LEYDSCHE COURANT 1844. WOENSDAG IN*. 56. 6 NOVEMBER. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driewaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsclie Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. g.1 - LEYDEN, 5 November. Heden is alhier in eene plegtige zitting van de Arrondissements-Reglbank de Ed. Achtbare Heer Mr. J. FPringle als lid dier Regtbank geïnstalleerd. Andermaal heeft de Arrondissemcnts-Regtbank te dezer slede tegen eenen Landman en Veehouder, uit dezen omtrek, der lstcn dezer een veroordeelend vonnis moeten uitspreken, als schuldig bevonden aan verzuim van aangifte aan het hoofd des Tlaatsehjken Restuursdat een stuk rundveewaarvan hij houder was, verdacht was van door de besmettelijke longziekte te zijn aange daan. Mogten toch de telkens medegedeelde voorbeelden de veehouders indach tig maken op de bestaande verordeningen endaargelaten dat hun eigen be lang bet medebrengtook om den wille van de door den Vaderlandschen veestapel zoo belangrijke zaak met de Regering medewerken tot doelmatige afwering van anderzins steeds toenemende rampen. De lste spoortrein, die gisteren morgen ten 84 ure van 'sGravenhage is vertrokken, is eerst na 1 ure te Haarlem aangekomen. Aan de machine was iets gebroken waardoor de trein ter hoogte van Postbrug is blijven stil staan. Doordien het sein om eene hu'p-loeoinotiefuithoofde van den mist, niet gezien werd, beeft men daartoe een courier naar 'sGravenhage moeten afzenden. In de maand October zijn op den Hollandschen spoorweg vervoerd 50,054 personen, onder welke 8,230 van hier, 11,313 van 'sGravenhage, 10,700 van Haarlem, 10,306 van Amsterdamde overigen onderweg ingeno men; hetgeen het getal reizigers voor de verloopene 10 maanden van dit jaar brengt op 515,956. Ontvangen was 43,353.85 j totale ontvangst van de 10 maanden 516,521.54J. 'SGRAVENHAGE, 4 November. Z. M. de Koning heeft zich Zaturdag ten 12 ure met eenen bijzonderen spoortrein naar Amsterdam begevenom de tentoonstelling van schilderijen te beschouwen en is in den namiddag hier wederom teruggekeerd. 2. UI. heeft de schilders N Pieneman en J. A. Kruseman Jzn. benoemd tot Ridders der orde van den Nederlandsehen Leeuw. De Minister van Finanliën heeft bekend gemaaktdat den 2den dezer de uitloting heeft plaats gehad van de tweede en derde reeks van de nationale schuld rentende 5 pCt., om tegen 4 pCt. schuldbrieven te worden verwisseld, en dat bij de tweede reeks uitgetrokken zijn de inschrijvingen op het Groot boek bekend onder de letLers: V. II., te zarnen tot een kapitaal van ƒ25,000,100, en van de derde reeks onder de letters: N. I. C. R. L. Q. O. en S. gedeeltelijk te zamen tot een bedrag van ƒ0,000,900. Van Maandag den 4de" tot Donderdag den 28steu dezer, zou ten kantore van den Agent van liet Ministerie te Amsterdam gevaceerd worden tot het aannemen der verkla ringen van de eigenaars der uitgeloten kapitalen, welke geene inschrijvingen op het grootboek van 4 pCt. verlangen. De houders der uilgelooten kapitalen kunnen bij speciale vergunning van Z. M. de aflossing dadelijk en dus vóór den 2den Decembervroeger daartoe vastgesteld vorderen. jn ge zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ontvangen eene Koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet, tot verbetering van den accijns op het zout. Dit ontwerp, vergezeld van eene memorie van toelichtingwordt naar de afdeelingen verzonden. Zijn ingekomen twee stukken van de Eerste Kamer. Bij het eerste wordt kennis gegevendat zij geene genoegzame redenen heeft gevondenom zich met het Haar door de Tweede Kamer toegezonden ontwerp-adresin antwoord op de Troonredete vereenigen. Het tweede is een extract uit de notulen van de zitting der Eerste Kamerwaarin dat besluit is genomen. Dit stuk is van den volgenden inhoud Extract uit de notulen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van Zaturdag den 2 November 1844. »De Eerste Kamer der Staten-Generaaloverwegende dat bet in dit bijzon der geval nuttig zoude kunnen zijn, dat de Tweede Kamer bekend werd ge maakt met de redenen der afstemming jop heden van het ontwerp van adres aan den Koning, heeft besloten: