De Brusselsche bladen der tegenpartij tooncn zich over dit besluit verbol gen en bewerendat het ministerie het heeft doen nemenom bij de na dere opening der wetgevende kamers, eene voldoening te geven aan de tegen woordige meerderheid of zoogenaamde katholijke partij. Het ontwerp, om eene inrigting van openbaar onderwijs onder het bestuur der Jesuiten te Verviers te vestigen schijnt dus niet te zijn opgegevenen het laat zich aanziendat die lieden des noods op eene krachtige ondersteuning zullen knnnen rekenen. Het Genootschap van Nedcrduitsche Taal- en Letterkunde alhierheeft den verdienstelijken Heer S. J. Mulder, Doctor in de Wijsbegeerte en Inspec teur der Israëlitische scholen te Amsterdam, tot zijn corresponderend lid aan genomen. Het tusschen België en de Staten van het Duitsch Tolverbond gesloten tractaatis thans door alle de daarin betrokken Regeringen geratificeerd en zal binnen kort openbaar gemaakt worden. Men weet dat de Archivist Gachard, lid van de Maatschappij der Ne- derlandsche Letterkunde te Leyden, naar Spanje is gezonden geworden om de handvesten van dit land te onderzoekenin het belang onzer geschiedenis. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft 18,000 fr. voor die zending be stemd en het Ministerie heeft nog 7 of 8,000 fr. bij die som gevoegd. Zaturdag 11. heeft men op het Hofplein van het stadhuis alhier de proefneming gedaan van eene nieuwe brandladder. Het is eene Italiaanschc ladder die zich plooijen kan en welke de Heer Donnies, Majoor bevelhebber van het korps der pompiers-bijldragers, met de gewone brandspuiten weet te vervoeren zonder de werking der laatste te hinderen. Als de ladder open is heeft zij 72 voet lengte, en is in weinige minuten gereed. Onder de nieuwste proefnemingen die het meeste gerucht in Engeland gemaakt hebben voor den tuinbouw, tellen wij het gebruik van zout voor de verjonging der bedden van uitgepntte aspergien. De aspergien, volgens de gewone manier geplant en bebouwd, zijn deze lente gemest geworden met 50 Ned. gemeen zout voor elk bed van 10 ellen lang en 1 el 30 palmen breed. Oude aspergien hebben door dit middel het dubbel opgebragt van hetgeen men zou kunnen verlangen van jonge aspergiendie in hunnen bes ten tijd zijn. Terwijl de bekende dagbladen-roman van den Parijschen schrijver Sue, de zoo veel besproken Wandelende Joodallerwege in de beschaafde wereld wordt verbreiden ook in Madriden zelfs in Smyrna wordt gedrukt en herdruktwordt de verbreiding van dit werk hier te landedoor de geeste lijkheid, met de meeste zorgen nadruk tegengegaan. Aan al de school-on- derwijzers, welke eenigzins van de gewestelijke of de rijks-instellingen afhan kelijk zijnof daarmede in betrekking staanis de lezing van dit geschrift bepaaldelijk verboden, en dit verbod strekt zich ook, als van zelf, uit tot herbergen en eslaminets, of bierhuizen. Dit heeft ten gevolge gehad dat verschillende dagbladen de verdere mededeeling van dit werk hebben na gelaten. Dat andere dagbladschrijvers daarbij tot een tegenovergesteld uiterste overgaanzal wel geen betoog behoeven. ANTWERPEN, 8 October. Ter drukkerij van J. C. van Dieren en Comp. alhier is verschenenSis/ca van Roosemaalblijspel met zang in twee bedrijven, door H. van Peene. Het verheugt ons des te meer dit nieuwe werkje van den hoogstverdienstelij- ken tooneeldichter te mogen aankondigendaar ieder die belang stelt in den bloei der Vlaamsche letteren, sinds lang het stilzwijgen van den anders zoo vruchtbaren schrijver betreurde. De nationale strekking van gemeld stuk zal door niemand betwijfeld worden die den kleinen Roman van onzen volk- lievenden Conscience gelezen beeft. Het stuk is