lioentan welke sommen, die doorgaan lot verbetering des lands zijn aan gewend, ruim 17 millioen voor rente en aflossing, ruim 121 millioen aan Turkye, en nog aan verdere uitgaven zooveel is uitbetaald, dat Griekenland voor zich zelf nog geen balt' millioen heeft overgehouden. Hen zou dus on billijk zijn, met Griekenland de zedelijke verantwoordelijkheid van den wan kelenden staat zijner finantiën te laten dragen. Men moet zich integendeel verwonderen hoe het nog staande is geblevenen het is de pligt der mo gendheden die het voorheen hebben geholpen in de vestiging zijner uitwen dige onafhankelijkheid, het nu ook thans te helpen in de ontwikkeling zijner inwendige hulpbronnen. SPANJE. MADRID, 28 October. Het ontwerp van wet, waarbij de Regering wordt gcmagtigd, om alles wat betrekking heeft op de burgerlijke administratie des Rijksbij ordonnantie te regelen, is door den Senaat met eene meerderheid van 76 tegen 5 stemmen goedgekeurd. De Ministers zijn door de Cortes geïnterpelleerd geworden, om ophelde ringen te gevenomtrent het al of niet bestaan van komplottende Gene raal Narvaez heeft geantwoorddat zoowel de aanhangers van den gewezen Regent Espartero, als die van den Pretendent Don Carlos bleven woelen, doch dat het Gouvernement het oog op hen gevestigd hield en zij niet in hunne ontwerpen zouden slagen. j De beraadslaging over het antwoord op de troonrede is weinig beteekenend geweest, maar de verregaande onevenredigheid der partijen maakt de leden der vergadering en de aanschouwers op de tribunen onverschillig. De oppo sitie die 50 leden telde, is reeds tot 30 verminderd, en in de 18 dagen dat de kamer vergaderd is, telt men reeds belangrijke bekceringcn; als dat zoo voortgaat, zal 'tgevecht eindigen bij gebrek van strijders. De poging van moord op den Generaal Navaez had het sein moeten zijn van eenen gruwelijken opstandwiens takken door het gansche land verspreid waren doch met welke gelukkig de regering bekend was. De afspraak was dat de Generaals Narvaezde Meer en Breton te gelijk te Madridte Barcelona en te Saragossa moesten vallen. De gevangenneming van Amettlerde ontdekking der zamenzwering te Valladoliden andere redenen die men weldra ontdekken zal, dwongen de za- menzweerders om den moord van den Generaal Narvaez te verhaasten geluk kig zijn zij door een' medepligtige verraden en heeft men in een huis 700 ge weren gevonden. Wij betreuren het, dat ook de Generaal Prim onder degenen 1 is, die in verzekerde bewaring zijn gebragt. Zoo men wil wetenzou de Minister Martinez de la Rosa bij Koning Lodewijk Philips eene laatste poging aangewend hebbenom een huwelijk tot stand te brengen tussehen de Koningin en 'sKonings jongsten zoon, den Hertog van Montpensier, tevens daarbij bewerende, dat hetzelve noch eene successie-oorlog, noch andere staatkundige moeijelijkheden ten gevolge zou hebben. Het aanzoek is in naam der Spaansche Regering gedaan, welke het bepaalde antwoord van de Fransche zou afwachtenvóór eenen ofliciëlen stap te doen. Het smaldeel onder bevel van Prins Hendrik der Nederlanden is den 18<lcn October van Napels te Gibraltar aangekomen. ITALIË. De Sardinische Regering houdt zich weder bezig met de daarstelling v.an eene nieuwe reeks ijzeren spoorwegen, welke Genua, Turin, Milaan en Cham- bery zullen verbindenmet eenen zijtak naar Genève. VENETIE, 19 October. II. K. H. Prinses Albert van Pruissen is na 5 dagen alhier vertoefd te heb ben over Verona naar hare scboone Villa-Sommariva aan het Como-mécr vertrokken. Deze villa door haar dezen zomer voor 400,000 aangekocht, is eene der heerlijkste van alle aan genoemd meer gelegen landgoederen en on derscheidt zich vooral door prachtige kunstgewrochten van Thorwaldsenwaar voor de vorige eigenaar alleen eene som had betaalddie nagenoeg met den gemelden koopprijs gelijk stond. De Prinses zal op dat landgoed geruimen tijd vertoeven en in den aanstaanden zomer wederom de baden der Middel- landsche zee gebruikenwelke reeds zoo voordeelig op hare gezondheid hebben gewerkt. PRUISSEN. BERI.IJN, 3 November. Den 23sten October zijn voor een bedrag van 14,442,979 thl. aan afge loste lands-obligaliën verbrand; het geheel bedrag sedert het einde van 1842 van verbrande obligation beloopt thans 70,671,282 thl. De Akensche Courant wil weten, dat de beroemde Noorweegsche hard- looper, Mensen Ernst, wiens dood aan de Nijlbronnen voorleden jaar gemeld iswerkelijk nog in leven zou zijnen laatstelijk in Oost-Indië was aange komen. Hij had den weg van Konstantinopcl naar Calcutta in 15 dagen afgelegd. De Dusseldorfer-Stoomscheepvaart-actiën zijn aanmerkelijk gedaald bij eene openbare veiling welke dezer dagen te Maintz plaats hadkonden zij naauwelijks 50 pCt. opbrengen. Volgens den Vriend der Godsdienstzon de Protestantschc Synode van de Rhijnprovincie onder anderen de volgende besluiten genomen hebben: Ten aanzien van de gemengde huwelijkendat de kinderen tot de Protes tantschc kerk moeten hehooren, en door alle middelen, welke met regt en waarheid bestaanbaar zijner bij moeten gehouden