Haren Voorzitter te magtigen en te verzoekenaan den Voorzitter der Tweede Kamer, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, door extract uit de notulenkennis te doen dragendat de Eerste Kamer zich met het ontwerp van adres geheel zoude hebben kunnen vereenigenzoo niet in hetzelve de wensch ware uitgedrukt eener tijdige herziening en verbetering onzer grond wettige instellingen, overmits, zonder te treden in het onderzoek omtrent het wenschelijke dezer herziening en verbetering in bet algemeende Eerste Ka mer in art. 227 der Grondwet het stellig voorschrift vindtdat de noodzake lijkheid eener verandering of bijvoeging in dezelve bij eene wet moet worden verklaard, en de verandering of bijvoeging duidelijk aangewezen en uitge drukt, en deze Kamer geenszins bet initiatief van zoodanige wet hehhende, dan ook het eventueel voorstel daarvan behoort af te wachten en niet door hare instemming met den te dien opzigte in het ontwerp van adres uitgedruk- ten wensch haar nader onderzoek dienaangaande mag vooruitloopen." Na voorlezing van die stukken stelt de President voor, dezelve voor kennis geving aan te nemen, of ze aan de afdeelingen te verzenden, ten einde aldaar kan worden overwogen, of er mogelijkheid bestaat, oin aan de bezwaren van de Eerste Kamer te gemoet te komen? De Heer Luzac meent, dat de quaestie niet aldus moet gesteld worden, omdat daardoor de beslissing der vraag, die zich voordoet, gepraejudiciëcrd zou worden. Hij vei langt, dat er eenvoudig in omvrage gebragt. zal worden, of de stukken aan de afdeelingen zullen worden verzonden, zonder meer. De Voorzitter vindt daarin geene zwarigheid. De Heer Verwey-Mejan merkt op, dat het hier geldt eene zaak van moege lijken en teederen aard; en dat het voorzigtig is, dat er te dien aanzien da delijk geen besluit worde genomen, maar men de behandeling dezer zaak tot een volgenden dag uitstelle. Dezelve is van te groot belang, om op de bloote lezing der stukken eenig besluit te nemen. De Ileer Bruce dringt mede aan op de bloote verzending der stukken aan de afdeelingen. Er moet met geene overhaasting ecnig besluit worden ge nomen. Door de eenvoudige verzending aan de afdeelingen, blijft de"zaak in haar geheel. De Heeren van Rechteren en Luybcn verlangen, gelijk de Heer Luzac, eene bloote verzending naar de afdeelingen. Na nog eene korte woordenwisseling is men ter stemming overgegaan. Het eerste voorstel, om de stukken bloot voor kennisgeving aan te nemen, wordt verworpenmet eene meerderheid van 43 tegen 3 stemmen. Voor hebben gestemd de Heeren: Kniphorst, Hooft en van Akerlaken. Het tweede voorstelom de stukken te vei-zendcn aan de afdeelingen wordt aangenomenmet eene meerderheid van 44 tegen 2 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Kniphorst en Verwey-Mejan. Op voorstel van den Heer Luzac, wordt tevens besloten de stukken te doen drukken en ronddeel en. Is ontvangen eene missive van den Heer Strens, die hoezeer zeer veel waaide hechtende aan de onderscheiding, hem door den Hoogen Raad betoond, ech ter verzoekt, bij de te doene keuze van kandidaten voor het Lidmaatschap van den Hoogen Raad, buiten aanmerking te blijven. Aangenomen voor ken nisgeving. Een aantal ingekomen verzoekschriftenwordt aan de daartoe bestemde Commissie verzonden. Zij hebben meerendeels betrekking tot het aanhangige Tarief van Regten op den in-, uit- en doorvoer. De Voorzitter geeft kennisdat door de afdeelingen tot Rapporteurs geko zen zijn 1». Voor de voordragten van wet, nopens de aflossing van de 3* pCts, Schuld en de Handel-Maatschappijdc Heeren: Brouwer, Cost Jordons, Bruce, de Monchy, en Gevers. 2°. Voor het ontwerp houdende bet Tarief van salarissen der Hypotheek bewaarders, enz., de Heeren: de ManCost Jordens, Bruce, Modderman en Gevers. 3". Voor dat, betrekkelijk den accijns op het geslagt, de Heeren: van Ileloma, van Panhuys Bruce, Star Busmann en Verwey-Mejan. 4°. Voor dat, wegens de accijns op de Zeep, de Heeren: Menso, van Pan huys, Bruce, de Monchy en Faber van Rieinsdyk. Daarna wordt de Vergadering gescheiden tot morgen middag ten 2 ure.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1