aan dezen laatsten opge dragen. LEUVEN, 7 October. De Geestelijke bestuurders van de Katholijke Univerteit alhier, hebben be paald dat aan die kweekelingen welke blijken geven van meer dan gewone bekwaamheid in de Godgeleerdheid, gelden zullen verstrekt worden, om naar Rome te gaa en aldaar hunne studiën voort te zetten. OSTENDE, 7 October. Van bier naar Dover zijn in September 2,929 personen overgevoerd het geen 2,307 meer is dan in September van het vorige jaar. Men schrijft dit toe aan Je meerdere gemeenschap door de spoorwegen daargesteld. Op een tiental na zijn onze sloepen van de groote zomervisscherij te huis. Zaturdag laatstleden beliep de opbrengst derzelve 10,235 tonnen Noordsche aberdaan; 1,179 tonnen Feroë aberdaan en 679 tonnen gezouten haring. In 1843, juist op hetzelfde tijdstip, hadden wij reeds 12,298 tonnen Noordvisch en 1,546 tonnen Feroë ontvangen. Het getal haring verhief zich toen slechts tot 480 tonnen. Zoodat er dit jaar eene vermindering van omtrent 3,000 tonnen gezouten visch en eene vermeerdering van 199 tonnen haring zal bestaan. In hel algemeen zijn de verkoopprijzen hooger geweest dan in het voor gaande jaar. ARNHEM, 7 October. Uit het vroeger gemaakte twaalftal van Predikanten heeft de groote Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier, heden het volgende zestal geformeerd: DD. J. Broedelet, te Wijk bij Duurstede; W. Mol, te VuurscheH. A. G. Brumund te Vlaardingen D. G. Esscherte Wagcnin- gen J. E. de Voogt, te Nijmegen, en II. van Voorst, te AVormer. DE JATA THEE. Indien de mededinging der Java-indigowelke door hare hoedanigheid soms boven die van andere gewesten wordt voorgetrokken levendige onrust verwekt voor den Indigo-handel van Calcuttazoo begint ook de Java-thee de handelaars in Chinesche thee te verontrusten zij weten geen beter middel om haar bij de verbruikers verdacht te makendan om baar de eigenschappen te betwistenwelke men geredelijk in Europa aan dezelve toekent. Zoo b. v. zegt de Singapore-Free-Press in zijn N°. van 2 Mei 11., dat in 1842 de Java-thee zoo goedkoop verkocht isdat men waarlijk niet weetof het de moeite nog waardig isdie aan te kweeken en hij besluit met de verzeke ring, dat de aanbouwing van Java-thee geheel mislukt is. De geest van naijver is in dat artikel wat al te duidelijkook heeft de Heer JacobsonInspecteur-Generaal der Thee-cultuur op Java de valsche be weringen van genoemd dagblad zegepralend bestreden. Wij weten niet, zegt hij, waarover wij ons meer moeten verwonderen, of door vreemden te hooren zeggen, dat, de Thee-cultuur op Java mislukt is, of over den raad van een Nederlander, om het woord Java niet meer op de kisten te zettendie naar Europa worden afgezonden. Deze raad is de beste aanbeveling voor de Java-thee, want hij bewijst, dat indien eenige soorten van de Chinesche thee nog boven die van Java gekozen wordendat alleen door vooroordeel is; want met uitzondering van de eerste qualiteiten is er bijna geen landwaarin men zich van Chinesche thee bedient van middelbare hoe danigheid ter oorzake van den onaangenamen smaakwelken de Thee-Aoef alsook eenige Congosal de Thunkay s en andere soorten hebben. Zoo lang nu de Chineesche thee geene mededingster hadzijn de verbrui kers derzelve, welke van oudsher aan dien drank gewoon waren, tevreden geweest met alle soorten van dit product, die ter markt werden gebragt. Zelfs ging het daarmede zoo verdat men in China eerste soorten Congo voor Sonchon, eerste soort Souchon voor Pecco, eerste soort Thunkay voor Hysant, en zelfs veel fijne Schin onder de Joosjes grif van de hand zette; ja, hetgeen nog erger is, de voor de gezondheid schadelijke soorten vonden