"vrijstelt, ofschoon het zeker is, dat de beide laatste artikelen nog geen mil- j ■lioen gulden jaarlijks bedraagt, terwijl het uit de bijgevoegde staten van den uitvoer van boter en kaas gedurende de jaren 1811—1843 zal blijken, dat die uitvoer jaarlijks ongeveer twaalf millioenen guldens beloopt. De verzoe kers geven te kennendat de onrcgtvaardigheid dier belasting te meer in het oog valtwanneer men bedenktdat het maken der boter en kaas nog bo vendien bezwaard is met den accijns, leges en zegelgelden op het zout, van welke belasting men geene restitutie bij den uitvoer geniet, niettegenstaande deze voor de uit te voeren boter 78,000en voor de uit te voeren kaas ƒ104,000 bedraagt. Zij brengen bijdat het te meer gewaagd en uitermate scha delijk mag genoemd worden, dien uitvoer met eene tonne gouds te bezwaren nu deze artikelen op de buitcnlandsche markten geduchte mededingers ge vonden hebben in de Amerikaansche boter en kaas, voornamelijk in de laat ste, welke mededinging den uitvoer van die beide artikelen uit ons land naar Engeland, in slechts driejaren tijds, voor millioenen guldens beeft doen ver minderen. Hieruit blijkt ontegensprekelijk, hoe onverantwoordelijk het zoude zijn, juist nu dien uitvoerhandel te blijven bezwaren, nu de geringste be lasting een voordeel wordt voor de Amerikanen. Bovendien bouden zij het voor zonderling en onbedacht, dat men, niet in aanmerking nemende de zeer hooge regten welke vreemde stalen op den invoer van boter en kaas hebben gelegdvan onze zijde nog daarenboven voortgaat den uitvoer te be zwaren. Zij hopendat de Kamer zal beseffendat er voor ons niet alleen voordeel inmaar noodzakelijkheid van uitvoer onzer boter en kaas bestaat, daar slechts een derde der boter en een achtste der kaas in ons land wordt gebruikt, zoodat twee derde der boter en zeven achtste der kaas moet wor den uitgevoerd, bij gebreke van welken uitvoer niet alleen de handelaar, maar wel voornamelijk de landman ontzettende verliezen zoude ondergaan. De verzoekers schromen derhalve niet, in het bewustzijn en bij de treurige ondervinding, dat betrekkelijk geringe en gemakkelijk weg te nemen bezwa ren zoo menigwerf het langzaam verkwijnen en eindelijk verval van voor ons land voordeelige handelstakken hebben veroorzaakt, de Kamer met eer bied, maar tevens met den meesten ernst, onder het oog te brengen, dat de voorgestelde regten op den uitvoer van boter en kaasden bloei van dien tak van volksbestaan en handel zullen doen verwelkenmaar tevens, dat men thans, nu men met krachtige mededingers te worstelen heeft, bij zulk eene handelwijze zoude moeten wanhopen te herwinnen, hetgeen door eigene schuld reeds is verloren gegaan. Ten slotte verzoeken zij derhalvedat de boter en kaas van alle regten van uitvoer worden vrijgesteld. Gisteren heeft de Commissisie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met het opstellen van een ontwerp van Adres in antwoord op de Troon rede bare eerste zitting gehouden. Heden morgen is deze Commissie weder vergaderd geweest. Heden middag heeft de Commissie tot verzoekschriften hare werkzaamheden aangevangen. Bij voortduring komen er vele verzoekschriften over het Tarief, bij de Kamer in. In de zitting van heden, zijn ontvangen onderscheidene verzoekschriften waaronder weder verschillende over het ontwerp van Tarief, alsmede een verzoekschrift van de Bestuurders der Maatschappij tot het tegengaan van bet misbruik van sterken drank, die doelmatige bepalingen, tot bereiking van hét door hen beoogde doel in het nieuwe Wetboek van Strafregt verlangen. Verzending aan de Commissie. Tot Voorzitter van de Commissie tot de verzoekschriften is benoemd de lieer Telting. Het ontwerp van adres aan Z. M. is door de Commissie ter tafel gebragt; de leden zullen zich in de afdeelingen met bet verder onderzoek van hetzelve aanstaanden Maandag bezig houden. De Vergadering gaat tot nadere bijeenroeping uiteen. Omtrent de tot de doodstraf veroordeelde personen van H. Fox en A. van Luik, die geweigerd hebben, zich tot Z. M. tot het bekomen van gratie te wendenheeft bet II. D., die de uitvoering der doodstraf lot slechts enkele zeer buitengewone gevallen wenscht beperkt te zien, behaagd; die straf te verwisselen, in geesseling, brandmerk met den strop om den hals aan den galg vastgemaakt en twintig jaren tuchthuisstraf. Op heden zijn de scha- votstralfen aan de beide veroordeelden ten uitvoer gelegd. Het Provinciaal Dof van Zuid-Holland heeft L. J. de Gelder, beschuldigd van het opzettelijk vernietigen van akten van liet Openbaar gezag, alsmede van valschheid in publick geschrift, wegens verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot correctionele gevangenisstraf, voor den tijd van C maandengeld boete van ƒ50 cu in de kosten. ROTTERDAM, 25 October. Men verneemt, dat tegen den 7(il-'n November aanstaande eene vergadering van de Commissarissen der Ilandel-Maatschappij is belegd. GRONINGEN, 24 October. De onderscheiden graansoorten hebben dit jaar weinig opgeleverd en op de hoedanigheid valt niet te roemen doch vooral is het misgewas van het Kool zaad voor onze provincie noodlottig geweest, daar de schade daardoor aangebragt op ƒ1,200,000 berekend wordt. ASSEN, 22 October. De markten die in den nazomer