LEYDSCHE N°. 55.\ 1844. MAANDAG BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 4 NOVEMBER. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde ran den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht, De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN2 November. Men verneemt dat de Eerste Kamer zich met het Adres van antwoord op de Troonrede niet heeft vereenigd. Hetzelve is afgestemd met 14 tegen 3 stemmen. Uit het verslag door de Hoofd-Directie der Leydsche Maatschappij van Wel dadigheid ten doel hebbendeVoorkoming van verval tot armoedeover 18431844, zijnde het 26ste boekjaar, is gebleken, dat van 173 Begunsti gers is ontvangen 4,038.80, van het Muziek-Gezelschap Musis Sacrum ecne gift van 50 nog eene buitengewone gift groot 125 aan interest van tijde lijk in de Spaarbank belegde gelden 24.20, te zamen 4,238. Aan 256 huis gezinnen, te zamen 1088 personen uitmakende, waren daarvoor onderscheiden artikelen van voeding, kleeding enz. uitgereikt, en was door medewerking van Z. Exc. den Minister van Koloniën, waardoor arbeid aan een aantal huis gezinnen verschaft waseene zeer aanzienlijke som als werkloon uitbetaald. Daar de gelden van Begunstigers ontvangenbijna 200 minder heliepen dan in het vorige jaar, en de behoeften bij de toenemende werkeloosheid grooter werdenzoo rekent de voornoemde Hoofd-Directie het van het grootste belang de aandacht barer Stadgenooten bij voortduring op deze zoo nuttige inrigting te vestigen en hunne medewerking in te roepen. Onder de menigte bladen welke te Parijs uitkomen, verdient Le Com- pilateurom zijn' geringen prijs en onderhoudende artikelen ook buiten 'slands hekend te zijn. Dit blad bevat rubrieken voor Letteren, Wetenschap pen en Kunsten, Nijverheid, Gedenkwaardigheden en Reizen, en schijnt wel aanbeveling te verdienen. [Zie de Advertentie.) Staat van de bij art. 1 en 22 der wetomtrent de oefening van het stemregt in de steden, bedoelde sommen, jaarlijks te betalen in de grondbelas ting de belasting op het personeel en in die op de patenten dezelve worden voor de provincie Zuid-Holland vastgesteld als volgt: YOOR HET STEDEN. Stemregt. Kiesrcgt. (Art. 1.) (Art. 22.) Rotterdam 's Gravenhage Leyden Dordrecht Delft Gouda Schiedam Gorinchcm Brielle Woerden Schoonhoven Maassluis Vlaardingen 's GRAVENHAGE1 November. Z. M. heelt dezer dagen benoemdtot Regter-Plaatsvervangcr in de Arrond.- Regtb. te WinschotenMr. B. IJ. Victor, Notaris aldaar; tot Plaatsvervanger van den Kantonregter te Vechel, Mr. P. van den Heuvelen te Oudenbroek, L. 11. B. van Dam; en tot Griffier bij bet Kantongeregt te Terborg, Mr. L. J. de Nerée tot Babberich. Door Z. M. zijnop de daartoe door hen gedane verzoeken eervol ont slagen: C. M. van der Goes, als Plaatsvervanger van den Kantonregter te Asten; J. M. de Wit, als Griffier bij het Kantongeregt te Naardenen Mr. T. Graham van Gorkumals Plaatsvervanger van den Kantonregter te Roer mond. Men verneemt, dat de op non-activiteit zijnde Kapitein der infanterie S. J. Cochius, weder in active dienst zal worden gesteld bij bet 2e regiment infanterie. Nadat men in de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Donderdag over §15, ten aanzien der Grondwet-herziening, had beraadslaagd (zie ons vorig nommer)is er over de daarin voorgestelde amendementen der Heeren Wichers, Heemstra, Gouverneur en de Kempenaer gestemd. Dat van den Heer Wichers is met eene meerderheid van 40 tegen 12 stem men verworpen. Dat van den Heer van Heemstra is met 42 tegen 10 stemmen verworpen. Daarna is het amendement van den Heer Gouverneur, ten doel hebbende de geheele