BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 'dan 2,500 ton .of 15,000 puds koopwaren moet kunnen slepenvan Samara tot Ribmsk in '20 dagen en den ledigen schcepstrein terug in 8 dagen. De levering is 'bepaald voor de boot in April dj. en de machines in Mei, om te Ribinsk in elkander gezet te worden alles voor cenen prijs van 133,000 roe- i-bels (ƒ250,040.00). Voorts werd er voor eenigen tijd van daar verzonden een toestel voor het Franschc stoomschip de Descartes zijnde dit toestel d Inlandersbestemd naar Rochcfort. Voor de plaatsing en opstelling in het schip zouden door de maatschappij een ingenieur met vijf bekwame onder-ingenieurs worden ge zonden. Te gelijk met dit toestelwas aangenomen een andervoor het Fransche stoomfregat Vauban, in aanbouw te Lorient, bestaande uit twee machines van lage drukking a cylindres inclines en a double effet <1 détente variable a volonté. De grootc cylinder heeft niet minder dan 2m 8C en de loop der piston 2m 28c. De ketel, naar de nieuwste verbeterde wijze ingerigt, heeft een enkele schoorsteen en eene enkele pijp voor de veiligheidsklep; al de pijpen en kranen bestemd voor de communicatie van het water zijn van rood koper of brons. De pompen geven tweemaal zoo veel water als de machine noodig heeft, ten einde het al te zoute water uit den ketel te kunnen doen afloopen, zonder dat hierdoor een oponthoud in de werking Veroorzaakt worde. De stoompijpen zijn verecnigd met ledenten einde het hersten te voorkomen. De prijs van deze machines, van 540 paardenkracht ieder, is bepaald op 000,000 fr., en daarenboven voor de kolenhokken omstreeks 15,000 fr. Men weet, dat in 1841 voor het koninklijk marine-etablissement van Frankrijk te fndrèt van hier ook geleverd zijn de gereedschaps-werktuigen ter vervaardiging van stoommachines benoodigd, ten bedrage van 260,000 fr. Voor de Donau-stoom vaart-maatschappij drie toestellen voor stoombooten a ƒ28,000. Voor de Magdenburger-stoomboot-maatschappij tot de vaart op de Ëlve, twee toestellen, het eene a ƒ29,000, het andere a 36.000. Eindelijk voor de stoomvaart op de Moezel van Coblenz naar Triertwee booten. Be eene boot is lang 150 a 100 voeten bij eene breedte van 15 a 10 voetenen heeft met équipage, gevulde ketel en kolen voor 12 uren, aan boord, niet meer dan 22 duimen diepgang, bij eene snelheid van 15 voeten per seconde in stil water, zoodat Van Trier naar Coblentz in 9 uren en van Coblentz naar Trier in 16 uren gevaren wordt. De tweede boot is van 155 tot 175 voeten lang, 15 tot 17 voeten breed en heeft slechts 20 duimen diepgang; beide machines zijn zoodanig ingerigt, dat het eene rad voor- en het andere achterwaarts werken kan waardoor de vaartuigen op derzelver as ronddraaijende, kunnen wenden op eCne rivier, die niet breeder is dan der zelver lengte. De prijs bedraagt ƒ86,500.00 voor ietieren de tijd der leve ring was bepaaldvoor de eerste 8 maanden en voor de tweede 4 maanden later, met eene boete van ƒ200.00 per dag voor te date oplevering. Gemiddeld vinden 800 onzer werklieden daardoor een bestaan. Deze en soortgelijke inrigtingen van nijverheid, strekken dan ook tot roem en voordcel van Nederland, hetwelk belang heeft, dat het hierin met hetgeen elders van dien aard bestaat, op gelijken trap blijvc, zoo niet dit overtreffc. UTRECHT, 14 October. Met genoegen hebben wij vernomenfc dat de Stedelijke Regering het Leeu- wenbergs Gasthuis, in