LEYDSCHE COURANT. N°. 61. 1844. MAANDAG 18 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUI TEN LAN DSC LIE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordtuit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN16 November. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is van zijne zeereis den 14den te 's Gravcnhage in welstand aangekomen. De andere schepen tot het smaldeel bchoorende waarover Z. II. K. bevel voerde, zijn dezer dagen te Texel bin- ncngeloopen. Heden houden de at'deelingen van de Tweede Kamer zich bezig met de nieuwe voordragl van wet, houdende het tarief van salarissen voor de hypo theekbewaarders enz.alsmede over het ontwerp van wettot verbetering van den accijns op het zout. Voorts met het onderzoek van de ontwerpen van wel wegens het stem- en kiesregt. Twee priesters en twee zusters uit het klooster van Rosendaal hebben zich den 21steu October aan den Helder ingescheept om zich naar de Roomsche zending van Curagao te begeven. Sedert 23 September zijn er 4 Roomsche kerken ingewijd, als: te Zuid- horn, te Erpte Lieshout en te Haarlem. Het volgende is een uittreksel van een' brief van de Kaap de Goede Hoop, van den 10den Julij door de Vtrechtsche Courant medegedeeld Betrekkelijk Natal is alles nog zeer duister. Niet lang voor de aankomst der Bromo was ik alhier teruggekeerd van eene reis naar de Oost. Bij die gelegenheid bad ik het genoegen, dat beruchte Natal te mogen bezoeken, welk land ik zoo uitmuntend schoon heb gevondendat ik mijn verblijf voor altoos daar zoude hebben gevestigd, zoo mijne talrijke bezigheden mij niet naar her waarts hadden terug geroepen. Wat nu aangaat al de schoone tijdingen waarmede het Engelschc Gouvernement zich vleit, namelijk dat de emigran ten zich aan Engeland hebben onderworpenbeschouw ik en ook anderendie onlangs te Natal geweest zijnals enkele hersenschimmen of zelfvleijerijwant tijdens mijn verblijf in den omtrek van Natal, had ik gelegenheid mij naauw- keurig met de inwendige gevoelens der weinige emigrantendie daar nog ge bleven zijn, en welks getal uiterst op 90 a 100 beloopt, bekend te maken. Die lieden toonden in alles een grooten afkeer van het Engelsche Gouverne ment te koesteren, cn verklaarden ronduit, dat, zoo zij door armoede niet gedwongen werden te Natal te blijvenzij reeds lang die honderden hunner landgenooten zouden hebben gevolgd die zich op nieuw aan het omzwerven hebben begeventen einde voor zich eene andere landstreek te zoekenbuiten de voorgewende limitcn van het Engelsche Gouvernement. Het grootste ge deelte der inwoners van Natal bestaat thans uit Duitschers en Engclschen daar, zoo als ik hiervoren aanmerkte, bijna al de emigranten van Natal zijn uitgeweken, Kunnende (dus uitten zij zich) wij met het Engelsche Gou vernement niet overeenkomenen zulks moet men met hen toestemmen, want sedert de Engelsche Natal in het bezit hebben genomenstelen de Kaf fers in dien omtrek al het vee der emigranten wegen voeren die naar hunne kralen of horden, terwijl de emigranten, gelijk het hen alhier op de grenzen tijdens het jaar 1835 ging, en tot nu toe met de daar nog wonende gaat, lang kunnen wachten eer dat zij van de Engelschen hulp ontvangen daar ik tijdens mijn verblijf te Natal heb opgemerkt, dat de Engelschen er vrij wat meer van hieldende Kaffers te helpen en hen tegen de emigranten in het harnas te jagendan die ongelukkigen te beschermen. Aldus is het ge steld met de uitgewekene emigrantendie goed en bloed hebben opgeofferd ten einde een vrij en onafhankelijk land te bezittendoch die ten spijt van den duren prijs, waarmede die is betaald geworden, hun op eene schandelijke en onregtvaardige wijze is ontnomen geworden. Men zoude wel geheel gevoel loos moeten zijn, om die arme lieden met tranen in hun oogen al hunne wederwaardigheden te hooren verhalen, zonder daaraan deel te nemen boek doelen zouden kunnen worden gevuldom alleen den oorlog tegen den Afri- kaanschen Nero (Dingaan) te beschrijven; en wat deed de Engelschen Gouver neur Napier toen het den emigranten aan kruid en lood begon te ontbreken? hij had de harbaarschheid den toevoer van ammunitie en provisie naar die ongelukkigen op het strengste te