vooral bij het landvolk paal en perk te buiten gaande onmatigheid voor te komenwant door den tegen woordigen goedkoopen prijs van den jenever valt het den boer gemak- lijk zich voor ééne grosch (bijna 2 stuivers) dronken te drinken. DENE HARKEN. KOPENHAGEN, 24 November. De Heeren Jeiöme en Smith, van Boston, hebben in eenen heuvel niet ver van de boorden van den Fall-rivier, in den Staat Massacbussetsin Amerika, eene ontdekking gedaan die overtuigend bewijst dat de oude Scandinavische volken langen lijd vóór Columbus betrekkingen met Amerika hadden aangeknoopt. Genoemde Heeren namelijk hebben een graf ontdekteen geraamte bevatten- groote gestalte, hebbende op de borst eene ovale bronzen jrlaat breeden gordelzaamgesteld uit bronzen buisjes vrij grooten omvang, en waardoor koorden loopen van dun leder, waarvan de knoojien van achteren zijn vastgehecht. Dit geraamte droeg ook een' keten van paarlen van eene zelfstandigheid, welke op die gelijkt, die men zeeschuim noemt. Op den bodem van het graf was een groot aantal wig vormige steenen, waarschijnlijk bestemd om met een' slinger geworpen te worden, een strijdbijl van steen, pijlen inct brons omkleed, en drie kleine ijzeren vazen. De schedel gelijkt naar die der oude inwoners van noordelijk Europa. De gevonden voorwerpen verschillen geheel van die welke de tegen woordige inwoners van Amerika gebruiken cn komen overeen met die welke nog in Jutland en IJsland gevonden worden. Men meent dus ook zekerheid te hebbendat de landen welke de IJslandsche kronyksch rij vers der XIde eeuwonder den naam van Finland en Liefsbuder hebben vermelddie oor den zijnwaarin de Heeren Jeröme en Smith in Amerika hunne ontdekking gedaan hebben. SPANJE. MADRJD, 28 November. Binnen 8 dagen hebben er 24 gevangennemingen te Barcelona plaats gehad, meestal van personen die verdacht waren omwentelingsgezind te zijn. Twee hunner zich door de vlugt willende onttrekken, .zijn doodgeschoten. Iieno de van eene en rondom het midden een van een

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2