en herfst op onderscheiden plaatsen in Drenthe gehouden wordenzijn nu nagenoeg afgeloopen. Over het algemeen was er de veehandel levendig en de prijzen redelijk. Zoo lang die markten van hare bestemming, middelpunten des landelijken handels te zijn, niet af wijken zijn zij ook in ons hoofdzakelijk landbouwend gewest van groot ge- wigt. Koopers en verkoopers bescheiden elkander daar. Daar heeft door de concurrentie de natuurlijke prijsbepaling plaats, zonder willekeur van koopers of verkoopers zijde. De verkooper ontwaart erwelke soorten en qualiteiten meest gezocht worden; de kooper ziet er, als op eene nijverheidstentoonstelling, wat hier te verkrijgen is. De Drentsche markten zullen nog in gewigt toenemen, naarmate er meer producten van landelijke fabrijken en handwerken wordcn< aangebragt, en vooral, naarmate zij in andere provinciën en buitenslands, nog meer, dan thans reeds het geval is, bekend worden. De bekendheid zal nieuwe koopers lokkenvooral dezulkedie thans uit de tweede hand Drent sche producten aankoopenen tevens den toevoer vermeerderen van die artike len welke de Drentsche landhuishouding van elders moet ontvangen. BUIT. EN L ANDSCHE BE BIG TEN. SPANJE. MADRID, 18 October. liet ontwerp van hervorming der constitutie is aan het congres aange boden. Het Ministerie heeft te gelijker tijd aan den Senaat de vergunning gevraagd om eenige organieke wetten te mogen afkondigen. Een der hladen wil weten, dat de gewezene Koningin Regentes Maria Christina, wier huwelijk met den Heer Munoz, die tot Hertog van Riancarcz is verheven, dezer dagen door den Paus eerst is goedgekeurd, (het was te vo ren slechts voor een' biechtvader voltrokken], thans reeds 8 kinderen heeft. Er zijn zeer belangrijke tijdingen uit Rome, zij bevatten bullen die onzen Koninklijken Commissaris, den Senator de la Crusada, magtigen tot de uitvoering zijner officiële verrigtingen. De bullen zijn voor twee jaren, dat eene zeer bijzondere vergunning isindien men overweegt dat tot biertoe de duur der magtiging maar voor een enkel jaar was; men besluit er uit, dat ons Hof met den H. Stoel in de beste verstandhouding is. Men houdt zich thans zeer druk bezig met de bepaalde regeling van het vennootschap, dat den ijzeren spoorweg van Madrid naar Alicante zal leggen. PORTUGAL. LISSABON, 16 October. Eene nieuwe vereeniging van kapitalisten beeft de Regering uit groote moeijelijkheid gered, door het voorschieten van aanzienlijke sommen a pari tegen 5 pCt. De Afgevaardigden waren beginnen te beraadslagen over het al of niet goedkeuren van sommige daden der Ministers, na het eindigen van den tijd, gedurende welken hun eene buitengewone magt verleend was. ZWITSERLAND. GENEVE, 14 October. Het groote nieuws van den dag in de politieke kringenis de zending var» den Heer Rossi naar Turin. Deze diplomaat heeft zich dit jaar niet naar Zwitserland begeven, zoo als eenige dagbladen vermeld hadden doch naar Piemont; onder voorwendsel van zijne bloedverwanten te bezoeken,, maar in derdaad om den Koning van Sardinië in naam van den Koning der Franschen over te haleneene constitutie aan zijne onderdanen te geven. De lieer de Lamartine zou met eene gelijke zending naar Napels, waar hij zich thans be vindt, afgevaardigd zijn. Eindelijk zou er ernstig sprake zijn, om den Paus dat gedeelte zijner Staten af te nemen, hetwelk hij stellig niet besturen kan, en het aan het erfdeel van den Heiligen Petrus te onttrekken. In andere woorden Frankrijk zou aan de Italiaansche Staten zeggen: kiest lusschen Oostenrijk en ons, maar verklaart u spoedig onjuist, want wij wil len geen omwegen. De reis van Lodewijk Philips naar Engeland zou met dat plan in betrek king staan. Men zou bedoelen het kabinet van Koningin Victoriatot het zelve te doen toetreden. Men zegtdat Koning Karei Albert van Sardinië welke thans de Jesuiten zeer moede is, voor zich zeiven geenszins van het plan afkeerig is om aan de staten van zijn Koningrijk eene constitutie te verleenen. Wat Napels aangaatzou de zaak door bet huwelijk van den Hertog van Anmale op het tapijt kunnen gebragt worden. Uit Graubunderland wordt het volgende gemeld: op den 11|J™ dezer des avonds ten 7 ure stortte er op nieuw eene groote massa rotsen van de hoog ten van Felsberg met een geweldig gekraak naar beneden. De scheuring op de hoogte van den borg is van den 4,leu tot den IS"11'" October omstreeks 4f streep breeder geworden. -In bet tuchthuis te Zurich is de Directeur Hottinger beschuldigd een der gevangenen, Wolfer genaamd, den hongersdood te hebben doen onder gaan. Daar vele knevelarijen jegens de gevangenen aan den dag zijn geko men waarin de vrouw betrokken wasis ook deze in hechtenis genomen. Op den avond van den 15Jcn October heeft zij de slagaderen aan handen en voeten doorgesneden om zich aldus te laten doodbloeden doch men is bij tijds te hulp gesneldom zulks voor te komen. ITALIË. NAPELS, 12 October. Nadat wij in de laatste dagen eene onverdragelijke hitte gehad hadden, nog meer onaangenaam gemaakt door den verschroeijenden wind Sirocco, brak eindelijk eergisteren een vreesselijk onweder losdat verscheiden uren duurde, de lucht als in eene vuurzee zette en op 5 plaatsen insloeg. Zoo-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2