BUITEPiLANDSCHE BERIGTEN. UTRECHT, 15 November. Heden overleed alhier een onzer waardigste Hooglceraren en een onzer ver- j dienstel ij kste medeburgcrende Wel-Ed. Hoog Geleerde Heer Nicolaas Cornclis j de FremerijRidder der orde van den Nederlandschen Leeuwlid van de lste j klasse van bet Koninklijk Nederlandsch Instituut, Hoogleeraar, zoowel in de faculteit der Geneeskundeals in die der Natuurkundige Wetenschappen, vaste President der Provinciale Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoor- zigt te Utrecht. Hij was lid en mede-arbeider van alle genootschappen en ïnrigtingen in deze stad, die het goede en edele ten doel hebben. In 1770 te Overschie geboren, werd bij in 1783 aan de Leidsche Hooogeschool bevor derd tot Doctor in dc Geneeskundetot Art. Lib. Magister et Philos. Doctor. Nadat hij twee jaren te Haarlem als Mod. Doctor gelukkig gepractiseerd bad, werd bij reeds in 1795 beroepen als Hoogleeraar in de geneeskunde te Utrecht. Zijn ijver in de beoefening en onderwijzing van al de hem toevertrouwde vak ken van wetenschappen, vooral in die der scheikunde, natuurlijke geschiede nis en aardkundewas onvermoeiden zijne leerlingen beminden hemter wijl bij tegelijk eene zeer uitgebreide geneeskundige praktijk waarnamwaar bij bij de lijdende menschheid getrouw en liefderijk te hulp kwam. In 1840 als 70-jarige Hoogleeraar emeritus geworden zijnde, bleel bij nog onvermoeid voort arbeiden, tot dat zijne ligchaams- en geestvermogens hieronder bezwe ken. Hij wandelde als een Christen onder ons en stier! in vrede. BREDA, 16 November. Hendrik Rommers, door het Provinciaal Hof onzer Provincie wegens brand stichting ter dood veroordeeldbeeft van Z. M. kwijtschelding van die straf ontvangendie ze veranderd heeft in te pronkstelling op bet scbavot met den strop om den bals aan de galg vastgemaakt en 15 jaren tuchthuisstraf. Ten gevolge van de onafgebrokene zware regens, die in de eerste dagen dezer week gevallen zijnis het water in onze streken tot eene maar zelden gekende hoogte gerezenzoodat al de lage gedeelten rondom de stad geïnun deerd en eene groote watervlakte geworden zijn. Ook is bij bet stormach- .ge weder in den nacht van den 12dcn op den 13'lcn dezer, een in de haven liggend vaartuig met aardappelen geladengezonken als ook nog een ander schip, dat de Mark afvoer en met koopgoederen geladen was van eenige kra mers, die na den afloop der kermis van bier vertrokken, en dus niet alleen nu dc voordeelen derven, welke zij door de reis herwaarts gehoopt hadden, maar ook bunnen gebeelen voorraadnaar den aard der voorwerpenals door het water bedorven, geheel of grootendeels verliezen. WAALWIJK16 November. Gisteren nacht is de stoep van den zoogenaamden Moerdijkop de hoogte der scheiding dézer gemeente van Loon op Zand door den aandrang van het afkomend heiwater doorgebrokenheeft plotseling huizen en kelders onder water gezet cn groote schade aan binncn-polders en wegen veroorzaakt. Bij mcnschen geheugen is bet niet bekenddat zulk eene overstrooming heeft plaats gehad. VEREEMGDE STATEN, NEW-YORK, 25 October. Het besluit der Engelsehe Regering, om aan het hof en op de feesten door de Ministers gegevende diplomatische Agenten niet meer toe te laten der Staten die hunne schulden niet betalenis alhier met verontwaardiging ver nomen. - Het stoomschip Lucy-Walker van Louisville