LEYDSCHE COURANT. 1844. WOENSDAG N*. «8. 4 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUfTENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Jlaandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nomtner worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 3 December. Van N. N. van Valkenburg is nog ontvangen voor de bewuste Weduwe 1. Wij vernemen, dat de Fleer H. Leonard, vermaard Belgisch Vioolspeler, die thans te 's Gravenhage algemeene goedkeuring inoogstvoornemens is ook onze stad te bezoeken om er een Concert te geven. Wij twijfelen niet of ook hier zal bet hem niet aan loftuitingen ontbreken. Laatstleden Zaturdag is van den Spoortrein van 4 ure en 47 minuten naar Amsterdameen Char-a-Banc tusschen den Vogelenzang en Haarlem door het breken van iets aan het onderstel uit het spoor geraakt. Toen de reizigers door de herhaalde schokken verschrikt op hun luid geroep gehoord waren werd de trein na een paar minuten opgehouden, en men kwam met de schrik vrij. De conducteurs hebben allen lof verdiend voor hunne zorg en bemoci- jingdat zij de reizigers niet onmiddclijk konden hooren, is bij het geraas der wagens niet te verwonderen doch men ziet er uit hoe wenschelijk ecnig middel zou zijn om uit iederen wagen bij nood kennis te kunnen geven. Door de administratie van den Ilollandschen IJzeren Spoorweg is onlangs in de dienst cene verbetering ingevoerd, welke men niet anders dan als hoogst gewigtig kan aanmerken voor de veiligheid der reizigers, in geval een opkomende mist het seinen belet. Bij iederen trein worden thans, zoodra de lucht slechts ecnigermate beneveld ismedegevoerd eene soort van zeer ligte voertuigenexpresse-wagens genaamd. Zoodra nu aan den trein eenig on geval overkomt, waardoor dezelve moet blijven stilstaan, cn men door de mist belet wordthiervan door middel der gewone seinen berigt te geven plaatsen twee der bedienden van den trein zich op dezen wagen, welke, door middel van een, met de hand in beweging gebragt wordend raderwerk, voorwaarts wordt bewogen met eene snelheid van 4 uren per uur. Door dit middel beeft men dus altoos gelegenheid in geval van nood berigt te geven, en is men derhalve gevrijwaard tegen de onheilenwelke uit de vroeger bestaan hebbende leemte konden voortspruiten. 's GRAVENHAGE2 December. Z. M. heeft bij besluit van den lslen dezer bepaald de uitloting van de vierde reeks van Nat. Schuld rentende 5 pCt.als ook van de vijfde reeks ter aflossing of verwisseling in inschrijvingen, rentende 4 pCt.op den 7den dezer, de eerste groot 20,000,000, de tweede 10,000,000, voor den prijs van 97j ten honderd. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat tot de vrijwillige verwisseling van 5 in 4 pCts. Nationale Schuld, op den voet van 's Konings besluit van den 6den November, waartoe de gelegenheid den 29stc" ten kan tore van den Agent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdam heeft opengestaan, is ingeschreven te zamen voor een kapitaal van ƒ0,114,000, en mitsdien al de deelnemingen in deze verwisseling zijn aangenomen. Alsook, dat van het kapitaal inschrijvingen Nationale Schuld, rentende 5 ten hon derd hetwelk op den 2dcn November 1844 in de tweede reeks ter aflossing of verwisseling is uitgeloot, groot 25,000,100, ten gevolge van de gedane verklaringen, met den eersten werkdag van de maand December 1844 wordt afgelost1,003,400, en dat daarvan mitsdien is verwisseldin inschrijvingen op het grootboek der Nationale Schuld rentende 4 ten honderd - 23,996,700, 25,000,100. Men verzekert dat Z. M. de Koning aan Jhr. Mr. J. J. de Kovère van BreugelInspecteur-Generaal bij het Ministerie van Finantiënvoor de Re gistratie enz.op het daartoe door denzelven gedane verzoekeen eervol ont slag uit die betrekking verleend heeft. Naar wij vernemen zoude bij ministeriële aanschrijving van wegc bet Departement van Oorlog aan de officieren van het wapen der artillerie in ons leger, zijn aangeboden, om in rang en anciënniteit bij dat der infanterie te worden overgeplaatst, ten einde daardoor het groote overcompleet zijn der- zelve bij eerstgenoemd wapen te verminderen. Eveneens zoude aan de voor malige kadetten cn