man, die zich bij hem ingedrongen had, eene som van ƒ85,000 had gegeven om geweren te koopen. Hij had er geschenken in shwals en diamanten voor den Hertog van Angoulême en andere staatspersonen in Frankrijk bijgevoegd wier hulp hij inriep. Maar ondertusschen stierf hij aan dien plotselingcn doodbijzonder eigen aan de Grooten van Persiëen sedert hoort men noch spreken van den afgevaardigdenoch van de gewerennoch van het geld hetwelk de erfgenamen van den Prins nog wachtende zijn. Stervende liet hij een' zoon achter in kindschen leeftijddie, het lot van zijn' vader duchtende, naar liagdad op Turksch grondgebied vlugtte en zich onder bescherming stelde van den Engelschen resident. De Engelsche Com pagnie betaalde hem een zeer groot pensioenopdat hij eene levenswijs kon leiden, die met de waardigheid vaneen' Pretendent overeenkwam, en hij in Persië gemeenschap kon onderhouden die hem eenmaal den troon kon helpen beklimmen. Deze jonge Vorst neemt te Bagdad den titel aan van Ali-Schah, en beschouwt Mehemed-Schah en al de leden der familie van Abbas-Mirza als overweldigers, omdat, zegt hij, deze vorst gestorven zijnde zonder den troon te hebben beklommen, de kroon natuurlijk toekomt aan den afstam ming van den oudsten zoon des Schahs. Iedere verandering nu in de troons opvolging zou den Prins Ali-Schah er toe brengen om zijne aanspraken te doen geldendie zekerlijk door Engeland zouden ondersteund worden. Rusland is natuurlijk tot hulp voor den zoon van Mehemed-Schah. Het gevolg van zoo danige gebeurtenissen kon de verdeeling zijn van het Persische Rijkwelke inderdaad reeds bestaat, omdat de Schah de Provinciën van Fars slechts door schrik, even als een overwonnen land regeert. Deze zelfde Mehemed, Gou verneur van Fars zijnde, deed meer dan 1,000 inwoners van Schiras en van de omstreken door de uitgezochtste straffen ombrengenen herstelde er ein delijk de rust. Om dit gedrag te beloonenbenoemde Mehemed-Schah hem tot Gouverneur van Ispahan. De Schah van Persië is nog jong en volmaakt gezond hij is middelmatig van lengteheeft schoone oogenzeer krommen neus en een dikken baard doch minder lang, dan die van zijn grootvader. Het is bekend dat deze als hij te paard uit rijden ging, aan zijne zijde twee voetknechten had, die de uiteinden van zijnen langen, zwarten, in twee vlechten verdeelden baard vast hielden. De ellende van het Persische rijk heeft thans haar toppunt bereikt. De willekeurig ingevoerde belastingen worden niet dan met geweld geïnd. Wachten op de wegen geplaatstzijn belast om van de karavanen schreeu wend hooge regten te vorderen. Persië betaalt voor het onderhoud van haar geregeld leger 15.000,000. Ispahan alleen betaalt er bijna een vierde aan. Doch het leger wordt daarom niet regtmatig bezoldigd. Men betaalt de sol daten met tabak, dien zij weder aan kooplieden moeten verkoopen. De bur gerlijke beambten worden niet beter bezoldigd. Men kent ongelukkigen onder hendie in 10 of 12 maanden geene betaling gehad hebbenzonder dat de Regering zich bekommert, boe zij het maken moeten, om hun gezien te voeden. De Intendant-Generaal van Ispahan, Fers-Ali-Schahverhandelt met de soldaten hunne soldij-bonsen trekt groote voordeelen uit dien bande] want in waarheidde soldaten trekken nietsmen staat hun alleen toe de boeren ongestraft te plunderen. ZWEDEK. STOKIIOLM, 29 September. Gisteren heeft de krooningsplegtigheid des Konings en der Koningin, vol gens het programma, plaats gehad, waarna de Kroonprins en zijne heide Broeders, de Hertogen van Upland en Oost-Gothlandden eed van getrouw heid hebben afgelegd. Al de omstanders waren diep getroffen, toen deze jonge Prinsen HII. KK. Ouders naderden, en hartelijk door hen omarmd werden. Nadat ook de huldiging der Rijksstanden was al'geloopendeed de kreet: Leve Koning Oscar I! de wanden van het statig kerkgebouw weergalmen. 