naar deze plaats is op 4 mijlen van New-Albany in de lucht gesprongen, waardoor bijna 80 inenschcn op eene rampzalige wijze het leven hebben verloren. Den 19l,en heeft een vreesclijke orkaan- te Buffalo en op andere punten aan de kusten van bet meer Erie groote verwoesting veroorzaakt. De wateren van bet meer zijn tot boven de 10 voet gestegen, de dijk, die Buffalo be schut, is vernield, huizen, magazijnen, mensehen en vee zijn weggevoerd meer dan 50 menschen waren in het water omgekomen. KUS LAW®. Uit eene statistieke opgaaf van D1'. J. DedelLector aan de Universiteit te Dorpatblijktdat bet Russische Rijk eene ruimte van 375,000 kwadraat mijlen beslaat, waarvan 47,700 in Europa, 276,300 in Azië en 24 000 in Amerika. liet bevat meer dan gedeelte van 't vasteland en gedeelte der oppervlakte van de aarde. Het overtreft het RomeinscliC rijkten tijde van dcszelfs grootstemagt, 299,700 kw. mijlen, en het Chinesche 123,000 kw. mijlen. In het Russische rijk wonen 62 millioen menschen waarvan 51,794,000 in Europeesch Rusland, 4,252,000 in Polen, 1,400,000 in Finland, 4,494,000 in Aziatisch en 60,000 in Amerikaansch Rusland. Door elkander op elke kw. mijl 165 menschen. liet meest bevolkste gedeelte van Europeesch Rus land is Kursk met 2,890 menschen op eene kw. mijl; het minst bevolkste is Astrakan met 47, en Archangel met 16 menschen op eene kw. mijl. In Azië is het gouvernement Jenisseislc het onbcvolkste, als tellende slechts 3 menschen op eene kw. mijl. In Polen wonen 1,874 mcnschen op eene kw. mijl. Van de steden hebben Petersburg 470,000, Moskau 350,000 en War schau 136,000 inwoners. Van het uitgestrekte Rusland zijn slechts 150,000 kw. mijlen geschikt voor den landbouwwaarvan slechts de helft zal gebruikt worden. De gezamentlijke fabrijken worden op 6.855 met 412.931 opzigters en werklieden begroot. Het verbruik van wol op de fabrijken is van 1833 tot 1838 van 90 tot op 130 millioen roebels geklommen. SPANJE. MADRID, 8 November. De beraadslaging over het Adres is eindelijk afgeloopen; de Heer Orense cenig lid van de partij van vooruitgangheeft het ware punt der beraadslagingen gevat. Hij heeft gevraagd om bet budget jaarlijks te doen aanbiedenheeft over verschillende takken van openbaar beheer uitgeweidcn op de persoon lijke vrijheid opmerkzaam gemaaktdaar er zelfs personen zonder vonnis zijn doodgeschoten. Veertig leden namen deel aan de beraadslagingen al dc Mi nisters hebben herhaalde malen gesprokenvooral die van buitenlandsche cn binnenlandschc zaken cn van de geldmiddelen. De zittingen worden te een ure geopend en te 5 ure gesloten. Steeds heerscht er dc grootste stille hij 't minste gerucht roept de voorzitter tot de orde. Onder deze bescherming is er geen stuiten aan de onuitputtelijke rederijkheid der Spaansche afgevaardigden en hunne ambtgenootcn kunnen er alleen door den slaap aan ontsnappen waartoe ze dan ook zeer bereid zijn. ITALIË. ROME4 November. Alle rivieren en beken zijn door den aanhoudenden regen der laatste dageii buiten hare oevers getreden en hebben de lager gelegen wijken der stad en de omstreken onder water gezet. In sommige straten is de Tiber tot zulk eene hoogte gestegen, dat dc gemeenschap door booten moet onderhouden wor den. De post uit het noorden is sedert eenige dagen niet kunnen aanko men waarom men vreestdat de Po ook overstrooiningen zal