vrijwilligers bij het leger, zelfs aan degenen, welke de militaire dienst reeds verlaten hebben, de gelegenheid worden verschaft, om in den loop van het jaar 1846 een examen af te leggen, ten einde bij voldoening tot den rang van tweeden Luitenant te worden bevorderd. Men verzekertdat er ter gelegenheid van 's Konings verjaardagop aanstaanden Vrijdag, eene gala-voorstelling in den Koninklijken Schouwburg zal worden gehouden. Deze voorstelling zal, naar men verneemt, bestaan in: 1°. den Manteldroomuit te voeren door de Nederduitscheen 2°. de Opéra Acteondoor de Fransche tooneelistcn. liet vuurwerk dat er te dier ge legenheid in de Maliebaan zal worden afgestokenis vervaardigd door den Heer van der Brughvan Amsterdam. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal hebben zich heden weder bezig gehouden met het onderzoek van het wets-ontwerphou dende het Tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, en zullen morgen dat onderzoek voortzetten. De centrale afdeeling is vergaderd geweest over de voordragten van wet nopens den doorvoer, de pensioenen en de afschrijving van kapitalencn zullen morgen zoowel daarover als over de voordragt van wet nopens de zeep weder bijeenkomen. In de Zitting van den Hoogen Raad, van den 25sten November jl., is behandeld liet beroep in cassatie van A. van der Burgh, die bij arrest van bet Prov. Hof van Zuid-Hollandter zake van vergiftiging (door het strooijen van rattenkruid in zout, dat tot verkoop bestemd was), tot de straffe des doods is veroordeeld. De Raadsheer Mr. Vaillant heeft in deze zaak rapport uitgebragt. De Heer Advokaat Blussé heeft het beroep in cassatie gead strueerd. De Heer Procureur-Generaal bij den Raad zal op 4 December conclusie in de zaak nemen. R.OTTERDAM, 2 December. Men verneemt uit 'sllage, dat de Heer Mr. van Dorp, thans Kantonregter te Voorburg, benoemd is tot Directeur van Policie hier ter stede. GOUDA30 November. Den 25stcn is op den weg van hier naar Gouderak een doodslag gepleegd die echter slechts ten gevolge van eigen verdediging plaats had. Een jonge ling namelijk van Ouderkerk met drie inwoners van Goudcrak van hier naar zijne woonplaats terugkeerendewerd door deze, die altijd eenen onderlingen haat tegen de Ouwerkerkers koesteren, aangevallen; genoodzaakt zich zeiven te verdedigen, trok hij zijn mes, doorstak een van zijne aanvallers, gaf den anderen eene snede in de buik, terwijl de derde het op een loopen zette. ENSCHEDE30 November. De boring van den artesischen put alhier gaat langzaam voort bij gebrek aan fondsen. De pul is weer 25 voeten dieper gewordenmaar nu zijn de 300door de provincie verleendverbruikt. Men moet thans een rosmolen hebben om de staven op te winden en rond te draaijenmaar weet nietvan waar dien te krijgen, 't Stellaadjc begint ook te rottenna vijf jaren in de open lucht gestaan te hebben. Er zijn hier wel rijke lieden maar zij hebben niets over voor een wetenschappelijk doel, noch voor 't denkbeelddat onze stad hier te lande den eersten artesiaanschen put zou bezitten. VLISSINGEN, 1 December. Den 15den zal van hier naar Batavia vertrekken Zr. M'. fregat de Ceres, onder bevel van den Kapt. ter zee J. Enslié, met welken bodem de Kapt. ter zee E. B. van den Bosch tevens de reis zal ondernemenwelke bet opper bevel van den Schout-bij-Nacht J. P. Machielsen die naar het vaderland te rugkeert zal overnemen. CHIN A. De Javasche Courant van 17 Augustus 11. deelt de volgende uittreksels mede uit de Peking Gazette Cho-Ping-Teen Minister van Staat, heeft op nieuw eene memorie aan den Keizer ingediendmet betrekking tot de Policie te Peking. In weerwil der strengste bepalingen, hebben zich roovers in de Keizerlijke hofplaats genesteld en leven er op grootschen voet van den gemaakten huit. Uit hoofde der groote droogte zijn de prijzen der granen te Canton plot seling hoog gerezenen heeft de Luitenant-Gouverneur zich naar de ver schillende altaren der afgoden begeven ten einde gebeden om regen op te zenden, Key-Ing zou benoemd zijn lot Keizerlijken Commissaris en super Inten dant van den vreemden handel in de verschillende havens.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1