BUITEJNLANDSCHE BERIGTEN. VLISSINGEN, 14 October. Gisteren namiddag is de schooner Nooit Gedacht, hier te huis behoorende, gereed zijnde om naar zee te gaanbij het uithalen tegen een paal van het wester-hoofd zoodanig gestotendat dezelve dadelijk lek werdvol water liep en even huiten de haven zonk. OOST-INQIE. BATAVIA, 17 Julij. Op den 2,kn Augustus zal alhier gevierd worden een Oud-studentenfeestI ter herinnering aan den Academischen leeftijd, tot deelneming aan hetwelk door de commissie, bestaande uit de Heeren Mr. J. F. W. van Nes, Mr. D. G. j Reitz, Mr. P. C. Ardesch, Dr. J. Selleger, Me. W. C. E. de Geer, Mr. P. Myer en Dr. W. R. van Hoevellalle aan de vaderlandsche Hoogescholen gepromo veerde studentendie zich in Nederlandsch Indië bevindenuitgenoodigd wa- I ren. Te dier gelegenheid zou door den Heer van Hoevell eene herinnerings- rede gehouden en het feest door een vriendschappelijk gastmaal besloten worden. TURKIJE. KONST.4NTINOPEL25 September. Een nieuwe opstand in Albanië, door de invoering der conscriptie ont staan is in de eerste dagen dezer maanddoor de krachtige maatregelen van Omar-Pacha als in een oogenblik gedempt. In eenige distrikten van de Drina hadden 2,000 dienstpligligen zamen gerot. Op hunnen weg naar de be- neden-Drina voegden er zich nog meer bij hen. Zij verschansten zich in het gebergte waar zijdoor Omar met ruiterij en geschut aangegrepenna eenen vrij hardnekkigen wederstand uiteen gedreven werden. Thans dwalen zij in het gebergte rond. - Te Aintab heeft Kiamil-Pacha 3 Christen knapendie door een kameel drijver geroofd warenom in Persië als slaven verkocht te wordenbevrijd en aan den roover 300 stokslagen in het openbaar doen uittellen. Door toe doen van den Franschen Consul te Ilaleb is ook een Christen knaap van 12 jaren uit de slavernij verlost. SPANJE. MADRID, 10 October. Eene telegraphische depeche meldtdat H. M. de Koningin heden in persoon de Cortes met eene rede geopend heeltwaarbij zij hervormingen in de staatsregeling en finantiële maatregelen heeft aangekondigd. De Clamor Publicowiens taal van dag tot dag heviger wordtschil dert op zijne wijze den tegenwoordigen toestand van Spanje, en voegt er ver volgens dc beweegreden bijvolgens welke hij de staatkunde van het kabinet van Narvaez bestrijdt: Al dc staatkundige beginselen, al de gemeenschappelijke regten zijn veracht en geschonden door de overhcerschcnde partij. Ilct zou moeijelijk zijn in wei nig woorden al de inbreuken, die op de grondwet gemaakt worden, voor te stellenals ook bare aanvallen op de zekerheid der burgers en hare pogingen om de burgerlijke orde omver te werpen. De omwctelingsgezinde partij hoeft liet leven aan eene menigte Spanjaarden ontrukt, zonder eenigen wettigen vorm, dan willekeur, cn voorgevende dat het bloed der slagtoffers een aangenaam offer zou zijn voor den troon van Isabella II. Zij beeft de Spanjaarden beroofd van het gebruik barer verstan delijke vermogens door een besluit, dat de vrijheid der drukpers aan banden legt. Zij heeft vreedzame burgers vervolgd op eenvoudige vermoedens en zonder bewezen misdaden. Zij heeft Spanjaarden uit hun vaderland gejaagd woningen van burgers geschondenwelke in alle beschaafde landen heilige toevlugtsoorden zijn. Belastingen worden opgelegd en ligtingen voor het leger gedaan zonder medewerking der Cortes. Die partij heeft bedriegelijke overeen komsten gemaakt en andere schanddaden gedaanwaarvan het land thans de gevolgen ondervindt. Zij heeft de uitoefening der wetten, door de Cortes goedgekeurd en door de kroon uitgevaardigd, opgeheven, en die vervangen door willekeurige besluiten. Zij heeft geslaan naar het nationaal oppergebied, de Cortes oproepende om de constitntie van het Koningrijk te vernietigen. Dit zijn de voornaamste beschuldigingen, op welke wij onze oppositie gronden. Zoo lang die niet zullen tegengesproken zijn door daadzaken, zoo lang wij ze zullen bevestigd zien door nieuwe dadenzal bet regt aan onze zijde zijn en de onregtvaardigheid aan die onzer vijanden. ZWEDEN. STOKIIOLM, 1 October. Niettegenstaande de feesten der krooning en de goede ontvangst onzen nieu wen Koning aangedaanbeginnen de aanhangers van de vervallen dynastie teekenen van leven te geven. De echtscheiding van den Prins Gustaaf Wasa van de Prinses van Bade doet hen hopendat deze Pretendent een nieuw huwelijk zal aangaan met cenig voornaam huis, en alzoo zijne aanmatigingen en regten op een' zoon zal kunnen overbrengen. Maar dit gevaarnog niet zeer te vreezenbestaat niet alleen de tegenkanting van den adel en der geestelijkheid tegen dc vernieuwingendie door den voortgang der eeuw ge vorderd wordenniettegenstaande de welw illendheid van Koning Oskar en de eischen van de orde der burgers en der boeren, kunnen groote moeijelijk- heden teweegbrengen. I* R V 18 g E TS. BERLIJN, 13 October. Z. K. H. de Prins van Pruissen heeft eergisteren middagbij de bezigtiging van een gebouw op den Babelsbergeen' val