LEYDSCHE 1844. VRIJDAG N". 54. BINNEJNL AJVDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 31 October. Het ontwerp-adres van antwoord op de openingsredewaarvan wij in onze vorige eenige zinsneden hebben medegedeeldis van den volgenden inhoud Sire 1. De Vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk achten zich ge lukkig, dat de omstandigheden, waaronder zij tot de hervatting van hunne werkzaamheden geroepen worden in meer dan één opzigt van cenen gunsti- gen aard zijn. Dankbaar erkennen zij de aanhoudende pogingen door Uwe Ma jesteit aangewend tot bevordering van het welzijn des Vaderlands. 2. Wij verheugen ons te vernemen dat onze betrekkingen met de vreemde Mogendheden op eenen gewenschten voet staan, en koesteren daarbij de hoopdat dezelven meer en meer dienstbaar zullen kunnen gemaakt wor den aan de bevordering van de belangen van Nederland. 3. De mededeelingcn door U. M. gedaanomtrent de Nederlandsche zee- en landmagt, zijn met belangstelling door ons ontvangen. Wij erkennen met U. D. het wenschelijkeom, in verband met de voor bande middelenal het mogelijke aan te wenden zoowel tot instandhouding en opbeuring onzer marine, als tot herstel en verbetering van de noodzakelijke verdedigins-werken van den Staat. 4. De goede uitslag der pogingen om de zeerooverij in den Indischen Archipel te bestrijdenzal ongetwijfeld bijdragen om den Nederlandschen naam ook bij andere handeldrijvende volkeren te verhoogen. 5. Terwijl wij bet betreurendat de omstandigheden zoo vele inkrim pingen onzer landmagt onvermijdelijk gemaakt hebben, doen wij gaarne hulde aan den goeden geest, welke haar blijft bezielen. Daarin vinden wij eenen grond om te vertrouwen, dat zij op den duur aan hare bestemming zal vol doen. 6. AVij wenschendat eene nieuwe inrigting der schutterijen tot waar borg moge strekkendat die instelling geheel aan hare roeping zal beant woorden, zoo door de handhaving van orde en rust, als door de beveiliging van den Vaderlandscben bodem in tijden van oorlog en gevaar. 7. Aangenaam was het ons te vernemen dat de O. I. bezittingen in wendige rust en voorspoed genieten. 8. Wij slaan met bezorgdheid gade den kwijnenden toestand van onze W. I. koloniënen geloovendat bij de zamenstelling van een nieuw tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, de belangen dier koloniën niet uit bet oog verloren zijn. 0. Onder de meest gewigtige voorwerpendie aan de gestadige zorg der Regering zijn aanbevolenbehoort buiten twijfel bet onderwijs. Van eene doeltreffende inrigting van hetzelve, hangt in hooge mate de toekomst des Vaderlands af. U. M. zal ons dan steeds bereid vindenom met baar mede te werken tot het daarstellen van de verbeteringen, waarvoor hetzelve vatbaar geoordeeld wordt. In den bloei van kunsten en wetenschappen stellen wij mede een levendig belang, terwijl het ons leed doet, dat de beperktheid der geldmiddelen niet altijd toelaat de pogingen van verdienstelijke beoefenaars naar ons verlangen te ondersteunen. 10. Wij verblijden ons, dat de maatregelen tot herstel van 'slands finan- tiewezenwelke met gemeen overleg tusschen de regering en de Staten-Gene- raal gedurende de algeloopen zitting tot stand zijn gebragtonder den zegen des Allerhoogsten bereids goede vruchten hebben mogen dragen. De natie voorgegaan door het Koninklijke Huis heeftdoor de meest loffelijke medewer king aan die maatregelen te schenken, op nieuw een treffend blijk gegeven van hare gehechtheid aan deOud-Nederlandsche trouw in het voldoen, tot eiken prijs van aangegane verbindtenissen. 11. Het zal ons aangenaam zijn, mededeeling te ontvangen van de over eenkomsten die omtrent de plaatsing der Belgische schuld zijn geslotenen te worden bekend gemaakt met de uitkomsten, die van de laatstelijk aange nomen financiële plannen zijn verkregenin verband met de berekeningen welke daaraan tot grondslag hebben gestrekt. 12. Met bet oog op de belangrijke offerswelke het Nederlandsche volk zich ten behoeve van het vaderland heeft getroostgevoelen wij hoe billijk en pligtmatig het zij, dat men op den weg van bezuiniging niet stilsta, maar dat er met bedachtzaamheid op denzelven worde voortgegaan. Met genoegen hebben wij van U. M. vernomen, dat de aan te bieden tweejarige begrooting in dien geest zal worden opgemaakt. 