In de vorige maand zijn op den Iiollandschen spoorweg vervoerd 35,538 personen, als 6,544 van hier, 8,690 van 'sGravenhage, 7,199 van Haarlem, 10,843 van Amsterdam, de overigen onderweg ingenomen; en is ontvangen 35,016.61hetgeen dus met de ontvangst der vorige maanden maakt 551,538.151. Het totaal reizigers bedraagt 601,548. 'sGRAVENHAGE, 4 December. Men verneemt dat, ter gelegenheid van 'sKonings verjaardag, op overmor gen, onderscheiden hotels van de departementen van algemeen bestuur, bene vens een aantal woningenmet gaz zullen verlicht worden. Onder de geruchten van den dag behoortdat Z. Exc. de Minister van Marine Rijk groote kans had tot Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiëbe noemd te worden. Ook wil men dat tot Minister voor de zaken der R. K. Eeredienst benoemd zou worden ot' de Heer Mr. van Sonsbeek, Lid van den Raad van Stateof de Heer Mr. SevensternProcureur-Generaal hij het Pro vinciaal Hof van Groningen. De Procureur-Generaal hij den Iloogen Raadheeft heden conclusie ge nomen in de zaak van Antonia van der Burghhij arrest van het Ilof van Zuid-Holland, veroordeeld tot verworging, ter zake van gequalificeerden dief stal ten op/.igte van haren meester en van vergiftiging. De Procureur-Generaal heeft wat de qualificatie der tweede misdaad betrof, geconcludeerd tot vernietiging van het arrest, vermits uit de feitelijke beslis sing niet dan bij gevolgtrekking bleekdat de beschuldigde den toeleg had om het leven te benemenvermits uit die beslissingdie in cassatie geëer biedigd moet worden, alleen kon worden opgemaakt dat zij het doel had om de gezondheid te benadeelenwelk feit niet is voorzien bij art. 301 C. Penal. De Procureur-Generaal was van oordeel dat het feit viel in de termen van art. 1 der wet van 19 Mei 1829 Staatsblad n°. 35,) strekkende om de ver menging van vergiftige of andere schadelijke zelfstandigheden in eet- en drink waren te beteugelen. t De Procureur-Generaal concludeerde dan ook tot toepassing dier wet en tot veroordeeling van de requirante tot 5 jaren gevangenisstraf en 500 boete. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen morgen wederom vergaderen over het wets-ontwerphoudende het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. Men schrijft uit Arnhem dat de Ileeren Luzac en Thorbecke een ontwerp van wet tot herziening der Grondwet, aan de Tweede Kamer hebben aange boden. Er zou plan bestaanom de burgerlijke ambtenarentot den rang van adjunct-commies toe, cenc zekere uniform te geven. 5 December. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn ingekomen drie Koninklijke boodschappen, ten geleide van even zoo vele wets ontwerpen als: 1°. tot verandering van het hoofdstuk Nationale Schuldvoor de jaren 18441845; 2°. tot aanvulling van de middelen tot bestrijding der Staats-uitgaven over de jaren 18441845 en 3°. tot verbetering van den accijns op het geslagt. Verzending aan de afdeelingen. Tot de verkiezing van drie Candidaten voor het Lidmaatschap van den Iloogen Raad overgaan zijnde, zijn gekozen: Tot eersten Candidaat, bij de eerste Stemming, met eene meerderheid van 27 tegen 25 stemmen, de Heer Mr. W. C. B. Wintgens, Raadsheer in het Prov. Geregtsliof van Zuid-Holland. Tot tweeden Candidaat bij de tweede stemming, de Heer Mr. P. E. Piepers, Advocaat-Generaal bij het Prov. Hof van Zuid-Holland. Bij het afzenden van het berigt, duurde de Zitting voort. AMSTERDAM4 December. De bekende uitgever van de Physiologie, Vos, is door de Regtbank alhier schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot gevangenisstraf van 6 maan den, ƒ1,000 boete, de kosten en herooving van burgerlijke regten gedurende 10 jaren. LEEUWARDEN, 2 December. Wij vernemen dat een der booswichten, die in de vorige week den tolgaar der Terguin zoo schrikkelijk mishandeld en beroofd hebben, te Sneek is gevaten dat men hoop heeft om door middel van dezenook de twee ande ren op het spoor te komen en spoedig meester te worden. Bij het intreden van den winteris het voor de veiligheid ten platte lande van het hoogste belang, dat de waakzaamheid der politie en justitie omtrent zulke gevaarlijke zwervende personen verdubbeld worde. BÜITENLANDSCHE BERIGTEJN. li l§IiANO. PETERSBURG, 18 November. Ten aanzien van den handel in 1843 wordt de volgende officiële staat medegedeeld Het geheel bedrag van den uitvoer is geweest 82,565,600 zilveren roebels (a ƒ2.de rochel), de invoer heeft 75,026,399 bedragen. Er zijn voor 10,692,624 roebels goud en zilver, gemunt of ongemunt ingevoerd, en uitge voerd voor 9,831,337. De uitvoer van granen heeft 1.289,994 roebels be dragen. De geheele opbrengst der tolregten is geweest 29,678.609 roebels waarvan een 71 duizendste gedeelte of 2,298,138 roebels besteed zijn aan ad ministratiekosten, de bezoldiging van het personeel er onder gerekend. SPANJE. MADRID, 25 November. De