gedaanwaarbij de regtervoor- arm, twee duim boven de hand, op twee plaalsen gebroken is. Dadelijk werd de noodige hulp verleend, en de toestand van Z. K. H. was, volgens het daarvan uitgegeven bulletin, in den avond van genoemden dag zeer vol doende. Een Husaar, Lehman genaamdis dezer dagen te Wolfenbuttel in den hoogen ouderdom van 10G jaren overleden. Uit de Oderbruck verneemt men andermaal klagten over het hoog gerezen water, hetwelk al het lage land onder gezet en wederom veel schade aan woningen en vee heeft aangebragt. De Oostenrijksche grensdorpen Ilcnnersdorf en Gross-Arnsdorf zijn den 4den October door een' zwaren brand getroffen welke bij de 250 huizen in de asch heeft gelegdArnsdorf is daardoor geheel en Ilcnnersdorf voor een derde vernield. DUSSELDORP, 10 October. Van Iserlohn wordt onder dagteekening van 11. Maandag geschreven Wij hadden heden gelegenheid eenen alhier doortrekkenden prachtigen Afrikaanschcn leeuw (zoo men zegt een geschenk van Lodewijk Filips aan onzen Koning) voor het posthuis in zijnen wilden natuurstaat te bewonderen, terwijl de oppasser, op ons verzoek, de schuif van de kast opende. Te Wimpern 2 uren van hierhad er intusschen een verschrikkelijk ongeluk plaats. Toen de buitenste deur van het hok geopend werdom den leeuw water te gevenkwam een meisjemet name Mina v. D., te digt bij de traliën. De leeuw sprong van den achtergrond der kast naar voren, pakte het meisje met den eenen klaauw aan en trok het met den anderen naar de tralies. De oppasser en zijn knecht ijlden ter hulp-, sloegen het dier met ijzeren instrumenten op de klaauwen en konden hem niet dan met de grootste moeite het ongelukkige offer ontruk ken het arme meisje viel bloedend en onmaglig op den grond. In den pas aangekomenen postwagen bevond zich eene dame, uit Königberg, benevens twee studenten uit Bonnwelke dc ongelukkige in het naastgelegen huis droegen. Gelijktijdig verscheen de Heer Förstcr, wondheeler uit Arnsberg. die de aan borst, rug en arm vreeselijk verminkte oogenblikkelijk verbond. De verwondingen moeten overigens van zoodanigen aard zijn, dat er alleen in de gelukkigste omstandigheden op genezing te hopen is. STETTIN, 10 October. De koninklijke Deensche Poststoombootden 3(Ien October van hier naar Ystad vertrokken en den 7(len nog niet op de bestemde plaats aangekomen is waarschijnlijk met man en muis vergaan. Behalve den KapiteinLuite nant Bootsman en 12 matrozenwaren er passagiers aan boordonder welke eene Russische Gravin. SAKSEIV. DRESDEN, 7 October. In een berigt van hier wordt thans stellig tegengesproken het vroeger uit die stad gemelde, dat de meeste edelgesteenten, die een Joodsch juwelier aan Z. M. den Koning van Saksen, voor zijne reis naar Engeland geleverd had, valsch zijn geweest. Deze juwelier heeft tot tegenspraak een getuigschrift bekend gemaakt van den Koninklijken Opperhofmeester, en bovendien eene belooning van 300 rijksdaalders toegezegd aan dengenen die den eersten uit- slrooijer van dit lasterlijk en logenachtig berigt zal aanwijzen. IIADBURG. 4 October. Heden heeft het personeel van den Hamburger Correspondent het zestigja rig feest geviex-d van den Letterzetter Fred. Joseph Heindie sedert 1784 bij dit blad beeft gewerkt, in welken tijd men rekent dat er omstreeks 100,000,000 letters door hem gezet zijn terwijl hij in al die jaren niet een enkelen dag afwezig is geweestcn nog heden op zijn 88ste jaar volkomen gezond is en zijn werk met al het vuur der jeugd waarneemt. Er waren 220 personen tegenwoordig, onder welke al de eigenaars van drukkerijen van hier en een bezending van werklieden uit hunne werkplaatsen. Een der eerstgenoemde de Heer Bodecker had van zijn landgoed 100 annanassen en 400 t£ beste druiven gezonden, en de 75 jarige Heer Nestier heeft aan het einde van het tëest eene redevoering uitgesproken. EMdEEAJÏ©. LONDEN14 October. Om te zien hoe dezelfde persoon verschillend beoordeeld kan worden naar het standpunt waarop men zich plaatst, kunnen de twee onderstaande artikels over Espartero uit de Times en de Morning Cronicle strekken. Het Engelsche Dagblad tlie Times Iaat zich aldus uitHet schijnt ons al zeer ongepast voor een' vertegenwoordiger van eene regering'als die van Spanje na haren valeen val die zij slechts te wijten had aan gebrek van veerkracht of bekwaamheid of aan beide, zich op het terrein te begeven dat de consti tutionele vormen dier gevallene regering hem nog aanbiedenom eene soort van proclamatie in 't licht te geven als een verbannen monarch of een erfge naam die een troon opeischtonder verontschuldiging zijner daden en ontwik keling zijner beginselen. Dit stuk van Espartero heeft den vorm van een adres. Het is een waarschijnlijk wel gegrond beroep op de zuiverheid der beweegre denen en het gedrag des schrijversvan zijne liefde tot regtvaardigheidzijn' ijver voor de vrijheid, den troon, en de wetten tijdens hij aan het roer van

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2