LEYDSCHE COURANT N°. 47 WOENSDAG 16 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. r LEYDEN15 October. Dezer dagen is door de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde alhier een aanvang gemaakt met de verzending der afdrukken van de plaat, op haren last door den Heer Tetar van Elven in staal gegraveerd, van het Gedenkteeken door haar in de Sl. Pieterskerk dezer stad opgerigt ter eere van den Hoog leeraar van der Palm, uit de gelden door 'sKonings Huis en der Natie, tot zelfs uit Java hijeengehragt. Bij de menigte afdrukken die wijd en zijd moe ten verzonden, en welke den Inteekcnaren kosteloos worden uitgereikt, zijn er die ze uit hoofde van hunne voor de toezending min gunstig gelegene woon plaatsen eenigzins later zullen ontvangen. De aanleiding ter plaatsing van bovenstaande regelenis gelegen in het voor de Maatschappij vereerend berigt in de Leeuwarder Courant van den llden dezer geplaatst en door andere dagbladen overgenomen, waaruit de inteekcnarendie den afdruk nog niet mogten hebben ontvangen, zouden kunnen vermoedendat zij bij de rondzending niet waren bedacht. Mogt, na deze nieuwe hulde, Nederlands volk, het gedenkteeken aanschou wende, of, waar men van deszelfs beschouwing verstoken is, bij het oog slaan op deszelfs afbeelding, te meer nog doordrongen worden van hoog schatting voor de geschriften van den schaars geëvenaardennimmer over- troffenen schrijver en redenaar. Donderdag avond jl. is te Scheveningen eene tweede pink met steur- haring aangekomen. De lading bestond uit 35,000 haringen. Tot dusverre is de vangst zeer gering. Aanstaanden Vrijdag, den 18den dezer, zal voor het Prov. Hof van Zuid- Holland te regt staan L. J. van Gelder, oud 18 jarenbeschuldigd van het opzettelijk vernietigen van akten van het openbaar gezag, alsmede van valsch- heid in publiek geschriftdoor het vervaardigen van eenen valschenals van cenen openbaren ambtenaar afkomstigen brief, het daaronder plaatsen van cene valsche naamteekening en hetdes bewustgebruik maken daarvan. De Heer Mr. Wintgens zal ambtshalve als verdediger optreden. Heden zijn de uren van vertrek van de treinen op den Holl. IJzeren- Spoorweg veranderd en zullen dezelve gedurende den winter bepaald blijven als volgt: van Amsterdam. 'smorg. 8 ure 30 min. 's midd. 1 4 30 's avonds 7 30 van levden. 'smorg. 10 ure 2 min. 's midd. 2 19 's avonds 6 2 9 aankomst te 's hage 'smorg. 10 ure 31 min. 'smidd. 2 45 's avonds 6 31 9 28 van 'sgravenhage. 'smorg. 8 ure 15 min. 's midd. 12 45 4 15 'savonds7 15 van leyden. 's morg. 8 ure 49 min. 'smidd. 1 13 4 47 's avonds 7 46 aank. te Amsterdam. 'smorg. 10 ure 17 min. 's midd. 2 30 's avonds 6 14 9 11 De uren van vertrek voor de winterdienst op den Rijn-Spoorweg, zijn bepaald als volgt: Van Amsterdam7 ure 20 minuten, 11 ure 30 min., en 4 ure 30 min. De twee eerste treinen loopen tot Driebergen door. Van Utrecht naar Amsterdam, 8 ure 45 min., 1 ure 30 min., en 5 ure 45 min. Het vertrek van Utrecht naar Driebergen heelt voor de bepaalde treinen plaats dadelijk na de aankomst van Amsterdam. Van Driebergenten 1 ure 5 min.en 5 ure 20 min. 'sGRAVENHAGE, 15 October. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den Heer H. J. Penn Med. Doet. te Dordrecht. Z. Exc. de Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst enz., heeft alle belanghebbenden herinnerd die zich tot hem mogten wendenhetzij om geldelijke ondersteuning ten behoeve van personen of instellingen hetzij om eenige benoeming, of om eenige andere gunst te erlangen; dat hunne daartoe strekkende verzoekenzelfs die in den vorm van memoriën of brievenbij aldien zij niet op gezegeld papier zijn geschreven, krachtens de bepalingen der wet op het zegelregt van den 3Jen October 1843 Staatsblad n°. 