1111. MM. keerden te voet naar het paleis terug, onder het luid gejuich der ontelbare menigte. Des avonds is een groot diner van GüO cou verts ten Hove gegeven. Er is in het paleis van den Prins Gustaaf eene tentoonstelling van voor werpen van nijverheid van Zweden en Noorwegen geopend. liet getal derzelvc bedraagt bijna 900, waarvan een derde aan Noorwegen behoort en het overige aan Zwedenvoor het grootste gedeelte zijn het voortbrengselen uit de ijzer- fabrijken. SPANJE. MADRID, 3 October. Ik hebschrijft de correspondent van het Journal des Debats aan dit blad, Madrid rustig gevonden, maar onder de hoogere klassen en de leden der Cortes hcerscht vrij wat gisting. De Cortes behooren bijna uitsluitend tot de gematigde partij. Maar in Spanje heerscht altijd veel persoonlijke naijver die door onberedeneerde zelfzucht de drijfveer van fanatismus en oproer wordt. Alle pogingen der rede en der staatkunde schieten te kort om de toekomst van dit land te doorgronden. De Clamor Publico een sterk oppositie-blad voorzegt reeds de zelfmoord der gematigde partij. De absolutisten stellen zich voor een blad uit te geven onder den titel van Esperanzaen wel op den 10(lcn dezer, den dag van de opening der Cortes. De gematigde partijde magtigste door hare rijkdommen en verlichte denkbeelden, heeft voor de derde maal, sedert 10 jaren het lot des lands in bare handenen nu is hare verantwoordelijkheid des te grooterdaar zij zon der hinder het langdurige tijdvak kan doen eindigen van de onlusten en za- menzweringenwelke Spanje op zoo vele oorlogen en omwentelingen zijn te staan gekomen. De Minister die de Cortes heelt bijeengeroepen en zoowel de absolutisten als de revolutionnaircn tot zwijgen gebragt en de orde en rust hersteld heeft wordt nu door zijne vrienden bedreigd. Het ministerie is niet gelijksoortig, maar des te beter kan het al de schake ringen zijner partij vertrouwen inboezemen. Zoo men te voren aan de gema tigden gebrek aan vasten wil en onvermogen om zich te doen vreezen of ach ten verweet, kan men zulks den tegenwoordigen Kabinetsleden niet verwijten die veerkrachtregtschapenheid en groote geschiktheid tot de zaken aan den dag leggen. De Generaal Narvaez heeft de krijgstucht en de zedelijkheid in het leger hersteld. De minister Mon is een onderhandelaar bij uitnemendheid, bekwaam administrateur; hij geniet een onberispelijken naam, maar zijne hervormingen zijn nog niet bij het Kabinet aangenomen. De Minister Martinez de la Rosa is diep doordrongen van de beginselen van eenen vertegenwoordigenden regeringsvorm. Van de gematigde partij is hij liet meest de man des volksen de band van bet ministerie. Evenwel vrees ik dat het ministerie aan al die parlementaire woelingen op den duur geen weerstand zal kunnen biedendat zeer te betreuren iswant onder de lijst van 20 Ministers die in Spanje elkander gedurende 10 jaren zijn opgevolgd, zal men geene vereeniging vinden van zulke door hun karakter en talenten uitstekende mannen. PORTUGAL.. LISSABON, 1 October. Den 25ste" September zijn de Cortes, wier zittingen, ten gevolge der laatste militairen opstand langen tijd waren geschorst geweest, weder bijeengekomen, doch heeft er tegen gewoonte geene troonrede, zelfs niet eene koninklijke bood schap plaats gehad. De Ministers hebben in die