BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. dat er na langer daaromtrent twijfel zou moeten bestaan. Hij acht het par lementair, dat er niet telkens op eens uitgemaakte punten teruggekomen worde. De beslissing van de groote meerderheid der Kamer moet worden ge ëerbiedigd. Ilij meent heden morgen daarvan een bewijs te hebben gegeven. Als nieuw opgetreden lid der Kameracht hij zich verpligt zich van het ver wijt van inconsequentie vrij te moeten pleiten. Hij heelt zich voorgenomen in deze moeijelijke betrekkingsteeds naar pligt en geweten te handelenen steeds den eed voor oogen te houdendien hij heeft afgelegdvan naar zijn vermogen het algemeen belang te behartigen. Aan dien eed hoopt hij met Gods hulpgetrouw te blijven. Z. Exc. de Minister van Financiën betuigt aangenaam getroffen te zijn ge worden over de woordendie hij gehoord heeftover de gevoelensdie er blootgelegd zijn. Het was eene streelende belooning voor hemna al de zorgen en opofferingendie hij zich tot herstel der zoo zeer geschokt geweest zijnde financiën van den Staat getroost heeft. Die woorden hebben hem vooral getroffen, wanneer hij dezelve in verband brengt met de verblijdendeen gelukkige toekomst, die zich ten aanzien van 'sRijks financiën voordoet, en de heilzame overeenstemmingdie er de tusschen de verschillende Staatsmagten aanwezig was. Het getuigt wat wij vermogenbij het behoud van de Een- dragten bij het in het oog houden der belangen van het dierbaar Vaderland. Ter stemming overgegaan zijnde, is de voordragt aangenomen met eene meerderheid van 47 tegen 7 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Kniphorst, van Rechteren, Gouverneur, Romme, Storm, de Jong en Anemaet. Vervolgens is in beraadslaging gekomen het voorstel van wet, tot aflossing der schuld aan de Ned. Handel-Maatschappij. De Heer Gouverneur verklaart geene kennis te dragenof de voor handen zijnde middelen toereikende zijnom de schuld van de Handel-Maatschappij af te lossen. Te vergeefs heeft hij gevraagd, deswege cenige inlichting te beko men. Bij de bestaande onzekerheid ten deze, acht hij zich verpligt, zijne goedkeurende stem aan dit ontwerp te weigeren. De Heer van Heemstra oppert eenige bedenkingen omtrent de inrigling van deze voordragt en vraagt voorts cenige inlichting omtrent den tijd der aflos sing van de schuld aan de Handel-Maatschappij. Ter versterking van dit open baar vertrouwen en tot bevestiging van bet Nationaal Crcdietacht hij eene opheldering ten dezen noodzakelijk. Z. Exc. de Minister van Financiën geeft, in antwoord op de geopperde zwa righeden te kennen, dat de voorhanden zijnde middelen, ten gevolge van het welslagen der vrijwillige leeningniet alleen voldoen aan hetgeen men ver wacht heeft, maar dat zelfs die verwachting overtroffen is. Dit zal blijken bij de aanbieding van het ontwerp van wet, strekkende tot aanvulling der middelen voor 1844. De Regering stelt zich voor, bij die gelegenheid een terugblik te slaan op de berekeningenwelke er in het voorjaar bij de vast stelling der wet van G Maart jl. gemaakt zijn, waarbij dan tevens de voor- deelige loop van zaken aan het licht komen zal. Als een bewijs daarvan brengt de Minister bij de winst op de Belgische inschrijvingenwelke insge lijks mede gevallen is. Z. Exc. herinnert, dat er hij de vaststelling der wet van 6 Maart jl. gerekend was op het ontvangen van 45 millioen. Daarvan is bij de wet beschikt 1". Voor den achterstand van 1840 en vroeger4,300,000. 2°. Tot aanvulling der middelen van 18411843 17,000,000. Te zamen pl. m. 21,300,000. Thans wordt er eene nadere aanwijzing bij de wet van 22 millioen gevraagd, zullende het eene zaak van nadere zorg wezente bepalentot welk einde de overige gelden zullen worden gebezigd. De tegenwoordige voordragt strekt tot regularisatie van toegestemde uitgaven, zijnde de middelen daartoe voorhan den. Het strekt Z. Exc. tot een wezenlijk genoegen te kunnen mededeelen dat het mogelijk isaan het van den beginne af bestaan hebbende voornemen' gevolg te gevendoor namelijk de aflossing van de schuld aan de Handel- Maatschappij nog vóór het einde van het loopende jaar te bewerkstelligen. Reeds is tot dat einde een voorstel aan het bestuur der Maatschappij gezonden. Bij stemming is deze voordragt aangenomen met 51 tegen 2 stemmen (de Heeren Gouverneur en Kniphorst). Hierna is de Vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. Morgen zullen de sectiën bijeenkomen over de voordragten nopens het stern en kicsregtden accijns op het zouten het Reglement van orde der Kamer. AMSTERDAM13 November. De Heer P. II. Suringar, Hoogleeraar in de Geneeskunde aan de Clinische School alhierin de Vergadering van den 6llen dezerdoor den Edel Achlb. Raad dezer Stad, benoemd tot honorair Hoogleeraar aan het Athenaeum ïllustre, zal beide deze betrekkingen met bet houden cener plegtige redevoe ring, openlijk