Bü I TEN L ANDSCHE BERIGTEJN. EfiïPTE. ALEXANDRIE, 6 October. De voorslao- der Engelschen omtrent een' doortogt naar Indië is door Mehe- med-Ali afgeslagen met de boodschapdat bij daar zelf wel voor zou zorgen tegen een vast tarief, doch dat bet den Engelscben zou vrij staan zich van hunne eigene geleiders te bedienen. De laatste stoomboot van Syradie den 3'len alhier is aangekomenbragt den Prins Waldemar van I'ruissen aan. Hij heeft zich van alle feestelijkheden verschoonden reisde gisteren naar Kaïro. Het is onzeker of de Prins wel met den eersten stoomboot naar Calcutta zal kunnen gaan daar er voor den verwacht wordenden boot van Southampton reeds 130 reizigers zijn ingeschre ven en waarschijnlijk alle plaatsen zullen bezet zijn. Onlangs is een Bremer schip van Suez naar Dschedda onder zeil gegaan, en zal van daar waarschijnlijk naar Masana stevenen, om te onderzoeken of er van dien kant geen handel met Abyssinië te drijven is. 85 OACIASÜI.IE. PRESBURG23 October. In de noordelijke streken van Karpath en alzoo in het eigenlijke land der Slowaken breiden de matigheidsverecnigingen zich meer en meer uit. Geeste lijken en schoolonderwijzers wedijveren gemeenschappelijk om het volk omtrent de vreeselijke brandewijnpest in te lichten. Honderde landlieden stroomen naar de kerken en leggen vrijwillig de gelofte af, niet alleen om zich van sterken drank te onthouden, maar ook in hunnen kring zoo veel mogelijk dit denk beeld te verspreiden. De goede en volhardende aard van dit volk is het best uit den bijna godsdienstigen zin te erkennen waarmede zulke voornemens wor pen opgevat en ten uitvoer gebragt. SPAI a?E. MADRID, 25 October. Het adres van antwoord op de Troonrede door den Senaat is bijna met eenparige stemmen aangenomen. Het verklaart zich duidelijker dan de Troon rede ten opzigte van den toestand der Geestelijkheid en zegt, dat die eene wettelijke voorziening vordert. Voor bet overige zijn alle uitdrukkingen in dat adres gematigdhetgeen men verwacht dat een goed uitwerksel zal heb ben op de beraadslagingen der Afgevaardigden. Vele van deze laatsten, vroeger ten-en eene herziening gestemdhebben zich bij de ministeriële partij gevoegd. Bij gelegenheid van de beraadslagingen van bet adres van antwoord op de Troonrede in den Senaat heeft de Minister van Buiten landsche Zaken Mar tinez de Rosa verklaard, dat noch Don Carlos, noch iemand der zijnen immer in het paleis der Koningin zou komen. Door deze opentlijke verklaring ver vallen alle geruchtendie in den laatsten tijd wederom verspreid zijn omtrent een huwelijk der Koningin met den oudsten zoon van Don Carlos. ITALIË. ROME15 October. De geestelijke Curie had de noodzakelijkheid ingezien om de talrijke en mild begiftigde stichtingen alhier tot vorming en opvoeding van het vrouwelijk geslacht te hervormen en in plaats van de leiding daarvan verder aan Ita- liaansche nonnen op te dragende barmhartige zusters van Fransclie afkomst aan te stellen. Bij vele stichtingen vond dit hardnekkigen tegenstand, doch bij geene meer dan bij die van de kwcekelingen van het vondelinghuis San Spirito in Sassiaruim 500 in getal. Want toen eenige Kardinalen de Franschen nonnen in bet conservatorium wilden voeren, en de meisjes tot gehoorzaamheid aanmaanden, hieven zij een geweldig geschreeuw aan, joegen de Fransche nonnen en de Kardinalen uit de zaal en takelden de bedienden welke ter verdediging waren toegeschoten, zoodanig toe, dat hunne klcederen aan flarden hingen; eene militaire wacht moest de orde herstellen, en de bestuurders hebben van het plan van hervorming moeten