LEYDSCHE COURANT 1844. WOENSDAG 23 OCTOBER. BINN EN L A N DSC 11E BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN22 October. Voor de Weduwe is nog ontvangen, van M. ƒ2.van Katwijk 15 centen. Z. M. heeft uit II. D. bijzondere fondsen ƒ2,000 verleend aan de Lieve Vrouwenbroederschap te 's Hertogenbosch. Men verneemt, dat door Z. M. den Koning weder een ontwerp is be raamd, om op den nieuwen weg achter de Oranje-kazerne, eene manége te doen opriglen, welke 200 voet lang, 100 voet breed en 50 voet hoog zal zijn. Naar men verneemt heeft de Hooge Raad, Zaturdag den 5del1 dezer, eene zeer langdurige algemeene vergadering gehouden over het advijs, door Z. Exc. den Minister van Justitie, namens den Koning, aan dit collegie ge vraagd ten aanzien van de te verleenen gratie aan A. van Luik en H. Fox die door het Prov.-Geregtshof van Zuid-Hollandtot de doodstraf zijn veroor deeld en halstarrig weigerenzich om genade tot den Koning te wenden dat dienvolgens de E. G. A. lieer Procur.-Generaal bij het Prov.-Geregtshof, bereids de noodige bevelen had gegeven tot het doen ten uitvoer leggen der doodstrafdoch dat de Koningdie de uitvoering der doodstraf tot slechts zeer enkele buitengewone gevallen vvenscht bepaald te zienbevelen deed geven, om de voltrekking der vreeselijkc straf te schorsen. Ten gevolge daar van zijn aan den Hoogen Raad de vragen onderworpen1°. Of het Hoofd van den Staat het regt heeftomzonder dat de veroordeelden zulks vragen of verlangenaan hen gratie, of vermindering van straf te verleenen en 2° of er in casa termen hestondenom aan beide veroordeeldengenade van de doodstraf te schenken. De gevoelens der Raad moetennaar men zegtzeer uiteenloopendoch daarin overeenkomen dat er in allen gevalle geene redenen hestondenom aan II. Fox genade te verleenenmaar wel aan van Luikdie alleenten gevolge der herhaling van misdaadtot de kapitale straf is veroordeeld. Als eene groote zeldzaamheid mag worden aangemerkt, dat dezer dagen, in den omtrek van 'sGraveland, een jong exemplaar de van Cursorius Isahellinus is geschoten, een vogel in Afrika, bijzonder in Abyssinië, te huis behoorende, en door onzen geleerden Temminck, in zijn werk, Manuel d'ornithologie, onder den naam Courtvite Isabelle beschreven. Dat het verschijnen van dezen vogel in onze streken als hoogst merkwaardig mag worden beschouwd, is af te leiden uit de bijzonderheid in het uitmuntende werk voorkomendeNau- turgeschichle der Vogel Deutschlandswaarin op pag. 18 van het 7Jc deel wordt gezegd: «Tot heden kent men nog zoo weinige voorbeelden van het ver schijnen van dezen vogel (in Europa), dat men dezelve tellen kan. Alseen exemplaar in Frankrijk, een tweede in Engeland, een derde in Zwitserland en een vierde in Duitschland, namelijk in het Darmstadsche, hij Braunshard, alwaar hetzelve, op den 13den November 1807, op eene zandvlakte geschoten werd door welk toeval men dezen vogel met ecnig regt onder de vogelen van Duitschland tellen mag." 's GR AVENHAGE21 October. Tegen half één ure wordt de Vergadering der Staten-Generaal door den Heer Mr. A. van Gennip geopend, die door den Ileere Griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning van den 19d«i October doet voorlezen, waarhij hij Mr. A. van Gennip, benoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer ge durende de aanstaande zitting der Staten-Generaal. Deze Voorzitter alzoo, in overeenkomst met art. 105 der Grondwet, met het beleid der Vergadering in de tegenwoordige vereenigdó zitting belast zijnde, benoemde eene Commissie van 18 leden der beide Kamersom Z. M. den Koning bij Hoogstdeszelfs aankomst aan het paleis der Staten-Generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Die Commissie was zamengesteld uit de Heeren: Baron van Lynden van Hemmen, Jhr. Martini, Romme, Jhr. Nedermeijer Ridder van RosenthalJhr. Repelaer van Molenaarsgraaf, AnemaetGraaf Schimmclpenninckvan der Hoop, Jhr. Hooft, Corver Hooft, de Backer, Ba ron van GoltsteinBaron van Brienen van de Groote Lindt, van HallBrou wer, Modderman, Cost Jordens en Baron Michiels van Verduynen. Ten één ure vervoegden zich I1H. Kxcc. de Ministers en