LEYDSCHE COURANT. 1844. MAANDAG, N°. 58. V 11 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. f j; f f f J)e Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nonuner worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. TEYDEN9 November. Voor de weduwe is nog ontvangen van B 2. Eene vriendelijke en kundige hand deelt ons bet volgende mede: Het Handelsblad van den 8stcn dezer meldt, uit Erussel van den Gllen, dat aldaar bij een' handelaar in oudheden zijn ontdekt één en twintig koperen platen voorstellende eene galerij van portretten der Prinsen van Nassau. Dit berigt bevat voorts verscheidene onnaauwkeurigbeden. De verzameling begint met Prins Willem I en eindigt met Prins AVillem V: ze stellen dus eigenlijk niet de Prinsen of Vorsten van Nassau, maar de Prinsen van Oranje-Nassau voor. Daarbij zijn ook niet alleen het meerderdeelmaar alle derzklver ge malinnen uitgezonderd de eerste en derde gemalin van den grondlegger der Nederlandsche vrijheid. Zij zijn gevolgd naar schilderijen niet van Blierevelt alleen, maar ook van Moro, Hontho.rst, Wijssing, Netscher, Quiler, Acca- ma, Sanders, Pothoven, Misard en Haag; en gegraveerd niet door Iloubraken en Tansémaar door den eerstgcmelde en Tanjé. De jaartallen er op voorkomende loopen niet van 1749 tot 1795, maar van 1748 tot 1757. Wat voorts betreft de opmerking, dat deze Graveurs uit de school van Brunswijk waren, dit heeft geen zin. Beide genoemde kun stenaars vormden in die dagen hunne eigene school, welke tot tegen het eind dier eeuw, zoolang Iloubraken leefde (1698 tot 1780) beeft voortgeduurd. Het is niet boven, maar onder elk portret dat zich eene episode uit het leven ties afgcbeelden of eene allegorie op hen betrekkelijk, bevindt. Het formaat is folio. Deze portretten zijn overigens bij ons te lande geenc zoo groote zeld zaamheid: de bekende afdrukken zijn allen nog schoon. Het komt ons dus niet vreemd voor dat het berigt uit Brussel ten slotte meldt, dat de gravure van de grootst mogelijke schoonheid is, en de platen weinig geleden hebben. Het was tot het eind der 18(,e eeuw toe, de eenigc volledige reeks der por tretten van de hoofdpersonen van dit hoogst aanzienlijk geslacht. Iloubraken ocene zonen nalatende, die de kunst bleven uitoefenen, zullen de platen na zijn dood (Tanjé was reeds 1761 overleden) zijn verkocht geworden. Bij Z>'. BIS. besluit van den li"1™ October, n°. 17, is bekrachtigd een door de Al^emeene Hervormde Synode gearresteerd reglement op het hulppredi kerschap in de Nederlandsche Hervormde Kerk. Volgens dat besluitzullen de hulppredikers zijn vaste of tijdelijke. De cerstgemelde kunnen worden aan gesteld in groote gemeenten wier verzoek om vermeerdering van het getal Predikanten nog niet is ingewilligdzoo mede voor nieuwe standplaatsen waaraan nog geen vast predikants-tractement kan worden verzekerd. De tijde lijke hulppredikers zullen worden genomen voor Predikanten die, het zij door ongenecselijke ongesteldheidof ook door ouderdom ongeschikt zijn en in vacante gemeenten, voor welker belangen het openblijven der leeraarsplaats, gedurende het jaar van gratie, of bij ontstaan verschil over de beroeping, bijzonder nadeelig zou kunnen werken, of waar anders een Predikant, door buitengewone omstandigheden in de waarneming van zijne dienst verhinderd is, zonder dat de gemeente vacant is verklaard;- zullende, in die gevallen, de gewone dienst der ringpredikanten worden aangevuld of vervangen door die der hulppredikers. Eindelijk zullen de tijdelijke hulppredikers kunnen wor den gebruikt in bezwaarlijke combinatiën en in uitgestrekte dorpsgemeenten. Bij besluit van Z. M. van den 6110" November 11. zal er eene som van tien millioen gulden 4 pCts. inschrijvingen, bij inschrijving worden geplaatst, om te worden verwisseld tegen gelijk kapitaal nationale schuldrentende vijf ten honderd. De inschrijving zal zijn opengesteld ten kantore van den Agent van bet Mi nisterie van Finantiën te Amsterdam, op Vrijdag den 29slen November 1844, van des voormiddags tien tot des namiddags drie ure. De prijs der kapitalen nationale schuld rentende vier ten honderd, met ingang van renten van den jstcn October 1844, ten gevolge van de voormelde deelneming uit te geven, wordt bepaald op zeven en negentig en een vierde ten honderd en wordt mitsdien voor elke te verwisselen 1Ü0 aan de deelnemers betaald 2.75 in geld, zonder vergoeding van eenig verschil in rente sedert den lslcn October 1844. Naar men verneemt beeft Z. BI., hij besluit van den 28ste October 11., gesupprimeerd de functiën van Secretaris bij het parket van den Procureur- Generaal bij den Iloogen Raad der Nederlanden welke betrekking was komen te vaceren door het overlijden van den Heer A. Niemeyer. 