afzien. EST» EL, AM©. LOKDEN, 25 October. Heden beeft de inwijding der nieuwe beurs plaats gehad. Des ochtends zeer vroeg, was, in weerwil van eene vrij dikke mist, ten minste de helft der bevolking op de been iedereen haastte zich plaats te nemen op den weg waar de Koninklijke stoet moest langs trekken. Ten tien ure waren al de straten van het paleis van Sb James tot aan de Koninklijke Beurs, over eene uitgestrektheid van ruim twee mijlen opgepropt en de ambtenaren der po- licie, welke met 7 a 800 constables waren vermeerderd, hadden veel moeite om het midden der straat vrij te houden. Aan de huizen was geen venster, waaraan niet 10 tot 20 aanschouwers op rijen achter elkander gezeten waren; de fraaije magazijnen van Ludgate- hill waren ook in balcons veranderd met verscheiden rijen zitplaatsenzoo ook de houten galerijen rondom Sb Paul en de andere, die op den weg, langs welken de optogt gingopgerigt waren en overal vlaggen en wimpels wap perende in de lucht. De koninklijke optogt, tegen elf uur van Buckingham vertrokkenkwam een weinig voor twaalf ure te Temple Bar aan. Daar stond de Lord Mayor met de leden der corporatie en de officieren van de city, de Koningin aan de binnenzijde op te wachten. Eenige oogenblikken voor de aankomst der Koniugin waren de poorten gesloten geworden. Een der herau ten verzocht dat de Koningin van Engeland in hare trouwe city van Londen mogt worden toegelaten. Oogenblikkelijk gaf de Lord Mayor bevel dat men de poorten zoude openen. Toen het koninklijk rijtuig door dezelve gereden was, naderde de Lord Mayor bet portier een bood aan de Koningin en aan Prins Albert bet zwaard en de sleutels der city op een fluweelen kussen aan de Koningin gaf hem dezelve terug, zeggende dat zij beter in zijne handen bewaard waren dan in de hare. Daarna begaf zich de stoet naar het beursgebouw. Even twaalf ure deed de Koningin hare intrede in de beurs na de voor naamste zalen te hebben doorgeloopen voorafgegaan door den Lord Mayor die nog steeds bet zwaard der city droeg, en gevolgd door de officieren en de dames van haar huis, stond Hare Maj. stil in de zaal van Lloyd, die tot troon zaal was ingerigt en het schitterendst tooneel opleverde, zoo door den rijkdom der versierselen, als door de verscheidenheid der costumen van de omstanders. Daar ontving II. M. het adres van de corporatie der city en werd vervolgens naar de banketzaal geleid waar een kostbaar dejeuner gereed was. Na het dejeuner deden de leden van het Comité Graham de ronde door de zaal en deelden aan de aanwezigen eenen gedenkpenning op de inwijding van het nieuwe Beursgebouw uit. Op de eene zijde ziet men het portret der Koningin, met het opschrift: Royal Exchange, geopend door II. M. de K. V. den 28 October 1844", en op de keerzijde, de wapenen der city, van het gilde der kramers, en van Sir T. Graham, met het opschrift: «Eerste steen gelegd door Z. K. II. Prins Albert, den 17 .Januarij 1842". Om twee ure kondigde eene fanfare bet einde van bet banket aan. De Lord Mayor bragt een toast aan de Koningin en vervolgens aan Prins Albert en de Koninklijke familie. Prins Albert beantwoordde dien door een toast op het welvaren der city. Ten half twee ure verliet de Koninginleunende op den arm van Prins Albert en voorafgegaan door den Lord Mayor en de Ministers, de banketzaal. De stoet begaf zich naar de zaal der kooplieden. De herauten hebben thans de begeerte der Koningin hekend gemaakt, dat het nieuwe gebouw voortaan den naam zou dragen van Royal Exchange. H. M. en Z. K. II. hebben zich vervolgens verwijderd. De Koningin en de Prins