47), buiten gevolg moeten worden gelaten. De Gouverneur van Zuid-Holland heeft de gemeentebesturen verwittigd dat voortaan de rekeningen der manschappen van de Nationale Militie, met het kleedingsfonds bij hun vertrek met groot verlof zullen worden gesloten en wat bij het definitief ontslag te kort komt, aan het rijk in rekening zal worden gebragtter vereenvoudiging in de administratie en het voorkomen van reizen der manschappen op kosten van den lande. De manschappen zullen echter, behalve in hun laatste dienstjaar, al is hunne afrekening geslotende inspectiën moeten bijwonenten einde het blijkedat zij volkomen in staat zijn om in behoorlijk tenue onder de wapenen te kunnen verschijnen. Men verneemt dat Z. M. de Koning den Schilder de Keyser de vervaardi ging van een tegenhanger voor de schilderij van den slag van Nieuwpoort heeft opgedragen. Bij den Inspecteur van Zr. Ms. moderne kunstverzamelingden Heer Koning, bevindt zich op dezen oogenblik eene allervoortreffelijkste schilderij van N. de Keyser, levensgroot voorstellende Peter van Amicns, gezegd de Kluizenaarhet kruis in de linker-, en de regterhand ten hemel geheven, predikende den togt naar het II. land (1093). In de galerij des Konings zijn dezer dagen, behalve het tafereel van den Slag bij Nieuwpoort (1600), geplaatst geworden vijf groote schilderstukken Gudinhet vertrek van Prins Hendrik naar de Middellandsche ZeeSlinge- neijer, de Heldendood van Claessens; Meijer, eene Zee bij storm; Sebron, de Kapel van Windsoren het levensgroot portret van een Arabierdoor N. de Keyser. In deze Residentie zijn aan het Hotel de l'Europe afgestapt, de Baron Leonel de Rotschild, van Londen, en de Baron Anselme de Rotschild, van Frankfort. In den laatsten tijd is men zoo verre met het leggen van de gaz-pijpen in deze stad gevorderd dat dit deel v^n de werkzaamheden genoegzaam als geheel voltooid kan worden beschouwd. Vele kandelabres zijn mede reeds geplaatst. Welhaast zal deze Residentie, waar de verlichting zoo veel te wenschen overlietdoor de invoering van gazcene groote verbetering onder gaan. Een groot aantal particulieren moet zich reeds aangemeld hebben tot het hekomen van de noodige toestellen tot deze verlichting, voor hunne eigene rekening. Men verzekert dat, bij gelegenheid van de verjaring des Konings, de stad voor het eerst reeds voor een deel met gaz zal verlicht worden. AMSTERDAM, 12 October. Men verneemtdat in de laatste zitting van de centrale commissie voor de Rijnvaart te Mentz, door de Nederl. regering de gehcele afschaffing van de scheepvaartsregten op den Rijn, of ten minste eene zeer aanmerkelijke vermin dering van dezelve is voorgesteld gewordenen zulks ten gevolge der voor stellen reeds in het vorige jaar dienaangaande door haar gedaan. Voor eenige dagen maakte men melding van een hoogstbelangrijk werk, dat Z. M. de Keizer van Rusland te Liverpool besteld had, bestaande in eene ijzeren brug over den Newa. Ook hier te lande in de werkplaatsen der Nederlandsche stoomboot-Maat schappij te Feyenoordworden voor rekening der Russische regering in ge reedheid gebragt 1°. Twee paar machines voor stoomfregatten van 300 paardenkracht ieder tegen den prijs van 93,000 roebels (ƒ174,840.00). Deze machines moesten te Cronstadt worden geleverd het eerste paar in den tijd van 15 maanden en de tweede 9 maanden later, op eene boete van 50 roebels per dag voor te late oplevering. Voor beide deze machines werden nog gemaakt extra voor werpen als ontkoppelings-toestellen enz. tot een bedrag van 60,000 roebels (ƒ112,800.00). 2°. Eene ijzeren stoomboot van 100 paardenkracht benevens eene ijze ren bargebestemd om in de Kaspische zee dienst te doen voor een be drag van 65,000 roebels (ƒ122,2000.00). De barge, welke later gebleken is, een uitmuntend zeiler te zijn, moest in 4 maanden van Rotterdam afzei len, en de stoomboot binnen 6 maanden van daar verzonden worden, om te Astracan in elkander te worden gezet. Voor de sleep-stoomhoot-maatschappij van de Wolga, eene stoomsleepboot met een paar machines van ten minste 250 paardenkracht, welke niet minder

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1