hoofden van Minis teriële Departementenalsmede de Heeren Leden van den Raad van State in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop wierd de nadering van Zijne Maj. den Koning aan gekondigd die met IIH. KK. HH. de PriusenZich op de wijze in het pro gramma omschreven, naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning, ter vergaderzaal binnengeleid, plaatste zich op den troon. Z. K. H. de Prins van Oranje was ter regter en Z. K. H. Prins Alexander der Neder landen ter linkerzijde van den troon gezeten. Zijne Majesteit hield de navol gende openingsrede: «Edel Mogende Heeren! «Het is mij aangenaam Uw Edel Mogenden, hij de hervatting van derzelver belangrijke taakde verzekering te kunnen gevendat er zich vele gunstige punten van beschouwing in den algemeenen toestands des Vaderlands voordoen. «Onze staatkundige betrekkingen staan op een' gewenschten voet. De Zee- en Landmagt geven Mij bij voortduring stof tot tevredenheid. Een gedeelte der eerste bestrijdt met goed gevolg de zeerooverijen in den Indischen Archipel. De andereofschoon in getal-sterkte niet weinig teruggezetverloochent haren goeden geest nieten streeft er naarom zichdoor geoefendheid en krijgstucht te onderscheiden. De af- en aanbouw van nieuwe oorlogs-vaartuigen gaat geregeld voort. «De noodzakelijkheid gebiedt, om al wat mogelijk is aan te wenden tot herstel en verbetering van onze verdedigings-werken. Eene nieuwe inrigting der Schutterijen zalzonder te groot bezwaar voor de ingezetenen, op eene meer voldoende wijze tot zekerheid voor tijden van gevaar kunnen strekken. De Oost-Indische Bezittingen genieten inwendige rust en voorspoedin weerwil van gedeeltelijke misgewassen door welke zij bezocht zijn. De West-Indische Koloniën blijventot Mijn leedwezenkwijnendoch er zijn middelen van herstel voorgedragenen deze worden thans plaatselijk onderzocht. «Terwijl sommige takken van nijverheid vooruitgang vertoonen, mogen anderen daarin niet deelenen ondervinden den invloed van de afwisseling der omstandigheden. Waar deze onder het bereik der Regering vallen, tracht zij daaraan zoo veel mogelijk eene goede leiding te geven. Op het Lager Onderwijs blijft steeds Mijn oog gerigt. Het ontbreekt der wetenschappen en kunsten niet aan vlijtige en bekwame beoefenaars; hunne pogingenzoo veel de voorhandene middelen dit toelatente ondersteunenis voor Mij een genocgelijke pligt. Uit de mededeelingenwelke Mijnentwege zullen gedaan wordenzal aan Uw Edel Mogenden blijken, dat Mijne beminde onderdanen met de meest loffe lijke getrouwheid de verpligtingen vervullen welke zijmet voorhceldcloozc bereidwilligheid, ten behoeve van het Vaderland hebben aangegaan. «Op deze opofferingen rust de zegen des Allerhoogsten. «Binnen weinige maanden zijn groote bezuinigingen tot stand gebragt, door vrijwillige rente-vermindering verkregen. «Ook omtrent de plaatsing der Belgische schuld zijn gunstige overeenkom sten gesloten. «De berekeningen, die tot grondslag hebben gediend der financiële plannen, in de laatste zitting der Staten-Generaal aangenomen, worden door de uit komsten aanmerkelijk overtroffen. «Dat er op den weg van bedachtzame bezuiniging niet wordt stil gestaan, zullen de aan te bieden begrootingen der uitgaven en middelen aantoonen. «Het Tarief op de regten van in-, uit- en doorvoer, reeds voorloopig aan de kennisneming van Uw Edel Mogenden onderworpenzal weldra tot een punt van overweging worden gesteld. «Nederland zal zich niet tot bloote woorden bepalen, wanneer het de voort gaande verbetering geldt van eene vrijzinnige handels-wetgeving. «Er zal eene vaste band moeten geslagen worden aan de verbetering van het Muntstelsel. Ik vlei mijdat zij zonder verhooging van lasten zal kun nen worden verkregen. «Ik vertrouw, dat de ontwerpen van wet, welke aan Uw Edel Mogende zullen worden aangeboden, ter voldoening aan art. 6 der Grondwet, op de meest geschikte wijze aan het doel zullen beantwoorden. «Ik zal de aandacht van Uw Edel Mogenden niet bezig houden met de op somming der overige wets-ontwerpenwelke in den loop dezer zitting zullen

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1