koopers in overvloed. Niet lang geledenbeeft men Chinesche thee aan eene chemische ontleding onderworpen, en bevonden, dat zij zeer gevaarlijke bestanddeelen bevat en dit is bet geval met bijna al de groene thee van China. Java, hetwelk eerst sedert eenige jaren thee aan den handel verstrekt, kan nog onmogelijk uitsluitend goede theeën leveren; ook zijn de gronden nog nieuw, de thee smaakt daarnaar nog, even als zelfs koilij van nieuwe «ron den er naar smaakt; maar (ik spreek niet van een enkel merkje dat deze of gene nieuwe fabrikant soms nog te zwaar gevuurd heeft) zelfs de ordinairste Boei, Congo, Schin, Thunkay, vooral Pecco, Uximenz. hebben een zuiveren thee smaak in hunnen aard als middelbare theeën, zijn ze best, en wie aan dezelve gewoon is, verlangt, blijkens de groote navraag naar dezelve, zelfs door de Chinezen op Java, geen Chinesche thee meer te drinken. Geen wonder dat dit den handel, die na honderden jaren nu eindelijk thee in massa, om tegen Chinesche thee te vergelijken, voor zich krijgt, niet ont gaat geen wonder ookdat men vernomen heeftdat men reeds sedert lang juist om het woord Java hetwelk op de kisten staat Chinesche thee in deze zelfde kisten pakte en die voor Javasche thee verkocht. Bijaldien dus aan het hierboven meermalen bedoeld voorstel ware gevolg gegevenzou met minder moeite veel Chinesche thee gangbaar zijn. AVat aangaat de prijzen der thee, waaromtrent de Engelsche schrijver .zegt, dat dezelve in 1843 veel lager waren dan in 1842, zulks is zeer juist; maar, afgescheiden van het vooroordeel hetwelk daarop invloed moet hebhen uitgeoe fend is de voornaamste oorzaak gelegen in het ophouden van den oorlog tusschen de Engelschen en Chinezendien ten gevolge waren de prijzen de1 thee in 1842 buitengewoon hoog. Ofschoon de theegronden in China reeds honderden jaren thee opleverden hetwelk voor dit product zeer weldadig is, zal het echter ten gevolge der doeltreffende maatregelen van ons gouvernement, niet lang meer duren of Java zal, door de pogingen der nijvere particulieren en door de zorg der ambtena ren, van deszelfs jongere theegronden allezins beste, ook veel fijne en vooral zuivere theeën den handel aanbieden. Bij bovenstaand artikel zal het niet ongepast zijn een uiltreksel te voe gen, van een wetenschappelijk overzigt, hetwelk het Fransche blad La Quoti- dienne mededeelt: De thee is aan de begeerlijkheid der vervalschers niet bunnen ontsnappen. Reeds in 1783 werd het bewezen, dat jaarlijks in Engeland meer dan 2,000,000 vervalschte thee werd ingevoerd, terwijl de hoeveelheid onvervalschte, komen de van de Indische Compagnie6,000,000 beliep. Het waren bladen van den wilden pruimboom esch en der salieplant, die zwart gekleurd werden met campechehoutof groen door koper-zoutenwelke men er onbeschaamd voor bladen van den Chineschen heester verkocht. Men verschafte zich ook voor weinig geld reeds gebruikte theebladeren droogde die, rolde ze door middel van eene zachte verwarming op metalen platen open verkocht ze aldus als ware thee. Thans heeft de chemische ontleding ontdektdat de Chinesche thee met Pruissisch blaauw vervalscht wordt. Dit wordt door de Chinezen zeiven in groote hoeveelheden gedaan in den omtrek van Kantonmet het doel om eenige zwarte theesoorten die moeijelijk kunnen afgezet wordenin groene thee van een goed voorkomen te veranderen, en ook aan de groene thee van geringere hoedanigheid eene soort van schoon vernis te geven. Doch deze ver- valsching heeft alleen betrekking op de thee, die uitgevoerd wordt en niet op het verbruik der inwoners van het hemelsche rijk, daar zulk eene verval-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3