verbiedenterwijl de Kaffers op allerlei wijzen werden aangespoord en ook volkomen in de gelegenheid gesteld de on gelukkige uitgewekenen te verdelgen. Gelukkig dat er één is die over allen •waakt cn die ook in dat hagchelijk tijdstip de emigranten hulp verleende door hun liet noodige uit den schoot der aarde te doen toekomen. Ziedaar eenige flaauwe schetsen van onze ongelukkige landgenootendie op nieuw in volslagene ellende verkeerencn wier lot alsnog met een dikken sluijer is omhuld." Uit dezen brief ziet men, dat de Engelsche" Gouverneur de Hollandsche uitge wekene boeren te Port-Natal geenszins tegen de Kaffers heeft willen ondersteu nen. Volgens de laatste berigten van den 16dcn Aug., heeft echter de Gouver neur besloten de steeds stouter wordende roovers te tuchtigen, ten minste het land der weerbarstige opperhoofden der Kaffers in te trekken. Uit Graham- stad schrijft men van den 7den Aug.: »128 man van het 27ste regiment, onder Kolonel Johnstone, zijn in het Fort Peddie getrokken, op hunnen weg naar Fort Wiltshire; terwijl een detachement van bet 91stebestaande uit 116 man, en eene partij Kaapsche Scherpschutters, onder Kolonel Somerset, naar Fort Beaufort is gemarcheerd, gelijk ook de kapiteins Stafford en Buchanan, met twee veldstukken. Daar alle beschikbare troepenin Grahamstad gestationeerduitgetrok ken zijn, heeft men voorzigtigheidshalve maatregelen genomen ter bescherming van de stadin geval van onverwachte of onvoorziene gebeurtenissen." ARNHEM, 14 November. Men verneemtdat de Burgemeester van Hengelode Heer Wilbrcnninck wegens zijne verregaande nalatigheid bij bet ontvangen der tijding van den schrikkelijken moord, onlangs in die gemeente gepleegd, voorloopig door den Heer Staatsraad-Gouverneur van Gelderland in zijne bediening is geschorst. AMERIKA. Berigten van Ilavanah behelzen een treurig tafereel der schade door den reeds vermelden orkaan op het eiland Cuba den 4deö October te weeg gebragt. In de haven van Havanah waren alleen 70 schepen vernieldzoodat de han del langdurig zou gestremd wezen. De Gouverneur had een bevelschrift uit gevaardigd waarbij alle inkomende regten op bouwmaterialen en de noodigste levensbehoeften voor den tijd van 6 maanden opgeheven worden. MEXIKO. 19 September. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft aan de vreemde Gezanten en Consuls, te Mexiko residerende, eene circulaire gezonden, waarin hij bun meldt, dat de Regering besloten heeft, om de Europeanen, welke zich in Texas ne derzetten bij de mogelijke weder inbezitneming van dat land door de Mexi- kaansche troepen, zoowel als de Texiancn zei ven, als vijanden te zullen beschou wen dat zij niet eenige schadevergoeding te hopen hebben voor aangekochte landerijenwaarvan zij den prijs aan de zich opgeworpen hebbende T'exiaanschc Regering hebben betaald en dat zelfs de Gezanten of Consuls van vreemde Mogendheden, welke in Texas zijn geaccrediteerd, als zoodanig door de Mexi- kaansche Regering niet erkendmaar ten hoogste als onzijdige vreemde lingen zullen beschouwd wordenzoo zij zich namelijk in geene deele tegen de wettige aanspraak van Mexiko verzetten. Men weet overigensdat het er nog ver af is, dat Mexiko zijne bedreiging omtrent Texas zal kunnen uitvoe ren, daar die Staat reeds goed georganiseerd schijnt, een sterk leger bezit, door de meeste vreemde Mogendheden als afzonderlijke Staat erkend is en waar schijnlijk in de Vereenigde Staten zal ingelijfd wordenwelke zeker daarvan niet zullen worden teruggehouden door een' oorlog, waarmede Mexiko hen dreigt. TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 23 October. Er worden bij voortduring pogingen in het werk gesteldom in de voor stad Pera en wel in het gedeelte door de Franken bewoond, brand te stichten, hetgeen het vermoeden bevestigtdat de laatste brand welke een paar hon derd der beste woningen vernield heeftmet opzet was aangelegd. RU §L AND. PETERSBURG, 2 November. Berigten van deze dagteekening bevestigen den zorgclijken toestand der Kei zerin zij zou door de tering aangetast zijn cn de Gcnceshecren geen hoop op haar herstel geven. De Keizer was zeer ter nedergedrukt.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1