hebben zich in eene nieuwe, met twee paarden bespannen koets naar het station van den ijzeren spoorweg begeven, van waar zij naar Windsor zijn vertrokken. Bij bun vertrek, even als bij hunne komst, werden II. M. en Z. K. H. met het levendigste gejuich en de meeste geestdrift begroet. Het schoonste weder begunstigde het feest; de mist was tegen elf ure opgetrokken. Des avonds waren verscheiden huizen iri het Strand, Sleet Street, Lutgate-bill en Cheap- side verlichten eene tallooze menigte doorkruiste de straten. Men heeft niet vernomen, dat er eenig ongeluk gebeurd is. Alhier is dezer dagen het ergerlijk schouwspel vertoond, dat twee vrou wen in de wijk van S'. Gillis, die twist hadden gekregen, na zich tot aan het midden ontbloot te hebbeneen bokspartij hielden. Zij moeten zich ove rigens dapper geweerd hebben en misschien zou een barer w eldra onder de baar toegebragte stompen bezweken zijnzoo niet de policie-dienaars er tussehrn beide waren gekomen de vechtende gescheiden en met zich gevoerd hadden hoewel dit laatste ten aanzien van eene der vechtende, Payne genaamd, met veel moeite gepaard ging, daar zij zich als eene razende met stompen, schop pen en bijten bleef verweren, zoodat er 8 policie-dienaren zijn noolig geweest, om haar weg te slepen. Deze is tot eene maand, haar tegenpartij tot eene week gevangenisstraf veroordeeld. FKANKBSJK. PARIJS 31 October. Den 29ste" is de vierde verjaardag van het bestaan van het tegenwoordig Fransche Ministerie plegtig gevierd geworden en heeft de Koning te St. Cloud een feestmaal aan al de Ministers gegeven. De lange duur van dit Ministerie is vooral opmerkelijk, omdat, van 1830, tot 1840 zeventien -verschillende Ministeriën elkander hebben opgevolgd. Zoo men verneemt heeft de Generaal Montholondie even als Prins Lode wijk Napoleon, als in diens laatsten aanslag gewikkeld, op het kasteel van Ham gevangen zit, zeer vele stukken, die hij van Sb Helena heeft me- degebragtter uitgave gereed gemaaktwaarin vele dwalingen omtrent genoemd eiland te regt gewezen worden. Het werk zal in 6 deelen uitkomen. Te Sb Denisop het eiland Bourbonis het proces aanbangig van een' slaaf, zoodanig belust op menschenvleeschdat bij reeds 7 kinderen heeft verslondenbij werd betrapt bezig zijndeom op een kerkhof een lijk op te graven, ten einde zijnen onnatuurlijken lust te voldoen. Men leest in het Ultramontaansch blad l'Univers bet volgende: «Een buis van Boekhandel, hetwelk aan de kerkelijke wetenschap groote diensten bewijst, heeft het denkbeeld opgevat, om een soort van stapelplaats van missen te makendie liet aicli doet betalenen door hare clienten voorlezenter voldoening der boekenivelke het hun verschaft. Voor zeker is de bedoeling niet kwaad een aantal arme Priesters worden in staat gesteld zich door dit middel nuttige boeken aan te schaffendie zij anders zouden moeten missen. Ondcrtusschen heeft deze koophandel iets onvoegelijks vooral in de bewoordingen waarin die is voorgesteld." Zie bier den briefin een der dagbladen bekend gemaakt, waarop die zon derlinge bekentenis van het Ultramontaansch blad doelt. «Mijnheer de Abt. Wij zijn in staat gesteld om geheel te berusten in uwe aanvrage van den 2den dezer, en bij gevolg zult gij 275 missen ten onzen koste lezenvoor het geheel bedrag van 250 fr. voor uwe inteekening op de Cours d'Ecriture Sainte et Theologie. Wij verzoeken u u stipt te houden aan de 5 voorschriften in onzen brief van den 7Jen bevat. Indien wij aan de inteekenaars die met missen betalenvragendat zij er 275 doen

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2