de Schalkesteeg, aan de Academie tot een Scheikun dig Laboratorium heeft afgestaan, en dat de Curatoren der Iloogcschool op zich genomen hebben aldaar de noodige verbeteringen te doen daarstellen zoodat het met alle andere instellingen van dien aardbij onze naburenzal kunnen wedijveren. De weduwe van J. C. van Stenis, geboren Ilendriea Elisabeth van Hoor nenburg heeft aan Z. M. den Koning een verzoekschrift ingeleverd, dat het aan haren zoon vergund zou worden den geslachtnaam Stenis met dien van Hoornenburg te verwisselen; welk verzoek, volgens aankondiging in de Staals- Courantdoor Z. M. reeds is toegestaan.- ARNHEM, 12 October. Gedeputeerde Staten hebben besloten tot het oprigtcn van eene sectcnsehool tegen den wil der stads Regering en strijdig met ingewonnen adviezen. Het stads-Besluur betwistverzekert men, aan Gedeputeerde Stalen het regt, om tegen deszelfs zin en begeertehet getal scholen alhier te vermeerderen, houdt voldat er geene behoefte bestaat aan eene schoolen blijft er bij •dat het getal scholen niet zal worden vermeerderd. NIJMEGEN, 8 October. Ingevolge Zr. Ms. besluit van den 30stcn September jl. n°. 77, zal eene redoute etf wapenplaats worden aangelegd op en bij de Linge-dijken vóór de inundatie-sluizen even boven Aspcrenzullende de daartoe noodige gronden bij minnelijke schikking aangekocht, of anders, ingevolge de wet van den 29stc" Mei 1841, onteigend worden. MIDDELBURG, 11 October. Het heeft Z. M. behaagd, aan do Israëlitische gemeente alhier eene toelage uit 's Rijks kas van ƒ500 te verleencn, tot herstel van derzelver kerkgebouw en begraafplaats. WAALWIJK, 11 October. Met de grootste belangstelling verneemt men van goederhand dat de ge schillendie zich door eenigc ingelanden voor het aanleggen van den steenweg van hier naar Gcertruidcnberghadden opgedaan, in der minne zijn uit den weggeruimd, zoodat de klinkerweg van 'sHertogenbosch lot aan laatstgc- mcldc stad nog in den loop dezes jaars zal worden aanbesteed, waarvan reeds een gedeelte tot Vlijmen en van Heusden als zijtak tot Drunen is afgewerkt. Men ziet insgelijks de aanbesteding van den straatweg van Besoijen naar Til burg eerstdaags te gemoet. OOST-l.\ DIE. BATAVIA, 7 Junij. Door de buitengewone droogte, welke dit jaar op Java gehecrscht heeft, is het rijstgewas op vele plaatsen mislukt en de prijs van dat graan zeer ge stegen; de geruchten echter, dat de uitvoer van dit artikel zou verboden zijnhebben zich niet bevestigd. Bijzondere berigten maakten ook melding van een' ongunstigen koffijoogst in het midden-gedeelte van Java. Dr. Schwaner, lid der natuurkundige Commissie, had op Borneo, aan de boorden der rivier Mertapoeraaanzienlijke lagen steenkolen aangetroffen, waarmede proeven zouden worden genomen, benevens eene voortreffelijke soort van ijzererts. Ook had hij aldaar eene groote menigte geheel nieuwe of zeld zame voorwerpen uit het gebied der zoölogie en monsters van niet minder dan 179 verschillende houtsoorten bijeenverzameldwelke alhier worden te gemoet gezien. Den 23stcn Mei is uit de straat Sunda teruggekomen het smaldeelbe staande uit een schoener en vier kruisbootensterk 130 man, deels Euro peanen uitmakende eene uitrusting tegen de zeeröovers in de Lampongs onder bevel van den 2ien Luitenant ter zee Bloys van Treslong Prins. Sedert 21 April waren zij langs Bantam en Anger naar de Zutphen-eilan- den gezeild en hadden de Lampongbaai