aanvaarden op den 22s,e" dezer maand, des middags ten twee ure, in de groote Gehoorzaal van het Athenaeum. VLISSINGEN, 11 November. Heden morgen ten half elf ure is alhier Zr. Ms. fregat de Rijn binnengeloo- pen, hetwelk uit de Middelandsche Zee komt, en onder bevel van Prins Hendrik der Nederlanden staat. ZIERIKZEE, 8 November. De Arrondissements Regtbank alhier heeft 3 beambten der stedelijke belas ting, zich aan ontrouw hebbende schuldig gemaakt door de ontvangen belas ting op de boter niet naar waarheid te boeken en te verantwoorden veroor deeld tot 3 jaren gevangenis, ƒ100 boete en onbekwaamheid om ooit weder eenige openbare bediening uit te oefenen. OOST-INDIK. BATAVIA, 30 Julij. Berigten van deze dagteekening meldendat door de zecmagt onderscheidene pogingen waren aangewendom de zeeroovers op het spoor te komen doch dat het haar niet gelukt was dit oogmerk te bereiken. Wel had die zeemagt gedurig aanzegging ontvangendat aanhoudend rooverijen van goederen en menschen en moorden gepleegd werdendoch had zij op hare verschillende kruistogten niets ontmoet, alleen was door de brik Arend op Kalatoa eene groote bijna geheel volbouwde praauw ontmoetblijkbaar tot bet drijven van zeeroof bestemd, welke verbrand is geworden. R1I§LAND. PETERSBURG, 20 October. De berigten omtrent den veldtogt tegen de Kaukasische bergbewoners loopen nog steeds uiteen. Terwijl het eene berigt meldt, dat de Russen ge lukkig tegen hen gestreden en schitterende wapenfeiten volvoerd hebben, stelt het andere de Circassiers als overwinnaars voor en somt de nederlagen op door de Russische troepen geleden. Een Grieksch Geestelijke, die als Zendeling gedurige zeereizen moet onder nemen meent een voldoend middel tegen de zeeziekte gevonden te hebben bestaande in een uije, welke men gedurende de reis in den mond moet houden. ZWEDEN. STOKHOLM, 26 October. Men heelt in de bergen van Schiangeliin Tornea-Lappmarlc, de noordelijk ste provincie van Zweedsch Lapland, een rijke kopermijn ontdekt, wier aderen op zeer geringe diepte bij duizenden voorbande zijn. Een opzigter verzekert, dat deze mijn meer dan 200 jaren lang jaarlijks veel duizenden schipponden (lGONed.®) kan opleveren, terwijl uitgebreiden beukenbosschen genoegzamen brand voor dc werkplaatsen kunnen leveren. BEIJEREN. MUNCIIEN, 8 November. De Koning heeft eindelijk toegegeven aan den van vele zijde gcuitten wcnsch, en heeft aan dc Chefs der militaire corpsen bevolenom geene soldaten van de Protestantschc godsdienst te gebruiken bij godsdienstige feesten der Room- schen, op welke het zoogenoemde allerheiligste rondgedragen wordt. Het is bekend dat zij tot heden toe genoodzaakt waren voor hetzelve te knielen. Ook heeft Z. M. 1000 fl. gegeven tot opbouw van eene Protestantsche kerk. AUGSBURG, 4 November. De Protestantsche bevolking in ons land, welke sedert de 4 laatste jaren met 25,531 vermeerderd is, telt in het geheel 1,226,753 zielen de geza menlijke bevolking bedraagt ruim 3,500,000. FRANKFORT. 8 November. De pachter van de speelhonk te Homburg heeft in het laatste badsaizocn eene winst van meer dan 500,000 behaald. Men ziet hieruit, hoe die speelbanken waartegen zich tegenwoordig vele stemmen in Duitschland ver heffen ten verdervc van velen en tot onbehoorlijke winst van enkelen verstrek ken het is daarom te hopendat spoedig alle Staten de handen ineen zul len slaanen dit schandelijk winstbejag van Duitschlands bodemwaar het maar al te lang is uitgeoefend eenparig zullen verbannen. De gezondheidstoestand van de Keizerin van Rusland zou, volgens bij zondere brieven, veel te wenschen overlaten; de borstkwaal, waaraan zij eenigen tijd lijdende was, zou verergeren, en vooral sedert den dood van hare dochter een gevaarlijk aanzien verkregen hebben. FRANKRIJK. Departement des VOSGES, 7 November. Sedert eenigen tijd zwerven hier troepen wilde zwijnen en rigten in het arrondissement van Remeremont vele verwoestingen aan. De administratie heeft maatregelen genomen om ze te doen uitroeijen. AKADEMIE-NIEVWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den IS1!™ Novemberde Heer A. Hanedoesvan Workum in de Beg ten na de verdediging zijner Dissertatie: de AI. Tullii Ciceronis pro Q. Roscio Comoedo Oratione. GRONINGSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 9den November is aan dc Hoogeschool bevorderd tot Doctor in de beide Regten, de Heer J. P. Willinge, van Emmen na verdediging zijner Quaes- tiones Juris Inaugurales. Z. M. heeft goedgekeurd de uitgebragte beroepingen van Predikantendoor de Kerkeraden der Gemeenten hierna genoemd, als: 1». Van de Hervormde Gemeente van 's Gravenhageonder dc classis van dien naamop Petrus JasTheol. Doctor en Predikant te 's Hertogenbosch. 2°. Van de Hervormde Gemceute van Utrecht, onder de classis van dien naamop W. StormPredikant te Delft.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3