LEYDSCHE COURANT. 184 4. MAANDAG, 9 DECEMBER. BINNEN LA NDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dal nomrner worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 6 December. Gisteren werd de 52stc verjaardag van Z. SI. den Koning alhier door het uitsteken der vlaggen van de stads en vele bijzondere woningendoor het spelen van het klokkenspel en bet houden eener groote parade van de Schut terij en het garnizoen plegtig herdacht. Des namiddags is er een diner geweest der HH. Officieren van de schntterij en het garnizoenhetwelk in de beste orde is afgeloopendes avonds was de kazerne aan de Witte Poort geïllumineerdeen verlicht chassinet stelde de beeldtenis van Z. SI. voor. Het geheel werd gesloten met een fraai vuur werk afgestoken in den Doelen hetwelkdoor de I1II. Officieren met ge noegen aanschouwd werd. Z. SI. heeft tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den Iloogleeraar A. H. v. d. Boon Slesch. Eene Stndentenvereeniging heeft 11. Woensdag 4 December aan vele ge- noodigden uit het beschaafd publiek dezer stad, eenen zeer aangenamenavond verschaftdoor in de Stads Gehoorzaal Vondels Lucifer voor te dragen. De keuze van het stuk doet hunnen smaak eer aan, en hoezeer daarmede eigen aardige zwarigheden verbonden waren, hebben zij door eene welbestudeerde uitvoering dezelven gelukkig weten te overwinnen. Bij eene lezing van het stuk zou men bijkans meenen dat het, hoe voortreffelijk ook in aanleg en en kele schoone plaatsen, bij de uitvoering onmogelijk voldoen kon, en de eerste indruk, toen wij Beëlzebub, Belial en Apollion in zwarte fracs in de Zaal zagen optreden, was dan ook eenigzins vreemd; maar van lieverlede week dat vreemde om plaats te maken voor bewondering van een dichtstuk, waarvan wij nu voor het eerst vele schoonheden opmerktendie bij eene lezing onop gemerkt blijvenverzen moeten niet stil gelezen wordenmaar door de le vende stem worden ondersteund. Het tragische van den toestand van Lucifer in het vierde bedrijf: »Of ergens schepsel zoo rampzalig zwerft als ick, Aen d'een zij flaeuwe hoopaan d'andrc grooter schrick." werd door velen ongetwijfeld gevoeld en de indruk der moderne kleeding, en der witte met helder lamplicht en eene talrijke vrouwenschaar opgeluisterde zaalweek op den achtergrond van het gemoed. Bijzonder gelukkig werd de moeijelijkheid die in het eerste tooneel des derden bedrijfs, door eenre gelige zamenspraak tusschen de Luciferisten en den rei van Engelen ontstaat, overwonnen en verdween geheel voor het gehoor. Wij kunnen deze vaderland- sche onderneming niet anders dan toejuichen. Ingezonden De Staats-Courant van Vrijdag bevat het Koninklijk besluit, gedag- teekend 19 November, omtrent het, door ons reeds vermelde onderscheidings- teekcn, hetgeen aan officieren zal vergund zijn te dragen, die 15 en meer jaren in Nederlandsche dienst zijn geweest, zoowel bij de land- als bij de zeemagt. Uit dit besluit nemen wij het volgende over Art. 2. Het onderscheidingsteeken zal bestaan uit een gouden gesp, waarop het cijfer, uitdrukkende het getal dienstjaren, in het midden eener krans van olijf- en eikenloof, zich slingerende om en zich verheffende boven twee kruiselings liggende zwaarden, terwijl de gesp is vastgehecht aan een oranje, wit en blaauw gestreept zijden lint gedragen op de linker borst. Art. 3. Het cijfer zal van vijf tot vijf jaren door een hooger worden vervangenzoodatvermits het onderscheidingsteeken in het vervolgna eenen vijftienjarigen effectiven diensttijd aan daarbij belanghebbendenvoor de eerste maal wordt uitgegeven, daarop de cijfers XV, XX, XXV, enz. zul len mogen voorkomen. Art. 5. Aan de lsle Luitenants van de verschillende wapens en diensten, die twintig jaren effective Nederlandsche dienst als officier tellenen aan de lsle Luitenants zonder bezwaar der schatkist, mitsgaders aan de 2de Lui tenants die tien jaren als Officier hebben gediend, wordt mits deze eene jaar- lijksche vcrliooging van tractement, van honderd guldentoegekend. Art. 5. De bepalingen bij het voorgaand artikel vermeldzullen in der- zelvcr geheel van toepassing zijn op personen in militaire betrekking, met den rang van 1 s,«» en 2,,(1" Luitenant gelijkgesteld. Bij art. 7 wordt bepaald dat ook aan gepensioneerden en eervol ontslagenen op hun aanvrage], na onderzoekhet teeken zal worden uitgereikt. Art. 8. Bij de eerste uitreiking zal de gesp voor het 's rijks rekening worden verstrekt, en zal aan de officieren, die er mede zijn versierd, in eigendom toebehooren de kosten op het verwisselen der cijfersen de daartoe bekomen magtigingkomen voor hunne rekening. Art. 9. Het regt om het teeken te dragen, wordt verloren door het op eene niet eervolle wijze verlaten van de dienst of door een onteerend vonnis. 