doorkruist, en verder langs de oost kust van Sumatra, de rivieren bezocht, en waren over de Duizend-eilanden teruggekeerd zonder een enkelen roover te hebben ontmoet. Voorts hebben de onzen bij hunne aankomst in de rivier van Koeti op Borneo's oostkust, waar die Engelscbe vaartuigen ouder bevel van den Heer Murray, en de Belgische brik Charles waren geplunderdin weerwil der vriendschapsbetuigingen van den Sultan van Koeti, zijn hoofd-Kainpong Tan garong, en de Kampong Samarcnda, tot straf zijner trouweloosheid, in den asch gelegd. Er is voor Borneo een Commissaris Inspecteur benoemdwaar schijnlijk uit hoofde dier voorvallen, daar het land van Koeti een deel der Residentie uitmaakt van den Resident te Banjermassing. De schoener Alcinoë heeft op den 2Jen Junij, om de Zuid van Sambas, een zeeroovers-vaartuig in den grond geboord en 8 andere met hunne beman ning genomen die naar Sambas werden opgebragt. (Het berigt, in een onzer vorige nommers geplaatst, dat op last van de Indische Regering 300 vaten Fransche wijnw egens vervalsphingin zee waren uitgestort, wordt in een berigt Bordeaux tegengesproken.) RUSLAND. Al de berigten, welke in buitenlaudsehe bladen zijn opgenomen, wegens de voordeelen, die de Cireassiers onder Schamyl op de Russen dit jaar zouden be haald hebben, worden door de Regering ten stelligste tegengesprokendoch zij heeft evenmin durven beweren, dat de Generaal Neidhardt., die met het opperbevel over het Russisch leger belast is, eenig voordeel van belang op genoemd bergvolk behaald had. Hij zal, waarschijnlijk van zijn opperbevel ontzet wordenen onder voorwendsel van zijne gezondheid te herstelleneene buitenlandsche reis doen. PO L EN. WARSCHAU,, 29 September. Ons Koningrijk gaat eene geheele hervorming te gemoet. Dè 8 Gouverne menten zijn met 3 verminderd. Een geheel nieuw wetboek wórdt bearbeid en zal onder den naam van Codex Nicolai alleen voor Polen kracht hebben. Door hetzelve zullen welnaar men met billijkheid verwachten kanvele gebreken der tegenwoordige Poolschc regtsbqtlceling verholpen worden, maar zoo men vreest ook het geheele Koningrijk eenen Russischen vorm erlangen en hoe langer zoo meer zijne eigendommelijkheid verliezen. De Minister-Secretaris van Staat van Polen, de Geheimraad Turkuil, houdt zich nog bij voortduring te Warschau op om de hervormingen te overwegen, en de geyoelens der voor naamste personen te raadplegen. GRIEKENLAND. ATHENE26 September. Het Ministerie schijnt goed gevestigd te zijn. Op twee zijner voorstellen in de Kamer der Afgevaardigden heeft het eene aanmerkelijke en ongedachte meerderheid gehad, namelijk van 103 tegen 4, en 101 tegen 23 skémAiért. Bij de verkiezing te Korinthe heeft de Ministeriële partij ook eene schitterende overwinning behaald. De Generaal Grivas, die door het vorig Ministerie in staat van beseliul- diging gesteld, en ter naauwernood de gevangenschap was ontgaan, is hier uit Alexandria aangekomen, en op eene hartelijke wijze door zijne vrien den begroet. Na het eindigen zijner quarantaine, zal hij op eene schitterende wijze alhier ontvangen worden; men vervaardigt reeds een gouden lauwer krans óm zijn hoofd te versieren. SPANJE. MADRID, 6 October. Het gerucht loopt sedert eenige dagen alhier, dat er eene verandering in het Ministerie zal komen. Zeker is liet, dat dó Ministeriële bladen tegen elkander

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2