's GRAVENHAGE8 November. Z. BI. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw den Kapitein bij de artillerie in Oost-Indië, K. C. Ewijk. Z. BI. beeft bepaald, dat de Koloniale Raad der Nederlandsche BVest- Indisehe Koloniën tot wederopzeggens toe zal zijn zaamgesteld uit: den Inspec teur van Nijverheid en Koloniën, den Procureur-Generaal, den Administrateur van Finantiënden Commanderenden Officier van het garnizoen en den Gou- vernements-Secretaris. Blen zegt, dat Z. BI. de Koning het buis, bewoond door den Heer Nol- thenius van Elsliroek, gelegen in het Noordeinde alhier, in de onmiddelijkc nabijheid van's Konings paleis, voor eene vrij aanzienlijke som zou hebben aangekocht. Blen brengt dezen aankoop in verband met de bereids in werking zijnde of nog verder te beramen plannen van vergrooting en verfraaijing van II. D. paleis, waardoor aan zoo menig huishouden werk en brood verschaft is, nog wordt en waarschijnlijk nog voor een geruimen tijd dc gelegenheid daartoe zal aangeboden worden. Gisteren nacht is alhier plotseling overleden de Heer BIr. C. E. van Doe veren, Ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw en Lid van den Stede lijken Raad, vroeger Burgemeester dezer Residentie; een man, die in onder scheiden betrekkingen nuttig werkzaam was en algemeen geacht en bemind werd. Blen verneemt dat de centrale afdeeling van de 'I'weede Kamer morgen ten half drie ure wederom over liet vraagstuk van het Adres vergaderen zal, zoodat zij niet voor Blaandag aanstaande haar rapport deswege zal kunnen uitbrengen. Blen verzekert dat sommige Leden zouden gestemd zijn, om de zaak als afgedaan te beschouwen, en alzoo dit jaar in het geheel geen Adres aan te bicden terwijl anderen van gevoelen zouden zijn dat de Tweede Ka mer alleen haar Adres aan den Koning zou doen aanbieden. Blorgen zullen ook de afdeelingcn der Kamer bijeenkomen ter beraadslaging over de ontwerpen van wet, ten aanzien van het eerste boek van het 'Wet boek van Strafregtalsmede over de antwoorden der Regeringten aanzien van onderscheidene voordragtenzullende de centrale afdeeling vergaderen over het ontwerp betrekkelijk de aflossing van 3) pCts. schuld. Blen verhaalt alhier, dat de drie leden der Eerste Kamer"die vóór het adres van antwoord op de Troonrede gestemd hebben, waren: dc Graaf Schim- melpenninck, de Baron Iluyssen van Kattendyke en BI1', van Nes. Bij den Boekhandelaar P. II. Noordendorp alhier is uitgekomenAas- wak l von Predigten der Beriihmtesten Hbll'dndischen Kanzelrednerher- ausgegeben von Dr. E. G. Lagemans. (Bloemlezing uit Leerredenen der beroemdste Hollandsehe Kanselredenaars.) Ieder die weet, hoezeer de Neder landsche Taal- en Letterkunde in Duitschland veracht en verwaarloosd is, zal het denkbeeld van den Heer Lagemans toejuichen, om aan onze buren de meesterstukken van gewijde welsprekendheid te leeren kennenwelke zich in die verzameling bevinden. Volgens het oordeel van bevoegde regtersvcr- eenigt de vertaling twee wczentlijkc vereisebten in zich daar zij zich onder scheidt door de naauwgezetste getrouwheid en tegelijk door de sierlijkste ge makkelijkheid. De lezer vindt er de denkbeelden van de oorspronkelijke op stellers in al hunne zuiverheid en schoonheid van stijl in weder. Zulke po gingen om in den vreemde, de werken van onze uitstekende schrijvers en rede naars de hoogachting te verzekeren, die men hun verschuldigd is, verdienen bij allen welke belang stellen in den bloei onzer letterkundedie erkente lijkheid en aanmoediging, welke naar onze verwachting den Heer Lagemans niet zullen ontgaan. Aan eene Buitengewone Javasche Courant van Blaandag den 5 Ben Au gustus ontleencn wij de volgende Publicatie: «Nademaal op lieden alhier van den Resident van Soerabaya is ontvangen, het treurig berigt, dat Z. Exc. BP. Pietcr Blerkus, Commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw Ridder van het Legioen van Eer van Frankrijk, Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, Opperbevelheb ber van Z. BI. land- en zeemagtbeoosten de Kaap de Goede Hoopaan de gevolgen der ziekte waaraan bij sedert lang lijdende was, in den ochtend van den 2{|en dezer, aldaar in het residentiehuis te Simpang, is overleden en dien ten gevolge krachtens art. 3 van bet reglement op het beleid der Regering in Nederlandsch Indië, [Staatsblad1836, n°. 48) de tijdelijke waarneming van deszelfs functiën, op ons, als Vice-President van den Raad van Neder landsch Indië is overgegaan en door ons, na aflegging van den voorgeschic-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1