13. Aan de overweging van het ontworpen tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, van hetwelk wij met belangstelling voorloopig kennis hebben genomen zullen wij gaarne al die aandacht en naauwgezette zorg toe wijden welke het gewigt eener zoo hoogst aangelegene zaak vordert. 14. De aangekondigde voorstellenwelke ten doel hebben de zoo hoogst noodzakelijke verbetering van het Muntwezen en de vereenvoudiging van het beheer der geldmiddelen, worden met verlangen door ons te gemoet gezien. Wij zullen die voorstellenen alle andere van wege U. M. reeds bij ons ontvangen, en die verder in den loop dezer zitting ingediend zullen worden, in ernstige overweging nemen. 15. Wij vertrouwendat de dagen van kalmte en vrededoor de Voor zienigheid thans aan Nederland geschonken, heilzame vruchten zullen dragen voor geheel het Vaderland. Wij achten wenschelijk, dat zij gebruikt mogen worden tot eene tijdige herziening en verbetering onzer grondwettige instelling. 16. Ook wij uiten den wenscb, dat Godcs zegen rusten moge op de werkzaamheden, waartoe wij, in gemeen overleg met U. M.thans geroepen wordenen dat dezelve alzoo mede dienstbaar mogen zijn tot bevordering van het geluk en den voorspoed der Nederlandsche natie. 's GRAVENHAGE, 30 October. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal van heden, zijn ontvangen drie brieven, als van de Heeren Mr. K. J. E. Capitaine, J. J. Batta en H. H. Geradts die verzoeken niet in aanmerking te komenbij de ver kiezing van candidaten voor de vacature in den Hoogen Raad. Alsnu worden de beraadslagingen geopend over het ontwerp van Adres, vooraf geeft de Voorzitter kennisdat de 15 eenige verandering heeft on dergaan luidende thans als volgt Wij vertrouwen, dat de dagen van kalmte en vrede, door de Voorzienig heid thans aan Nederland geschonkenheilzame vruchten zullen dragen voor geheel het Vaderland. Wij achten het wenschelijk, dat die dagen gebruikt mogen worden tot eene tijdige herziening en verbetering onzer grondwettige instelling." Nadat het adres, aldus gewijzigd, in zijn geheel is voorgelezen, is het woord aan den Heer de Kempenaer, die zijne denkbeelden ontvouwt nopens eene troonrede in het algemeen en het adres van antwoord op dezelve. De verte genwoordiging des Volks wacht in de Troonrede van bet Hoofd des Staats eene schets van den tegenwoordigen stand, waarin zich bet land bevindt, en eene mededeeling van de inzigten der Regering, in de toekomst. Uit den mond van den Vorst zeiven wenscht zij te vernemen de grondslagen, waarop het bewind tot heil van den lande denkt werkzaam te zijn. Teleurstelling, bittere teleurstelling valt haar ten deel, wanneer, hoe hoog hare verwachting ook ge spannen ware, de Troonrede niets, of veel onbeduidens of duisters bevat; of het stilzwijgen bewaart omtrent puntenwelke men verwacht, dat zouden worden aangevoerd. De Troonrede, welke thans ter beoordeeling ligt, moet aldus beschouwd worden. Zij is slechts het werk van enkele Ministers. De redenaar schetst het gewigt van de handelingom den Vorst kenbaar te maken de gevoelensde wenschen en behoeften van het Volkdoor mid del der vertegenwoordiging. Voldoet het tegenwoordig adres-ontwerp aan die hooge betcekenis van een antwoord aan den Koning De spreker gelooft het niet. Het bevat zaken van bet hoogste gewigtdoch niet volledig. Doch hij zal daarom het ontwerp- adres niet geheel afwijzen maar over het geheel goedkeuren, en alleen bij enkele punten stilstaan. De Heer van Goltstein kan mede niet onvoorwaardelijk de strekking van het ontwerp-adres goedkeurenmaar vindt dat er inderdaad geen betergeen meer voldoender antwoord is te geven, omdat de troonrede veel duisters, raad selachtigs en geheimzinnigs bevat. Het is niet mogelijk daaruit een behoor lijk overzigt van de gesteldheid des landseen behoorlijk begrip van de be doelingen der Regering te erlangen. Niemand meer het woord vragende, worden de algemeene beraadslagingen gesloten. Men gaat thans tot die der over.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1