's GRAVENHAGE6 December. lieden is 's Konings 52ste verjaardag alhier plegtig gevierd. Vroegtijdig wapperden vele vlaggen van de lands- en andere gebouwen, en liet het klok kenspel zich hooren. Op den middag was er parade in het veld van de Maliebaan waarop onder anderen de dagorders zijn voorgelezen, wegens de onderscheiding door Z. M. aan krijgslieden toegekend, die vele jaren dienst telden; veel gejuich deed zich deswege onder de troepen hooren. Vervolgens was er groot dejeuner en heden middag groot diner ten hove. De Leden der Tweede Kamer werden door den President, den Heer van Aker laken, aan een gastmaal in den Nieuwen Doelen vereenigd, bij welke gelegen heid op den dag toepasselijke toasten werden ingesteld. >s Avonds was er eene gala-voorstelling in den Schouwburg; de Neder- duitsche en Fransche tooneelisten hebben de vroeger vermelde stukken uit gevoerd. De geheele Koninklijke familie woonde deze voorstelling bij, die een talrijk en aanzienlijk publiek naar den Schouwburg had gelokt. Ook was de stad op verschillende plaatsen schitterend verlichtdaaronder onderscheiden zich zoowel de gebouwen van de departementen van algemeen bestuurals vele bijzondere woningen Bij de Boschbrug was van stadswege een cerepoort met 's Konings naam cijfer opgerigt. Ter wederzijde van het veld der Maliebaan waarop het prachtio- vuurwerk gereed stond, deed zich de muzijk der twee corpsen hooren. Alles droeg hij om dezen dag tot een genoeglijk feest te maken daar ook de toestand van 's lands geldmiddelen, die een vorig jaar omtrent dat tijdstip zoo groote bekommering baarde, thans onder 'sHemels zegen door vereende inspanning van Koning en Volk in eene reden tot blijdschap is verkeerd. Na den alloop van de voorstelling, is er soiree gehouden bij den Franschen Minister aan het Ned. Hof, alwaar zich de leden van het Koninklijke gezin hebben vereenigdom het prachtige vuurwerk te bezigtigen dat van stads wege in de Maliebaan werd afgestoken, De Heer van der Brugh van Amster dam, die de vervaardiger van dat vuurwerk was, heeft allen lof ingeoogst voor de uitmuntende stukken, inzonderheid de tempels op het einde, die hij geleverd heeft. Het veld en de omtrek wemelde allerwege van toeschouwers. Vóór middernacht was het vuurwerk afgeloopenen nam de soiree bij den Franschen Gezant een einde. Tot laat in den nacht vierde de bevolking dit verjaarfeest van Neêrlands Koning. Morgen is er bal ten Hove. Heden morgen werden de kinderen op de stedelijke bewaarschool alhier aangenaam verrast door eene weldadige Dame, die aan elk van hen, ten ge tale van ruim 300, een st.uk St. Nicolaas deed ter hand stellen. De blijd schap der kleinen was groot en de dankbaarheid aan deze kindervriendin is te hartelijker, omdat zij de eerste stadgenoot is, die aan deze inrigting een bij zonder blijk -van goedkeuring heelt gegeven. Door de Regering zijn thans weder overgelegd de staten, betreffende de koloniale geldmiddelenen wel over 1844. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten voor geheel Nederlandsch Indië geraamd zijn op 81,784,671. Onder de ontvangsten vindt, men 1°. verpachting 14,771,018 2°. lan delijke inkomsten, en andere grondlasten ƒ11,135,313; 3°. belastingenen inkomsten van onderscheiden, aard ƒ.6,799,42.8 4°. koophandel en cultures 44,552,522(waaronder begrepen die ten verkoop naar Nederland te con signeren naar de laatste gemiddelde vcilingsprijzenvoor memorie uitgetrok ken en geschat op 32,924,770)5°. diverse en buitengewone inkomsten 574,564, en 6". inkomsten van Sumatra 2,640,921.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1