alinea, ten aanzien der herziening, weg te laten, verworpen met eene meerderheid van 25 tegen 17 stemmen. Een amendement van den Heer de Kempenaer, strekkende om de woorden van de zinsnede van bet concept-adres te versterken is mede met 38 tegen 14 stemmen verworpen. Eindelijk is er gestemd over de geheele zoodanig als zij door de Com missie voorgesteld was, en met 35 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Gouverneur, Kniphorstvan Nagell Lnybende JongMensoFaber van Riemsdijkvan BleyswykHooit Druyvesteyn, Scheers van Ilarencarspel, Romme, Snouck Hurgronje, Backer, van Sasse van YsseltHinlopen en van Akerlaken. De slot-§ werd zonder beraadslaging goedgekeurd. Ten slotte werd het geheele ontwerp-adres, zoo als het thans is vastgesteld, in stemming gebragten met 35 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd dezelfde Heeren, die zich tegen de geheele 15 hebben verklaardbehalve den Heer Druyvesteyndie thans voor het ge heele Adres stemde, terwijl de Heer Uytwerff Sterlinghoezeer voor 15, tegen het geheele Adres stemdeomdat daarin geen antwoord voorkomt op de zinsnede der Troonrede nopens eene vrijzinnige Handels-wetgeving. Het Adres zal aan de Eerste Kamer worden verzonden. De heer van Goltstein brengtnamens de Commissie tot herziening van het reglement van orde der Kamer, verslag uit. Het zal worden gedrukt en verzonden aan de afdeelingen. De Zitting werd tot nadere bijeenroeping opgeheven. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van béden is, ingekomen het door de Tweede Kamer gisteren aangenomen ontwerp van Adres, in antwoord op de Troonrede. Dat ontwerp is verzonden aan de afdeelingen waarin hetzelve onmiddelijk is onderzocht. Waarschijnlijk zal de Kamer mor gen over dat ontwerp beraadslagen. - Morgen zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer de voordragten van wet, betrekkelijk bet geslagt en de zeep, onderzoeken. De centrale atdeeling zal bijeenkomen over de ontwerpenten aanzien van de aflossing der 3i pCt. schuld en ten opzigte van de schuld aan de Ilandel-Maats. te voldoen. Ook de Commissie tot de verzoekschriften zal eene vergadering houden. Dezer dagen is door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst aan den Heer Verhulst de prijs toegekend wegens het vervaardigen van eene quartetterwijl eervolle melding is gemaakt van eene andere quartet, waar van de vervaardiger uitgenoodigd werd verlof te geven, om zijn naam- brieijc te openen. Dit geschied zijnde, is gebleken, dat de Heer Jacq. Franco Mendes maker van deze quartet was. Het moet der Maatschappij zeer tot genoegen verstrekken, twee voortbrengselen van dat gewigt van nationale toon zetters te hebben mogen onderscheiden. ROTTERDAM, 30 October. Men verneemt, dat dezer dagen heproefd is, om de brieven uit de brieven bus van het postkantoor alhier te ligten. De dader of daders moeten zich, tot het volvoeren van hun misdadig plan bediend hebben van een smal stuk blik, hetwelk door middel van twee ijzerdraden in de bus was nedergelaten in diervoege, dat daardoor de brieven, na dien tijd in de bus geworpen, konden worden opgehaald. Gelukkig werd de daad nog in tijds ontdekt door iemand, die, insgelijks een brief in de bus willende werpen, tot zijne be vreemding bemerktedat dezelve vol was. Dit geval bewijst alwederboe onverantwoordelijk bet isdat voor etablissementen van dien aard geenc schildwachten worden geplaatst. KAMPEN, 30 October. De opbrengst der stads landerijen en ervenwelke gisteren publiek ver kocht zijn, beeft de aanmerkelijke som van ƒ218,153 bedragen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1