eerste zitting verslag gedaan van bet gebruik door hen gemaakt van de buitengewone magt, hun verleend om den opstand te beteugelen. Het Ministerie heeft thans in de beide Ka mers de meerderheiden de middelen welke de eerste Minister Costa-Cabral aanwendtom de geldmiddelen des Rijks te herstellenworden zelfs door zijne vijanden geroemd. Hij hoeft namelijk den alleenhandel in tabak, zeep en buskruid op eene zeer voordeelige wijs aan Portugeesche kapitalisten aan besteed aan welker hoofd de Burggraaf Ferreira staat. Deze alleenhandel zal jaarlijks aan den Staat ruim 4,300,000 opbrengen, zijnde ruim 320,450 meer dan tot nog toe daarvoor jaarlijks betaald werd. Die kapitalisten zullen bovendien 11,400,000 aan de Regering voorschieten, tegen öpCLin 23 jaren af te lossenaldus zal de Regering in staat gesteld worden om aan de meeste harer geldelijke verpligtingen te voldoen. Denkelijk zal gevolg gegeven worden aan het plan om een spoorweg van Lissabon naar Oporto te leggen, die over Santarem en Coïmbra loopt. Het daartoe benoodigd kapitaal zou voor de helft in Engeland worden bijeen gebragt, terwijl het Portugeesch Gouvernement den interest waarborgt, tot dat de weg geheel voltooid isen tevens nog eenige voorregten aan de spoor weg-maatschappij voor een bepaalden tijdverzekert. ITALIË. HOME20 September. Het voorstel eener Engelsche maatschappijom voor hare rekening een spoorweg tusschen Civita Vecchia en Rome aan te leggen, is door de Pause lijke regering van de hand gewezen. NAPELS, 1 October. De oogst, waarvan men zulk eene schoone verwachting koesterde, is over het geheel slechts matig uitgevallen zoodat de voorraad naauwelijks toerei kend zal wezen om in de eigen behoefte des lands voor weinige maanden te voorzien. De ellendeen ten gevolge daarvan het zedenbederf onder de laagste volksklassen heeft eene ongelooflijke hoogte bereikt. Talrijke roover- benden trekken door bet landen zelfs de straten in de steden zijn onveilig. De openbare werken aan de havens en groote wegendie de regering en de gemeenten verordend haddenhebhen slechts weinig tot vermindering van den algemcenen nood bijgedragenbovendien kunnen zulke middelen bij den heer- schenden afkeer van alle werkzaamheid weinig baten. Zonder dezen en de onbeschrijfelijke onwetendheid van het volk, zou de rijke grond van Sicilië, die thans slechts gebrekkig bebouwd wordt, gelegenheid genoeg opleveren om welvaart te verspreiden. Zoolang er niet voor eene betere opvoeding en beter volksonderwijs gezorgd wordt, kan het niet anders of de ellende moet steeds toenemen. Gisteren keerde de Koning in de Hoofdstad terug en dankte heden mor gen naar oud gebruik den H. Januarius in de Kerk van dien naamvoor het ditmaal bijzonder voorspoedig jaarlijksch wonder van het vloeibaar worden van diens bloed en ontving de voornaamste Staats- en Stads-ambtenaren op zijn paleis. Het rijksdagblad der beide Siciliëngeeft een breedvoerige beschrijving van de reis des Konings en der Koninginwelke zich in weerwil der hitte en bezwaren der reis in volkomen welstand bevinden. Wij zien hier belangrijke veranderingen in het finanticwezen te gemoet. PHUISSE1V. BERLIJN, 7 October. Z. M. heeft voor het jaar 1845 wederom 50,000 thl. aangewezen ter op bouwing van den Keulschen dom. De Groot-Hertog van Oldenburg zal aan zijn land eene door de Landsten- den vertegenwoordigende staatsregeling geven. De tentoonstelling van den II. Rok te Trier is den 7den gesloten en die reliquie voor 25 jaren wederom in haar verblijf geborgen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2