worden. De scholen, waar zoowel Protestantsehe als Roomsche kinderen onderwijs ontvangenmoeten terstond opgeheven wordenomdat den Roomsche eiken dag proselyten onder de kinderen der Protestanten makenen daartoe de ergerlijkste middelen worden aangewend. Aan den Koning zal een verzoek schrift worden geteekendomin zijne betrekking als beschermer der Pro testantsehe kerk, die grieven te herstellen. De Roomschen zullen niet als peters bij den doop van Protestantsehe kin deren kannen staanmaar slechts als getuigen. Eindelijk drukt de Synode de hoop uit, dat ten aanzien van den omgang van Protestanten en Katholijkenleeraars en leeken, alles vermeden worde, wat de eendragt zou kunnen storen en den voortgang der vereeniging dwarsboomen. In overeenkomst met dien wensch is de Synodale brief aan de Protestantsehe gemeenten der Rhijnprovincie gerigt. ENGELAND. LONDEN5 November. H. M. de Koningin zal in het park van Windsor twee scholen doen oprigten voor de kinderen der bedienden van het kasteel en der bosch- en parkwerkers. De kosten, welke 1,500 beloopen, zullen door de Koningin en Prins Albert gedragen worden. Door de Bank zijn reeds 22 banknoten, elk van 100 së, als valsch erkend. Een zekere thans voortvlugtige Lindor, Hollander van geboorte, wordt als de voornaamste verspreider derzelve verdacht. Men zal op de sterrenwacht te Greenwich een nienw groot gehouw op rigten waarin een werktuig zal geplaatst worden dat naar een geheel nieuw stelsel gebouwd is, enkel om naauwkeuriger waarnemingen omtrent de maan te doen. Er zullen daar voortdurend, voor zoo ver de toestand des damp- krings het zal toelaten, waarnemingen gedaan worden, om den wachter onzer aarde nader te leeren kennen. Het Engelsche Staatsbestuur heeft daar voor de middelen toegestaan. FRANKRIJK. PARIJS, 5 November. Het gerucht, dat de Regering het bedrag der leening in plaats van op 300,000,000slechts op 150,000,000 fr. had vastgesteldheeft gunstig op den prijs der fondsen gewerkt. Er is thans veel spraak van een plan, om al de brandassuratiën van onroerende goederen in handen der Regering te doen overgaantegen eene verhooging van een centime boven de tot dusverre betaalde premiën. De langdurige oneenigheid, welke er tussehen den Voorzitter der balie, Segnier en de orde der Advokatcn te Parijs bestaan heeft, is eindelijk bijge legd en de Advokaten hebbenna van de achting van het Hof verzekerd te zijnden gewonen eed afgelegd. De geestelijkheid te Parijs heeft het voorbeeld van die te Brussel en Berlijn nagevolgd en het werk hoofdzakelijk tegen de Jesuitcn gerigt: de Jood- scbe Wandelaaraan hare leeken verboden te lezen. Aan de kerk van SL Eustache is dat verbod aangeplakt, en in de predikatiën worden de moeders aengemaand de lezing van dat werk aan hare kinderen ten strengste te ver bieden. Volgens eene opgaaf van onderscheiden dagbladen, welke het getal en de hoegrootheid der vaste eigendommen aanwijzen, die de Jesuiten thans in Frankrijk bezitten en op ruim 2 millioen fr. geschat worden, wordt de waarde derzelve, ten aanzien van Rennes gebragt op 20,000 fr.doch dit is niet|20,000 fr.maar 200,000 fr.sedert de nieuwste aankoop van het kasteel Belle-Vueen den opbouw van eene kapeldie alleen bijna 30,000 fr. ge kost beeft. Het zou onmogelijk zijn om het bezit ten bedrage van 200,000 aan vaste goederen te Rennes alleen, te loochenen. Er zijn thans in Frankrijk 70,000 werklieden met het aanleggen van spoorwegen bezig. TROIJES, 2 November. De werklieden die aan de grondslagen van de L. V. kapel werktenhebben op ongeveer een el diepte twee graftomben gevondende een van zekeren Graaf Hendrik in 1180 bij zijn' terugtogt van 't Heilige I.and overledende andere van GraafThibault III, die in 1200 stierf op 'toogenblik dat hij derwaarts ten strijde zou gaan. Die twee tomben waren bij het afbreken van een ander kerkgebouw in de gewelven van bovengenoemde kapel geplaatst, deze ont'ek- king heeft dus niets bijzonders, maar onder de laatste tombe hebben de werk lieden een steenen doodkist gevonden, die mm zegt dat Hervéus den zestig ten Bisschop van Troijes zou bevattenwelke van 1206 tot 1223 alhier Bisschop was. Men heeft er verscheidene voorwerpen van kunstwaarde in gevonden onder anderen nog ovcrblijsclen van het zijden gewaaden borduurwerk een zegenende band voorstellende, met deze zeer leesbare woorden In nomine Pu tris et Filii et Spiritus Sanctien een lam bij het kruis met het opschrift agnus Dei. Bovendien heeft men nog een zilveren vergulden geëmailleerd kruis gevonden op een dennenhouten steel een weinig langer dan een gewone rotting, dit zinnebeeldig kruis is zamengesteld uit een keurig bewerkte slang en een leeuw en nog eenige kleinere voorwerpen. STABS BERIGT. In de maand October 1844, zijn binnen de Stad Leyden overleden 63 per sonen; als: 12 Mannen, 14 Vrouwen, 19 Zooni en 18 Dochters; levenloos aangegeven 7. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 122 kindéren, als: 58 Zoons en 64 Dochterswaarbij óén paar tweelingen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3