Koningin beeft het besluit van 5 Augustus 1842 herroepenwaarbij verboden werd om aan alle regtstreeksche aanzoeken bij het Hof van Rome, uitgezonderd huwelijks-dispensatiën en penitentie-brieven, gevolg te geven. De wetten hieromtrent zullen dus weder in werking komen. Men heeft te Bayonne den 28slen de tijding ontvangendat de zoon en schoonbroeder van Zurbano den 25stcn te Logrono doodgeschoten zijn. De Ge neraal Oribewelke het vonnis geschorst had tot de uitslag der stappen bekend zou zijn, die hunne bloedverwanten te Madrid deden, is afgezet ge worden, omdat hij het gegeven bevel om onmiddelijk bet doodvonnis uit te voeren, niet was nagekomen. De depeches uit Opper-Arragon waren den 25sten te Saragossa niet aan gekomen, omdat de post door eene bende opstandelingen was opgeligt. Men wilde zelfs weten, dat in dat gewest een gevaarlijk oproer was uitgebroken, betgeen te Madrid veel geloof vond, omdat van daar troepen naar Arragon waren afgezonden anderen echter geloofdendat dit plaats hadom den smokkelhandelwelke er onbeschaamd gedreven werdte verhinderen. SARBÏAIli:. Het tiendeelig stelselwaszoo veel de munten betreftreeds vóór eenige jaren hier ingevoerd dezer dagen heeft de Regering beslotenom ook dat stelsel op maten en gewigten toe te passenen de in Frankrijk gebruikelijke benamingen bij hetzelve te bezigen. De invoering van deze maatregelen zal echter eerst met Januarij 1846 ;gescbieden, opdat de ingezetenen tijd mogen hebben zich met die verandering gemeenzaam te maken. FKHSSEX. BERLIJN, 29 November. De Koning heeft aan den Hollandschen schipper J. Balke uit Amsterdam de reddings-medaille geschonkenbij bad bet leven gered van de vrouw van den kuiper Wiedenburg te Wcscl. BRESLAU30 November. De Baron von Rothschild heeft voor 800,000 tlil. de heerlijkheden Scbillers- dorf, Odenberg en Hulschin in Silezie aangekochtom daaruit liet begin van een groot iidei-commis te maken. HAISiSl'R O. 29 November. De Senaat en het Collegie der Oudsten hebben zich voor de emancipatie der Joden verklaard. Voornamelijk zijn zij tot dat besluit gebragtuit aanmer king van de groote opofferingen door de Israëliten alhier gedaan voor de slagt- offers van den brand, en bet betoon van vaderlandsliefde en weldadigheid gedurende eene reeks van jaren. Het is onder anderen bekend, dat alle Joden, die eigen fondsen van bestaan hebbenjaarlijks aanmerkelijk bijdragen ten behoeve van arme Christenenen er is hier gecne inrigting van algemeen nut, welke geen groot aantal Joden als deelgenooten telt. De emancipatie der Israëliten zal bij ons volkomen zijn uitgenomen dat geene Joden deel van den Senaat zullen kunnen uitmakenbetgeen toch onmogelijk zou wezen omdat alle plegtige en openbare handelingen van den Senaat vereenigd zijn met godsdienstige gebruiken, aan welke niemand deel zou kunnen nemen, die niet tot de heerschende godsdienst behoorde, namelijk bet Lulheranismus, zoodat zelfs Christenen van andere geloofsbelijdenissen daardoor van onzen Senaat uitgesloten zijn. Wat de emancipatie der Israëliten in Pruissen aangaat, zoo verneemt men, dat die aldaar wel geen' voortgang zal hebben, maar dat er zulke bepalingen zullen genomen wordenwelke de vrije ontwikkeling aan hunne eerdienst en kerkplegtigheden toelatenwel te verstaan op eenen regtzinnigen en weten- schappelijken grondslag. Bij bet Tolverbond is in de eerste 6 maanden van dit jaar ontvangen aan inkomende regten 11,455,780, aan uitgaande regten 231,113 en aan doorvoer regten 296,129 thalers. FRANKFORT. 17 November. Omtrent de theologische loopbaan van den uit zijne ambtsbetrekkingen, door de heerschappij voerende magt der omstandigheden gesuspendeerden Roomsch-Katholijken Priester Johannes Ilongeis ons heden, door eenen al hier woonachtigen zeer geachten Bankier, de volgende authentieke mededee- ling uit Breslau ter hand gesteld. Deze mededeeling maakt ons bekend met den persoon en de positie van Ronge, en de eigenlijke oorzaak, waarom bij afgezet is, hetgeen men zoo vurig verlangde te weten. Door de mededeeling van dezen brief, op welks echtheid men vertrouwen kanzullen wel alle pogingen hun doel missen welke men in het werk steltom dezen Katholijken Geestelijkevan een onberispelijken wandel, wien bet slechts te doen is, naar waarheid en rein heid des geloofs te strevente verketteren. De brief luidt aldus: Breslau 11 November 1844. Johannes Ronge heeft in Breslau gestudeerd, en werd tot Katholijk Priester in het Seminarium alhier opgeleid. Hij muntte voornamelijk uit door vlijt en onvermoeiden ijver in de studiënals ook door bijzondere rein heid van zeden; zoodat zijne leermeesters betuigden, dat zij zeer zelden eenen jongeling onder hunne leiding gehad hadden, die met zoodanigen diepen en heiligen ernst dc waarheden der Katholijke religie trachtte te doorgronden.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2