veroorzaakt hebben. NAPELS2 November. De dag van heden, der commemoratione del inortcgewijd, lokte, uit hoofde van den regen dreigenden Sirocco niet vele lieden naar het indrukwekkend nieuw kerkhof, welks graven met bloemen en guirlandes versierd waren. Mo numenten en kapellen verrijzen hier met verrassenden spoed, en weelderig grocijende oleanders, cypressen en rnagnolien omringen dezelve. Terwijl langs de Hooger gelegene wegen treurende gestalten wandelendie hunnen dooden bloemkransen en gewijde kaarsen offeren, verlustigt zich het volk in de nabij heid van het wijduitgestrekt kerkhof in drinkgelagen en smulpartijen van allerlei aard. Eene eigenaardige rol spelen op dezen dag allerliefste doods- kopjes van suiker cn chocolade. Met zulk een momento mori begiftigen elk ander de echtgenooten, ouders en kinderen, heeren en bedienden, de ernstige herinnering in zoet zingenot bullende. ZWITSERLAND. LUCERN, 12 November. Men koestert hier de gegronde hoop, dat het besluit van den Grootcn Raad om de Jesuiten tot opvoeders der jeugd toe te laten, door de burgers van ons Kanton zal verworpen worden; reeds is dit het geval in eenige gemeenten, onder anderen te Reiden en Hitzkirch, waar dat besluit met eene meerderheid van 504 tegen 93 stemmen is afgekeurd. Juist in die plaatsenwaar de Jesuiten gepredikt hebbenis men het meest tegen hen ingenomen en ook de gewone geestelijken wenden pogingen aan, om hunne aanstelling te verijdelen. OOSTENRIJK. TRIEST, 5 November. Het regent hier sedert de vorige week bijna onophoudelijk. Alle hergstroo- men in Friaul zijn buiten hunne oevers getreden en de gemeenschap is lusschen vele plaatsen gestremd. De Isonso heeft zich eene nieuwe bedding gebaand en velden en wegen overstroomd; niet ver van Gradisca heeft zij eene brug cn een aantal huizen medegevoerd. De Tagliamento heeft de grootste verwoestin gen aangerigt, de Adigesto heeft de stad Rovigo onder water gezet en de om- liggende velden in onafzienbare meeren veranderd. Op eene jagt, welke van den 20ste!1 tot den 26sten October, door de Aartshertogen Stephanus cn Karei Ferdinand in de bosschen van PoJsterberg in Bohemeeene heerlijkheid van den Vorst van Schwarzenberg gehouden is en waarbij 2000 drijvers en 20 schutters werkzaam waren, zijn 5,081 hazen, 2,493 patrijzen, 316 fazanten, 178 konijnen en 8 stuks ander wild geschoten. PRUISSEN. BERLIJN, 6 November. Er is hier eene maatschappij opgerigl: Tot Nut der afleidende klasse waaraan Z. M. de Koning een' vleijenden brief geschreven en een geschenk heeft doen toekomen van 15,000 tbl. Een Katholijk Priester in Opper-Silezië, Joh. Ronge, heefteen' door hem aan den Bisschop van Trier geschreven brief, over de tentoonstelling van den zoogenaamden h. rok, openbaar gemaakt, welke in alle streken van Duilsch- land grooten indruk verwekt, daar bij den Bisschop beschuldigt dat hij, ten deze de Christelijke leer geheel voorbijziendehet bijgeloof op eene onverant woordelijke wijze bevorderd beeft. Hij noemt in dien brief, het aanbidden of vereeren van reliquiënafgodendienst. BROMBERG, 1 November Een zeer opmerkelijk iets houdt hier tegenwoordig dc aandacht gespannen. Eene geheele Roomsch-Katholijke gemeente, die van Schneidemühlis op liet punt zich van de Roomsche kerk af te scheiden. Op aandringen van het

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3